Zhubni

Zhubni https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121134/bmid_zhubni-wN2-121134.jpg 4 1483 271

Billy Haleck má všechno, co si může přát - drahý dům, hezkou rodinu a výnosné zaměstnání v advokátní kanceláři. Má však také silnou nadváhu a jeho doktor ho varuje před infarktem. Ve chvíli nepozornosti za volantem přejede cikánku, jejíž starý otec nad ním vysloví podivnou kletbu: "Zhubni," řekne mu a pohladí ho po tváři. Jedno jediné slovo, ale za šest týdnů je Billy o třiadevadesát liber lehčí a naprosto zoufalý a vyděšený. Vsadí všechno na jednu kartu a dostává se do souboje se silami zla, které způsobují, že dál nedobrovolně hubne...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Thinner , 1984

Petrvs
07.06.2014

Ale jo. Mezi bachmanovkami rozhodně patří k těm lepším. A ač musím ocenit na Bachmana/Kinga nebývale vypointovanou a správně "natempovanou" koncovku, drobné, ale sympatické cameo a celkové pojetí a stylistiku.... dostavuje se typická rozporuplnost: na jednu stranu to není dlouhá kniha, na stranu druhou by jako povídka tahle novela dost možná fungovala líp. Na stranu čtvrtou, King dovede z jednoho nápadu uplést celý kus postavený jenom na něm, kdežto u Miévilla (který mě poslední dobou dost baví) je takový nápad pětkrát za jednu kapitolu - ovšem na stranu pátou, někdy ta vata se prostě u Kinga dobře čte (což na mimochodnou stranu šestou zase neplatí právě u zmíněného Miévilla). A teď se v tom vyznejme...

callahanh
15.05.2014 4 z 5

Konečně se ke mě dostala tahle "bachmanovka" a musím říct, že je opět stejně čtivá jako všechna mistrova díla. Začátek je sice pomalejší a tak trošku se vleče a trvá, než čtenáře úplně vtáhne. Pak se to ale rozjede a jak postupně Billy hubne, čtenář se ne a ne odtrhnout. Psychologie sice není tak úplně propracovaná jako jindy, to ale u novely až tak nevadí. Nechybí nějaký ten děsivý a ryze kingovský popis fyzické proměny člověka, nějaká ta dobrá hláška a zajímavý nápad. Ani jedna z postav není úplně sympatická, což mi malinko vadilo, na druhou stranu to není nikterak zásadní problém. Ginelliho pomsta byla velmi dobře promyšlená, byla ale trošku nepřehledně popsaná, což se mi u Mistra nestává. Body navíc ale získává úplný závěr, který mě odrovnal a zároveň hodně překvapil a nechal hrdinu poletovat v takové černohumorné smyčce. Za mě opět parádní počteníčko, které sice nepatří k těm kingovkám, k nimž bych se vracel, přečíst ho ale není ztrátou času. O tom svědčí i vysoké hodnocení. 80%

kolodze
21.04.2014 4 z 5

Dal jsem si tuhle knížku, jako takovou jednohubku, mezi finálem Malzských knih padlých.A musím říct že to nebyla vůbec špatná jednohubka.Hlavně pasáž s Ginellim byla výživná. Takže u mě slušný 4 hvězdy

Donika
11.04.2014 4 z 5

Pro mě byl konec knihy překvapením. Nečekala jsem to.

ajaworld
04.04.2014 3 z 5

Čte se dobře, ale znám od něho lepší.

Thanyss
25.02.2014 5 z 5

Kdyby si starej Lemke otevřel dietologickou poradnu, hromada lidí by mu za jeho služby utrhla ruce. Přeci jen mít tu moc, kdy pouhým dotekem a jedním jediným slůvkem "zhubni", dokážete odpálit takovou metabolickou reakci, že sebevětší megakalorické bomby s vámi ani nehnou a vy naopak hubnete bez jakéhokoli úsilí... Hmmm, to zní dobře. Jenže to zní dobře jen do té doby, než si uvědomíte, že hubnete pořád dál a dál, takže zatímco na start jste se postavili jako slušná hora tuku, postupně jste se prodrali dopředu jako dobře udržovaný sportovec, ve finiši jste začali lapat po dechu jako rezident koncentračního tábora, cílovou pásku jste protrhli jako hromádka pěkně chrastících kostí.
Pro bachmanovky mám slabost (snad jen s výjimkou Srovnáno se zemí), přestože už na začátku je mi jasné, že to s hlavními protagonisty nedopadne dobře. Bránila bych se označením jako "slabší kingovka", tohle přeci nepsal pan King, ale jeho alter ego, ta temnější a cyničtější část jeho já. Proto pana Bachmana se Štěpánem neporovnávám.
Zhubni v sobě nese jednoduché poselství, kdy se zhýčkaný jedinec, který má spoustu vlivných přátel, vykašle na morálku a odmítá uznat svůj díl viny i přesto, že zcela průkazně zabil jinou lidskou bytost. Ovšem spravedlnost může mít mnoho podob, například v podobě naštvaného romského kmeta s rakovinou kůže a s nadáním na kletby.

sipkulka
24.02.2014 3 z 5

Z téhle knížky mám rozporuplné pocity . Na jednu stranu celkem dobrej děj na druhou stranu zbytečně zdlouhavá a roztahaná . Osobně si myslím že tento příběh by se spíš jak na celou knížku hodil na povídku....

