Věž úsvitu

Věž úsvitu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382716/bmid_vez-usvitu-rVS-382716.jpeg 4 1602 262

Chaol byl vždy věrný svému vládci. To se ale změnilo, když byl skleněný zámek zničen a král Adarlanu se ho pokusil zabít. Chaol sice přežil, ale utrpěl těžká zranění. Jeho jedinou nadějí jsou léčitelé v Atice, pevnosti na Jižním kontinentu. S blížící se válkou se do potíží dostanou i Dorian a Aelin. Aby přežili, musí Chaol přemluvit krále Jižního kontinentu, aby se do války zapojil na té správné straně. Avšak to, co odhalí v Atice, je mnohem důležitější.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

Tower of Dawn , 2017

koala
04.09.2019 5 z 5

Velmi vydařený, napínavý a překvapivý díl, věnovaný Chaolovi. Pro mě jeden z nejlepších ze série. Chaol s Irene, Manon a Elide s Lorcanem mi nejvíc přirostli k srdci :-)

bookworm_plants
01.09.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Myslela jsem, že to nepřečtu. Chaol mi byl od prvního dílů sympatický, ale postupem dalších dílů se to změnilo.
Ale přesto jsem si k němu našla cestu a pochopila jaký vlastně je. A Yrene, té jsem fandila už od začátku a hlavně jsem je párovala s Chaolem.
Kapitoly s Nesryn mi přišly otravné jako samotná hrdinka. Ale taky jsem to překonala a oblíbila si ji společně s princem Sartaquem. 5* bylo to hodně emotivní.

MishRarach
24.08.2019 5 z 5

Tak téhle knihy jsem se neskutečně bála. Bála jsem se, že mě nebude bavit, že tolik stránek nepřelouskám a bude mi chybět část příběhu Skleněného trůnu. Jaké pak bylo moje překvapení, když jsem se začetla a po pár kapitolách se nemohla odtrhnout.. Nikdy by mě nenapadlo, že Chaola, který mě začal doslova vytáčet si podobným způsobem zamiluji..
Za mě asi největší knižní překvapení..

izfnp
23.08.2019 5 z 5

Dlho som sa odhodlávala, nejak som sa nevedela dostať do nálady čítať príbeh Aelin bez Aelin. Bolo mi samozrejme jasné, že môj čas raz príde a ja knižku zhltnem - pochybujem, že by Maas mohla šliapnuť vedľa. Ale muselo to prísť samé. Až to na mňa pár týždňov pred vydaním posledného dielu prišlo. A? Príbeh mi doslova utiekol medzi prsty. A ja opäť raz tlieskam.

Autorka nás presunula na iný svetadiel, do exotickej Antiky, do ktorej sa vydávame s hrdinom, ktorému Maas schválne cestu nespravila jednoduchú, aby nám v tomto diely ukázala, že jeho pôsobenie je pre celý príbeh oveľa dôležitejšie, než sme si mysleli. Spolu s Chaolom cestuje doteraz nenápadná postava Nesryn, ktorá je mužskému hrdinovi dokonalým protikladom a nemožno jej nefandiť. Najviac v knihe ale zaujmú nové postavy kráľovskej rodiny a samozrejme aj liečiteľky z Torre - ku ktorej má čitateľ okamžite blízko vďaka jej minulosti s našou drahou kráľovnou Terrasenu.

Nové prostredia, nová kultúra, nové fantastické tvory, nové tajomstvá, nové lásky, nové zistenia a extrémne zaujímavý príbeh, ktorý do série priniesol niečo nové takto pred jej koncom. Diel, ktorý sa v rámci ságy nestratí.

Lunox
23.08.2019 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla. Opravdu jsem ji zaklapla a šla sem psát. Tahle knížka je úžasná. Pokud jste na začátku a nebaví vás to, pamatujte, že autorka nás přenesla do úplně nového prostředí, které nám musí představit Stejně tak spoustu postav a vztahů mezi nimi. Ale mohu vás ujistit, že pak je to jízda. Nemůžete se odtrhnout. Postavy si zamilujete. Smějete se s nimi, pláčete a bojíte se o ně.
Máte se na co těšit.

duben
21.08.2019 4 z 5

Dávám čtyři, i když je to stále stejné schéma. Romanticky zamilované páry vždy padnou k sobě, tak aby všichni byli šťastní a plní lásky, hlavní postavy neumírají a přežívají. Na začátku se obvykle nesnesou, aby ke konci knihy planuli nehynoucí láskou. Dal bych tomu normálně maximálně 3 hvězdy, ale oceňuju, že toho milostného plkání tam nebylo tolik, autorka už má asi konečně nějaké sexuální zkušenosti, tak to není samé nesmělé koukání do očí a samý trpělivý chlap, co od žen nic nechce a jen s povzdechem kouká na ženskou jak uhranutý. Sice je to pořád marné, ale aspoň už jdou na věc dřív, už ji dokonce chytí za prso a proti předchozím dílům při sexu nehoří lesy, nevznikají zemětřesení a celkově se to dá zrychleným čtením přežít. Jsem rád, že podobného čtení tam není tolik, že na rozjezd knihy jsem nemusel čekat až do půlky knihy a že tam bylo pár dějově nečekaných zvratů. Za ty zvraty a dobrou čtivost (vynechám-li část růžové knihovny) dávám čtvrtou hvězdu, protože jsem se při čtení nakonec dobře bavil. Jen doufám, že následující kniha už bude opravdu poslední a nebude to zase "rozhodující bitva o osud celého světa ... a pak další osudové bitvy v dalších 15 dílech" :). Btw. na to jak mě Chaol začínal nudit v předchozích dílech a jak jsem se kvůli tomu na knížku netěšil a četl ji tak nějak z donucení, mě to dějově docela brzo přesvědčilo, že to za přečtení stojí.

