000nugatovej 000nugatovej komentáře u knih

Rinaldino Rinaldino Karel Konrád

Těch metafor! A nakonec je metaforou celá kniha s loupeživým mladíkem hledajícím až zoufale lásku. Zejména tu tělesnou. Poetismus jak vyšitý.

27.10.2023 3 z 5

Muž vejde do pokoje Muž vejde do pokoje Nicole Krauss

Nějaká zvláštní chvíle a vše, úplně vše je najednou jinak.
Co nás vlastně utváří, definuje? Jaké to může být bez vzpomínek? Jaké by to bylo začít znovu, s čistou hlavou? Jenže ti kolem nás si nás pamatují. Co je samota? A nakolik by nás mohli změnit vzpomínky někoho jiného? Je děsivé, když vlastně nevíme, kým jsme byli, kým jsme ...
Hodně podnětů k zamyšlení. Krauss je čtivá, provokující, vyzrálá

21.10.2023 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Písečný muž je vcelku napínavé čtení. Patří k lepším keplerovkám :-)

03.10.2023 4 z 5

Majitelia kľúčov Majitelia kľúčov Milan Kundera

Neřešitelná dilemata. Skvostné dialogy ("Tak si žiješ sám ... v takových krásných prázdných domech...") využívající svou souběžnost. Mladý a už tak dokonalý autor. Výborné dílo!
Mladý a už tak sebestředný autor. V edici Hry (ta edice mi přijde také dokonalá - nejen hra, ale také její ohlasy, studie, fotografie ...) si adorující montáž z ohlasů sestavil sám.

02.10.2023 5 z 5

Druhá osoba singuláru Druhá osoba singuláru Sajjid Kašua

Ne, nejde pouze o problémy vyplývající ze vztahu majoritní komunity a Arabů, kteří případně mají izraelské občanství. Jde i o všelidské hodnoty, o hledání pravdy, o malé i větší zrady a lži, o city, důvěru a nedůvěru ...

27.09.2023 4 z 5

Robinsonáda Robinsonáda Karel Konrád

Poetismus. Hra. Člověk na ni musí přistoupit, ale také být v tom pravém rozpoložení, mít na ni náladu. Tentokrát se u mne moje nálada a četba nesešly. Můj problém.

27.09.2023 3 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Silné.
Diktatury v Asii jsou pro nás Evropany až nepochopitelně kruté. A zlo nemusí být svázáno s komunistickou ideologií jako na Severu, resp. na Jihu Koreje se mohlo vymlouvat na údajný boj s touto ideologií. A možná ze strachu ze Severu se o tom vlastním selhání ani v dnešní demokratické Koreji nemluví.
Nejvíce mne ale dostalo, jak se zlo množí, jak bobtná, jak se s ním ztotožňují jednotliví řadoví vojáci. Když má člověk k tomu podmínky, tak zvlčí? Ne, netýká se to všech! Na druhé straně stojí ti, kdo vědí, že zahynou, přesto romanticky zůstávají. Mají pušky, ale nevystřelí - nechtějí zabíjet. Jaký je to kontrast!
Máme vždy volbu...

16.09.2023 4 z 5

Zpěvy sladké Francie Zpěvy sladké Francie Hanuš Jelínek

Příjemné čtení. V lidových (zlidovělých) písních se odráží esprit národa. Ten francouzský je mi sympatický.

16.09.2023 3 z 5

Lačnost Lačnost Elfriede Jelinek

Ach, Elfride! Prý zábavný román. Možná zpočátku. Pak protivný tou užvaněností, tím opakováním, pravda občas s vtipem. Ale únavný, špatně čtivý. Ale o to jí asi jde... Hm.

16.09.2023 3 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Tak to jo. Tenhle thriller se mi četl dobře. Zajímavé, napínavé. Lepší než Paganiniho smlouva.

20.08.2023 4 z 5

Maják v bouři Maják v bouři Robinson Jeffers

Vznešená poezie.
Poezie individualistická:
"Propůjč mi kamennou sílu minulosti a já ti propůjčím křídla budoucnosti, neboť je mám."(Na skálu, která bude podpírat dům, str. 53)
Poezie přináležitosti k přírodě, která je víc než civilizace (to "přechodné onemocnění") (Novomexické hory str. 95):
"Ta normanská skála Mont-Saint-Michel bývala zajisté / jako tato skála neméně krásná / kdysi velmi dávno, než byla poseta stavbami." (Zátoka Morro str. 92)
Poezie splynutí se světem a vesmírem:
"Postel u okna
Vybral jsem si postel v přízemí u okna s výhledem na moře, / vybral jsem si ji za vhodné úmrtní lože, / když jsme stavěli dům; je připravena a čeká, / nepoužívána, leda nahodilým hostem během roku, hostem, / který sotva tuší / její budoucí poslání. Často se na ni zahledím, / aniž cítím odpor nebo touhu, spíše to obojí, / a v takové vyváženosti, / že jeden pocit ruší druhý a zůstává jen křišťálově čistá / zvědavost. Máme kde skoncovat, a skoncovat musíme, / a jednou to zazní skoro jako hudba, / až vytrvalý démon za zástěnou mořského útesu a oblohy / udeří holí a třikrát zvolá: "Jeffersi, pojď!"" (str. 58)

