1amu 1amu komentáře u knih

Albert Speer: Zápas s pravdou Albert Speer: Zápas s pravdou Gitta Sereny

Obrovsky záslužná práce a zároveň tak čtivé ! Klobouk dolů paní autorko ! Vždy mi bylo divné, copak to je za ptáčka ten Albert Speer ?
Prý korektní, slušný, u svých podřízených nesmírně milovaný. Na druhé straně nacista a zřejmě největší oblíbenec A.Hitlera. No ten by asi neměl radost, kdyby ho slyšel vypovídat v Norimberku. Ale on si tím vlastně zachránil život ! Tedy svým způsobem pragmatické řešení. Také se od něj parta v čele s Hermannem Göringem na místě samém štítivě distancovala.
Z jedné strany nesmírně nadaný architekt nacistů, z druhé strany ministr zbrojního a válečného průmyslu 3.říše . A on před soudním tribunálem a celým světem prohlásí, že NIC, ale opravdu NIC nevěděl o řešení "židovské otázky". A to mu zachránilo také život ! Autorka se nespokojila s pouhým životopisem, jde hlouběji, až na dřeň duše člověka, o kterém píše. A to je na knize úžasné.
Pokud by se mu podařilo s Genosse Adolfem Eichmannem zdrhnout do Argentiny, zřejmě by ho Mossad dostal také.
A co v Izraeli před soudní stolicí ?
Měl v životě kliku tento Albert.

29.04.2018 5 z 5

Ribbentrop Ribbentrop Michael Bloch

Autor je Brit a historický publicista. Touto knihou podal zajímavé svědectví o ne tak dlouhém životě ministra zahraničních věcí třetí říše.
Muž jménem Ulrich Friedrich Willy Joachim Ribbentrop byl především snob, leč s menším intelektem. Rád používal šlechtického přídomku "von" , na který neměl rodem nárok. Největší chvíle jeho života zřejmě nastala 23.8.1939 během podpisu nacisticko-sovětského paktu, kdy mohl s potěšením meldovat vůdci, že splnil beze zbytku svůj úkol. To, že Německo přepadlo za 22 měsíců SSSR již bylo vedlejší. Při norimberském procesu již působil spíše trapně. I tací lidé vládli zfanatizovaným masám, z nichž mnohé následně posílali na smrt.

28.04.2018 4 z 5

Život jednoho Američana Život jednoho Američana Ronald Reagan

Memoáry velikána světové politiky konce XX.století mají sice přes 700 stránek, to by však nemělo případné zájemce odradit od četby.
Dlouho mi trvalo, než jsem pochopil, že i vcelku průměrný filmový herec může vyrůst ve výborného politika. Přes práci v odborech, pak v pozici guvernéra státu Kalifornie, kde byl nesmírně oblíben, a pak jasná výhra v prezidentských volbách. Gorbačov dostal partnera, kterého zřejmě nečekal, ale ta léta jsou pro nás nezapomenutelná.

23.04.2018 4 z 5

Spisovatel Bohumil Hrabal Spisovatel Bohumil Hrabal Tomáš Mazal

Autor odvedl perfektní práci a knihou vzdal hold panu Hrabalovi. Samozřejmě také díky nakladatelství TORST, které nepochybně potěšilo velkou obec příznivců spisovatele.
Na knize oceňuji velice pečlivě vybranou fotodokumentaci a také milé vzpomínky na rozhovory zejména "U ZLATÉHO TYGRA".
Je dobré, že tato kniha vyšla.

23.04.2018 5 z 5

Živel Lustig - Jak se píše kniha Živel Lustig - Jak se píše kniha Dana Emingerová

Na tuto knihu jsem narazil náhodou a dokonce pro ni cestoval na druhý konec města. Bylo to kvůli "živlu" jménem Arnošt Lustig. Moudrý pán, skvělý a vtipný vypravěč. Ona výuka tvůrčího psaní je již jen taková třešnička na dortu.
Autorka umí !

20.04.2018 4 z 5

Únos Únos Lee Child

Start fajn, čtenáře strhne. I ten šéf padouchů, obklopen "gorilami" je OK. Bavil jsem se, a to včetně očekávaného seznámení s dámou "v nejlepších létech" a proč ne ?
To co autor umí zřejmě nejlépe je gradace děje knihy. I tu Anglii jsem bral...hm.
Co jsem nebral jsou dvě věci:
ta první přesné hodinky v hlavě Reachera a mnohokrát opakováno !
A pak to bylo ono hromadné zavážení mrtvol buldozerem. Připomínalo mi to brigády socialistické práce (ještě se u toho měli mládenci vyfotografovat).
Reacher je génius smíchaný se supermanem. Podle mého vkusu to mohl zařídit Lee Child trochu jinak.
Ale jinak - jó .

