Životní terno

Životní terno https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410426/bmid_zivotni-terno-7Bm-410426.jpeg 4 668 187

Je noc před Štědrým dnem a nemocniční chodbou kráčí žena v šedém, aby si odvedla jednoho z nás. Má s sebou desky se jmény nás všech: pětileté holčičky trpící rakovinou, která maluje svou oblíbenou židličku na červeno, dvacetiletého mladíka leštícího pivní sklenici v milované hospodě, pětačtyřicetiletého muže, který uhání tmou v drahém autě a hledá, do čeho by narazil. Někdo z nás dnes přijde o život, pokud se někdo jiný dobrovolně nevzdá toho svého. Ale nestačí pouze zemřít, protože život není jen to, co právě končí. Život je všechno to, co se stalo předtím. Fredrik Backman umí mistrně vylíčit lidské pochyby a vnitřní démony, aniž ztrácí smysl pro humor. Toto vyprávění je mnohem smutnější než třeba Dickensova Vánoční koleda, ale i zde najdeme naději a možnost všechno napravit — i když za velmi vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Ditt livs affär , 2017

Acnaj
22.10.2021 5 z 5

Velmi čtivá knížka o hodnotách života...

Karcoolka2210
10.10.2021 4 z 5

Táto útla knižka so smutným príbehom, ktorý je ale naplnený láskou, nádejou, tým, čo je naozaj v živote dôležité, sa teda Backmanovi podaril.

asam
05.10.2021 4 z 5

Pár stránek, přečteno za odpoledne, ale musíte na to myslet i dlouho po přečtení. Já hlavně špatně usínala.

Verunka289
30.09.2021 5 z 5

S Backmanem člověk nikdy nešlápne vedle. Krásný příběh o životě a smrti, o hodnotách lidského života... nechápu, jak to autor dělá, že mě vždycky tak rozseká.

saez
29.09.2021 5 z 5

Přečtena u kávy za hodinu. Krátké, ale krásné zamyšlení nad skutečnými hodnotami. Backman no...jsem to zase vořvala.

IVANA0123
24.09.2021 5 z 5

Tak jiná kniha, než na jaké jsem od Frederica Backmana zvyklá. Přesto je v ní jeho rukopis rozhodně patrný. I když je kniha smutná, přesto se v ní najdou místa k pousmání, i když tentokrát je i to pousmání takové jiné, smutnější. Rozhodně po přečtení se musí člověk zastavit a zamyslet. A o to autorovi myslím i šlo. Hledat co je v životě důležité, jak svůj čas prožít smysluplně, jsem v životě šťastný a taky ti kolem mě...? Po dočtení se vám toho v hlavě bude honit hodně...a to je dobře. Jsem moc ráda, že jsem si našla čas, si knížku přečíst. 4,5*
(9/21)

"Občas možná potřebujeme někoho, kdo s námi každé ráno pořádně zatřese, abychom si uvědomili, jak rychle letí čas. Abychom měli na paměti, o co přijdeme, jestliže si nedáme pozor."

Ladislav73
07.09.2021 5 z 5

Kniha o životních volbách. O tom, jak každý den, na každém kroku, dáváme přednost jedné cestě před jinou. Někdy je potřeba si uvědomit, jak rychle letí čas a abychom měli na paměti, o co všechno přijdeme, když si nedáme pozor. Co se vlastně stane, když založíte rodinu a přestanete být ve svém životě nejdůležitějším člověkem. Kvůli komu by jste byli ochotni zemřít a pro koho by jste byli ochotni obětovat život.

Kniha o životních volbách:
Takhle to nefunguje. Nemůžu vyměnit jednu smrt za jinou. Můžu vyměnit jen život za život.

O smrti:
„Vím, kdo jsi.“
„Nejsem smrt.“ NEPLEŤTE si mě s mojí prací.“. „Jen chodím lidi vyzvednout.“

O pocitech:
Studí smrt?  A tak si do batůžku zabalila teplé rukavice – pro jistotu.

O člověku:
Otcové by syny měli naučit, o čem je život, ale tys pro mě byl zklamáním.

Když jsem knížku respektive povídku za pár minut přelouskal na poprvé, ptal jsem se o čem to vlastně sakra je.
Na podruhé jsem už brečel jako malé dítě.
Prostě klasický Backman.

Nuttelka
29.08.2021 4 z 5

Mé první seznámení s autorem a teda, pro mě dost silné a velmi smutné, celou dobu se slzami v očích. I když je to jen jednohubka, je v ní velmi mnoho. Smrt... je kolem nás každý den, buď nás zasáhne přímo nebo jen okrajově nebo vůbec. Ale bude s námi vždycky.
Interpretace - Pavel Soukup - moc krásně načteno.
(Audiokniha)

Kopretina
13.07.2021 5 z 5

Jednohubka od oblíbeného autora. Přečetla jsem ji v noci, kdy jsem nemohla spát. Příběh o lidských hodnotách a o tom, na čem záleží. Líbila se mi.

EvikU.
05.07.2021 4 z 5

Rozhodně opět zajímavé myšlenky. Každý někdy myslíme na smrt, na tu paní v šedém svetru s šedými deskami a balancujeme svůj život. Fredrik to s myšlenkou umí jako nikdo jiný. Každá jeho kniha mě svým způsobem zasáhne. Tahle není výjimkou.

