3129 3129 komentáře u knih

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Pro mě je bohužel kniha velkým zklamáním. Hrozně jsem se těšila na třetí díl, i když mně druhý nenadchl jako první. První díl byl brilantní, druhý se blížil spíše už průměru, ale taky ok, i když v tom druhém už leccos napovídalo, že to autorka nemá asi tak úplně promyšlené. A třetí díl to jen potvrdil. Štvalo mě, jak Ilan pořád na něco ptá? Strašně mě to mátlo a přišlo mi, že autorka sama nezná odpovědi. Prostě těch tázacích vět bylo až moc. Hádanky a tajemno mám ráda, ale já jsem opravdu i při nejlepší snaze tápala, co nám tím autorka vlastně chce říct. Tajemno je super, když během knihy získáváte i NĚJAKÉ dopovědi, ale když dostáváte jen hádanky a žádné odpovědi? Tak je to otravné. Linka s kapitánem, kterak se zamiloval do rusovlásky mi přišla nevěrohodná, jako spousta linek, které k tomu v druhém díle ani náznakem nesměrovala. Asi bych toho měla víc, ale tak nějak se mi to nechce rozbírat. Z mého pohledu má série bohužel sestupnou tendenci a kvalitativní rozdíly mezi nimi jsou poměrně značné. Tak mě to mrzí, protože jsem chtěla být nadšená. Ono se to pořád dobře čte, ale já potřebuji, aby příběh dával smysl, tady mi ten smysl nějak unikal. Škoda.

13.06.2021 2 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Kolem téhle knihy je neskutečné divadlo, že člověk neví, jestli plakat nebo se smát. :D Myslím, že tím, jak autorce tuto knihu blogeři vychválili a hlavně ti, co rádi kritizují, tak jí spíše uškodily. Bohužel, když vše kritizují a dvouměsíční práci, která hodně připomíná Wattpad, pak vychválí, tak je to přinejmenším dost podezřelé. No a pak tahle kniha, navzdory vlně kritiky dostane cenu "Nejlepší česká YA", tak to je jak červený hadr na býka. Lidi nejsou blbí! :) Kdyby ta kniha byla dobrá, asi by to nebyl takový problém, ale bohužel... Tohle je fakt špatně napsaná slohovka, která se hodí maximálně tak na Wattpad. Já tuhle knihu zavřela těsně za půlkou a musela jsem se sakra nutit, abych četla dál. Ovšem myslím, že na zhodnocení to stačí. On už ten puberťácký styl měl dost zarazil, protože od Nofreeusernames jsem čekala jaksi něco jiného. Hrdinka je kapitolou sama pro sebe. Zápletky a další chyby tady vypsali jiní, ale taky nedoporučuji. Za ty peníze to nestojí.

19.03.2021 odpad!

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Přijde mi vtipné, jak vždy vyjde nějaká kniha z jiné online platformy a všichni knižní blogeři říkají, jak to tam mělo zůstat a strhne se na dotyčnou knihu lavina kritiky, ne-li přímo hejtů. Obě knihy této autorky pocházejí z online platformy a ne zrovna moc dobré, ale světe div se, najednou to nikomu jako zázrakem nevadí. Dokonce i ti největší kritici zarytě mlčí. :D Že by ty knihy byly tak dobré? To těžko. Příběhy jsou podprůměrné a psané takovým tím hodně pubertálním, až dětským jazykem.

Logicky to moc nedává smysl, některé scény přitažené za vlasy, postavy nesympatické až toxické, ale zároveň špatně vykreslené. Spousta klišé, všechno už jsem někde četla. Je tam vidět velká nezkušenost a nevypsanost autorky, ale opět to nikomu příliš nevadí. Jako super, že český bookstagram dokáže podpořit i ty domácí autory, ale bylo by fajn, kdyby tak shovívavý byli ke všem a nejen k těm, se kterými je pojí přátelské vztahy. Protože pak vidím recenze dotyčných u jiných knih, kde vytýkají tohle a tohle a tady to vychválí až do nebe? Přitom tohle má opravdu hooodně chyb. Nevím tedy, ale nepřijdou mi ty jejich recenze vůbec věrohodné a celkově by to chtělo víc objektivity.