16.04.2018 3 z 5

Obrázky z lásky Obrázky z lásky Iva Hüttnerová

Když si prohlížím obrázky Ivy Hüttnerové, jsem nadšen, že mám tuto nádhernou publikaci ve své knihovně. Obrázky, obrázky a pořád obrázky - nevím na co se dříve dívat: na Giacomo Casanovu, Holku na nádraží, Toaletářku, Boženu Němcovou, či strýce Pepina s Maryškou na pivovarském komíně , kdepak ono je to vše super !
Velikánské poděkování paní Ivo !

13.04.2018 5 z 5

Plantáž Shadowbrook Plantáž Shadowbrook Beverly Swerling

Beverly Swerling to umí. Kniha předchází tetralogii o NY a líbila se mi asi nejvíce, protože je z období, o kterém nás ve škole neučili. Samozřejmě tam autorka musela dát kus romantiky, aby se to lépe prodávalo.
Ten kdo koupí (či přečte) rozhodně neprohloupí.

07.04.2018 4 z 5

C.k.disident Karel Havlíček C.k.disident Karel Havlíček Jiří Morava

Také díky panu J.Moravovi jsem navštívil krásné městečko Bressanone-Brixen v provincii Bolzano. Způsobila to útlá knížečka o onom C. a K. disidentovi Karlu Havlíčkovi Borovském.
Autor knihy, žijící dlouho v emigraci se do tohoto kraje vydal, aby bádal, jak to vůbec s "esem" české žurnalistiky bylo a došel k úplně jiným zjištěním, než těm, kterými nás krmil ješitný stařec, bohužel ministr školství a osvěty profesor Zdeněk Nejedlý v tehdejších osnovách pro výuku.
- C. a K. mocnářství mělo úplně jiný postoj k politickým odpůrcům, než o nějakou dobu později děsivé sovětské gulagy, tak věrně popsané Solženicynem,
- vynikající český novinář byl režimem sice respektován, ale v Čechách nebyl pohodlný- on totiž "zlobil" a musel být uklizen,
- uklizen byl po slavné cestě organizované komisařem Dederou do Brixenu,
- nějak nám soudruzi zatajili, že jeho počáteční pobyt tam, v luxusním hotelu Elefant, byl zpočátku pro KHB příjemným zjištěním. Uměl německy, snadno se domluvil s tamními lidmi a užíval si výhod toho, čemu se dříve říkalo I.cenová skupina.
- přijel tam - bohužel již nakažen manželkou zárodky tuberkulózy. Ironií osudu mu tamní pobyt zdravotně pomohl. Zdravý vzduch dělal své,
- to konstatovala i nemocná manželka, které režim povolil návštěvu manžela tam. Bohužel rozsah její nemoci byl v takovém stadiu, že svým pobytem a svou TBC manželovi ještě více uškodila .
Hotel Elefant se po čase stal pro KHB nepohodlným, byl rušný. Havlíček, a to za peníze C. a K. mocnářství si zřídil podnájem v krásném domečku mimo centrum. I v době mé návštěvy byl domeček opatřen 2 pamětními deskami,
- tamní policajty také (svým způsobem) štval a oni žádali Vídeň o ukončení jeho "dovolené". Leč nepochodili. Vídeň řekla rezolutně NEIN !
Samozřejmě že žil KHB v Brixenu občas i ve stresu. Byl společenský typ a opravdu mu tam chyběly hovory v hospůdkách s přáteli (stejného smýšlení). A to bylo tím hlavním, co mu nepřidávalo na psychickém stavu.
Po smrti KHB "vlastenci" , kteří na něj, když byl v Brixenu" zvysoka kašlali, spustili nechutnou kampaň, která se později dostala do školních osnov.
Můj hlavní dojem z knihy ? Být disidentem v mocnářství a byv vyslán (do vyhnanství) do krásného kraje nebylo vůbec špatné.

06.04.2018 4 z 5

Doma u Hitlerů Doma u Hitlerů Arnošt Goldflam

Vždy jsem si myslel, že to nejlepší od pana Goldflama budou TATA STORY. U mne tak tomu nebylo. Vyhrála to Hitlerova kuchyně. Jako kdyby ještě žil Jára da Cimrman a nějak zamaskován by to sledoval úplně jinde s pomocí skryté kamery. Kouzelný humor. Samozřejmě si musíme odmyslet netvora. Sledujeme ňoumu z Braunau, zpočátku Rakušáka, jak se plahočí v tomto světě. Ve své první válce to dotáhne jen na kaprála. Nicméně : autor kdesi naznačil, že napsal již pokračování : Hitler s Goebbelsem na dovolené ve Vysokých Tatrách. Bingo ! Prý kulhavému ďáblovi vyčítá tu koňskou haksnu, chtěl by dělat túry, ale "parťák" nezvládá...

