Veselí

Veselí https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386002/bmid_veseli-0qh-386002.jpg 3 2405 686

Když dojdete až na konec slepé ulice, máte dvě možnosti, přešlapovat na místě, anebo se vrátit. Třiatřicetiletá Eliška se rozhodla pro návrat. Zpátky na jižní Moravu. Do svého dětského pokoje. K rodičům. K sobě samé. Ke své podstatě. Protože doma jsou odpovědi. Nová kniha s autobiografickými prvky se jmenuje Veselí podle Třeštíkové rodného Veselí nad Moravou.... celý text

alabra
20.12.2018 3 z 5

Rozporuplné pocity po přečtení, na jedné straně oceňuji snahu zachytit vztahy v rodině, i když je nastiňuje ne zcela jasně, na druhé straně nepřesnost představeného nářečí, primitivismus obyvatel, alkoholismus a celková nemožnost města, chápu, že se zřejmě jedná o uměleckou fikci, nechápu ji, celkově mi styl autorky nevyhovuje. Je nedotažený, nejasný, je to satira, či dílko pro pobavení?

ladyka
19.12.2018 4 z 5

Přečteno za 3 večery. První večer jsem byla nadšená,děj svižně běžel a bavily mě tradiční třeštíkovské glosy a bonmoty. Druhý večer mě začala lehce iritovat Eliška svými (ne)vztahy a autorka četností umělých rádoby komických situací (třeba stan apod.).No a poslední (dnešní) večer jsem dočetla a celkově nakonec hodnotím 4*. I přes občasnou plytkost a trapnost oceňuji autorčinu niterní zpověď/odhalení a trefné vystihnutí hrdinčina vztahu s rodiči, resp.otcem - onen záhadný odstup od svých nejbližších, svázanost a až hranou neangažovanost a přitom je vlastně vše jinak,jen navenek se to jaksi těžko dává hrdince najevo a pak už se zdá být i pozdě...Škoda,že místo povrchně pojatých avantýr RT nevěnovala víc prostoru rodinné minulosti.Konec se mi líbil a seděl, snad poprvé u knih RT. Tudíž Veselí jako oddechovka s nádechem hlubší sondy do rodinných vazeb mě nezklamalo (navíc krásná obálka),jen Elišce bych ráda popřála víc sebeúcty a sílu nechat jít nejen to,co má ráda,ale i to, co ráda vlastně nemá..

perfis1280
18.12.2018 3 z 5

Kniha mozno nie dokonala ale dobre sa cita, aj ked ku koncu trochu tazko co sa tyka straty otca.

cérka
18.12.2018 2 z 5

Abych byla spravedlivá vůči knihám, které tady hodnotím, nezbývá mi nic jiného, než tuto ohodnotit dvěma hvězdičkami. Zklamaná asi nejsme, spíš trochu dotčená. Nářečí mi vůbec nevadí, sama jej často používám a taky ne vždy dokonale. Co mi ovšem vadilo je, že z lidí ve Veselí udělala paní spisovatelka "hovádka". Zpočátku mi děj a styl připomínal film "Díra u Hanušovic", bohužel moc jsem se nenasmála, ke konci se mi chtělo spíše plakat. Mám totiž ve zvyku knihu dočíst a tady to byla pro mě ztráta tak cenného a nedostatkového času.

Эva
17.12.2018 2 z 5

Já nevím, ale každá další kniha od Třeštíkové je jenom zklamání. Vlastně se mi líbily pouze Bábovky. Veselí nenadchne, postavy jsou ploché, bez života, děj nijaký, konec neukončený... Nic moc.

axi81

Za mě povedené!

Naděžda07
12.12.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila svými tématy - smrt otce, vztah rodič - dospělá dcera, Veselí nad Moravou (můj kamarád odtud pochází, takže jsem si živě představovala všechna zmíněná místa - zpustlý zámek, Zarazice, Moravu). Jsem ráda, že se Třeštíková ve své knize věnovala moravskému venkovu. Nemyslím si, že vykreslení postaviček z vesnice je nikterak přehnané (např. určité buranství, jakási neschopnost dohlédnout dál než do vedlejší dědiny, unikání širších souvislostí a všudypřítomný alkoholismus). Zároveň se jim nedá upřít, že k sobě mají tak nějak blíž... Celý život bydlím ve městě, ale k vesnici mám velmi blízko. Děkuji za aktuální témata!

loudomar
12.12.2018 4 z 5

Je to moje třetí kniha od Radky Třeštíkové a zatím je nejlepší. První polovina knihy mi přišla opravdu výborná. Nabitá energií, sarkasmem, vtipem a košatým příběhem. Od druhé půlky už to šlo ale přeci jen trochu z kopce. Tak nějak se to začalo táhnout a až příliš točit kolem nemoci Eliščina otce a od této části již kniha ubývala na svých kvalitách. Ve výsledku to na mě bohužel udělalo dojem, že autorka zabila rakovinou potenciál své pěkně rozepsané knihy.

haski
12.12.2018 5 z 5

Nevím proč, ale očekávala jsem podle názvu a obálky, že půjde o něco veselého. Nedávno mě oslovil jeden spisovatel, abych mu ohodnotila obálku chystané knihy a já pod dojmem "Veselí" jsem si myslela, že by obálka měla odrážet obsah. Teď, s odstupem času už vím, že doslova nemusí. Knížka "Veselí" v sobě skrývá "obyčejný" život mladého člověka na maloměstě a i v tom smutku se dá objevit něco veselého a naopak. Doporučuji, přečtěte si ji.

