Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4149 899

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

jaroslava4405
23.06.2023 5 z 5

Téma poválečného vystěhování Němců z druhé strany. Bez politizace, ideových nánosů, z pohledu řadových obyvatel dvojjazyčného Brna. Doba a situace, která dokázala z někoho vysát chuť do života už v relativně mladém věku.

Vlaďkaa4
18.06.2023 5 z 5

Jen se musím opakovat jako pokaždé po přečtení knihy s podobnou tématikou. Jak je strašné, co je schopný udělat jeden člověk druhém. Buď ve jménu jakési nadřazenosti nebo ve jménu pomsty.

Take jsem četla tuto knihu od autorky jako poslední. Určitě jsou její další knížky kvalitněji napsané, ale ty příběhy jsou pořád silné a strašné smutné.

vaclav5335
17.06.2023 5 z 5

Uf, dlouho jsem se s žádnou knihou tak nenátrapil, pocitově měla tak 1000 stran. Pokud v knížce hledáte zábavu a pozitivní energii, tak tady ji nenajdete. Od začátku do konce jde o utrpení a nespravedlnost, které se s Gertou vlečou celý život. Budu si teď muset spravit chuť nějakým lehčím čtením.

zimolka
05.06.2023 5 z 5

Kniha se mi nečetla lehce. Pro mě je to další z povedených příběhů p. Tučkové. Doba to byla velice zlá, trpělo spousta nevinných lidí.

Mermaida
22.05.2023 2 z 5

Tohle se mi tak hrozně vleklo. Věděla jsem, že to nebude jednoduché čtení, ale tentokrát to u mě nebylo tolik o obsahu, jako spíš o tom, že mě to vůbec, ale vůbec nešlo číst. Ztrácela jsem se v ději (pokud to vůbec nějaký mělo). Bohužel mě tahle kniha vůbec nezaujala a já se do čtení musela nutit. Knihu jsem měla půjčenou od známé, která knihu vychvalovala, tak jsem si pořád říkala, že se to třeba zlomí, ale nezlomilo. Sice jsem knihu nakonec dočetla - ale u mě to byla škoda stráveného času (zrovna s touhle knihou). :(

lenka9250
24.04.2023 5 z 5

Tedy velké UFFFF. Je to opět velmi silný příběh, hodně opomíjený pohled na válečné a hlavně poválečné osudy lidí "druhé strany". Historie se neustále opakuje, bohužel se všemi hrůzami. Zároveň ukazuje, jak snadno si generace neporozumí. Člověk si uvědomí, jak moc by se ti mladší měli snažit vcítit se do historie těch starších, jak svět není černobýlý a vše má své, někdy hodně bolestné, příčiny. A že někdy ti, které z nepochopení odsuzujeme a zavrhujeme, jsou vlastně hrdiny své doby.
Knížka mě hodně obohatila, začala jsem přemýšlet o věcech v jiných souvislostech.
ALE... našla jsem ji v povinné četbě svého 17 letého syna... a nemyslím si, že má na ni věk. Jistou povědomost o historii by jistě získal, na pochopení celé hloubky však musí mít člověk "odžito".

LucieT
11.04.2023 2 z 5

Půjdu nejspíš proti většině, ale mě kniha bohužel tolik neoslovila. Ke Gertě ani jiným postavám jsem si za celou dobu moc nedokázala najít vztah a několikrát jsem se (zejména od druhé poloviny knihy) i ztrácela v čase/ději. Nic to však neubírá na hrůze, která se děla, jen mě to prostě nedokázalo narozdíl od jiných titulů z tohoto období tak strhnout.

Knihomura
07.04.2023 5 z 5

Je až neuvěřitelné, jak se k sobě dokážou lidé chovat. Kolik nenávisti a zbytečně zničených životů..... Po válce...

