Čas opovržení

Čas opovržení https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77870/bmid_zaklinac-zaklinac-iv-cas-opovrzeni-iCj-77870.jpg 5 4186 314

Zaklínač série

Zaklínač: sága série

2. díl

Druhý román o Geraltovi a Ciri. Svět zachvátily plameny běsnící války. Čarodějové intrikují a Ciri, prchající před smrtelným nebezpečím, se ocitá daleko od Geralta i Yennefer. Sama, opuštěná, ztracená - s pocitem, že byla zrazena těmi, kterým bezmezně věřila. Pátrání po zmizelé princezně však navzdory zprávám o její smrti stále pokračuje a Geralt žel není jediný, kdo Ciri hledá. Zaklínač i Lvíče z Cintry se stali objektem vysoké politické hry, která může zabít nejen je, ale také všechny, kdo jsou jim blízcí. Ostatně, věštba přece tvrdí, že princezně kráčí v patách smrt...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Czas pogardy , 1995

Metla
30.12.2018 5 z 5

Byla jsem teprve mladistvá Metlička, když jsem s touhle knížkou trávila na chalupě poslední prázdniny před vstupem do dospělosti. Chtěla jsem si nerušeně užít atmosféru, proto jsem se před hrozbou práce na zahradě odklízela do nedalekého lomu a tam, uhnízděná vysoko na římse, se poprvé stala svědkem úvodního putování kurýra Aplegatta. Do druhého dne jsem neměla co číst.
Po sedmnácti letech jsem si dopřála reprízu - se stejným výsledkem. Intriky a souboje nabírají na obrátkách, události se dávají do pohybu jako nezadržitelná lavina, která smete prostý lid stejně jako mocné čaroděje nebo krále. Výcvik, výuka i dětství Ciri končí, Geralt ztrácí nejen iluze, zatímco jiní přicházejí o životy. Sapkowski čtenáře vezme na působivý banket čarodějů, nechá nás nahlédnout do tajů špiónského řemesla, bojuje se magií, meči i nabroušenými jazyky (těmi především), potěší narážky na nedávnou historii či současné nešvary lidstva. Hranice mezi dobrem a zlem je nezřetelná, svět není černobílý. V románu nechybí napětí, romantika, humor ani témata k zamyšlení, zkrátka skvěle využitých 330 stránek.
O čtivosti svědčí fakt, že jsem vyskakovala z tramvaje v poslední vteřině, s otiskem dveří na zadku… celkem třikrát po sobě jsem při cestování do/z práce málem přejela svou zastávku, tolik jsem byla zažraná do děje knihy, neochotná tu realitu opouštět. O cíp páté hvězdy přišel „Čas opovržení“ až v závěru: Ciri, jakkoliv se celá sága kolem ní točí, pro mě není dostatečně poutavou postavou, proto mě její linie ne přímo nudí, ale přece jen méně baví.

kuruteku
21.12.2018 5 z 5

Tak po třech dílech to najednou začíná zapadat do sebe a mám pocit, že "patřím do rodiny". Otázky po neutralitě, "bratrská pomoc" Nilfgaardu. Geralt, Ciri, Yennefer, Margigold jsou najednou staří známí. Až sérii dočtu, nezbyde než se vrátit na začátek a zjistit, že ano, takto, jedině takto se mohlo vše odvíjet. Znamená to, že OSUD opravdu existuje? Ne, jen, že, co se stalo, nedá se odestát.

Gothard
27.10.2018 4 z 5

Pro mě výrazně lepší než první díl, který byl hodně zdlouhavý. Je znát, že autor má opravdu velký prostor, a může se podrobně věnovat i zdánlivě vedlejším liniím či postavám. Popis politické situace, královských intrik, a samozřejmě sněmu čarodějů a všech událostí, které z tohoto vyplynuly, byl úžasný. Jen závěr dílu byl trošku vytažený z klobouku, no ale budiž. Sapkowski je mistr ironického, výrazně pointovaného dialogu, který jeho knihám dodává mimořádné kouzlo. V tomto případě ani nemalá míra patosu neškodí.

LenkaKT
01.10.2018 2 z 5

Prostě Zaklínač ;)

Azmodan
25.08.2018 1 z 5

Číst tohle bylo dost za trest. Zbytečnější, nudnější a rozvláčnější než první dvě knihy ze série poskládané jen z nudných povídek. Vlastně jsem dlouho nechápal, co na této sérii čtenáři vidí a proč je tak populární. Hry mě sice bavily velice, měli zajímavého hrdinu, silné příběhy a spoustu blbinek okolo, které mě bavily, ale to přece neudělá z knih jedny z nejlepších děl všech dob...a nechápu to dodnes. U této konkrétní knihy rozhodně ne! Chápu, že knihy zrodily postavu Geralta, ale přišlo mi, že až hry mu vdechly život!
Tenhle díl za mě brak!

jaroiva
23.08.2018 4 z 5

Jo! Lepší než předešlý díl. Na můj vkus trochu dost "politiky", která mě moc nebaví, ale připadalo mi tam míň zbytečné omáčky než v Krvi elfů. Za mě takových 90%, ale ten konec zase nutí číst další díl, to je normální manipulace!