05.04.2018 5 z 5

Odpočívej v pokoji Odpočívej v pokoji Lee Child

Zajímavá a rozporná hodnocení knihy. Inu každý autor má právo na slabou chvilku, tedy i můj FAVORIT ! Kniha mi připadala tak nějak morbidní. I říkal jsem si: co by s tím tématem (jistě zajímavým) provedl Stephen King ? Můj typ: "čubrněl bych na dráty" !

05.04.2018 2 z 5

Emma Srncová Emma Srncová Emma Srncová

Paní Emma Srncová je další z mých srdečních záležitostí ! Miluji její kresby, ty obrázky mám okolo sebe v pracovně. Je v nich kouzlo: Přetržená pusa, Adam s Evou v ráji, Strom pokušení, Sněhurka a sedm trpaslíků, Franz Kafka s můzou a mnoho jiných.
První polovina publikace - to jsou vzpomínky ze života...
Prostě kráááááááása !!!

04.04.2018 5 z 5

Podivný život režiséra Podivný život režiséra Otakar Vávra

Nóblesní pán, skvělý režisér, ale také člověk, který šel pragmaticky s komunisty do holportu.
Lída Baarová, sice krásná žena, ale herecky nic moc. Pouze O.Vávra z ní udělal eso ve filmu Turbina.
Ano žil opravdu podivný život a o tom ona kniha je. Sám Miloš Havel dobře věděl, kdo patří ke špičce mladých českých režisérů I.republiky a Vávru podporoval.
A po válce ? Vzpomínám na slova oskarového Jiřího Menzela. Kdopak mu dal na FAMU nejvíce ? Otakar Vávra - samozřejmě.
Není se ani co divit napjatým vztahům dvou pánů režisérů. Krejčíka a Vávry. Stoik Vávra a supercholerik Krejčík. (Ale pana Krejčíka mám stejně raději, již jen proto jak ztvárnil ve Slavnostech sněženek onoho žrouta sice dělajícího klobásky, ale...?)
Každopádně tato kniha je velmi dobrá, čte se lehce a vzpomínky zejména z Barrandova let 30-tých jsou zajímavé.

03.04.2018 4 z 5

Československo můj osud: Svazek 1 / Kniha 1 Československo můj osud: Svazek 1 / Kniha 1 Prokop Drtina

Četba obou dílů memoárů zřejmě slušného člověka a demokrata je názorným poučením o tom, jak se politika nemá dělat.
Vše začalo nástupem "Karlínských kluků" v čele s Klémou a Vencou "Tlamou" (Kopeckým) v r.1929 a jasným sdělením parlamentu: "Ano jezdíme do Moskvy,abychom se naučili jak vám zakroutit krkem". Nepoučitelní demokraté nezavětřili a i nešťastný autor těchto dvou dílů skončil neúspěšným pokusem o sebevraždu v r.1948 s těžkými následky.

A po válce ? První varování z poválečných voleb! Komunisté jdou hlasy prudce nahoru ! Budují své ozbrojence quasi- armádu uvnitř strany -Lidové milice. "Benešovci" v poklidu sedí ve svých křeslech - puč ? Ale jděte - my to zvládneme. I Jan Masaryk pravil: S touto vládou si rád zavládnu. Nevládnul dlouho... Výsledek známe. Několik generací žilo a budovalo socialismus. Drtina nějaký čas trpěl v Leopoldově, vrátil se zlomený člověk. Zkrátka "Benešovci" to projeli na celé čáře ! Likvidace hrdinů, kteří bojovali za lepší budoucnost na jiné straně, než na východě je děsivý hřích komunistů. Dtto t.zv.politické procesy. A zase hit a v té době i pochopitelné nadšení ze soudruha s lidskou tváří... Výsledek ruské+ lido-demo tanky v srpnu 1968 a na více než 20 let další úpadek země, kde zvítězil v r.1960 Tondův "sociálizmus". Kniha dočtena. Smutek. Je rok 2018 a opět jsme se nepoučili... Kdysi recitovala o socialismu národní umělkyně Jiřina Švorcová, teď učí nové generace soudružka Semelová.
Kupředu levá.....

31.03.2018 3 z 5

Medicínmani a ti druzí Medicínmani a ti druzí Pavel Pafko

Útlá a příjemná knížečka pana profesora pro širokou veřejnost. Měl jsem to štěstí (lze ti to tak v daném případě napsat), že jsem pobýval na jaře roku 2003 na hrudní chirurgii (tedy u pana profesora) v Motole. Ohromně skromný a milý člověk, nadšený cyklista, naprostý profesionál ve svém oboru. Jeho vizity ? On v čele a za ním neskutečný dav poslouchajících ! Tak na ty chvíle nikdy nezapomenu a ještě jednou : mnohé díky pane profesore za vše, ale také za moudrá slova ve vašem ranním povídání v rozhlase a i za tuto knižní vzpomínku !

