Muž vejde do pokoje

Co se stane, když ztratíte vzpomínky na posledních dvacet let svého života? Pokud jste během nich někoho milovali, zamilujete se do něho znovu? Dokážete se identifikovat s člověkem, kterým jste po tu dobu byli, nebo pro vás zůstane nepochopitelným cizincem? Co nás vlastně jako lidi definuje? Současná americká autorka si ve svém debutu tyto otázky klade prostřednictvím příběhu mladého profesora anglické literatury, který po operaci mozku utrpí ztrátu paměti. Ve snaze najít sám sebe v novém, cizím světě, časem přikývne na nabídku neortodoxního vědce zapojit se do jeho experimentů s pamětí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29241/muz-vejde-do-pokoje-29241.jpg 3.422

Man Walks into a Room (2002)

Vydáno:, Argo

puml

Výborný román a na debut pozoruhodně vyzrálý. Téma paměti s lehkým nádechem sci-fi. Celá kniha je vlastně zamyšlením nad ztrátou blízkého člověka a to především v rovině ztráty vzpomínek; v tomto případě dlouhého úseku paměti. Velmi jemná drobnokresba leckdy banálních okamžiků, které se ale stávají důležitými zastávkami či místy, jimiž se Samson snaží zaplnit svoji vyprahlou paměť, nebo spíš lépe řečeno obelstít a najít smíření s tou širou prázdnotou více jak dvou desítek zmizelých let.

Ta sci-fi rovina je pojednána velmi originálně a vzbuzuje řadu otázek po povaze vzpomínky, a o tom, jaké by to asi bylo někomu "hacknout" mozek/paměť cizí vzpomínkou. Vzpomněl jsem si na film Inception, kde je ovšem látka podána v dosti zjednodušené a akční podobě. V této knize to má daleko větší sílu, a to možná právě proto, že se jedná o velmi komorní psychologické drama.

Opravdu nevšední román, který se mi dostal pod kůži nebo spíš vepsal do paměti. Doporučuji.

PS - Krátce po sobě četl dva originální romány s tématem paměti a její ztráty - tento a Pohřebeného obra.

Amnesiac
19.03.2014

Oproto ostatným dielam trosku slabsie, kazdopadne ale stale prva liga s typickými Kraussovským témami a motívmi

egan
22.11.2012

Veľmi pekná a citlivo napísaná kniha. Nedá sa rýchlo prečítať a preletieť, napriek tomu, aká je útla. Každá veta má svoje miesto a zmysel. A na to, že je to prvotina, klobúk dole! Nicole Krauss na svoj vek napísala vyzretý a hlboký román s grandióznym finále! Už sa teším na jej Dějiny lásky.

odejana
01.03.2012

Dost dobrý námět, bombastický úvod, ale nějak mi to hledání identity přišlo vyumělkované a nepostižené. Zajímavá byla konfrontace vlastní ztráty paměti a Maxovo senilní stáří. Motiv pouště jako domova byl taky dobrý.

zuzulique
29.09.2011

Dosť slabé, teda oproti Dejinám lásky (jedna z mojich NAJ kníh), toto bol len slabý odvar...Ale môžme to autorke odpustiť, keďže je to jej prvotina. V knižke boli i pekné a pútavé pasáže a prvá a posledná tretina knihy sa mi celkom páčila...len to uprostred nezaujalo :-(

Surikata
27.08.2011

Čekala jsem příběh, který mě hned chytne za srdce a nepustí. Nestalo se. Přišlo mi to vzhledem k tématu chladné, vyumělkované. Kniha, která se odloží a zapomene.

Nicole Krauss

Nicole Krauss