Zločin a trest

Zločin a trest https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1106/bmid_zlocin-a-trest-dr0-1106.jpg 4 2698 2698

Děj se odehrává v Petrohradě ve druhé polovině 19. století. Hlavní hrdina student Rodion Romanovič Raskolnikov je velmi chudý a právě z nedostatku peněz je nucen odejít ze studií. Rodion žije v zatuchlém pronajatém pokoji, nemá peníze, hladoví, ale přesto nemá zájem si najít nějakou poctivou práci. Aby dokončil školu, chce se jeho sestra provdat za bezcharakterního boháče Lužina. Rodion je zásadně proti a sestře sňatek rozmluví. Rodina napadají hrůzné myšlenky, jak lehce přijít k penězům...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Преступление и наказание (Prestuplenije i nakazanije) , 1866

Jack Bauer
13.01.2013 2 z 5

Musel jsem se donutit tuto tak vychvalovanou knihu přečíst. Po prvních stránkách jsem to vzdal, ale pak se k tomu znovu vrátil. Od spáchání zločinu jsem se začetl a v páté kapitole jsem to chtěl přes mnoho blábolů opět vzdát, ale řekl jsem si, že když jsem to dočetl až sem, tak do čtu do konce. Dílo či myšlenka sama o sobě není špatná, ale ruská literatura mě prostě nesedí. Chvílemi mě to vzalo, ale více méně jsem se do čtení musel nutit.Proč povinná literatura? Asi proto, že by to jinak nikdo nečetl. Veškerá povinná literatura stojí za prd, ať to byl Timur a jeho parta, Bruno, atd. Proč není třeba p.č. „Až na věky věků" nebo „Kladivo na čarodějnice"? Tam se také najde mnoho pravd a poučení. Ztráta času, dílo jsem sice pochopil, ale docela se nudil. Jsem přesto rád, že jsem to přelouskal do konce. ...zatracená psychologie je jen hůl o dvou koncích, hehehe. Hrozně psané. Vy doprava a já doleva, anebo naopak, hlavně-adieu,mon plaisir, až do šťastného shledání a samé hehehe, fakt se to nedá číst, maturitu bych z toho určitě nesložil. Vůbec nechápu, jak jsem to mohl dočíst až do konce. K ruské literatuře a k jejich myšlení jsem nikdy neměl vztah.

Jameses
02.12.2012 5 z 5

velká kniha o HŘÍCHU. Velká kniha o odtržení se, odcizení se, o IZOLACI. Velká kniha o nenávisti k životu a naprostém úpadku člověka.

Ale také velká kniha o obrácení se, zpochybnění tohoto všeho a tedy velkém navrácení se zpět - k životu. Nakonec jde vůbec o šťastnou knihu plnou velké touhy a naděje. V co? Přečtěte si. Dostojevský v této knize nechal doslova kus sebe samého. Zřejmě si sám prošel něčím podobným.

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Moje oblíbená klasika...Doporučuji!

mysiacik
06.10.2012 5 z 5

Nechápala som, čo sa na 600 stranách dá stále písať o obyčajnej vražde. Prečítala som, pochopila som. Veľdielo!

Sajdeman
02.10.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších knih které jsem kdy četl.
Dostojevski mne zasvětil do ruké literatury .... a díky tomu jsem našel spoustu krásných knih.

K.accka
04.09.2012 5 z 5

Tuhle klasiku, co patří do povinné literatury na všech školách, by si měl přečíst každý, protože opravdu stojí za to! Dle mého názoru jeden z nejlepších psychologických románů všech dob!

SHaDoW3232
18.08.2012 5 z 5

Jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítal. Dostojevského podanie a stupňovanie napätia nemá chybu. Tak dokonale vykreslená psychika človeka sa dá nájsť len málokde. Hneď ako sa kniha rozbehne, tak vás chytí a nepustí až do poslednej stránky. Čakal som trochu iný záver, ale nakoniec som si uvedomil, že ináč sa to aj tak skončiť nemohlo.

