3001: Poslední vesmírná odysea

3001: Poslední vesmírná odysea https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29790/posledni-vesmirna-odysea-29790.jpg 4 298 42

Vesmírná odysea série

< 4. díl

Odysea vstupuje do nebezpečného konečného stadia v roce 3001. Lidstvo žije ve strachu z monolitů, kteří vládnou sluneční soustavě. V galaxii je objeveno tělo Franka Poola. Pool je oživen a připraven dokončit cestu, kterou začal HAL.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Alpress

3001: The Final Odyssey , 1997

Lethania
17.09.2018 3 z 5

Poslední vemírná Odyssea mě zklamala. Doufala jsem v nějakou dobrou zápletku, té jsme se ale nedočkali. Možná až na konci, kdy se lidstvo opět setkává s Davem Bowmanem a s Halem - to by šlo, ale mohlo by to začít už od poloviny knihy a ne na posledních stránkách. Začátek byl zajímavý, co se všechno za tisíc let změnilo, ale postupně to začala být nuda a jen jsem čekala, až se ke slovu dostane akce - to se ale nestalo. Závěr celé Odyssey mě teda moc nenadchnul, ale ani neurazil.

špulo
22.07.2018 5 z 5

Aj posledný diel je výborný. Keďže sa dej posunie v čase o poriadny kus, opäť sa dostaví ten fajn pocit z objavovania neznámeho. Celá séria patrí do povinnej výbavy správneho scifistu. Ostatní by mohli skúsiť aspoň prvý diel...

ThomasRuhe
03.07.2018 4 z 5

Začátek, kdy se Frank Poole probudí po tisíci letech a seznamuje se s tím, kam se lidstvo za tu dobu posunulo, není úplně nejzajímavější. Poté co se přesune k Luciferovi a naváže spojení s duchem Davea Bowmana je příběh opět ve starých dobrých kolejích. Proto nakonec za 80%.

k009
17.02.2018 3 z 5

Dočtena celá tetralogie. Přestože má autor můj hluboký obdiv a první kniha 2001: Vesmírná odysea patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl, nemohu si pomoci a závěrečnému dílu dávám jen 3 hvězdičky, a to hned z několika důvodů. Clarke vytvořil hlavně v prvních dvou Odyseách vizi budoucnosti Sluneční soustavy, kterou formovali takřtka božské bytosti, které opustili tyranii hmoty a stali se nejvyvinutějším druhem v kosmu. Ačkoliv jsme se s nimi ani jako čtenáři nesetkali, mnohé indicie nám prozrazovali jejich charakter. V první odysee přeměnili Davida Bowmana v božské dítě, v bytost jim téměř podobou. Ve 2010 Clarke zmiňuje Bowmanova utonulého bratra, Dave se na pohřbu díval na jeho tělo, ale jak sám pochopil, to tělo už nebyl jeho bratr. V této fázi Clarke ukazuje na podstatu lidství i bytí jako na existenci, která směřuje k tomu, že se jednou lidé těl opravdu zbaví a evolucí dosáhnou stejné božskosti jako ti cizinci ovládající monolity. Vždyť oni také vznikly z bahna teplých moří a z tepla minerálních pramenů pomáhají povstat i Europům. V poslední odysee čtenář očekává patřičné vyvrcholení, vysvětlení a uzavření příběhu. To sice proběhne, ale já byl zklamán, a to kvůli několika logickým nesrovnalostem, které se v knize objevily - 1) Frank Poole absolvoval první výpravu k Jupiteru v roce 2001, ale v poslední Odysee se uvádí jeho datum narození v roce 1996.2) Leonov s Floydem letěl k Jupiteru, který se proměnil ve Slunce v roce 2010 a poté se tam vrátil až v roce 2061, ale v poslední Odysee je uveden rozdíl pouhých třiceti let. 3) První tři Odysey ukazují témeř neomezenou moc monolitů a jejich tvůrců, mimo jiné i Clarke zmiňuje neomezené přemištování prostorem skrze trhliny. I Bowman se dostal v prvním díle skrze monolit do neznámého vesmíru. V poslední Odysee je ale v závěru uvedeno, že tvůrci nemohou překonat Einsteina a nejdříve se k Zemi dostanou až za 950 let. Einsteina sice překonat nemohou, ale v začátku příběhu ho obratně obcházejí. 4) Je toho více, viz třeba Epilog 20 001 v druhé Odysee, kde se lidé stále na Europu kvůli zákazu nedostali, ale ve 3001 tento zákaz de facto přestal platit. I přesto ale stojí za přečtení celá tetralogie. Clarke byl vizionář, génius a skvělý spisovatel.