Adel703
19.08.2019 1 z 5

Z knihy jsem byla zpočátku rozpačitá - takhle, Chaola jsem v prvních dvou dílech žrala, byl to můj favorit, ale pak se cosi změnilo. Osobnost, která byla rozvíjena dva díly, začala být zazdívaná - ruku na srdce, v každé správné knize by měl proběhnout určitý vývoj postavy, ale tohle? Měla jsem pocit, že čtu o někom jiném v tom špatném slova smyslu. Najednou se ve veškerých svých pasážích litoval a kňoural nad svým mizerným rozhodnutím a životem. A to mě vážně nebavilo.
A v knize je přesně tento Chaol. Spolu s ním i další postavy, jako Nesryn (moje nejmíň oblíbená) a Yrene, mladá léčitelka, která děj jakž takž držela nad vodou. Samozřejmě že se mezi hrdiny rozvine i NEČEKANÁ romantická zápletka plná sundaných trik, litování a pevných svalů.
Nemůžu říct, že by mě jižní kontinent oslnil (možná proto, že jsem v něm viděla až moc podobností) a bohužel se musím přiznat, že i přes všechno snažení jsem knihu prostě nezvládla dočíst. Holt 600+ stran plných nesmyslných zápletek, nového Chaola a
zbytečných scén bylo moc. Takže pokud si taky chcete ušetřit čas, přečtěte si na wikifandom obsah, který snad i zábavnější než tohle.

luculi
17.08.2019 5 z 5

Výborné doplnění série o další pohled se spoustou akce, bojů a skrytých pravd. Nedílná a důležitá součást příběhu, která stojí za přečtení. A počet stran nemusí nikoho děsit :-D

anishta
15.08.2019 5 z 5

Prostě Maasová... Bála jsem se, protože Chaol mě v předchozích dílech trochu omrzel, ale tady tento vedlejší příběh má své kouzlo, které mě hodně bavilo... Navíc linie Nesryn a Sartaqa byla skvělá... Je to sice vedlejší příběh než o Aelin, ale každopádně je potřeba ho přečíst... Ale celkem už se těším až tento boj dokončíme... :D

Na druhé čtení se mi to líbí ještě více.

wotana
15.08.2019 5 z 5

Naprosto souhlasím s názorem Medáska. Chaolův příběh mohl být kratší a Nesryn naopak delší, tam byla akce a napětí na každé stránce. Jinak celkově jako vždy super.

Medasek
13.08.2019 5 z 5

Chaolův příběh mi ani moc zajímavý nepřišel. Příběh Nesryn a Sartaqa byl napínavý a naprosto neuvěřitelný. Rozhodně jeden z nejlepších párů v sérii.

sd1992
12.08.2019 5 z 5

Tak přiznám se, že jsem z tohoto dílu měla trochu obavy... přece jenom je to odříznuto od hlavního děje, že jo... ale kdepak.. Opět jsem se jen ujistila v tom, že Maas je královna svého oboru, která neumí napsat špatnou knihu :-) Věž mě bavila od začátku až do konce... Yrene jsem si okamžitě oblíbila. :-) A Chaol si u mě vylepšil trošku pošramocenou reputaci, takže konec dobrý, všechno dobré :D 5*

adelaska
07.08.2019 5 z 5

Prostě pecka... hurá na finále.

Nel-ly
06.08.2019 3 z 5

No... už dávno vím, že autorka víceméně píše furt to samé, takže to člověka nemůže překvapovat vývoj děje, ale čte se to fajn jako vždy, jen už nění těžké příběh předvídat. Schéma je vždy u všeho stejné.

1. Láska na druhý pokus - Aelin, Feyre, Chaol, N...
2. Všichni musí být v páru!
3. Nikdo důležitý nikdy neumře, proč by
4. Kniha bude dlouhá, ale tak do půlky se nebude nic dít
5. Všichni jsou na konci sluníčkovatí

knihomolkajanca
25.07.2019 4 z 5

Ačkoliv jsem od knihy moc neočekávala, styl, jakým Sarah J. Maas píše tuto sérii, mi prostě sedí, a tak jsem Věž Úsvitu stejně jako všechny předchozí díly přečetla jedním dechem. Těšila jsem se na to, že Chaol dostane více prostoru, jelikož jsem si ho oblíbila již v prvním díle.

