Vypravěčka

Vypravěčka https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218323/bmid_vypravecka-Yk9-218323.jpg 5 4254 4254

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

Pollynka1375
15.07.2017 5 z 5

Tu knihu přímo miluji. Dříve mě historie nebavila a vůbec jsem se o ni nezajímala, díky této knize se to však rychle změnilo a každý den se dívám na dokumenty a podobně. Kniha mě velmi zaujala a všem ji doporučuji.

Klarisska1
14.07.2017 5 z 5

Miluju knihy, které se věnují právě tomuto tématu a proto jsem si také říkala, že už mě nemůže nic překvapit. To jsem se, ale pletla může. A to jak příběh ,,Josefa" tak i příběh Minky. Kdo to nečetl nepochopí.

Elizabeth666
13.07.2017 5 z 5

Knihu jsem si šla přečíst jen tak proto abych se dozvěděla jestli téma jako holokaust mě zajímá nebo jsem spíše ráda že jsem to nemusela zažít.

U knihy jsem se jak někdy bála co se stane ale přece jen po celou dobu mě bavil příběh Minky. To co si musela prožít.

Knihu doporučuji lidem, kteří mají nervy na čtení o době kterou nikdo nechtěl a doposud nechce zažít.
Kniha je nádherně napsaná a velmi napínavá.

hajrys
12.07.2017 5 z 5

Přečteno pře nějakou dobou a ještě nyní mi naskakuje husí kůže. Hrůzy 2.světové války v podobě příběhu Minky. Dovolím si trochu nesouhlasit s komentářem od Mercatina. Určitě je spousta knih, které ty hrůzy popisují věrněji. Pro mě má Vypravěčka velký význam v tom, že si ji přečtou i ti, kdož by jinak takové téma nevyhledávali. Vím podle dcery, které je tato historie tak vzdálená a připadá jí, jako by se to nikdy nestalo. Takže i kdyby se našel jenom jeden jediný člověk, který si na základě této knihy řekne "Nikdy víc se to nesmí opakovat", budu spokojená.

111moni
12.07.2017 5 z 5

Krásná kniha o hrozných věcech, nicméně i ty jsou popsány jen náznakem. Nedokáži si představit tu hrůzu a nedokáži si představit stát před rozhodnutím.

Mercatino
09.07.2017 2 z 5

Neuvěřitelné jak vysoké má kniha hodnocení a přitom je to podle mě zcela průměrný, nebo spíš podprůměrný román. Knížka, která se rozvine na několik příběhu, mě zavedla na dvě strany jednoho velkého konfliktu, každopádně ani jedna strana mě nepřesvědčila. Proč? Protože, pokud jste četli nějaké ostatní knížky o holocaustu, tak budete vědět, že tato je JEN ODVAR, hrající si na opravdové pochopení toho co se dělo. Hrdinům ani antihrdinům jsem nevěřil ani polovinu jejich myšlenek, což je u tohoto tématu špatně.

Tímto stylem, kdy autorka zlehčuje utrpení vězňů v obyčejných věcech, zkresluje skutečnost. Popis toho, že ráno jsem vstala a šla na záchod před všemi ostatními, nemůže být tak jednoduchý, protože to bylo daleko těžší než si člověk dokáže představit. V podání Minky mi to přišlo jako běžná rutinní záležitost.

Jde vidět, že to psal člověk, který viděl Osvětim leda jako turista při návštěvě.
Netvrdím, že o těchto věcech by se nemělo psát, právě naopak, ale trošku hodnověrněji. Např. od českého vězně jsem četl knihu, která působí nejen hodnověrněji, ale byla prostě opravdická, možná protože se vydala rok po tom co se z něj dostal, tedy v roce 1946.

+ libil se mi začátek, popisující vývoj malého kluka do role SS vojáka

- nelíbila se mi nerealističnost, když Vás někdo praští kovou tyčí, tak prostě nemáte čas přemýšlet.

- a skákali jsme hodinu na apellplatzu žabáky. Tu hodinu skákaní žabáku vysvětluje pouze jedna věta? Zkuste skákat žabáky deset minut :)
Podobných věcí a nesmyslů je v knize opravdu mnoho.

- víme, že v koncetraku se kradlo a z většiny vězňů se stali z nutnosti zrůdy, tento ženský koncetrační tábor mi připadal jako skupina plná pomáhajících a milujících se vězňů. Takže to byla idylka?