Kniha sama o sobě je nemastná, nepsána příliš dobrým jazykem a nepřináší naprosto NIC nového do literárního světa. Kdybych chtěla, vypíšu i to, co se mi zdálo hodně špatné a toxické, ale nějak se mi nechce. Za mě je ta tvorba prostě pořád na nízké úrovni, příběh nedosahuje ani na ten průměr a pokud autorka bude stále odmítat kritiku, tak se na ten průměr ani nedostane.

01.09.2021 1 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Mrzí mě to, ale druhý díl mě nenadchl jako první. Hlavně ta první polovina mi přišla hodně krkolomá a těžko se mi četla. Dokonce jsem přemýšlela, že knihu odložím. Nakonec jsme se ale přehoupli do Nížin a tam už to zase pěkně odsýpalo. Tentokrát jen tři, ale věřím, že další díl bude zase lepší. :)

23.01.2021 3 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Na začátek musím říct, že mě zprvu zmátla obálka. Ačkoliv je krásná, tak se mi k tomuto žánru nějak nehodí. Víc odpovídají ty originální. Dlouhou dobu jsem tuhle knihu obcházela v domnění, že se jedná o nějakou srdceryvnou romanci.

Teď k ději. Kniha se mi jako celek dost líbila... Atmosféra vesnice je krásně a barvitě vykreslená. Úplně cítíte ten chlad a zimu skrze stránky. Souhlasím s tím, že začátek je zbytečně zdlouhavý a ubírá knize na spádu. Jakmile do vesničky přichází kněz, vše se pohne kupředu.
Pak se k mrazivé atmosféře přidá tajuplná a tak trochu strašidelná. Tohle není vůbec typická YA. Postavy jsem absolutně neodhadla, což je taky velký klad knihy. Nejsou to žádné šablonovité archetypy jaké známe. Většinou jsem jejich chování předpovídala jinak, ale oni směřovali úplně jinam. Není to žádné uspěchané vyprávění, ani prvoplánové. Krásné, poetické a pak i napínavé... Hodně ozvláštněné pohádkami ze severní Rusy. Za mě paráda a nebýt toho rozvleklého začátku, bylo by to bezchybné čtení. Těším se na druhý díl!

23.01.2021 5 z 5

Králova třetí žena Králova třetí žena Jindřiška Kracíková

Zajímavý nápad, krásná obálka a parádní ilustrace. Příběh byl čtivý, líbil se mi jazyk, ale zpracování už tak moc ne. Přestože kniha měla 400 stránek, postavy nebyly moc dobře propracované. Byly mi jako čtenáři vzdálené. Autorka se až příliš zabývala zbytečnými scénami, které nikam nevedly a ve výsledku akorát nudily. Chyběl tomu spád, postavám hloubka. Hlavně první polovina knihy byla o ničem, pak se to trochu pohnulo a nakonec to všechno odsýpalo snad až moc rychle. Chování hlavní hrdinky bylo občas hodně divné a nereálné. Jako třeba když najednou začala před králem v dešti tančit, ale ta scéna byla napsaná tak, že mi to celé připadalo hloupé a Bintaja vlastně taky. Autorka se snažila, abychom si o hrdince mysleli, že je silná jako rákos... Ale mně taková nepřišla. Byla až příliš důvěřivá a všechno si nechala líbit. Až příliš snadno se nechala králem svést a podléhala mu. Takhle si tedy silnou hrdinku nepředstavuji. :) Příběh sám o sobě nebyl úplně špatný, ale autorka klouzala spíše jen po povrchu. Neoblíbila jsem si žádnou postavu, protože nebyly propracované a přestože má kniha dost stránek, nedokázala jsem si k nim udělat vztah. Nesoucítila jsem s nimi, ani jim nefandila... Jejich osudy mě nechaly chladnou. Škoda, mělo to potenciál, který ale bohužel zůstal nevyužitý.

23.01.2021 3 z 5

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Asi půjdu proti proudu, ale mně se kniha líbila, takže na další díl se těším. Čtivé, napínavé a ačkoliv uznávám, že gotické atmosféry jsme se nedočkaly, tak mně to sedlo. Jak hrdinové, tak styl psaní, i příběh. Konec byl docela překvapující, takže mě zajímá, co se odehraje v tom druhém díle.

23.01.2021 5 z 5