Zločin a trest

Zločin a trest https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1106/bmid_zlocin-a-trest-dr0-1106.jpg 4 2694 332

Děj se odehrává v Petrohradě ve druhé polovině 19. století. Hlavní hrdina student Rodion Romanovič Raskolnikov je velmi chudý a právě z nedostatku peněz je nucen odejít ze studií. Rodion žije v zatuchlém pronajatém pokoji, nemá peníze, hladoví, ale přesto nemá zájem si najít nějakou poctivou práci. Aby dokončil školu, chce se jeho sestra provdat za bezcharakterního boháče Lužina. Rodion je zásadně proti a sestře sňatek rozmluví. Rodina napadají hrůzné myšlenky, jak lehce přijít k penězům...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Преступление и наказание (Prestuplenije i nakazanije) , 1866

Lily28
02.04.2015 5 z 5

Náročné čítanie, ktoré určite stojí za to. Majstrovské dielo.

Iwíček
25.03.2015 5 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu a moc se mi líbila :). Je zde takový jiný pohled na život.

Maros11
25.03.2015 5 z 5

Ako povinne citanie som ju nedokazal docitat, ale potom sa ku nej vratil a naozaj som bol rad. Uzasna a hlboka kniha, Dostojevskij je dobry v tom, ze kazda veta ma v jeho dielach zmysel.

zp87
20.02.2015 1 z 5

Zločin a trest... Nabízí se mi: "Je zločin nutit a je trestem býti nucen do čtení tohoto typu literatury" - ale to není pravda.
Jsem ráda, že jsem knihu kdysi musela přečíst - jakéstakés přeslouskání patří do základního povědomí o literatuře. Člověk si aspoň utvoří názor, co chce číst a co nikoli.
Hodnotím upřímně, kniha mě nechytila, při čtení jsem se docela trápila.
Ale myslím si, že v době, kdy jedinou možnou zábavou za dlouhých zimních večerů bylo čtení takovýchto knih si lidé museli říkat "díky bohu za Dostojevského/Tolstoje... a další klasické autory s jejich šesti/osmi set stránkovým románem"...
Pro mě příliš depresivní román, psychicky vyšinutí hrdinové a nepříznivý osud...

Petruse21
16.02.2015 5 z 5

Jsem ráda za povinnou četbu, jinak nevím, jestli bych se ke Zločinu a trestu dostala (asi dostala, ale buhví kdy). Určitě si někdy přečtu znovu.

tanuki
09.02.2015 5 z 5

"Na světě není nic těžšího než upřímnost a nic lehčího než lichocení. Je-li v upřímnosti jen kapička falešné noty, dochází okamžitě k disonanci a po ní k ostudě. Avšak v lichocení může být falešné všecko až do poslední noty, a přesto zůstane příjemné a působí potěšení, sice hrubé potěšení, ale přesto potěšení. A i kdyby byla lichotka sebehrubší, určitě se bere nejméně z poloviny vážně. A to platí pro všechny společenské stupně a vrstvy."

Angel_Castiel
17.01.2015 5 z 5

Psychologické procesy byly popsány tak působivě, až jsem je téměř fyzicky zakoušel sám na sobě (a to jsem knihu četl v létě na zahradě, kdybych ji četl o temném zimním večeru, asi bych se zhroutil). Při čtení se člověk opravdu cítí jako Raskonikov ve své miniaturní komůrce a s nezměrnými běsy v nitru. Nejpůsobivější postava knihy je pro mě ale Soňa.

Norimberk
15.01.2015

Hluboká kniha. Příliš postav tam není a časem se v nich dá orientovat.
Pro mě byla opravdovým zážitkem. Autor nenechá vydechnout ani na chvilku a prakticky každá věta je v díle důležitá. Určitě si přečtu i další Dostojevského kusy.

Ifanka
15.01.2015 5 z 5

Začla jsem knihu číst bez jakéhokoli očekávání a byla výborná! ;)

kacaabba
12.01.2015 5 z 5

Nečetl, poslouchal jako rozhlasovou dramatizaci se skvělým Cupákem a Postráneckým.

jardel
09.01.2015 5 z 5

Velice čtivé veledílo!Skvěle vykreslené postavy.Duševně nemocný Raskolnikov,alkoholik Marmeladov,intrikář Lužin,lehce manipulativní Soněčka...Jen jsem nemohl mezi všemi postavami najít toho mého hrdinu.Moje první kniha od Dostojevského a jistě ne poslední.

