2061: Třetí vesmírná odysea

2061: Třetí vesmírná odysea https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29788/bmid_2061-treti-vesmirna-odysea-Yr3-29788.jpg 4 373 39

Vesmírná odysea série

Doktor Floyd, účastník výpravy k Jupiteru z roku 2010, se ve věku 103 let vydává opět do vesmíru, a to k Halleyově kometě. Ocitne se v náročné a nebezpečné situaci: je třeba zachránit sesterskou loď Galaxy, která havarovala. Nevšední dobrodružství hrozí přerůst v katastrofu. Obratný vypravěč Clarke provází čtenáře dějem vědeckofantastického příběhu jako napínavou detektivkou. Jeho hrdinové vzbuzují sympatie i tím, že se nechovají jako dokonalí mezigalaktičtí supermani.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Práce

2061: Odyssey Three , 1988

TERRORDROME
07.07.2019 2 z 5

Tretí diel už definitívne prišiel o čokoľvek čo robilo vesmírnu odyseu zaujímavou, Clarke možno dokáže popísať technické detaily vesmírnych letov tak, že to ani dnes nepôsobí smiešne, ale rozhodne nedokáže normálne odvyprávať ani obyčajnú jednoduchú historku akou 2061 proste je. Z nejakého vesmírneho mystéria neostal ani prd, len politika, technické popisy čohokoľvek-kedykoľvek a za tým všetkým skrčená naivná Verneovská zápletka o stroskotancoch na Europe čo nájdu diamantovú horu ( a žiadnych mimozemšťanov, lebo tí sa vraj ukryli ). Clarke si dá záležať na životopise čínskeho magnáta čo sa knihou len mihne či detailmi obratu kozmickej lode, vrátane toho že je dôležité ju osprchovať v kometárnom gejzíre, ale samotná záchranná akcia je nakoniec odbitá "mimo záber", zato toho ako si posádka kráti dlhé chvíle na ceste si užijeme do sýtosti. Z celého diela som mal akurát dojem halabala zlátanej fušeriny ktorá sa tragicky neúspešne tvári ako hard sci-fi ale je úplne prostučká, skáče len hore-dole, vyžíva sa presne v tom čo ma vôbec nezaujíma, súvislým príbehom príliš neprekypuje a dokonca kašle na vlastné pravidlá ( no fakt, čo to tajomné varovanie o nevstupovaní na Europu ktoré je porušené a nič z toho... ). Toto je bieda!

SONP
02.05.2019 2 z 5

Jedním z mých prokázaných pravidel literatury je, že série mají až na velmi ojedinělé výjimky pravidelnou sestupnou tendenci. A toto pravidlo se nevyhýbá ani mistrům Zlatého věku - 2001 byla výjimečná sci-fi, 2010 byla kvalitní sci-fi, a tohle je... nemůžu říci nic víc, než veskrze průměrný kousek. Už jen to, že loď Universe má na palubě bazén a stewardy na mě bylo už trochu moc - realistické pojetí umělé gravitace jen při zrychlení a brzdění to už nezachránilo. A diamantová hora a související jihoafrická linka už to jenom dorazily. A nejhorší na tom bylo, že mi bylo úplně jedno, co nebo kdo že to žije na Europě. 50% - když přihlédnu ke skvělým Rotreklovým ilustracím českého vydání z r. 1990, tak možná 60%.

Lethania
13.09.2018 3 z 5

Třetí vesmírná Odyssea byla z předchozích dvou dílů jednoznačně nejslabší. Kniha obsahovala několik zbytečných a nesmyslných pasáží, které kazily celkový dojem (pro mě nesmyslné byly, nevím jak pro ostatní). Každopádně děj nebyl vyloženě špatný, ale neobjevilo se nějaké pořádné překvapení, které by mě dostalo do kolen. Kniha je ale napsaná čtivě, děj plynule odcejpá. I přes veškerou negativitu si určitě přečtu i poslední díl.

špulo
22.07.2018 5 z 5

Keď som to čítal asi pred 20-timi rokmi, tak som bol spokojný. A dnes? Som stále spokojný, lebo odvtedy som to nečítal ;-)))

ThomasRuhe
28.02.2018 3 z 5

Tohle třetí pokračování bylo trochu slabší. 2001 i 2010 jsou naprosto perfektní. Kdyby tuhle knihu napsal kterýkoli jiný spisovatel, tak bych hodnotil o jednu hvězdu více, ale protože jde o Clarkea, který si nasadil laťku hodně vysoko, tak snižuji na 3 hvězdy.

renefer
12.11.2017 5 z 5

Zajímavý popis budoucí historie Země. Sice se v tom člověk trochu obtížněji orientuje, protože je to psáno jako bychom v té době žili a to trochu mate. Jen bych chtěla vědět, jestli se něco z toho vyplní.

Katranis
04.07.2017 4 z 5

Asi by bylo nejlepší přečíst si všechny díly najednou. Pak by se uchovala správná atmosféra po celou dobu. Rozhodně na tuto knihu musíte mít tu správnou náladu. Není napsaná jako spousta knih nově vydaných. Jinak i přesto zůstává zajímavou.