- příběh o upírovi? Proč? K Čemu tam měl být, jaký hlubší význam měl dát. Jinak také pochybuji, že by jakýkoliv vězeň měl chuť a možnost psát román v koncetračním táboře a vyprávět jej dále někomu z německé strany. Co je to za blbost?

Celkový dojem z knihy je, že to byla ztráta času. Knihu řadím do kategorie nafouknutá bublina, která se veze na celkovém úpadku vkusu čtenářů :)

Zajímal by mě názor lidí co koncetrační tábor přežili na tuto knihu.
Tato tzv. LOVESTORY není nic jiného než výsměchem k jejich utrpení.

Za takto zpracované téma je to jednoduše na pořádný exemplární liskanec.

srn.nka
08.07.2017 4 z 5

Kniha byla skvěle čtivě napsaná. Ale osobně mě mrzí konec. Téma odpouštění ve Vás vyvolá spoustu otázek a i když nejsem zastáncem otevřených konců, tak tady bych ho uvítala.

Rodaw
05.07.2017 5 z 5

VYPRAVĚČKA
Věřím,že už jste ji (téměř) všichni četli, to já jsem v tomto zase pozadu:) Ale co,nevadí mi to a rozhodně mi tato skutečnost nijak nevzala velký zážitek z knihy. Vypravěčku všichni milují (když pominu výjimky,které jsou ale všude:))- o to víc jsem se na knížku těšila a měla jsem od ní velká očekávání. 2.světová válka mě nikdy neomrzí (víte, jak to myslím) a příběhy z ní (zvlášť ty spojené s holocaustem) mě vždy velmi zasáhnou -hlavně po té emotivní stránce. Za týden a kousek jedu do Osvětimi,o to silnější pro mě čtení bylo. (Mimochodem hned jak jsem dočetla Vypravěčku jsem sáhla po knize Dívčí orchestr- a i když srovnávání v lásce tolik nemám,tak Dívčí orchestr je snad ještě "lepší" -v uvozovkách,protože ty příběhy jsou strašné- ale o tom kdyžtak jindy:)).
K samotné Vypravěčce. Dávám 5 hvězd-ta knížka si to zaslouží, je mistrně napsaná a autorka měla vše detailně promyšleno. Je to velmi čtivé - i když to řeší vážné věci a má to daleko hlubší podkres. Nemyslím tím jen příběh Minky-který popisuje její přežití v ghettu a následně v koncentračním táboru Osvětim. Ta linka ze současnosti vyvolává také mnoho "velkých" otázek a řeší mnoho vážných (možná i občas tabu) témat.
Sama za sebe jsem hltala tu dějovou linku Minky- nemohla jsem se odtrhnout,hltala jsem každé slovo a bylo to HODNĚ silné.Hrůzy a zločiny páchané na židech (a nejen na nich) jsou to popsány poměrně detailně, důkladně, člověka zamrazí. Místy mi docházela slova.. Současná linka k tomu všemu patřila, také mě bavila, ale prostě pro mě byla slabší.. místy hodně psychologická. No a ta třetí pomyslná linka- upíří:) - ano, asi to k tomu patřilo, ale bavilo mě to nejmíň:DD
Knížku doporučuji,jinak to nejde. Příběh Minky strhující čtení, nezapomenete na to... pokud byste však v tomto duchu chtěli celou knihu, už teď můžu doporučit např. ten Dívčí orchestr..
Jsem ráda, že jsem si Vypravěčku přečetla, konečně:) A ano, i mě konec hodně překvapil!

kkristynaa
04.07.2017 5 z 5

Nádherná kniha. Docela se bojím tady té tématiky, jsem spíše na detektivky, jelikož mám strach, že knihy budou napsané nudně a příběh mě nepohltí, ačkoliv je téma válka hodně zajímavé a každý by měl o válce něco vědět.. ale tato knížka.. všechny ty životní příběhy byly hodně zajímavé, autorka píše krásně a určitě se podívám na nějaké její další knížky :)

Kiki22
04.07.2017 5 z 5

Jedna z nejgeniálnějších knih zobrazujících válečnou tematiku! Není to typický "příběh z koncentráku", ale spojuje minulost a současnost a otvírá velmi zajímavé otázky k přemýšlení. I mně se nakonec více líbila ta část ze současnosti, ale i vzpomínky Minky dobře vykreslují, jak byli Židé postupně vytlačováni ze společnosti a jak může vzniknout tyran. Paralela se smyšleným příběhem o upírovi je také skvělá. A konec? Ten jsem absolutně nečekala a v momentě, kdy jsem si to celé uvědomila, se mi až tajil dech. Rozhodně doporučuji přečíst!

druzickaster
30.06.2017 5 z 5

Kniha je psaná tak realisticky, že jsme měl problém rozeznat, zda se příběh opravdu stal, nebo je to jen fikce. Výborně napsáno a různé pohledy osob děj zajímavě oživovaly. No a než jsem se nadál byl konec.
Můžu jen doporučit!