Denice
12.12.2018 4 z 5

U mna je to s knihami Radky Trestikovej ako na hojdacke. Jedna sa mi paci (Babovky), druha zas nie (Osm). Tie prve nepocitam, samozrejme, nakolko tam sa autorka len tak nejako "rozpisovala." Zaujimave to zacalo s nou byt az v Babovkach a myslim si, ze by sa mala drzat tohto zanru, kedze si myslim ze Osm jej skutocne nevyslo.
Veseli mi spociatku prislo nutene, nasilu, ten humor ako v kazdej trapnej ceskej komedii... Myslim, ze text dostal hlbku az neskor, tie smutno-vesele prihody, trapasy. Dokazali vo mne vyvolat celu skalu emocii.

Dixinka
11.12.2018 5 z 5

Celou knihu jsem si moc užila. Nářečí v některých slovech malinko pozměněné, ale třeba to tak ve Veselí opravdu říkají. Velmi silný celý příběh. Moc pěkné.

Veru.Viti
10.12.2018 4 z 5

Já tedy patřím k těm, kteří zklamaní nebyli. Radka Třeštíková mě prostě baví. Bábovky tedy stále vedou, ale Veselí se mi také libilo. Já mám moc ráda autoky smysl pro humor. Moravština mě vůbec nerušila. Možná, kdyby ji tam bylo více, nebo kdyby v nářečí byla psaná celá kniha, tak by to působilo rušivě, ale takhle chvílemi v přímé řeči mi to vůbec nevadilo. Jediné co mi malinko chybělo byl trochu lepší konec. Přišlo mi to malinko useknuté. Celkově se mi kniha ale líbila.

Mademoiselle
09.12.2018 2 z 5

Průměrné... Neurazí ani nenadchne.

Limonadovyjoe
08.12.2018 5 z 5

Nový Hartl zklamal, zato nová Třeštíková překvapila. Po zbytečné Dobře mi tak, nudných bábovkách a rozpačitých osm je Veselí knihou, která mě nadchla. Tady se Třeštíková našla. tleskám. Krásně vykreslené maloměsto i místní obyvatelé. Elišce jsem to celé věřila, protože takové my městské holky pod třicet jsme :) . Je to veselé, je to smutné - jako život. A za přečtení to rozhodně stojí! Za mě velké překvapení, protože od autorky jsem po předchozích knihách a zdejším hodnocení moc nečekala. :)

klarinka9974
03.12.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila. Byla to taková oddechovka na dlouhé zimní dny, jen jsem očekávala lepší konec, nějaký ten happyend. U knihy jsem se hodně nasmála a kdyby byla delší, nejspíš bych mluvila jako oni :D

petula22
03.12.2018 4 z 5

Prvních cca 70 stránek jsem byla celkem zklamaná, kniha pro mě byla zmatečná, pak se to celkem rozjelo. Dvě třetitny knihy super, zábávná, smutná, ze života...Mě nezklamala.

Čičolina
02.12.2018 2 z 5

Na 60.strance jsem skoro brečela, jaký mám pech, kolegyně si knížku nadšeně půjčovaly a já usínám nudou, ty gagy, uf! Musím to přečíst, zoufalství trvá i na straně 200. Pomalu si zvykám, občas se i něco děje....z čeho Eliška žije, když neprodává je nezajímavé.....konec, no tak jo, kdyby se takových 180 stránek vynechalo...nemůžu se zbavit dojmu, že paní spisovatelka je placená od řádku

aida44
01.12.2018 3 z 5

První kniha od Třeštíkové, příjemné čtení, chvilkama moc násilné vtipy, nářečí nedotáhnuté (všude se místo sa), nejasné proč vzdala život v Praze či jiném velkém městě a vrátila se domů, ale jinak dobré, některé pasáže velmi zábavné, a pokud vašeho otce potkalo něco podobného, tak to získává další level.

Měňavka
30.11.2018 3 z 5

Už dříve jsem zkoušela něco od této autorky číst a nechytlo mě to = odložila jsem. Tuto knihu jsem přečetla celou a docela to šlo. Chválím práci s nářečím. Nicméně,pořád jsem čekala,kdy se to rozjede a nic. Ve finále žádný závěr s pointou.Škoda.

Šárčí
30.11.2018 1 z 5

Na knihu jsem se hodně těšila,naštěstí jsem si ji nekoupila,ale jen půjčila v knihovně,četla jsem do první třetiny,pak jsem to vzdala...za mě bez děje...a to nářečí.