Pogy
01.04.2023 5 z 5

Za mě nejlepší kniha od Tučkové. Napnutá jsem byla od začátku do konce. Samozřejmě celou dobu mi bylo úzko a šoufl. Vždycky po dočtení knížky s tímto tématem nechápu, proč? Proč jsou prostě lidi tak zlí. No a klasicky jsem zhnusená z nacistů a komunistů.

AdamB.
28.03.2023 5 z 5

Má poslední kniha od Tučkové, kterou jsem četl. Ano, já vím, je to její prvotina... Zároveň věřím, že nyní by to napsala trošku jinak a možná by se více i zaobírala reáliemi. Nicméně za mě jedinečný skvost současné české literatury! Krásně popsaný příběh, poutavý děj, čte se to samo...

Pokud znáte Brno, jižní Moravu nebo tam dokonce bydlíte a nevěděli jste o odsunu Němců, tak doporučuju přečíst. Sám když teď jdu například přes Dominikánské náměstí v Brně, kdysi "Rathausplatz" a představím si na radnici Beneše, který je pro odsun nevinných Němců pryč z Brna, tak mně běhá mráz po zádech.

Jediné co mě na knížce možná mrzí jsou zbytečné dlouhé nezajímavé pasáže o osudu jiných postav, které v ději nehrály úplnou roli. I tak ale pět z pěti. :)

Re@ding_9-wine
22.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Podle mě celkem dobře napsaná kniha o (alespoň do doby 1. vydání) méně literárně zpracované kapitole našich dějin. Ani k jedné postavě jsem si za celou dobu nevytvořila žádný hlubší vztah, brala jsem je spíš jako "nositele" dějin, i když ne v tom slova smyslu, že by to byly jen "figurky". Spíš takové "archetypy" své generace - Gerta se "omluvy" nedožila, po válce spěchala s tím, aby vše vytěsnila (ale režim jí to jaksi neumožnil), Barbora byla věčně nespokojená a spíš chtěla "zapomenout" a dělat, že se vlastně nic neděje a že se jí to netýká. Třetí generace Blaničky se jala situaci řešit po svém - povzbuzeni svobodou projevu se k tématu odsunu vrací a chtějí ho oživit, očistit od nánosů, nezapomenout. Ani jedna generace však ve svém snažení tak úplně neuspěje. V závěru jsem cítila trochu marnost...
Líbilo se mi, že se vypravěč neomezil jen na tento trojlístek a nechal po válce žít i další postavy a postupně připomínal i jejich příběhy. Románu to dodává na jakési "živosti", uvěřitelnosti. Určitě doporučuju přečíst.

Mikako
20.03.2023 2 z 5

Poslouchala jsem audio...
Nejsem si jistá, že by mně kniha bavila číst. I takhle jsem se dost ztrácela v ději. Nevím no. Určitě silné téma. Ale to, že spoustu čtenářů rozsekala, se u mě nestalo. Vůbec mě to nevtáhlo, hodně jsem se vracela, a kdyby knihu nečetla paní Cibulková, tak to možná nedoposlouchám. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco, o čem jsem dosud mnoho nevěděla.
Ale to, kolik toho Gerta za svůj život prožila a jak se jí dotklo snad všechno od války až do roku 1989, tak to mi Silně připomínalo Stoletého staříka. Podobně neuvěřitelné.
Knihu jsem poslouchala namluvenou paní Cibulkovou, a její přednes můj dojem z knihy pozvedl výše.