"

12.08.2023 4 z 5

Giacomo Joyce Giacomo Joyce James Joyce

"Co tedy? Napiš to, k čertu, napiš to! K čemu jinému se hodíš?" (str. 30). Joyce je geniální. Uznávám, ač Odyssea jsem nedočetl. Tady si rochním. Ty obraty! "Protáhlé, prostopášné, oplzlé rty: temnokrevní plži." (str. 13) Ano řeč je o ženách, "které poddávajíce se vesele svým prznitelům, sousvírají a ještě sousvírají." (str. 21). A tak chtě nechtě rozumím i poslání: "Miluj mne, miluj můj deštník."(str. 30) Joyce je geniální. Možná se vrátím i k tomu Odysseovi. Ach jo.

10.08.2023 4 z 5

O kočkách a Kodani O kočkách a Kodani James Joyce

Tuhle roztomilou hříčku jsem zvládl na rozdíl od Joyceova Odyssea, kterým jsem se prokousal do poloviny a pak to vzdal :-)

30.07.2023 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Čteno nesčetněkrát. I nyní po letech jsem se znovu ohromně bavil. A zároveň jsem s překvapením zjistil, že je to nejen laskavým humorem, ale i jiskřivou Barborou. (Stále uvažuju nad tím, kolik je v tom popisu rodícího se vztahu třicátníka k dokonalé sportovně založené moderní dívce parodie na červenou knihovnu a kolik přirozeného citu.)

30.07.2023 5 z 5

Indické nokturno Indické nokturno Antonio Tabucchi

Kdo jsem já? Kdo jsou mí přátelé? Kam jsme se poděli v běhu času? A do toho rozporuplná Indie, Indie chudáků, Indie boháčů, Indie plná náboženských protikladů... Zamlžená atmosféra tajemna, hledání ... To Tabucchi umí... Provokativní čtení.

09.07.2023

Jákobův žebřík Jákobův žebřík Ljudmila Ulická (p)

Román o tom, jak si my lidé předáváme štafetu. V Rusku je často zatížená historií. Zase na tom pracují...
(Jelikož jsem s chutí přečetl všechny tři velké romány Ulické, které už u nás před "žebříkem" vyšly, měl jsem velká očekávání. Bohužel se nenaplnila ...)

06.07.2023 3 z 5

Finské podivno.
Ale také varování - život není film, nežijte ho jako film. Dejte si pozor na filmovou magii, ač je tak líbezně lákavá:
"Zpovzdálí se ozývá broukání. Ženský hlas. Krásný, přímo konejšivý. Broukání se postupně mění v píseň. Olli ví, že by měl odejít, dokud ještě odejít může." (str. 59)
Varování - neuvažujte "cinematicky." Je to pak jen krůček od průšvihu:
"Začala jsem vidět život jako dobrodružství a sebe jako jeho tragikou, ale skvostnou hrdinku, která nakonec zvítězí nad svým těžkým osudem, pokud nezapomene žít bez bázně." (str. 260)

26.06.2023 4 z 5

Slaměný měsíc Slaměný měsíc Sergej Alexandrovič Jesenin

Jesenin blonďatý lyrik. Básník živých obrazů:
" ... hledíš, jak v tiché řece plave /vyzutý škrpál měsíce." (str. 225)
Jesenin chuligán - trochu zoufalý ztroskotanec.
"Já už jsem hotov. Už nemůžu zpátky. / Vidíš těch flašek tu stát? / Já už si sbírám jen zátky - / duši chci zašpuntovat." (str. 145)
Jesenin provokatér:
Z básně Má cesta:
"Kdo s koho - / uvidíme hned! / Rjazaňská kobylka / má milá / na celý nóbl / panský svět / v mých verších se jim vymočila." (str. 213)

26.06.2023 3 z 5

Anna Sněgina Anna Sněgina Sergej Alexandrovič Jesenin

Té nostalgie ve vzpomínkách na mládí a jeho lásky! A ještě v Rusku. A ještě v době, kdy se převrací vzhůru nohama.
"Ten dávný čas jak malovaný! / Svit jeho ve mně nepohas. / My všichni v ta léta milovali - / a jistě i milovali nás." (Závěr poémy v překladu Luďka Kubišty)

26.06.2023 4 z 5

Lymfom City Lymfom City Lucie Trávníčková

Tvrdá sonda do prožívání složité životní situace. Silný komiks.

05.06.2023 4 z 5