Kluvo
03.12.2014 5 z 5

Dostojevskij je naozaj majster na jemne narusenu az patologicku psychiku. Hoci je to dejovo vlastne jednoducha detektivka ma to aspon tolko dalsich rozmerov ako teoria superstrun: riesi psychologiu zlocinca - od motivacie k zlocinu az po pocit viny, tragicku socialnu situaciu v Rusku, nabozenstvo, nastup lavicovych myslienok, moralny relativizmus, alkoholizmus a mnohe ine. Ako to uz u Fjodora Michajlovica byva, sme svedkami roznych, viac ci menej tragických, situacii a osudy mnohých postav musia slabsie povahy naozaj rozplakat. Ale je tam aj scena az absurdne humorna (hoci aj ta prejde do fazy takmer tragickej a hrozne nespravodlivej) a vsetko ma nakoniec pozitivne smerovanie. No a vidíme, ze aj ten zdanlivo najopovrhnutia hodnejsi clovek dokaze konat velkoryso a aj ta najlepsie filozoficky zdovodnena vrazda zle skonci. Netreba pripominat ako to ma vsetko Dostojevskij premyslene a psychologicky zdovodnene.
Napriek mnohym desatrociam od napisania je to neskutocne putava a zarazajuco aktualna kniha. Az sa mi zda, ze uz vtedy Fjodor Michajlovic poznal liek na nase problemy, len my sa stale nechceme dat poucit. Klobuk dolu majstre...

feex8
26.11.2014 4 z 5

Velmi podarena kniha. Osobne davam prednost Idiotovi, ale tato za nim zaostava iba o malicko. Ma sice menej zaujimavo vykreslenu psychologiu postav, aj tie postavy nie su az take zaujimave, ale na druhej strane ma zaujimavejsi dej, kniha je akcnejsia a mozno putavejsia ako Idiot.
Vynikajuci kusok ruskej literatury, urcite odporucam.

Moje hodnotenie: 88%

ivča 25
16.11.2014

mohu se zeptat kde najdu dobrý rozbor na tuto vynikající knihu děkuji

Denisa.knizky
15.11.2014 5 z 5

genialni knizka, genialni autor. malo autoru mi dokaze naladu ovlivnit i mimo cteni, dostojevskij to ale dokaze, behem cteni teto knizky jsem se citila tak mizerne jako hlavni hrdina, protoze tak genialne dokazal dostojevskij knihu napsat - nevtahne vas jen do deje, naopak dej ovlivni vas. presto, ze se jedna o velmi depresivni pribeh je to uzasne dilo a jasna povinna cetba. dekuji pane Dostojevskij..

Luciga
31.10.2014

Klasika.... asi jsem měla být poctivá a přečíst knihu v době, kdy jsem ji měla na seznamu povinné školní četby. Nyní se do ní už začíst prostě nedokážu. Mám za sebou třetinu, jsem si téměř jistá, že ji dočtu, ale stále odbíhám k jiným knihám, takže netuším, kdy to bude. Dostojevskému neupírám mistrnou empatii při popisu vnitřních pocitů jednotlivých postav... jen já už si vybírám, čemu svůj čas věnuji a té spoustě stále se opakujících slov nějak nemůžu přijít na chuť. V lepším případě dočtu postupně, v horším odložím na ¨stáří¨ :).
-----------------------
Hmmmmmmm, ani téměř po roce jsem se k ní nedokázala vrátit, i když jsem se o to několikrát pokusila .... natrvalo ji odkládám "na stáří".

Phenomenon
29.10.2014 5 z 5

absolutní klasika, geniální psycho román

mdracek
27.10.2014 5 z 5

Přestože mě od čtení této knihy všichni spíše odrazovali, jsem neskonale vděčná, že jsem si ji přečetla. Tohle naprosto geniální dílo je podle mně snad nejlepší vylíčení myšlenkových pochodů člověka se špatným svědomím! Raskolnikovův svérázný pohled na spáchání zločinu, a hlavně jeho podivínské myšlenky, mně naprosto uchvátily.
A nejkrásnější byl konec románu - epilog dodal tomu skvělému dílu dokonalou tečku, díky které považuji Dostojevského za jednoho z nejskvělejších a hlavně neuvěřitelně bystrých autorů.

Elenblue
19.10.2014 5 z 5

Když to čtete, běhá vám mráz po zádech.

Skjaninka
01.09.2014 5 z 5

Dostojevskij, ty si kúzelník. Raskolnikovy som na chvíľu, naozaj len na malú chvíľočku, chcela ten jeho trest, tak trochu odpustiť. Ale....vo svete, v tom spravodlivom, aj v tom Dostojevskom, je predsa každý zločinec, po zásluhe potrestaný. A tak to má byť. Ale len pre tú malú chvíľku, či už slabosti, alebo dokonalosti Dostojevského umenia, nejde nepovažovať samotného autora za génia. Ukážte mi väčšieho a ja vám budem vďačná.....5/5

"Kde jenom, přemítal vzdalující se Raskolnikov, kde jenom jsem to četl, jak jeden k smrti odsouzený hodinu před smrtí říká nebo uvažuje, že kdyby musel žít někde vysoko na skále a na tak maličké plošce, že by tam nebylo víc místa než pro dvě chodidla, a kolem jen propast, moře, věčná tma, věčná samota a věčná bouře, že i kdyby tak, na té pídi země, měl stát celý život, tisíc let, celou věčnost, raději by tak žil, než teď umíral! Jen žít, žít, žít! Žít jakkoli, ale žít...! Jaká pravda! Bože, jaká pravda!"