Zelená míle

Zelená míle https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/212/bmid_zelena-mile-Mu4-212.png 5 4029 4029

Zelená míle série

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Green Mile , 1996

Ticiana
30.01.2019 5 z 5

Kdyz vysli temy na Ctenarskou vyzvu, hned jsem vedela, ze tema s veznici bude Zelena mile. Film patri mezi moje oblibene, tak jsem chtela vedet, jestli kniha bude stejne tak dobra. A ano, uzasna knizka. Nevedela jsem, ze King ji psal na dily. Uzasna kniha, kde autor ukazuje, ze vse ma dve strany. Ze zazraky a dary prichazeji spolu s necim temnejsim. Prvni kniha od Kinga a uvazuji, ze si prectu nejakou dalsi.

Ronnie68
29.01.2019 5 z 5

Jedna z mála knih od Kinga, která se mi zase četla dobře .. téměř jedním dechem ... líbila se mi ...

kristyn3833
27.01.2019 5 z 5

Kniha mne zaujala a určité ji neodkladam na dlouhou dobu!

Yorika
26.01.2019 5 z 5

Prostředí věznice na smrt odsouzených viníků.Už jen to napovídá, že půjde o silný příběh.Příběh o předsudcích, zaslepenosti a lidské krutosti.
Je v něm však i něžnost, laskavost a dojetí.
Tato kniha se mi zaryla pod kůži.

Eva2424
26.01.2019 3 z 5

Pohlcení příběhem a fascinace knihou se u mě nekonaly a hodnotím ji jako průměr. Není to o Johnu Coffeym, jak by si čtenář mohl z anotace myslet, ten se tam po většinu času vyskytuje tak nějak mimochodem a šanci projevit se naplno dostane v závěru.
Přelouskáte mnoho popisů situací, než k něčemu dojde, mnoho zbytečných amerických dialogů, občas nějaká scéna vylíčená tak, aby dojala, jenže cítíte z toho, jak moc měl autor v úmyslu vás rozplakat, ale nešlo to z jeho srdce. Brutální scény byly na můj vkus natažené ještě zbytečněji než ostatní banality, které pro další děj neměly význam.
Co bylo na příběhu opravdu nádherné, je postava Johna Coffeye, tady smekám, King měl asi zrovna světlou chvilku :-). Jaká škoda, že jím není protkán celý román a předtím, než se k němu jako úžasnému úkazu dostanete, potřebujete strávit tucty stran o myši, o popravách na elektrickém křesle, zánětech močového měchýře, potyčkách mezi dozorci atd.
Přínos pro mne mělo i to, že jsem byla nucena se zamyslet nad tím, co je trest smrti vlastně zač. Kniha jako taková mě ale krom jedné krátké pasáže, kde promlouvá John Coffey, rozhodně nedojímala. Dovedu si představit, že stylem psaní byla výbornou předlohou pro dobrý film. Jako kniha pro mne příliš povrchní.

Leeonteena
22.01.2019 4 z 5

První setkání s mr. Kingem a určitě né poslední. Těžko svedu napsat něco co tu ještě nikdo nenapsal. Je to moc krásná knížka o lidských vlastnostech, o těžkých časech, o vězení, o myši, o francouzovi, o obru černým jako kafe a dalších postavách, které se vám dostanou pod kůži.

jana5655
21.01.2019 4 z 5

Toto je poprvé kdy mi bylo u knihy špatně od žaludku. První půlka mne moc nebavila. Ovšem když se více zabývala příběhem Johna Coffeyho a ne myší, najednou mne kniha začala bavit a byla jsem do ní doslova zažraná. Několikrát mi u ní ukápla i slzička. Toto bylo poprvé kdy jsem četla Stephena Kinga a věřím, že to nebylo naposledy.

bukyna84
18.01.2019 5 z 5

Miluju knihu i film, obojí se opravdu povedlo...Myška je naprosto dokonalá, moje nejoblíbenější postava :-) Krásná pohádka o dobru a zlu v člověku i ve společnosti. King je výborný vypravěč, který žije se svými postavami, umí je nádherně vykreslit, že má člověk pocit, jakoby s nimi seděl v lochu nebo byl jedním z bachařů...málo hvězdiček na hodnocení :-)

Mathiola8
16.01.2019 5 z 5

Viděla jsem film a vůbec nevěděla, že předlohou byla kniha S. Kinga. Film se mi moc líbil. Kniha také. Velmi čtivý příběh.