danny_21
15.07.2017 3 z 5

Ze zakončení slavné oddyseovské ságy jsem zklamaný, až na začátek a znovuzrození už ztracené postavy je příběh slabý, netáhnoucí až křečovitý ve snaze pokusit se říct poslední slovo a dát důstojné poslední sbohem Monolitu, Jupiteru a jeho měsícům, Umělé Inteligenci a samotným Stvořitelům - což se v mých očích nepovedlo - 50 %

Mistr119
07.07.2017 5 z 5

Bude to za 1000 let takto? :) Je to poměrně možné. :) Líbí se mi, že po zkušenosti s VO 2001 se Clarke už nepouštěl do nikterak rychlých pokroků, nicméně na "vychcanosti" lidstva si myslím, že něco bude... :)

Romanka89
01.06.2017 4 z 5

Poslední díl se mi četl lépe než předchozí, avšak na první dva to nemá, ty jsou bezkonkurenční. Ač nejsem fanoušek žánru, myslím že tohle je kultovní počin a jsem ráda že jsem sérii přečetla.

Janadvorackova
12.02.2017 3 z 5

Všechny čtyři jsem četla kdysi a nemělo to chybu. Teď jsem se dala do poslechu audia, abych si příběhy opět připomněla. Bohužel tento díl trpí v namluvené verzi takovými nedostatky, že doposlouchávám už jenom z povinosti. Dobře, jde o starý záznam, ale tady nejde o kvalitu zvuku, spíš o přednes. Ten trpí problematikou výslovnosti anglických výrazů, jmen a názvů, jakož i častými přeřeky ve slovech ryze českých. Navíc předčitatel někdy napolyká mnoho vzduchu a pak si do záznamu lehce ukrkne - a to už je moc. Normálně slyšíte škrundání a únik vzduchu. K tomu čte strašně pomalu, hrozně. Všechno tohle příšerně kazí zážitek z příběhu, který byl vlastně v mých "nácti" letech u zrodu zájmu o sci-fi.
Tuto knihu tedy raději číst.
Předchozí díly ve zvukové podobně docela jdou, i když malé, zde zmíněné nedostatky, mají také.

parxel
23.12.2016 4 z 5

Jsem velmi rád, že A.C.Clarke zakončil Vesmírnou oddyseu touto knihou. Z předchozích dvou dílů jsem měl pocit, že se zbytečně moc soustředí na různé technické popisy a popravdě mne moc nebavily. Dočetl jsem spíše z respektu vůči autorovi.

Zde mi přišlo, že je to konečně trochu jinak. V popředí celého příběhu stojí Frank Poole, jehož tělo bylo po cca tisíci letech náhodou nalezeno na nekonečné cestě vesmírem. Poté co je Frank oživen, musí absolvovat poměrně zdlouhavou proceduru, aby byl vůbec schopný normálně fungovat. Je to něco takového, jako kdyby jste rytíře ze středověku přivedli do současnosti a museli mu vysvětlit vše od splachování až po připojení k internetu.

Frank se pak stane prostředníkem pro komunikaci s bytostí, ve kterou byl proměněn Dave Bowman na konci prvního dílu. Vše pak vyvrcholí poměně zajímavou pointou, kterou zde nebudu prozrazovat.

Poslední věc, kterou bych rád vyzdvihl byly závěrečné poznámky týkající se různých vědeckých a technických objevů popisovaných v knize. Musím říct, že to bylo opravdu zajímavé.