Lufiik
26.02.2023 5 z 5

Asi nikdo z nás si nedokáže představit dobu za války, ...co lidi museli snášet v bídě, strachu a hladu. I samotní Němci to neměli lehké. A proto cením tento příběh "z druhé strany mince". Autorka mě velmi překvapila stylem psaní, ke kterému jsem se v průběhu čtení docela přizpůsobila a lehce jsem si dokázala všechno představit. Asi jako kupříkladu nejvíc první část knihy, která ve mě vyvolávala velké emoce a převážně smutek. Knihu mám zapůjčenou a doporučenou od příbuzné. V mém případě bych po knize normálně nesáhla. Proto jsem mile překvapena a mohu také doporučit. #ctenarskavyzva2023

simca9342
19.02.2023 5 z 5

" Z pravěku"
Nádherný a tragický příběh v jednom.  Nejdřív jsem  si nebyla jistá jak knihu hodnotit je to  přeci jen dávno, co jsem příběh o odsunu Němců četla. Z pohledu Gerty jako matky malé dcery bych napsala tohle : cesta byla velmi náročná,  mnoho lidí - matek jako já- cestou zemřelo na tyfus a další  choroby.  Jsem ale moc ráda, že jsem vše přežila ve zdraví, i když to nebylo vůbec jednoduché.
Snad můj výstižný komentář stačil.

Mishera
16.02.2023 5 z 5

Velice silná kniha. Narozdíl od Žítkovských bohyní jsem ji nedokázal přečíst na jeden zátah a musel ji několikrát odložit. Zážitek ze čtení byl umocněn tím, že jsem se k Brnu přistěhoval a ta popisovaná místa znám.
Pokud potřebujete srazit hřebínek a pocit hrdosti k češství, tak tuto knihu jednoznačně doporučuji. Svět prostě není černobílý a tako kniha to krásně ilustruje.

katlouc.ha
13.02.2023 5 z 5

Paní Tučková prostě umí. A tahle knížka je pro mě to nejlepší, co jsem od ní zatím četla. Je hrozné, představit si, jakou bolest a trápení museli lidé prožívat nejen v období válečném, ale i po něm.

včelařka
05.02.2023 5 z 5

Velmi doporučuji i představení od 3D Company v Žižkovském divadle.

Filomena1961
03.02.2023 5 z 5

Silný emocionální příběh s hořkým koncem, který se dotkne každého čtenáře. Při čtení knihy naskakuje člověku husí kůže. Je až neuvěřitelné, jaké zlo, nenávist, zášť přináší válka. Útrapy a nezměrnou bolest, kterou prožívali Češi v době války, se po válce obrátila proti lidem s německou národností. Smutné na tom je, že v mnoha případech byli postiženi nevinni lidé - děti, ženy a staří. Při odsunu hodně lidí zemřelo a ti, co přežili, byli touto zkušeností poznamenáni celý život. Nejhorší bylo, že v některých případech situaci po válce uchopili lidé, kteří byli někde během války zalezlí, udavači, bez svědomí se sadistickými sklony si hojili své ego na bezmocných. Válka je největší zlo, které si lidstvo vzájemně připravuje a je třeba o tom psát.

sabina5156
07.01.2023 5 z 5

Kniha se zabývá tématikou násilného odsunu Němců z našeho území po skončení druhé světové války. Doba byla komplikovaná v každém svém ohledu, trauma českých obyvatel a jejich frustrace z předchozích let se dramaticky podepsala na jejich psychickém stavu. Ne jinak tomu ale bylo u českých Němců, kteří s námi sdíleli jeden prostor a ten samý svět. Krutost druhé světové války i ideologie samotná vytvořily kolektivní vinu, která se na chování Čechů odrazila. Spekulovat o vztahu příčiny a následku je ale nesmysl. Nelze omlouvat trestný čin jiným trestným činem, pochopení v sobě ale hledat můžeme. Příběh se zaměřuje na konkrétní skupinu brněnských Němců, kteří jsou odsunuti do Vídně. Kniha popisuje traumatickou a vyčerpávající cestu, krutost a frustraci lidí i psychický stav jednotlivce v krizové situaci. Místy se nečte lehce a několikrát mě přepadl vztek, vztek na lidské bytosti a zrůdy, které v sobě máme. Smutek z toho, že historie se opakuje neustále a nic a nikdo nám nezaručí, že tyhle odporné události se znovu nestanou. Každý jedinec v sobě má největší světlo tohoto světa stejně, jako největší tmu.

