Zelená míle

Zelená míle
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/212/bmid_zelena-mile-Mu4-212.png 5 4049 4049

Zelená míle série

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Green Mile , 1996

Bulldog
28.07.2019 5 z 5

Skvělé i film...

slaska77
28.07.2019 5 z 5

Dnes již plně klasický příběh, který jsem opakovaně viděla a četla již před léty. Stále má své kouzlo, stále má co říci, stále nás nutí k zamyšlení. Právem se pravidelně umisťuje jak kniha, tak film v žebříčcích všech dob. Krásné.

petraj30
22.07.2019 5 z 5

Brečela jsem téměř od začátku do konce. Opravdu nemám slov.

Turante
17.07.2019 4 z 5

Krásný a přitom smutný příběh z pera Kinga je opět úžasný.

Evule81
06.07.2019 5 z 5

Super kniha, velmi čtivá.

zoubek69
04.07.2019 4 z 5

Jednoznačně - za mne tato kniha je nej..... pro dané réma našeho čtenářského kvízu.

handulli
26.06.2019 5 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst už nějakou dobu, ale nakonec mě k tomu "dokopala" až čtenářská výzva.
A za to jsem opravdu ráda. Nejdřív jsem tedy měla problém se začíst, ale zhruba po 70. stránce se to zlomilo a s napětím jsem četla, co bude dál. Poslední stránky jsem proslzela. Hned na to jsem si pustila film. Oceňuji, že se od knihy téměř neodchýlil. A pobrečela jsem si znovu.
Doporučuji!

Ještě malá poznámka ke knize: Hodně taky dělá překlad - četla jsem vydání z r. 2014 přeložené p. Žáčkem a líbilo se mi to mnohem víc než vydání z r. 1997 od p. Chlouby (to jsem si stáhla do čtečky, ale nakonec z něj přečetla jen pár kapitol).

TaJiná
23.06.2019 2 z 5

Četla jsem, ale filmu se to fakt nevyrovná.

nanana
19.06.2019 5 z 5

Zabil je jejich láskou. Takhle je to každej den. Všude na světě.

antiope
07.06.2019 5 z 5

Ačkoliv mi trvalo se začíst, dávám knize 100%. Druhá polovina knihy to vynahradí.

witko
01.06.2019 5 z 5

Uvěřitelný příběh o neuvěřitelných věcech. King mne místama přesvědčil, že čtu opravdové vzomínky dozorce. Po přečtení knihy mám chuť podívat se znovu na film.

jana1976
30.05.2019 5 z 5

Kdo by neznal tento úžasný smutný příběh plný nespravedlnosti…. Naštěstí je to jen kniha, ale chce se mi brečet a křičet, když si uvědomím, že na světě bylo, je a bude plno podobných křivd….
Filmové i knižní zpracování mluví samo za sebe… dokonalost!!!

Jitka6
30.05.2019 5 z 5

Stejně jako film, působivé!

seiwaa
29.05.2019 5 z 5

Možná nesprávně, ale po přečtení této knihy musím zhodnotit i film, který byl natočený na jedničku! Nechybělo snad ani slovíčko a skvěle odrážel příběh z knihy. Naprosto skvělý příbeh, líbí se mi kontrast surového vězeňského prostředí s čistotou a nadlidskostí Johna Coffeyho. Doporučuji.

haki34
17.05.2019 5 z 5

zrovna dnes jsem si na knihu vzpomněla v autě a ejhle - Padfoot mi ji svým komentářem připomněla..tak jsem se ponořila do vzpomínek...