šmudlík
21.08.2018 3 z 5

Další díl opět nezklamal a s chutí se těším na další. Chybělo mi zde však více děje s Geraltem a také bych na můj vkus ubrala válečné intriky králů, u kterých jsem se trochu ztrácela.

orangerose
15.07.2018 5 z 5

další pokračování zaklínače s Ciri , kniha plná akce :)

Svoby42
11.07.2018 5 z 5

Ostrovní konflikt je prozatím ta nejdramatičtější část, co tahle série nabídla. I když už bylo dvanáct večer, tak jsem hltal stránku za stránkou. I když jsem se té noci vůbec nevyspal, nelituji. Sapkowski ve mne probudil touhu číst. Touhu, kterou v dnešní mládeži škola jenom s obtížemi probouzí.

JirkaDitt
11.07.2018 4 z 5

Kniha byla super. Dynamiku, kterou to nabralo ve třetím díle, to mělo i tady. Líbí se mi, jak se postupně dozvídáme, co je Ciri vlastně zač a jak moc žádaná pro všechny je. Jediné, co mi v knize překáželo, bylo zbytečně moc politiky. Chápu, že autor musí seznámit čtenáře s tím, co se děje ve světě, ale tady toho bylo opravdu až moc. Možná víc než děje jako takového.

blackdarkness
20.06.2018 2 z 5

Na můj vkus moc politiky, málo příšer, zaklínače a Ciri...

Vesmich
19.06.2018 5 z 5

V druhé části ságy je Zaklínač ve veliké formě a autor zrovna tak. Sněm čarodějů a jejich dialogy, to je velký jazykový koncert a čtenářské blaho!

špulo
19.05.2018 5 z 5

Stále dobré. Sorry, výborné...

Petass
10.04.2018 5 z 5

No páni! Geralta jsem si v tomto díle moc neužila, ale bylo to skvělé! Jsem moc zvědavá, kam až se Zaklínač rozvine. Pletichy jsou opravdu spletité a abych řekla pravdu, absolutně nemám přehled kdo koho podporuje, nebo jen špehuje, nebo jen využívá... A i tak je to všechno uvěřitelné, "reálné". V kouzelnickém světě jsem měla trochu problém s orientací v postavách, jména jsou komplikovaná, ale časem jsem si to srovnala. S doslovem o propracovanosti postav nelze než souhlasit. Knihy mám zatím půjčené z knihovny, ale tahle série se časem určitě objeví i v mojí knihovně. Geralta a Ciri prostě musím mít nablízku ;)

Anoell
31.03.2018 5 z 5

Uvítala bych kratší kapitoly, ale jinak jsem nadmíru spokojená. Tento díl mi přijde ještě lepší než ten předešlý, je to víc napínavé a zdá se, že tady už nejde pouze o Geralta a Ciri, ale o celý svět... Takže co bude dál?

DarthSoren
04.03.2018 5 z 5

A zde se začíná pletichaření, politika a všechny ty věci, které Sapkowskému jdou a které jsou neodmyslitelnou částí Zaklínače. Opět naprosto úžasné a drsné, část s převratem na ostrově Thanedd je jednoznačním vrcholem knihy. Tady se začíná celý příběh lámat a vrhat hlavní protagonisty do kolotoče, ve kterém snad ani nechtěly být (minimálně Geralt ne).

Dolina
06.02.2018 5 z 5

O chlup lepší a o několikakilometrový vlas drsnější než předchozí díl. Tohle není žádné pohádkové fantasy, ale drsný středověký příběh plný intrik, politiky, magie, vražd, znásilnění... Postavy nejsou rozděleny černobíle - všechny jsou šedivé jako myš. Když už má člověk pocit, že se děj začíná ubírat šťastnou cestou, přijde brutální kopec pod nohy. Tohle mě hodně baví.

Alee
30.01.2018 3 z 5

Díl, který mě zatím bavil asi nejméně. Politikaření je fajn, ale když se to zvrhlo v čarodějskou drbárnu, tak jsem měla sto chutí to celé přeskočit. Takže část s čaroději nic moc, zbytek ušel, i když byl děj zaměřený spíš na Ciri a z Geralta se stala v romto díle v podstatě vedlejší postava. Naštěstí už mám přečtený i následující díl, který se zaměřuje víc na postavy, méně na politiku a hlavně méně na protivnou Yennefer.

RHorse
04.01.2018 5 z 5

Tak tenhle díl jsem přečetla jedním dechem, jestli se tomu teda tak dá říct, když jsem se přitom dusila kašlem :D, ale aspoň něco pozitivního vzešlo z té nemocenské. Těším se zase na další díl. Možná bych ocenila víc prostoru pro Geralta, ale Ciri mě taky bavila.

SmoulikCZ
23.09.2017 5 z 5