opic 12
28.12.2022 5 z 5

Emoce.Šílenství.Bezpráví.Bezmoc.Spravedlnost.Zmar.Smutek.Žal.Smrt.
Na okamžik si to představit.Ztotožnit.Pochopit.
Složitost doby.Ti poražení.Kolektivní vina.Oko za oko.Vlastenci zalezlí.Největší bojovnící za práva.Lynčující dav posedlý psychozou-mstít se.Za každou cenu.Zadostiučinění.Charakter doby.
Není se čemu divit.Temná doba.Umírání a strastí.Jde to vůbec ? Dostat se do myslí dnes nežijících ?
To když se dostane práv obyčejným lidem.Lidové soudy.Patolízalové.Chlouba čistoty mravů.Kšeftující vlastenci.
Fašisti,fanatici,kolaboranti.Náckové.
Převlékači kabátů.Osvoboditelé vlasti.Rudí.Donašeči.Přisluhovači.Ovádi.
Jací by jsme byli my ? Je tak těžké zůstat obyčejným.Co bychom dělali na jejich místě ? Vždyt soudit je tak snadné ...
Zlá doba.My nezažili.Nepředstavitelné věci.Nemusíme být historikem ani politologem,abychom pochopili.Těžko jen těžko křičet z teplíčka domova současnosti.
Tím si prošli.To zažívali.Osudy.Nenaplněné.Na věky poznamenané.Nejen fyzicky,duševně a co člověk.Rozpolcené vztahy.Vazby k druhým.Nenávist.Strach.
Obavy z budoucnosti.A když už si lidi myslí,že nemůže být hůř.Ale ono může.
Především.A o ty lidi jde.Jsou vždy,až na prvním místě.Tak jako tak to stejně odserou.
A co ti nevinní ? Neviní ? Ti jsou snad jen andělé !
Zmar.Bolest.Zášt.Bezmoc.Tísen.Zloba.
Tahle Katčina knížka tohle vyprávění o truchlivé neveselé zlé době naplnuje měrou vrchovatou.To mi stačí při mé inteligenci.
Jo voni lidi dokážou být i svině.
Stačí mě přečíst půlku.Je jasné,co si lidi dokáží dělat navzájem.
Nikdo se tu neospravedlnuje,nezástává němců.Pohled z druhé strany.
Rozpětí od čtyřicátých let až k současnosti je důmyslným mementem.
Občas je nutné číst pozorně.Lecos může uniknout ve vztazích nepřeberných osob.Roztaženost tu má své důvody.Komlexně to do sebe náramně zapadá.Rozmáchlé přes epochy našich novodobých dějin působí působivě.
Uvědomit si a snažit se aspon trochu pochopit.Činy a důsledky.Dá se vůbec ? Generační rozkol.Rozpolcené duše.Nenaplněné životy.Zkažené nenavratné životy.
Jak někomu vysvětlit,něco,když to sám nezažil.Nepřísluší se kritizovat.Jak ožehavé do dnešních dní.
Najdou se popírači.Je to jejich úděl.Ono to takové nebylo: je to přehnané,nadsazené,ohýbá se historie.Modní záležitost,nebo snad poplatné době.Na druhou stranu,co není poplatné.Vždy tam bude nějaký rozpor.Z obou stran.
Co mi dala ? Knížka čtyřsetstránková ? Ponaučení ?
Hlavně,že tohle nechceme jistě nikdo zažít.Žijeme ted a máme se nevýslovně vlastně fajn.A jak dlouho to bude trvat ?
Ti nad nami a tím nemyslím zrovna andělíčky.Ti se o nás postarají aneb: historie se neustále opakuje.
At žijí vítězové !
Každý národ má nějaký ten škraloup.
Svinstvo zůstane svinstvem.Hovno stejně zůstane sračkou.
Tak se neumaž