Já knihu doporučím. Vyvolala ve mně velké emoce. Uff.

iLuciferie
20.06.2021 3 z 5

Tuto nehorázně předraženou knihu (v mém případě eknihu) jsem si koupila, abych dočetla poslední z Backmanových děl, které mi chybělo. Musím říct, že toto opravdu není na vydání samotné knihy, chápu, že se nakladatelství snaží vydělat na popularitě autora, ale tohle je fakt hrůza. Kdyby byl text vydaný společně s obdobným "A každé ráno je cesta domů delší a delší" a ještě se k tomu přidal nějaký podobný třetí výtvor, tak by mi to adekvátní přišlo. Takhle se jen (nejspíš najivně) uklidňuji myšlenkou, že jsem prostě přispěla oblíbenému autorovi, aby mohl tvořit dál..
Jinak k příběhu jako takovému. Backmanovy fanoušky si myslím nepřekvapí ani extra nezklame, ale autor má rozhodně lepší knihy.

pakoshka
15.06.2021 3 z 5

Můj první Backman, bránila jsem se mu jak čert kříži, ale kamarádka o něm pořád tak básní...

Jako první jsem sáhla po téhle záležitosti na pár desítek minut. Je to takový zlehka filosofický a něžný, vlastně mě to bavilo, při zmínce o náušnicích mě pichlo u srdce. Se ale musím přiznat, že ten rozsah je na mě úplně akorát, nevím, jestli bych takovýho sentimentu zvládla třeba 300 stránek.

Renatka11
24.05.2021 4 z 5

Backman je jednička, ale zatímco z jeho románů bývám vyloženě nadšená, z Životniho terna jsem i po druhém přečtení spíš na rozpacích. Něco mi tam bohužel schází. Za krásné grafické zpracování dávám čtvrtou hvězdu.

Durancie
21.05.2021 3 z 5

U Backmana nikdy není nic tak, jak se na první pohled zdá. Dokonce i tahle jednohubka má v sobě mnoho tajemství, překvapení a myšlenek ohledně životních hodnot a priorit.

Ťapulka
01.04.2021 5 z 5

I když se mi více líbilo Backmanovo období Britt-Marie a Babička pozdravuje..., hodnotím tuto knihu pěti hvězdičkami. Je sice kraťoulinká, ale obsahem tlustá až dost. Na pár stránkách čtenáře donutí k zamyšlení nad hodnotami života, nad tím, že ne všechno je možné v životě vrátit a změnit a že vyměnit život za život někoho jiného není tak snadné. Moc se mi líbilo zpodobnění "paní v šedém svetru". Příjemným pohlazením jsou ilustrace, které čtenář jen tak nepřelistuje, ale může si v nich chvilku číst a zasnít se.

Melaanie
22.03.2021 4 z 5

Kniha vás donutí k zamyšlení nad vaším životem. Vyměnili byste svůj život za život někoho jiného?

xmilek
17.03.2021 5 z 5

Zpětný pohled na život jednoho muže, kterého "nemoc" donutila k přemýšlení o svém bytí. Dokázal by svůj život obětovat za život cizího člověka? Uměl bych si představit tuto povídku jako kompletní knihu.

mrsterezz
10.03.2021 2 z 5

Nejspíš to bude tím, že jsem knihu úplně nepochopila. Nijak zvlášť mě nezaujala. Nelituji, že jsem ji četla, ale znovu už po ní nesáhnu.

a.k
25.01.2021 5 z 5

Kraťoučký příběh o hodnotě lidského života resp. lidského bytí. Ač to ze začátku vypadalo, že půjde o dílko sepsané jen tak mimochodem, autor se dotýká přes celkem jednoduše vypadající příběh velmi vážného tématu, který nutí k zamyšlení. Smutné to bylo, dojemné.

Luccinda
17.01.2021 4 z 5

Tohle je moje první setkání s Fredrikem Backmanem a popravdě je úplně jiné, než jsem čekala. Tohoto autora mám zkrátka zažitého jako autora humorných románů a tuto definici Životní terno rozhodně nesplňuje. Ačkoliv je knížka velmi útlá, obsahuje hned několik silných témat a spoustu věcí na zamyšlení. Není to sice typicky vánoční četba, ale na rozdíl od mnoha jiných vánočně laděných příběhů ve vás něco zanechá. Něco, nad čím budete přemýšlet ještě dlouho po dočtení.

Radím vám, abyste si vůbec nezjišťovali, o čem Životní terno je. Knížka má pouhých osmdesát stránek, navíc je doplněná řadou ilustrací, takže toho textu tam opravdu není mnoho. To je zároveň jediná věc, které bych knížce vytkla. Na můj vkus je prostě příliš krátká. Asi bych potřebovala strávit v příběhu trošku delší dobu, aby mně nějakým způsobem zasáhl. Hluboké to bylo, ale než jsem stačila zpracovat všechny emoce a myšlenky, měla jsem dočteno.

Při čtení je určitě nutné knížce věnovat plnou pozornost, abyste správně pochopili, co chtěl tímto příběhem autor říci. Bylo to hodně filozofické, ale díky rozsahu nic extra náročného. Řekla bych, že pokud rádi čtete knížky o významu smrti a o smyslu lidského života, Životní terno se vám určitě bude líbit.