Shrnutí: Závěrečný díl Vesmírné oddysey navrátil celému cyklu svůj zašlý lesk. Velmi se mi líbilo cekové pojetí knihy a závečné vyvrcholení celého cyklu. Za mě čtyři hvězdy.

opic 12
05.12.2016 4 z 5

Dustojné zakončení nekonečného putování. Seznamování Franka Poola se světem 3001bylo obvzlášt nápadité. Závěr taky nezklamal i když už tady nebylo tolik tajemna a otevřenosti jako v jedničce i tak se toto univerzum zajímavě uzavřelo. Čtyřka odyseí je originální a nápaditě uskutečneným dobrodružstvím,které pokládá spousty odvěkých lidských otázek nejen o svojí existenci.

kečup60
26.02.2016 4 z 5

Myslím, že už nejsem ve věku, kdy mě sci-fi bralo. Trochu nuda.

petr9807
16.02.2016 4 z 5

Velice zdařilé zakončení tetralogie, ve které podle mého názoru sudé díly kvalitativně převyšují ty liché.

jezda159
01.02.2016 3 z 5

Čtvrtá část mě zprvu nezaujala, párkrát jsem měl dokonce v plánu knihu odložit a nechat být ovšem posledních 50 stránek jsem hltal s nadšením!

Antares
28.01.2016 4 z 5

Veľké finále. Opätovné stretnutie trojice Poole-Bowman-HAL mi pôsobilo zimomriavky na chrbte. Vlastním vydanie, ktoré obsahuje na konci hodne vysvetliviek a poznámky autora, za ktoré udeľujem obrovské plus. Čítanie som si užívala, aj napriek pomalšiemu tempu som stále bola zvedavá, čo sa stane ďalej. Celú "tetralógiu" považujem za úchvatné dielo, ktoré ma neskutočne obohatilo. Clarkove vízie, otvorená myseľ a rozprávačské umenie spojené v dokonalosti... a k tomu ten nehynúci optimizmus. Tlieskam.

lushi
30.06.2015

Mám obavy, že Clarke psal třetí i čtvrtý díl na sílu, protože to, co vás nadchlo v prvních dvou dílech, se najednou vytratilo. Čtvrtý díl nemá šťávu, ale myslím si, že pokud máte rádi dokončené série, přečtete si ho za každou cenu.

Daxie L. Jesus
14.02.2015 5 z 5

Náhle se čtvrtý díl nápadně liší od ostatních alespoň tím, že tu samotná odysea zas tak moc nefiguruje. Tím spíše je zajímavá Pooleova konfrontace se světem budoucnosti.

Josetto
07.02.2015 3 z 5

No tak z toho dielu som nakoniec sklamaný. Tretí diel človeka pripraví a drží ho v napätí, avšak štvrtý diel, akoby s tretím ani nejako nesúvisel. Príbeh bol celkom zaujímavý, ale podľa mna v podstate akokeby ani nenadväzoval na diel tretí a celé to rozuzlenie bolo nejako veľmi slabé, na také niečo u Clarkea proste nie som zvyknutý :( Napriek tomu ak to mám hodnotiť ako samostatnú knihu, stále to bolo dobré sčítaníčko, a nižie hodnotenie tomu dávam práve kvôli slabej nadväznosti a tomu záveru :)

Hedwik
14.10.2014 4 z 5

Tento poslední díl jsem nehltal tak jako tři předešlé, člověk je nastaven na napětí, tajemství a zde je tak trošku všechno jinak. Ale proč vlastně ne, celkem zajímavá budouctnost a já to beru, z předešlých knih jsem se málo dozvěděl jak společnost žije, kde lidé vyrůstají, zde je vše skvěle popsané, místy až moc fantastické a ideální. I tak se už těším na první dovolenou mimo Zemi :) Finále mi přišlo velice uspěchané a nezvykle pozitivně vyřešené, bez žádných komplikací a blokování. I tak všem doporučuji si knihy přečíst !

withoutchild
21.10.2013 3 z 5

Určitě pořád kvalitní sci-fi, ale při srovnání s ostatními díly série, je to slabší. Co mě ale nejvíce otravovalo a rozhodně to nemůžu knize odpustit, jsou nepřesné odkazy na předchozí díly, kdy se liší letopočty i různá fakta příběhu. Jako by Clarke ztratil skript a vymýšlel různé pasáže znovu.

Pend
22.09.2013 4 z 5

Zakončení celé série sice nedosahuje kvalit prvních dvou dílů, ale hodně se jim přibližuje. Rozhodně zajímavý závěr.

Kniha 3001: Poslední vesmírná odysea je v