Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 7004 7004

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

Gigy
21.07.2017 3 z 5

Kniha není úplně marná, místy byla dokonce i celkem čtivá a zajímavá, ale rukama mi prošly i lepší kousky.

AllyKumari
20.07.2017 5 z 5

Jen těžko hledám slova pro popsání tak intenzivního zážitku, jakým se ukázaly být Žítkovské bohyně. Obávám se, že tohle je kniha, kterou si člověk musí prostě přečíst, aby pochopil její sílu.

maygirl
19.07.2017 5 z 5

Po příběhové stránce skvěle vystavěná a zároveň velmi čtivá kniha - autorčin styl psaní mi opravdu sedl. Fikce, vycházející z řady reálných faktů, což mě baví a motivuje k tomu dohledat si další literaturu k tomuto tématu.

Kniha se dělí na čtyři hlavní části, z nichž mi nejvíce sedla první a poslední, ve které jsem byla znovu a znovu překvapována vývojem, který mě nenechal knihu ani na chvíli odložit.

Doporučuji a předpokládám, že si v budoucnu knihu přečtu znovu :-)

kaca82
17.07.2017 5 z 5

Neuvěřitelně dobrá knížka! Měla jsem v čtení pauzy, protože nebylo tolik času a při návratu k příběhu po několika dnech jsem měla občas problém se zase zorientovat v množství postav, ale jinak super. Takže moje doporučení začít knížku číst až budete vědět, že na ní máte dostatek času :)

bookemma
16.07.2017 5 z 5

Poutavý příběh zabývající se skutečně zajímavou a neotřelou problematikou, kterou "běžní lidé" neznají.
Historická fakta působivě spojená s příběhem silného rodinného pouta, pouta, které nezaniká, když si snad někdo zamane, ale proplétá se všemi osudy, dokud to, co je dáno, nedojde nutného naplnění.

vipera
14.07.2017 4 z 5

Žítkovské bohyně vezmou člověka za srdce a tají mu dech...

Pelerine
09.07.2017 4 z 5

Dobře napsaný poutavý příběh za mě. Prokládání přímo zprávami z archivu pro mě bylo příjemným zpestřením.

Bustedka
06.07.2017 3 z 5

Já se přiznám, že jsem z knihy zas až tak moc odvázaná nebyla. První polovinu jsem četla opravdu z donucení, ale vzhledem k tomu, že knížky neodkládám a vždy je dočtu, tak jsem pokračovala. Konec se mi ale vcelku líbil.

Gregorie
06.07.2017 4 z 5

Úžasná kniha. Velmi silná, drsná a poutavá. Viděla jsem i divadelní představení, ze kterého jsem měla husí kůži, ovšem čtenářský prožitek se nedá srovnávat. Dlouho mi bude ležet v hlavě.

HanaMalina
05.07.2017 5 z 5

Velmi povedené dílko, i když se jmeny postav jsem měla malinko problémy a musela jsem se občas zpětně v knize vracet. Z Bílých Karpat pocházím, tak o to víc se mi asi kniha líbila. Dokonce mi pak babička říkala o bohyních, za kterýma od nás až na Žitkovou lidi chodili s různými problémy. Doporučuji se na Žitkovou a okolí podívat, je to tady kouzelné:-)

sarka45
28.06.2017 5 z 5

Krásná kniha. Trošku ponurá. Nic moc pozitivního. O problematice tzv. bohyní jsme nevěděla vůbec nic, takže pro mne velice přínosná. Fascinující. Ženy s těmito schopnostmi to neměly lehké v žádné době. Překvapivý závěr. Doporučuji přečíst těm, kdo se chce něco nového dozvědět a přitom ho nebaví číst literaturu faktu. Tato literární forma byla pro mne přesně ta pravá, spousta informací zaobalená v krásném lidském příběhu.

viva71
20.06.2017 5 z 5

Četla jsem na doporučení a jsem za to ráda. Knížka je čtivá, mnoho propletených osudů a informací o jednotlivých postavách. Mile mě překvapilo, že autorka je tak mladá a dokáže napsat tak obsáhlou knížku, která jednoznačně zaujme. Za to jí tleskám:-)

tovlasek
19.06.2017 5 z 5

Kniha mě velice příjemně překvapila svojí náplní, celkovou chytlavostí a příjemným příběhem. Skvělá slovní zásoba autorky a i ohromné znalosti z této krajiny a jejich folklórních reálií skutečně přispěli ke skvělému výsledku v podobě tohoto díla. Že i mě typického racionalistu, tento magický kousek země uchvátil a i jsem se něco historicko-faktograficky dozvěděl. Nemám co bych více řekl.

Kerberos
18.06.2017 4 z 5

Knihu jsem četla na doporučení kamarádky,líbila se mi a vedla mě k tomu že jsem si o tom i něco nastudovala.

Almo74
31.05.2017

Knihu nectu, posloucham jako audio v aute. Namluvila Tereza Bebarova a Milos Taborsky. Pred nekolika lety jsem knihu doma mela, ale prelouskala jsem par stran a odlozila. Ted se nemuzu dockat, az kazdy den vyjedu autem. Jsem v polovine a velmi se mi to libi. Tereza se nadherne posloucha, ma zajimavy hlas i intonaci, pribeh je napjaty a poutavy. Doporucuji.

wosch
30.05.2017 3 z 5

Silný, leč překombinovaný příběh.

adorjas
28.05.2017 4 z 5

Budem 587. komentár ku tejto knižke...Potrebuje ešte k tomu niekto viac? Historicky knihu nemôžem hodnotiť, skôr by som sa vyjadrila k postaveniu ženy. Vidím tam len ja feminizmus? (v pozitívnom slova zmysle)- sila, nezdolnosť, naturálnosť, sexualita, múdrosť ženy...

Frity
22.05.2017 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Zaujala mě netradičním tématem, postupným odhalováním děje i tajemnou věštbou/prokletím, která se neslo nad hlavní hrdinkou.

zoew
15.05.2017 3 z 5

Zajímavý námět, ale celkově mě to nijak zvlášť nenadchlo.

zelena_zabicka
05.05.2017 2 z 5

Na jednu stranu klobouk dolů před mladou autorkou, která se pustila do hodně náročného tématu, detailně ho nastudovala a zbeletrizovala. Opisů ze spisů stb je tam opravdu hodně, kniha je tím příliš natažena, místy jsem i já hodně přeskakovala. Myslím, že téma je výborné, ale určitě by šlo zpracovat čtivěji. V závěru celý příběh vyznívá depresivně a bezútěšně.