2010: Druhá vesmírná odysea

2010: Druhá vesmírná odysea https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1762/druha-vesmirna-odysea-1762.jpg 4 568 61

Vesmírná odysea série

Ke kosmické lodi Discovery, osamoceně plující hlubokým vesmírem od doby, co David Bowman prošel skrz mimozemskou ''Hvězdnou bránu'', se vydává nová mezinárodní expedice. Jedním z cílů výpravy je objasnění tragických událostí, které se na Discovery odehrály. Ale tím nejdůležitějším úkolem je průzkum záhadného vesmírného tělesa zcela pravidelných tvarů. Jde o přírodní úkaz nebo o výtvor mimozemské civilizace? Znamená těleso pro lidstvo hrozbu, nebo mu naopak může prospět? Vynořují se tisíce různých otázek a zodpovězení byť jen části z nich může navždy změnit chápání samé podstaty existence vesmíru a tím i budoucnost lidského druhu... ... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Alpress

2010: Odyssey Two , 1982

Voynix
31.05.2017 5 z 5

2010: Super pokračování skvělého 2001. Clarke nezklame, alespoň mne nikdy nezklamal. Kniha má překvapivé, propracované a velmi originální vyvrcholení.
Opět mohu jen doporučit nejen fanouškům scifi.

Romanka89
12.05.2017 5 z 5

Skvělé pokračování, možná se ještě stanu fanouškem sci-fi žánru, který nevyhledávám. Už jsem začla další díl.

Janadvorackova
03.02.2017 5 z 5

Poprvé jsem knihu četla před třiadvaceti lety. Byla to vlastně moje úplně první sci-fi kniha. Napsala jsem na ni referát na hodinu češtiny, ale učitelka sci-fi asi moc nemusela, protože jsem dostala dvojku a bylo mi doporučeno, abych si zvolila "literaturu vhodnou pro dívky." Takže od té doby čtu skoro výhradně jen sci-fi a jsem furt dívka :).
Nedávno jsem slyšela audiopodobu knihy. Příběh za léta nezklamal, ale tak nějak zastaral způsob vyprávění. Děj je úžasný, o to nic :).
A v audiu se sonda Voyager čte jako voyaer (šmírák) :), což tedy ty sondy byly, ale v kontextu to znamená úplně něco jiného :).

Etelea
30.09.2016 4 z 5

Já osobně se cítím velmi uspokojená pokračováním. Chválím také velmi citlivý překlad. Cestování do vesmíru při čtení bylo téměř skutečné.

parxel
23.09.2016 4 z 5

Dočteno a celkové vyznění a to kam se příběh nasměroval mi přišlo dobré a zajímavé. Na knize se mi nejvíce líbila skutečnost, že se Clark opírá o různé studie a výzkumy (odkaz na ně najdete v doslovu). To ve vás pak vytváří pocit, že tak nějak by se to mohlo klidně stát. Jenom se nemohu zbavit dojmu, že to celé mohlo být o trochu méně užvaněné.

danny_21
27.04.2016 4 z 5

Důstojné pokračování prvního vesmírného dobrodružství. Kosmos je pro mě velkou fascinací, Clarke umí podat i náročnější odborné termíny a procesy poměrně srozumitelnou formou a celkově to většinou vypadá, že ač nebyl úplným odborníkem, způsobil převrat ve vědecko-fantastické tématice ( jako kdysi kolega z branže Verne ) a často i nadčasově předběhl vědecké bádání. Jednička pro mě vždycky i díky Kubrickovi zůstane nezapomenutelnou záležitostí, dvojka má přesto svou nespornou kvalitu, Hala ( i když v trochu jiném kabátě ), Bowmana i Floyda a nese sebou v pozadí nevyslovené zbožné přání spolupráce mezi národnostmi při velké cestě lidstva za poznáním - 80 %

Antares
04.01.2016 5 z 5

avel: neviem, ktoré vydanie knihy máš, každopádne autor k 2010 napísal predhovor, kde tieto veci objasňuje. je to volné pokračovanie, ktoré sa faktami blíži skôr k filmovému spracovaniu 2001 ;) je škoda, kvôli takej hlúposti, odhodiť také dobré knižky, ale to je každého voľba...

avel
30.12.2015 3 z 5

Jsem před půlkou knihy a rozčiluji se! První díl se mi líbil. Dokonce jsem si hledala i informace ke zmíněným měsícům, planetám a hlavně Japatu.
A v druhém díle se nějak nemohu zbavit pocitu, že se nás autor snaží balamutit. Discovery byla přece zaparkována u Saturnu! A teď jsme doplachtili k Jupiteru, našli Io a tramtadadá, máme Discovery. Poměrně mě nezajímá, jestli pro to bude v závěru knihy nějaké opodstatnění, ale myslím, že by se autor tak podstatného faktu držet měl, případně by měl zmínit v předmluvě změnu dějové linie.
Takže za mě - s touto sérií končím. Napsané to není špatně, ale už mě to přestalo bavit :)