pavel.2
10.01.2019 5 z 5

Knihy Stephena Kinga jako by psalo několik různých skvělých autorů. Zelená míle je mistrovským dílem jednoho z "nich" :-) Dalším je Pistolník, který propojuje díla "toho třetího", které jsou obvykle velmi dlouhé a mají atmosféru temnou a strhující - za ně považují z nejlepších Svědectví.
Ale zpět k Zelené míli - pořizoval jsem si ji v krátkých sešitech, když je u nás vydávaly, a nemohl jsem se dočkat každého dalšího, až bude k mání. Děj se odehrává ve věznici odsouzených k smrti a vypráví osudy jeho obyvatel - od trestanců-psychopatů, přes dozorce (z nichž jsou taky někteří psychopati opájející se svou mocí) až po jednoho z trestanců, obra Johna Coffeyho, který vládne jakousi magickou mocí (léčení) a ovlivňuje zlehka život celého vězení. A úžasný je závěr (ano, opravdu má nějaká kingovka regulární plnohodnotný konec :-) ).

Makaja
09.01.2019 4 z 5

Jak to jen říct..... četla jsem jako několik slabých paperbacku, je to bravurně napsané a příběh dobře vystavený, ale nedávám 5*, nemůžu, protože to je kniha, kterou už nikdy nebudu číst a nikdy nechci vidět film, a to kvůli pocitu zmaru a beznaděje, jaký ve mně vyvolala

RHorse
05.01.2019 5 z 5

Další skvělý King! Kdysi jsem viděla film, teď jsem si to i přečetla. Nevím, co bych vytkla, skvělá kniha, která má vše, napětí, silný příběh, skvěle propracované charaktery, zápletku a navíc je mistrovsky napsaná.

el-zbych
05.01.2019 5 z 5

Nevím jak rozepsat to, že ta kniha je skvělá!

Tato kniha je vhodná úplně pro každého.

svitměsíce
19.12.2018 5 z 5

Neobyčejně čtivá knihá plná ztrastiplých osudů a ztrápených duší, které nenacházejí úniku... Kniha je mistovsky napsána a věřtě mi, že po první přečtené straně ji už nebudete chtít odložit.

Adellll
14.12.2018 5 z 5

Jedním slovem úžasné...

Laky28
02.12.2018 5 z 5

Tuhle knížku bych doporučil naprosto každému. Silný příběh o lidskosti a soucitu, který pod tíhou okolností vykrystalizoval do té nejčistší podoby.

Andynka
25.11.2018 5 z 5

Byla jsem velmi překvapena, jak je film podobný knize. Příběh byl silný, krásný a dojemný.

Charmedka
18.11.2018 4 z 5

Příběh je velmi emotivní, nenechá Vás chvilku vydechnout, čte se úplně sám, ale po celou dobu se Vám bude uvnitř něco svírat. Je to hodně temné, smutné, syrové a úplně Vás to vtáhne. Kniha je naprosto výborná a i když příběh znám zpaměti, čtení jsem si maximálně užila. Přesto k filmu budu mít asi vždy blíže a vždy se mi objeví slza v koutku oka.

Margherita_N
16.11.2018 5 z 5

Nepamatuju si, že by mě kdy nějaká kniha tolik zasáhla. Je to strašně silný příběh, který jsem četla rovný měsíc - přečetla jsem třeba několik stran a pak jsem to celý den vstřebávala. Člověka při čtení Zelené míle napadají otázky o smyslu, či dokonce ceně života - a jak je možné, že se dosud používají tresty smrti. Nebo jak je možné, že vykreslením člověka zblízka vás autor přiměje, abyste cítili účast s vrahem. Je to jednoznačně nejlepší kniha od Kinga, jakou jsem četla.

Shui-Xian
16.11.2018 5 z 5

Při čtení si čtenář uvědomí, jak rád by se zabýval něčím jiným... Prostředí věznice, bravurně vykreslené, většina jejího osazenstva i okolnosti příběhu - to je vážně hnus, který zaleze pod kůži a King k tomu nepotřebuje ani moc hororové mystiky. Zároveň se ale čtenář přistihne, jak děj hltá - a jak mu záleží na tom, aby ty záblesky dobra a poctivosti v něm nakonec rozsvítily celý příběh. Mimořádný dojem Zelené míle je právě v té jímavosti zářných momentů... Nebyl by to ale King, kdyby zvolil přímočarou dějovou linku a nenechal při tom klaďasy trpět.