Podivný život režiséra

Podivný život režiséra https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66366/podivny-zivot-rezisera-66366.jpg 4 18 4

Otakar Vávra podhaluje ve svých vzpomínkách stará přátelství S Hugo Haasem, Adinou Mandlovou, Zdeňkem Štěpánkem a mnoha dalšími osobnostmi české meziválečné kultury. Svým „podivným životem“ zanechal v české kinematografii stopu, která hned tak nezmizí. Počátkem šedesátých let jako profesor FAMU zásadním způsobem ovlivnil celou generaci mladých filmařů, které od té doby říkáme česká nová vlna. Otakar Vávra vždycky věděl, jak vycházet s mocnými tohoto světa, aby nepřišel o možnost své filmy realizovat. Musel přitom podstoupit řadu kompromisů. A Podivný život režiséra je krom jiného také svědectvím o ceně těchto kompromisů.... celý text

1amu
1amu
03.04.2018 4 z 5

Nóblesní pán, skvělý režisér, ale také člověk, který šel pragmaticky s komunisty do holportu.
Lída Baarová, sice krásná žena, ale herecky nic moc. Pouze O.Vávra z ní udělal eso ve filmu Turbina.
Ano žil opravdu podivný život a o tom ona kniha je. Sám Miloš Havel dobře věděl, kdo patří ke špičce mladých českých režisérů I.republiky a Vávru podporoval.
A po válce ? Vzpomínám na slova oskarového Jiřího Menzela. Kdopak mu dal na FAMU nejvíce ? Otakar Vávra - samozřejmě.
Není se ani co divit napjatým vztahům dvou pánů režisérů. Krejčíka a Vávry. Stoik Vávra a supercholerik Krejčík. (Ale pana Krejčíka mám stejně raději, již jen proto jak ztvárnil ve Slavnostech sněženek onoho žrouta sice dělajícího klobásky, ale...?)
Každopádně tato kniha je velmi dobrá, čte se lehce a vzpomínky zejména z Barrandova let 30-tých jsou zajímavé.

MaxQ
MaxQ
19.05.2015 5 z 5

Povinná četba pro všechny fanoušky (nejen) českého filmu. Vávra svým životopisem popisuje i historii českého zvukového filmu a je fascinující číst o tom, jak probíral své filmy s Čapkem, Vančurou, Poláčkem s Otou Pavlem a přitom zemřel prakticky nedávno.

booboobear
booboobear
07.12.2014

Stoji za přečtení

aša
aša
25.06.2012 5 z 5

Zajímavá, čtivá kniha o životě profesním i soukromém.Vzpomínky na život s filmem, nejen na filmové hvězdy,ale i na ostatní lidi kolem filmu

režiséři

Otakar Vávra
česká, 1911 - 2011
1996  79%Podivný život režiséra
2011  85%Paměti aneb Moje filmové 100letí
1982  63%Zamyšlení režiséra
1986  40%Třikrát před kamerou (Putování Jana Amose,Komediant,Veronika)

Kniha Podivný život režiséra je v