Ottův slovník naučný

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ottův slovník naučný (přezdívaný Oťas), také Ottova encyklopedie, je největší tištěná česká encyklopedie (konverzační lexikon) všech dob z let 1888-1909. V nedávné době ji v počtu hesel česky psaných encyklopedií překonala česká verze internetové encyklopedie Wikipedie. Ještě dnes je Ottův slovník naučný dobrým zdrojem informací, zejména o historických faktech. Derek Sayer ve své knize[1] říká: "Ottův slovník naučný zůstává skvělou příručkou, nepřekonanou ničím, co (v Čechách) od té doby vyšlo. Ve své době to byla jedna z nejlepších encyklopedií na světě, snad druhá co do počtu hesel a ilustrací za Encyclopædií Britannicou." (strana 96) Slovník je velmi podrobný, hesla delší než sto stran nejsou výjimkou a hesla o několika desítkách stran jsou běžná. Pod názvem Ottův slovník naučný vyšlo v letech 1888-1909 27 řádných svazků a jeden svazek doplňkový. Dle různých odhadů svazky obsahují 140 000 až 186 000 hesel na 27 789 stranách s 4 888 ilustracemi a 479 zvláštními přílohami. Redakce slovníku se skládala z 56 lidí a tvorby se účastnilo dalších 1 086 odborníků (Wikipedie). XX. svazek v rozsahu Pohora - Q.v. obsahuje 17 příloh a 191 vyobrazení v textu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102113/ottuv-slovnik-naucny-lY1-102113.jpg 57
Žánr
Literatura naučná, Encyklopedie
Vydáno, J. Otto - Ottovo nakladatelství
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Ottův slovník naučný

Přidat komentář
JulianaH.
30. dubna

Na střední škole pro mě byla tahle mnohasvazková encyklopedie něčím jako almou mater, matkou živnou. Protože jsem studovala humanitní obory, nemusela mě trápit zastaralost hesel a téměř vždy jsem našla, co jsem potřebovala: z dějin, filosofie i z literatury. A nejen to. Humanitní stati k věcným informacím dodávaly i hodnotu autorovy subjektivity: zamyšlení, vcítění, originální styl. Poněvadž pisateli hesel bývaly, jak známo, nejvýznamnější osobnosti českého kulturního života, vždycky to stálo zato.
Nezapomenu, jak jsem dychtivě hltala hesla o Herderovi, Schillerovi, Pietru Gassendim nebo Saint-Hilairovi. Otto byl detailní, takže povzbuzoval fantasii. A já jsem před sebou viděla medika Herdera, jemuž se dělá nevolno z krve; mladičkého Schillera přednášejícího v Jeně o katedrálách a Vilému Oranžském; přírodovědce Saint-Hilaira, jak spěšně ukrývá do musea arcibiskupa prchajícího před revoluční lůzou...
Díky, Otto. Nejen za všechny referáty.

4444913
23. února

Před lety jsem trpělivě odlovila všech 40 nově vydaných dílů(i s dodatky) a nelituji.Zabírá v knihovně mojí garsonky skoro tři police ale jsem za Oťák ráda.První co se mi vybaví když si na něj vzpomenu je řetězová reakce.Ne atomová ale knižní.Něco(obvykle historického)vidím v televizi,jdu si vyhledat podrobnosti.Najdu co jsem chtěla ale mezitím mě chytí nějaké jiné heslo takže vyndám další díl a tak se to řetězí a řetězí..Pak ukládám zpátky šest sedm dílů a koukám že je skoro noc.


nightlybird
30.12.2011

Asi si říkáte, k čemu je mi jeden svazek z původních 28( i s dodatkem). Jen tak na vysvětlenou - mohl bych si jej koupit celý na CD, případně stáhnout z netu. Proč to ale dělat, když je dostupná Wikipedie, když je možno nakukovat do Britaniky a navíc řada hesel je nepochybně zastaralá, řada hesel (moderních) prostě chybí. Mám ten jeden svazek jen tak - ani ne kvůli rozšiřování vědomostí - ale pro potěchu srdce. I když je přes 100 let stará, pořád je funkční a v původní vazbě (a to nemluvím o tom, že by si čichači přišli na své), dostal jsem ji darem (!) od jednoho starého antikváře, který pravil, že jeden díl z 28 je prakticky neprodejný a do jisté míry i vlastně nepoužitelný, tak ať beru a nepindám, že dobře ví, že mi to udělá radost. Tak jsem držel hubu a jen poděkoval. On mne už předešel, já a Oťas se ještě držíme. A řeknu vám, že je stejně fajn, jen tak namátkou otevřít a přečíst si Polygonacae, rdesnovité, jest čeleď rostlin dvouděložných (Dicetiledonas) bezplátečných (Apetalae)...... Je to jako návrat v čase a je jedno, že mi to k ničemu není.