Romanka89
24.05.2017 4 z 5

Třetí pokračování mě tolik neoslovilo jako to první, často jsem se musela vracet a nedokázala jsem držet pozornost. Kažodpádně závěr mě navnadil na poslední díl.

Čtenářská výzva 2017: Kniha odehrávající se v budoucnosti.

danny_21
04.12.2016 3 z 5

Třetí pokračování nejslavnějšího vesmírného pátrání svým předchůdcům nesahá ani po kotníky, postavám nebyl dán potřebný prostor, čtenář nemá možnost se s nikým ztotožnit a všechno to působí jako vědecká přednáška než poctivé sci-fi od mistra z Cejlonu. Bez napětí to jednoduše nejde, ale beru tento díl jako most k finálnímu rozuzlení, ať už se bude konat na jakémkoliv vesmírném tělese - 50 %

parxel
23.11.2016 3 z 5

Třetí díl Vesmírné odysey mne přišel zatím jako nejslabší. Podle mne se zde naplno projevilo, že A.C.Clarke byl především vědec a nikoliv spisovatel.

Obecně považuji za největší úskalí absenci hlubšího prokreslení postav, protože na mě všechny působily jedna jako druhá. Dále mi vadilo nadměrné množství různých popisů na úkor příběhu. Zkrátka třetí díl Vesmírné oddysey mne moc nezaujal a nemám důvod se k němu vracet.

Antares
18.12.2015 4 z 5

Tretí diel vesmírnej ságy trochu rozvolnil v deji, ale určite to nepovažujem za nejaké negatívum. I keď musím priznať, že naproti prvým dvom dielom, ktoré mnou vyložene otriasli, je málinko slabší. Clarkova vzdelanosť a rozhladenosť z tejto knižky kričí na kilometre, čo je nesmierne sympatické.
A pikoška na pobavenie: staré vydanie tejto knihy, ktorú mám doma (1991) má na zadnej strane napísané, že Clarke je američan :))

Terva
15.11.2015 4 z 5

Napínavý děj, vytříbený styl, hluboký humanismus a víra ve smysluplnou budoucnost lidstva. Vlastním knihu vydanou v roce 2001 společnostmi Kamarád a Práce. Tato kniha obsahuje několik krásných kreseb.

woodward
19.08.2015 4 z 5

Je to trochu slabší než druhý díl; tahle knížka slouží jenom jako předskokan velkého finále ve čtvrtém dílu.

lushi
30.06.2015

Se třetím dílem se už pomalu ztrácí intenzita a nespoutanost celé série. Clarke si toho možná byl vědom, možná proto čtenáře v závěru navnadil na následující díl. Jinak nevím, jestli bych měla motivaci sérii dočíst.

opic 12
05.02.2014 3 z 5

2001: Otázky a tajemství, 2010: Odpovědi na záhady, 2061: Pochybnosti s rozpaky ... První pule ve znamení putování s posádkou atd.,ve druhé puli se vše láme v záchranu sesterské lodi na Europě. V závěru vše vměstnáno do pár vysvětlujících stránek,o přeskakování zkratkovitosti v ději ani nemluvě. To co mě bavilo v předešlých dílech je ve větší míře pryč,ale určitě stojí za přečtení,už jen proto,že tu ještě čeká další pokračování v podobě poslední odysei,kterou si nenechám ujít :-)

Daxie L. Jesus
23.09.2013 4 z 5

O melancholické nádhery a strachnahánějící HAlovy přítomnosti se stala epická honička z planety na planetu. První díl byl úžasný. Druhý ztratil HALovu fanatičnost. Koneckonců se z toho stala přežvýkané dlouhé nic. Třetí díl už je něco lepší, ale opakuji, je to jen epická honička. Kdy se to nejmenovalo 3001: Třetí Vesmírná Odysea, ani bych si nevšiml, že to má cokoliv společného s prvním dílem.

Pend
22.09.2013 3 z 5

Slabší než předchozí díly. Autor evidentně neměl k dispozici tolik faktů a podkladů jako k předcházející látce. Ovšem kapitoly odehrávající se na Eurpopě jsou fascinující.

Josetto
13.04.2013 4 z 5

Tretí diel série podľa mňa nebol príbehovo natoľko vydarený, ako prvé dva, chýbalo tu kus napätie a podobne, napriek tomu to bola celkom podarená knižka, veľmi dobrý opis fyzikálneho fungovania a všeobecne technických vecí, záver ma veľmi navnadil na ďalší diel a celkom sa teším na poslednú knihu.

Phoenix16.cz
03.01.2013 4 z 5

Třetí odysea opět čerpá z předchozích událostí, ale stále více se vzdaluje původnímu dění. I zde máme záhadu, která je potřeba rozluštit, ale napětí a akce a řešení neřešitelných problému tu už není tak znatelné jako v předchozích dílech. Opět to není špatný příběh, tentokrát je zaměřený na lidskou chtivost, ale oproti předchozím odyseám přeci jen o stupínek klesl. Už se nejedná o zkoumání neznámého, ale zakázaného.