30.03.2018 5 z 5

Bomba pro Heydricha Bomba pro Heydricha Dušan Hamšík

Dušan Hamšík se snažil, ale byl limitován režimem (dtto jeho kniha Oběd s Adenauerem). Koupil jsem si ji, pro kompletaci mé sbírky o "Atentátu" Její plus vidím v kapitole o manželce "kata" , kterou byla Lina Heydrich. Přesvědčená Nazi, užívající si prebend na krásném ostrově Sylt. V době vydání knihy nebylo slušné o "Atentátu" mluvit, proto oceňuji autora, že pře všechny "klacky pod nohy" do toho šel.

30.03.2018 3 z 5

Voskovec a Wachsmanni (z rodinné kroniky a dopisů) Voskovec a Wachsmanni (z rodinné kroniky a dopisů) Adriena Borovičková

Korespondence neteře Jiřího Voskovce - Adrieny Borovičkové se svým strýcem. Jde o záslužný čin, protože "souzi" dělali vše proto, aby Jiřího Voskovce svým způsobem vymazali z české kultury. Bohudík se jim to nepovedlo. Zásluhou této knihy je, že seznamuje čtenáře s rodem Wachsmanů, ze kterého pocházel i jeho tatínek, hudebník a před i za I.sv.války dirigent carské hudby. Původně Wachsman si nechal počeštit své jméno na Voskovec. Mladý Jan Werich vzpomíná, že když poznal nového spolužáka říkali mu "tlustej Rus"
A když psali W+V později slavnou "Westpoketku" - museli se dopovat (rumem). Pan Voskovec tušil... pro jistotu nejdříve slušně zaklepal, pak vešel s umývadlem řka: kdyby bylo třeba...

28.03.2018 5 z 5

Partner Partner John Grisham

To se panu Grishamovi povedlo ! Bohužel život není peříčko a očekávaný happy end se nekonal, ale tak to ve světě chodí. Happy endy jsou pouze v mnoha filmech točených v Holých vodách (tak říkali Hollywoodu pánové Voskovec a Werich). Kniha se čte úžasně, má spád a výborný námět. Čtenář fandí hlavní postavě seč může, ale ono to nestačí. Měl to mládenec vše dobře vymyšleno, vydržel obrovské fyzické útrapy a když jsme skoro v cíli .... bum ! A vše začíná znovu. Nebylo by špatné pokračování.

27.03.2018 5 z 5

Scherzo capriccioso Scherzo capriccioso Josef Škvorecký

Teprve Josef Škvorecký nám v této knize odhalil pravdu o tom, proč bývalý stalinistický ministr školství a osvěty Zdeněk Nejedlý nenáviděl Antonína Dvořáka. V 50-tých létech preferoval pouze Bedřicha Smetanu (obdobně v literatuře uškodil i A.Jiráskovi). Mladej Nejedlý pálil za dcerou Mistra Dvořáka a ten mu to velice rychle zatrhnul ! A nastalo to, co známe ze současné doby: starej dědek, pln nenávisti, zloby a žluče se chtěl pomstít. Podařilo se mu na krátkou dobu vymazat z osnov mimo A.Dvořáka celou řadu dalších, třeba K.Čapka. Díky pane Josefe Škvorecký !

27.03.2018 4 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

Zklamání od mého oblíbeného spisovatele. Jedna z jeho nejslabších knih. 2 hlavní hrdinové knihy z Kárné komory dohlížející nad etickým chováním soudců jsou ňoumové nad jejichž "prací" čtenář žasne - jak je možné, že jsou ještě za to vše placeni ? Když hlavní padouch zařídí likvidaci jednoho z nich, tak kniha dostane trochu spád. Konečně Komora zjistí, že by se měla obrátit na FBI (čemuž se 4/5 bránili včetně jejich informátorů), tak to má konečně trochu spád.
Nakonec je případ je konečně vyřešen, dobro "vítězí nad zlem". Jediné pozitivum vidím v upozorňování na "Indiánská kasina" a poté "porcování medvěda" (dividendy z činnosti kasin). Což mi hodně připomíná preferenci určité skupiny obyvatelstva této země, jejichž význačná část žije a jedná v rozporu s právním řádem této země a je významně podporována "Bruselem".
Protože mám v knihovně "kompletního Grishama" - koupil jsem i "Píšťalku", stačilo si knihu zapůjčit v knihovně...

01.01.2018 2 z 5