Adria Orici
13.02.2014 5 z 5

Jemná Kingovka která se dobře čte . Příběh je krásně "ukecaný"....

petrulka
03.02.2014 3 z 5

Za mě také slabší. Byla by to skvělá povídka, na knihu zbytečně rozvleklé. Nicméně poslední čtvrtina knihy je skvělá a poslední dvě strany snad stojí za to, aby si knihu člověk přečetl celou.

Jingle
23.01.2014 3 z 5

Kdybych tady nečetla tolik pochvalných komentářů, které mě trochu ovlivnily, možná bych dala jen dvě hvězdy. Tahle "kingovka" mi bohužel vůbec nesedla, četla se mi těžce, chyběl tomu ten švih, spád, napětí - prostě jsem postrádala tu čtivost, jíž se zatím Kingovy knihy vyznačovaly. Druhá půlka už byla přece jen lepší, ale i tak děj nebyl vůbec strhující. Škoda. Obávám se, že je to jedna z knih, u kterých za rok nebudu vědět, že jsem je četla, resp. co na této knize bylo nějakým způsobem výjimečné.

nithiel
29.12.2013 4 z 5

Jako vždy pod pseudonymem dějově a tematicky slabší, je to však vcelku vyváženo naturalistickým pojetím a výborným koncem. Dobrá úvaha o tom, jak dnešní člen západní (ne)spravedlivé společnosti v podstatě nedokáže přijmout premisu, že za své činy by měl nést následky.

tsal
05.11.2013 3 z 5

Můj asi poslední pokus o Kinga, který není z cyklu Temná věž. King nepíše špatně, jen ne dost zajímavě na to, abych měla tendenci se ke knize po odložení vracet.

I přes malý počet stran se mi Zhubni četlo pomalu a těžce. Chybělo napětí a strach, který by mě poháněl při otáčení stránek. Nejvíce se mi líbila Ginelliho část, která byla spíše mafiánskou kriminálkou než hororem. A to je smutné, protože já nechtěla číst mafiánskou kriminálku, ale právě ten horor.

Dáma s hrnstjm
15.10.2013 3 z 5

Zajímavý námět a zajímavé informace ze života cikánů v současné Americe (které já, starý kritik, beru s rezervou). Nebylo mi sympatické jednání některých postav, resp. nedokázala jsem se s ním ztotožnit a přišlo mi iracionální. A paradoxně jediná racionálně jednající postava na svůj přístup doplatila, škoda. Líbil se mi závěr, takový neurčitě určitý. A děsná obálka - děsila lidi, kteří si jí u mě všimli.

čef
19.09.2013 5 z 5

Je asi jedno o čem nebo pod jakým pseudonymem King píše. Mysteriozní romány plné čarování není moje oblíbené čtivo, přesto Kinga pořád čtu. Nejde totiž většinou o naprosto nepravděpodobný, více méně snový a fantaskní děj, ale o to vše kolem. Především oceňuji jeho bystré postřehy ze života Američanů, vtipná přirovnání, zajímavé detaily, hluboké psychologické úvahy a náměty k přemýšlení o základních věcech člověka. To vše je i v této knize a proto stojí jistě za přečtení.

Neobee
11.09.2013 4 z 5

Kniha se mi docela líbíla, i když King to umí lépe...

Maybee
15.08.2013 5 z 5

Další dobré čtení od Kinga - přesněji řečeno od Bachmana - u kterého jsem se nenudila (a díky němu neusínala v metru a autobuse:)
Zajímavý námět a stejně tak postavy - doktor s všudypřítomnou lahvičkou, Gina s prakem, kterou prostě nešlo nenávidět, Ginelli, samotný Halleck... jo, rozhodně stojí za přečtení.
Minimálně pro tu pasáž, kde je dvakrát zmíněno jméno samotného Kinga, což mě opravdu dostalo. :D

hardrock
10.07.2013 5 z 5

King je proste kral. V knihe som si najviac oblubil Genelliho - ten chlap mal styl. :-)

Monnyska
08.07.2013 5 z 5

při této knížce jsem pořád musela myslet na jídlo :D já jsem se začetla a nelitovala jsem, protože ten konec stál za to :D hned bych si kousek Jahodového (cikánského) koláče dala :) moc pěkné čtení, samozřejmě atmosféra Kingovská :)

vsvobo
21.05.2013 2 z 5

Knížka mě nebavila. Četla jsem asi 50 stránek a dál už jsem nemohla. Dílo bylo o ničem, nezajímavé. Poprvé od Kinga něco, co mě nezaujalo.

adrijka
16.05.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila, je to takový horor, dějově dobrý, nakonec si ale mohl reálně hlavní hrdina pohlídat, aby koláč snědl ten, komu byl určený lépe, ale dávam výborné hodnocení. King píše skvěle.