Janinka.V
30.06.2017 5 z 5

Skvělá. Příběh Minky mě až mrazil v zádech a Josefa mi bylo nakonec i líto. Krásná kniha. Pro mě jedna z nejhezčích o tomto tematu,nemohla jsem se odtrhnout a představovala jsem si tu lahodnoi chuť veškerého pečiva.

Vondraz
30.06.2017 5 z 5

Wau..po první kapitole, která byla jak z druhořadého románu, se příběh tak krásně rozvinul. Nádherné, čtivé, dojemné

Kawa
29.06.2017 4 z 5

Super kniha!

Jane417
27.06.2017 4 z 5

Vypravěčka je skvěle napsaná kniha! To J. Picoultová je úžasná vypravěčka! Dokázala totiž napsat nádherný horor! Je to sice fikce, ale fikce inspirovaná skutečností a to je na tom to nejstrašidelnější! Při čtení kapitol vyprávěných Josefem mi běhal mráz po zádech a při vyprávění babičky Minky o tom, co se dělo v židovském ghettu a potom v koncentračním táboře, jsem měla mnohokrát slzy v očích nebo se mi dělalo fyzicky špatně! Bylo to neuvěřitelné a děsivé!!! Ten, kdo tyto hrůzy přežil, nemohl podle mě, žít už bez nějakých následků! Mučení, týrání, hladovění, oddělování dětí od rodičů, ponižování, bití, špína, smrad, nemoci, zima, vedro, bolesti, lékařské pokusy na lidech... smrt byla tenkrát vysvobozením! Je vůbec možné odpustit někomu, kdo taková zvěrstva prováděl? Vina, odpuštění, svědomí... to nejsou jen prázdná slova, ale mnohdy těžká rozhodnutí, která možná nemají správná řešení. Dějových linek je zde víc a mně to vůbec nevadí. Vztahy Sage s Adamem a posléze s Leem, tradice pekařského řemesla v rodině nebo babiččin upíří příběh, dodávají knize na větší uvěřitelnosti, lidskosti a reálnosti... ano, dnes už mají i potomci, těch kteří přežili holocaust, svoje životy a to je zde hezky popsáno. Úplný konec jsem sice očekávala, ale nic to nemění na tom, že je to výborné čtení, které by mělo být povinnou četbou!

Lemurka
24.06.2017 5 z 5

Má první kniha na toto téma. Silný příbeh, který ve mě ještě dlouho zůstane. Konec mě hodně překvapil.

ou.vej
20.06.2017 5 z 5

Picoultová prostě umí psát.
Ano, je mnoho knih na téma holocaust. Ano, některé jsou mnohem lepší, ale tahle je opravdu výborná! Příběh, od kterého jsem se nemohla odtrhnout.

vikaa
20.06.2017 4 z 5

Zajímavé téma o vině a odpuštění. Příběh o upírech mě do knihy úplně nezapadal, i když nesl určité poselství. Závěr mě osobně nepřekvapil, kdyby nedošlo k nějakému zvratu, tak by to začala být pro čtenáře docela nuda. Souhlasím s některými komentáři, že o holocaustu bylo napsáno mnoho lepších knih. Na druhou stranu, tuto knihu si s chutí přečtou mladí čtenáři a v tom vidím její přínos světu... Za mě poctivé tři a půl hvězdy.

Alíša236
18.06.2017 4 z 5

Čekala jsem více. Knih s podobnou tematikou jsem četla dost a tato patří k průměru, ne ke špičce. A přijde mi, že se v tomto tématu hodně recykluje, je těžké přijít s novým pohledem na věc a tady žádný nový nepřišel. Konec pro mě nebyl překvapivý a to mě zklamalo (že jsem nebyla překvapená)

muti1
18.06.2017

Silné téma, krásně a čtivě napsané!