tahleta se Stephenovi obzvláště povedla..další z příběhů, které se můžou stát (a kdoví, jestli se nestaly)..
i po asi 15letech od přečtení ve mně zůstává pocit bezmoci, soucitu, nepsravedlnosti a křivdy, zmítá mnou široká škála emocí..navíc nyní jako rodič o to víc soucitím s rodiči dvojčat..násilí na dětech mně vždy dostane do kolen..
A John Coffey...skvěle napsaný...(a následně ve filmu i skvěle zahraný....celý film jsem snad ani neviděla, ale určité tváře se navždy spojili s postavami)
Postava Paula, přibližujícího mikrosvět věznic a jeho zákoutí..nahlížejícího kolikrát do skrytých "šuplíků" vězňů...poznávajícího Johnův příběh a paralelně prožívajícího jeho vlastní...
Poselství z knihy pro mně : proto neodsuzujme hned předem někoho , i když věci důkazy se jeví tak jasně a srozumitelně...neposuzujme lidi podle našeho prvého dojmu..(a kolikrát ani podle druhého a třetího..)
Připusťme možnost omylu, hledejme pravdu i za cenu ztrát, protože některé věci (třeba smrt) už jsou nezvratné...

jfialova
16.05.2019 5 z 5

Film jsem viděla už před dávnou dobou a jelikož se tehdy jednalo o poněkud masovou záležitost, četbu knihy jsem odkládala. Udělala jsem dobře, protože vzpomínky na film (mimochodem špatný není) mezitím vybledly a četbu jsem si mohla užít. Přestože jsem dějovou linku znala, četlo se to jedna báseň a autorův styl dodal příběhu další, lehce filozofický rozměr. Mimochodem, dle amerických statistik z roku 2016 vychází, že každý týden byly odhaleny průměrně tři justiční omyly-toto číslo se netýká pouze odsouzených na smrt, ale též neprávem uvězněných. Co myslíte vy, je to málo (když se kácí les, lítají třísky) nebo moc (lidský život a svoboda člověka jsou nedotknutelné)? Žijeme ve společnosti, kde dle průzkumů více než polovina Čechů je pro znovuzavedení trestu smrti, současný stav justice není zrovna uspokojivý a před několika desítkami let probíhaly politické procesy. To vše v kontextu s tímto příběhem nutí k zamyšlení.

Padfoot
15.05.2019 5 z 5

Čím dál víc uznávám (a uctívám) Kinga. Tahle kniha vznikla jako příběh na pokračování – tedy šest částí, jedna napínavější než druhá. Prostředí cely smrti hodně ponuré, ale zároveň blízké (v tom smyslu, že pro někoho je to prostě každodenní práce). Rozpor je i mezi tím, jak nakonec vnímám odsouzence – jako lidi, kteří udělali něco dost odpornýho, zároveň lidi čekající na smrt, po které je nebe patrně nečeká,... A takových momentů je tam kotel. Momentů, které nutí zastavit se, všechno vstřebat a znovu si uvědomit, že nic není černobílé. Silný zážitek a rozhodně ne můj poslední King.

"Každý z nás musí umřít. Výjimky nejsou žádné. Je mi to zcela jasné, ale někdy, ach panebože, je Zelená míle tak dlouhá."

terimila
07.05.2019 5 z 5

Jedna z mála "jiných" kingovek. Nenajdete v ní monstra v děsivé podobě příšer, ale jen monstra schovaná do lidských těl. Je to knížka plná paradoxů - odporných zločinů a viníků, kterých vám nakonec snad i je líto... odsouzení a pomoci... atmosféry čekání na trpký konec a každodenního života i s malými a úsměvnými momenty. Dlouho to vypadá celkem normálně... a pak se začnou dít věci a Velkej kluk John C. se nakonec stane jakýmsi novodobým Kristem z kriminálu. A nakonec zbývá otázka, jestli jeho dary a dary, jimiž byl i on obdařen, jsou vlastně dary nebo prokletí.
Je to pohádka, ale pohádka detektivní, fantastická, krutá a přitom milosrdná.
A snad jediná kniha, u níž mě nenaštvala filmová adaptace. Prostě... Míle se povedla na všech frontách.

Arev122
04.05.2019 4 z 5

Tak tady mě S.King trochu zklamal, kniha mě příliš nenadchla, pouze konec byl lepší, napínavější - tak jako jeho jiné knihy.

pivatko
01.05.2019 5 z 5

i přesto, že jsem film viděla asi pětkrát, tak mě kniha moc bavila, úžasně napínavá