Antares
23.11.2015 5 z 5

Znovu na výbornú ! Kniha ma strhla rovnakým spôsobom ako 2001 a možno aj viac... nemám čo vytknúť a je vysoko pravdepodobné, že Clarke sa čochvíľa zaradí medzi mojich obľúbených autorov

habs
18.11.2015 4 z 5

Skvělé pokračování výborného prvního dílu. Škoda že několik let po roce 2010 Rusové nespolupracují s Američany v dobývání vesmíru proti Číňanům v takové míře jako v knížce. HAL mě dost děsil, působil nevyzpytatelně. Naštěstí, navzdory rozvoji výpočetní techniky, ještě takový počítač (doufám) sestrojen nebyl. Super myšlenka dvou sluncí v naší sluneční soustavě. Jsem zvědavý jak se to bude vyvíjet dál a hlavně jestli dojde k setkání lidí s mimozemšťany.

lushi
30.06.2015

Vesmírná jízda nekončí, Clarke překračuje několik hranic a nenechá váš rozum stát. Oceán Europy mě absolutně nadchnul...

woodward
23.06.2015 5 z 5

Tuhle knihu mám od Clarka nejradši. Připadá mi, že si při jejím psaní užíval "osvobození" od mantinelů, které mu při prvním dílu určoval současně vznikající film a v Odyssei 2010 se dokonale "vyřádil". Je tam všechno: Meziplanetární let - navíc s rusko-americkou posádkou, což tehdy byla stejná sci-fi, jakou v době, kdy psal Odysseu 2001, bylo přistání na Měsíci. Nevyzpytatelní mimozemšťané oproštění ode vší tělesnosti "řídí" naši část vesmíru prostřednictvím monolitu a toho, co zůstalo z Dava Bowmana. Život v oceánu Europy. A nakonec největší "trik" celého představení, Jupiter přeměněný v nové slunce čistě pro potřebu Europanů uvězněných pod ledovým příkrovem. A jako u všech Clarkových románů, ani tady nevadí, že od doby, kdy svůj příběh psal, se leccos událo jinak, než tehdy předpověděl.

Rup
18.03.2015 5 z 5

Osobně mi připadá 2010 lepší než 2001. Styl psaní filmového scénáře versus románu je zde velmi patrný. Autorova fantazie, byť vázaná jeho vědeckou erudicí, zde není tolik omezena filmovými možnostmi (tehdejšími), ani režisérovými záměry a produkčními limity (penězi). A zcela se ztotožňuji s Clarkovým poselstvím, že jako lidstvo nemáme nejmenší šanci skutečně proniknout do vesmíru, jako rozum však ano.

Kmotr99
05.07.2014 4 z 5

Stále dobrá kniha, na můj vkus už ale moc překombinovaná...

opic 12
01.02.2014 4 z 5

2001 byla pecka,většina věcí byla načrtnuta v jedničce, v pokračování se odhaluje více z dalších otázek okolo monolitu,lidstva,ap.2010 už není tak tajemná,jako technická sci-fi se to však,obvzláště po první polovině rozjíždí a pořád dobře čte,klasicky chytne a nepustí,až do finální stránky,kde to vše opět krásně vygraduje-budoucnost však ještě nemá konec...
Marcel Grun=ještě trocha věcí k tématu:
Vesmír...nepoznatelný,nebo bez záhad ?
život na zemi...stvoření,nebo import z vesmíru ?
Mimozemské civilizace...neexistují,nebo jsou v celém vesmíru ?

Pend
22.09.2013 4 z 5

Důstojné pokračování 2001, rovněž zfilmované. Proti prvnímu dílu více filosoficky a intelektuálně zaměřené - otázky o smyslu života, existence...

Daxie L. Jesus
23.04.2013 2 z 5

V jedničce byla vzpoura Hala, smrt posádky a zmizení kapitána. Tady není nic. Nuda, naprostá kopie a nekonečné přežvykování již známých faktů. Chybí mi HAL. Ale stejně si nejspíš přečtu třetí díl, kvůli pedantnosti...

adam.ruby
24.03.2013

opět i zde musím jen říct, že to je parádní, a film je naprosto luxusní

Phoenix16.cz
03.01.2013 5 z 5

I když 2001 tvořila uzavřený příběh, měla v sobě spoustu materiálu na další pokračování, které na sebe sice nechalo docela dlouho čekat, ale zato výsledek byl více než uspokojivý. Tentokrát se celý děj odehrává ve vesmíru a děj přímo navazuje, kde předchozí díl skončil. U Jupiteru zůstala opuštěná loď a nová posádka má zjistit, co se s ní stalo. A samozřejmě to nebude jednoduché. Clarke měl ohromný prostor, jak let nové posádce ztížit co nejvíce a připravil jim nejedno dobrodružství a postavil je před nejeden problém, ať už technický či politický. I když čtenář ví z prvního dílu, jak to s Discovery bylo, rozhodně není nudné sledovat osudy druhé posádky, která se to snaží zjistit.

Jakubisko
04.07.2011 5 z 5

Za svým starším bratrem vůbec nezaostává, naopak staví laťku možná ještě výše. Oproti prvnímu dílu, dráždícímu hlavně čtenářovu představivost a obrazotvornost, 2010 se zaměřuje více filosoficky a nutí člověka častěji k zamyšlení. I tak je to ale perfektní dobrodružství.