Bolkonská
11.07.2012 5 z 5

Nadšení přišlo až po druhém čtení. Každopádně i bez většího zaujetí pro obsah se dá vždycky plně vychutnat technická stránka - román je kompozičně lepší než většina jiných Dostojevského děl a stylisticky přinejmenším nezaostává.

anngelina
03.07.2012 5 z 5

Psychologický román s velkým R. City, myšlenky, přeludy, zklamání, věrnost, ctižádostivost, svědomí.. Dostojevskij byl mistr. Anebo také rozpolcený jedinec, který stejně jako hrdina románu jednoduše nevěděl.. Každopádně dokázal přenést na papír nejenom charakter člověka, ale osobnost se vším všudy. Pro někoho to může být slátanina bláznivého schizofrenika, ale myslím že se dokáže dostat pod kůži každému kdo bude mít odvahu si to přečíst

Komnenos
26.06.2012 5 z 5

Klasika nad klasiky. Prvý skutočne psychologický román s jasným morálnym odkazom najmä na konci.

Megii
07.04.2012 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Hluboce Dostojevského obdivuji... S Raskolnikovem souhlasím a nemohu uvěřit, proč Soňou všichni opovrhují. Neměla přeci navybranou.

sabulicka
03.04.2012 5 z 5

Začátek knihy mě moc neoslovoval a říkala jsem si, že bych měla přestat číst. Ale má zvědavost zvítězila a jsem za to ráda. Po vykonání onoho zločinu jsem se do děje vžila a s radostí ji dočetla.

delightful.tran
30.03.2012 5 z 5

Nenadarmo se říká, že za čtenáře se může považovat až ten, kdo zvládne Dostojevskeho. Klasika, která nedokáže omrzet.

Lukaj
18.03.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, která byla kdy napsána. Autor dokázal výborně popsat tehdější společnost a především velice rozmanité charaktery. Postava Raskolnikova varuje před tím, aby člověk nepodlehl dojmu, že je výjimečnější než ostatní. To má poté velice neblahé důsledky. Co dělá knihu skutečně výjimečnou, je posledních pár stran. Závěr je nejlepší, jaký jen mohl být.

DustinMind
28.01.2012 5 z 5

Literární skvost, který by si měl každý povinně přečíst. Dostojevskij Vás dokáže zatáhnout do reálného děje knihy a postavy se Vám začnou zdát opravdu živé.

,,Hej, Aleno Ivanovno, ty stará můro! Lizaveto Ivanovno, kráso nadzemská! Tak otevřete!´´

Zločin a trest je ukázka toho, že starší věci mohou být oblíbené i v nové době. Stále se sice najde i menšina, která knihu dostane k povinné četbě a stane se pro něj horrorem, ale pro lidi, které po knize sáhnout s chutí a budou se na jednotlivé stránky opravdu těšit, těm je opravdová Petrohradská zábava a drama na úrovni opravdu zaručeno.

ivorey
05.01.2012 5 z 5

Zajímavé dílo. Nejvíc ho oceňuji zpětně po pár měsících, kdy si ještě občas vzpomenu na některé myšlenky a nejsem schopna slova.

escritor
31.12.2011 4 z 5

Dostojevský musel někoho zabít, protože jinak by tak dokonale nepopsal pocity vraha při vraždě i horečnatý stav po ní. Příběh je hodně propracovaný a situace, kdy je vrah už už odhalený, hrají na nervy dokonale. V začátcích má kniha spád, ale později už je rozvláčnější. Ačkoliv jsem se ke konci do čtení trochu nutil (už jsem věděl jak dopadne), tak přesto je to jedna z těch lepších knih co jsem četl. Rád bych věřil, že na konci 19. století lidé žili tak opravdově.

katushah
18.12.2011 5 z 5

Bylo to první ruské dílo od prvního ruského autora a nemohla jsem si zvolit lépe. Knihu jsem hltala jedním dechem a její děj se mi vryl do paměti i do srdce. Je to ted mé nejoblíbenější dílo. A Dostojevskij nejoblíbenější autor. Jeho tvorba hladí po duši.

buturenka
08.11.2011 5 z 5

jeden z mnoha pokladů ruské klasiky, jen jsem si ji vychutnala až někdy okolo 18 - 19 let, ale v prváku na gymlu nebo ve druháku okolo těch 14-15, to byl trest to číst, dokonce jsem v jednom týdnu z této knihy při hodině ruského jazyka, chytla 3x za pět :-)

undodendron
01.11.2011 5 z 5

Nechtělo se mi ale přečetl jsem ji a je to opravdu skvost.

pro WEIL: V Dostojevského knize dělá člověka vědomí svého svědomí, proto je konec takový jaký je. Jinak by to byl příběh o patologickém jedinci - (ne)člověku.