Obsahuje spoilery - čtení na vlastní nebezpečí:

Spolu s Chaolem mi sedla i Yrene, nicméně musím říct, že zde už je děj z hlediska vztahů velmi velmi předvídatelný. Od počátku mi bylo jasné, že Chaol musí skončit s Yrene, ale dávám plus za to, že i tak jsem se na vývoj vztahu dost těšila. Co se týče Nesryn, tak nevím vlastně ani proč, ale je to jedna z mála postav, kterou příliš nemusím. Nevím vlastně ani pořádně proč. Je tak trochu nemastná neslaná. Opět mi bylo hned jasné, že se musí napárovat s Kashinem a to by ani nevadilo, ale jejich dějová linka se mi prostě tolik nelíbila (až na konci to začalo být trochu zajímavé) a vždy jsem se těšila, až se zase dostanu k Chaolovi a Yrene.
Také mě lehce zklamal konec, u kterého jsem čekala, že souboj bude delší a trochu více bude gradovat. A zároveň jsem Chaolovi nepřála, aby skončil zrovna on takto :( Ale asi lépe, než aby umřel. Když to všechno sečtu, tak nakonec bohužel kniha nedosáhla na 5 hvězd, ale i tak se mi velmi líbila a ještě štěstí, že 5.8. vyjde poslední díl série, jelikož déle už bych čekat nechtěla. :) A taky začínám uvažovat, že si sérii pořídím i do své knihovny.

Kukicka
20.07.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem mela od jejiho vydani nekdy pred rokem. Stale jsem ji odkladala a ted vubec nevim proc. Byla to paradni jizda. Na zacatku jsem mela trochu problem se zorientovat a vyznat se ve spouste jmen, ale potom to byl uz jen krasny pribeh. S.J.Maas je spisovatelka s velkym S. Jinak se to rict neda. Ten pribeh, vsechno to propojeni, ten svet kolem s magii, ruky, pavouky, demony, menici, princi... Tato kniha se mi libila asi za vsech dilu zatim nejvic. Jedine co mi malinko kazi naladu je, ze v kazdem dilu nekdo nekoho miluje skoro az za hrob a v dalsim dile uz je to zase nekdo jiny. To mi malinko kazi dojem, ale Maas to vzdy poda tak, ze clovek uveri, ze tohle uz je opravdu to prave :-D

4129
16.07.2019 5 z 5

Tato kniha je podle mě jedna z nejlepších. Začnu asi Chaolem. Díky této knize se u mě dostal dost vysoko. Yerene je přímo úžasná. Tato léčitelka mě měla obmotanou okolo prstu už od samého začátku. To mi trochu překážela Nesryn. Ovšem jen co se po jejím boku objevila nejlepší postava knížky princ Antici vše bylo jak ma být. V knize jsem si oblíbila také Brothe a její ohništní matku. A nesmím zapomínat na našeho měniče. Děj byl obzvláště v druhé polovině akční a napínavý. Přinesl mnoho nečekaných zvratů a nástrah. Musela jsem se smát při zmínce o žluté pohovce. Co se mi ale nejvíce líbilo, byla hnízda ruků, nebo zvonečky ve věži léčitelů. Tento díl jsem přečetla hned dvakrát a možná si ho přečtu ještě jednou.

andrejci
08.07.2019 5 z 5

Tak tohle bylo skvělé napravení Chaola. Ze začátku jsme ho neměla moc ráda ,ale jsme si hodně oblíbila. Yrene mi byla sympatická i předtím a teď je ještě víc. Bylo takové oddechovka oproti jiným knížkám od Maasové, ale zase to bylo plné tajemství. Super tajemství. Dost mě pobavilo jak se bavili ohledně vzkazu. Opravdu se těším až Yrene odhalí kdo ji ten vzkaz dal. Já se opravdu strašně těším na další díl. Ještě že nemusím čekat tak dlouho.

Předchozí komentář:
(ale platí taky):
Masová je prostě ÚŽASNÁ. Já ty její knížky miluji. Má je všechny úžasné propojené. Nutně potřebují další díl jinak to asi nepřežiji.

genikuxik
29.06.2019 4 z 5

Asi tak 3/4 knihy mě vůbec nebavily...ke čtení jsem se vysloveně nutila a několikrát jsem od čtení odešla za jinou knihou...tako kniha je z velké části jen výplň před velkým finále...ale ta poslední část je skvěle napsána a velice napínavý, takže nakonec 80 %

Airin
23.06.2019 5 z 5

Naprosto skvělý díl!! Na příběh z pohledu Chaola jsem se velmi těšila, neboť jsem si ho velmi oblíbila a zklamaná jsem rozhodně nebyla. Yrene mi přirostla k srdci a i příběh Nesryn stál za to (i když mě bavil méně, než ten Chaolův). Celkově hodnotím velmi pozitivně a už se nemůžu dočkat posledního dílu této úžasné a naprosto jedinečné série! :))