Rybí krev

Rybí krev https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126269/bmid_rybi-krev-OL5-126269.jpg 4 1653 392

Románem Rybí krev pokračuje Jiří Hájíček ve své linii venkovských próz (povídkový soubor Dřevěný nůž, romány Zloději zelených koní a Selský baroko) a zavádí nás tentokrát na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století. Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak - na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sama sebe i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství. Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v padesátých letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici. Rybí krev je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice za již zcela jiných společenských okolností. Téma vysídlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna, se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech. Rybí krev však není nějakým „zeleným románem", je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění.... celý text

jannik
01.09.2020 4 z 5

Celkem dost jsem se zpocatku bala, ze se do knihy poradne nezactu. Udrzelo me ale to tema - pro me velmi zajimave, ctivost, pekny vypravecsky styl. Stejne me ta prvni tretina proste tak uplne nepohltila. To prislo az pak. A konec mi prinesl opravdu pocit klidu a zadostiucineni. Proste a jednoduse, musela jsem splnit ctenarskou povinnost a precist neco od pana Hajicka a zitra si jdu do knihovny pro dalsi jeho knihu...

allebra
31.08.2020 5 z 5

Čtivý příběh o lidech z několika vesnic, do jejichž života zasáhla tzv. vyšší moc. Jednotlivé postavy měly velmi dobře vykreslené charaktery a byl z nich cítit silný vztah ke svému domovu a zároveň i bezmoc, jak o něj nepřijít. Kniha mě brzy vtáhla do děje a nerada jsem od ní odcházela. Moje první setkání s Jiřím Hájíčkem a určitě si ještě časem něco od něj přečtu.

annettka1098
29.08.2020 5 z 5

Hodně jsem se bála, že kniha bude na můj vkus bez děje a příliš depresivní. Opak byl však pravdou. Během pár stran jsem si našla k hlavní hrdince cestu a velmi mne celý příběh zajímal. Přesto, že téma není veselé, autor ho napsal s jistou lehkostí a čtení jsem si opravdu užila.

tittanie
25.08.2020

Přečetla jsem celou trilogii a nejvíce se mi líbilo Selský baroko a nejméně Dešťová hůl. Rybí krev mě překvapil tématem. Vlastně jsem o Temelíně nic nevěděla a nedokážu si představit, že bych se měla vystěhovat z domu, který by patřil rodině po generace. Že už bych nikdy neviděla vesnici, ve které bych vyrůstala.
"...... rozsudkem mému otci, který už 40 let nežije, zrušili zákaz pobytu ve vesnici, která už 20 let neexistuje..."

Ála41
22.08.2020 5 z 5

Za mě skvělá kniha! Autor bude patřit mezi mé oblíbené... Stejně jako Zloději zelených koní tak i tato kniha mne pohltila.... Trošku mi připomněla Dedinu od Dvořákové a ta byla wau a trošku (s větší fantazii) to lizlo Hastrmana od Urbana... Život na vesnici, takový ten pravý, to je téma, které mě baví. Za mě skvělá kniha. Ale věřím, že hlavní hrdinka mohla někoho dost vytáčet :)

Jirka0604
18.08.2020 3 z 5

Ze začátku jsem se nemohl úplně začíst, pak se to zlepšilo. Přeci jen to popisuje dobu, kterou jsem zažil a hrdinka knihy je skoro stejně stará jako já. Pocity lidí, kterým je brán domov, bez možnosti účinné obrany si těžko představit a přestěhování z vesnice do nového (socialisticky nedodělaného) sídliště, to musí být šok. Zajímavá je pasáž, když revoluční změna systému přinese lidem naději, ovšempouze na krátkou dobu. Přesto mi některé pasáže přišly takové nudnější a celkově knihu neřadím k těm nejlepším.

Kopretina_aku
29.07.2020 5 z 5

Jako člověk, který má od narození zapušťěné kořeny v rodné chalupě, si nedovedu představit, že by měla ustoupit vodnímu dílu nebo elektrárně. Pocity tamních obyvatel mě zaujaly víc, než myšlenky a chování Hany, někdy mi ve svém boji s větrnými mlýny připadala jako mimoň, který jediný nechápe, co už ostatní dávno pochopili. Jako celek je to ovšem silný příběh.

zdenaR
19.07.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila ještě o trochu více než Selské baroko.
Poutavý děj, velmi čtivá, doporučuji :-)))

borupet
16.07.2020 4 z 5

Velmi příjemné čtení, pěkně napsané, poutavý děj, ale jakoby tomu "něco" chybělo, co ale nedokážu přesně popsat. Ale určitě stojí za přečtení.

ematurku
16.07.2020 3 z 5

Bavilo mě to víc než Dešťová hůl. Zánik jihočeských vesnic kvůli výstavbě elektrárny a marný boj starousedlíků s jadernými větrnými mlýny je v mých očích silnější námět než zmíněné katastrální drama.

Je to dobře napsané, děj má logiku, postavy motivaci i vývoj, ale mně tam prostě chybí ještě něco navíc. Něco, co by líčení milostných a rodinných vztahů na pozadí chladicích věží pozvedlo někam výš, dodalo tomu - nevím - hloubku nebo trochu šmrncu?

Ale možná je to prostě jen tím, že téma "osudový vztah k rodné hroudě" neumím docenit. Nikdy jsem neměla pocit, že mě nějak zásadně ovlivňuje, kde měl nebo neměl můj prapraděda statek a co tam dělal nebo nedělal a už vůbec nevím, proč by mě to mělo zajímat u fiktivní postavy. Ano, oslovuje mě to trauma vyvlastnění, ale jít až kamsi do dávné historie a řešit, jestli jsem po přeslici spíš vorař, nebo po meči rolník... Proč?

Aroucaria
07.07.2020 4 z 5

To byla jízda! Vůbec jsem se od toho nemohla odtrhnout! Nádherný styl vyprávění, které postupně houstlo až mi bylo dost ouzko. Vymanit se z "osudu" rodiny, je těžké. Za komančů tuplem! A informace o zničení vesnic kvůli Temelínu bylo pro mě nové a dost mě to bralo i s přihlédnutím, že trávím právě dovolenou kousek od místa činu.

Fontak
05.07.2020 3 z 5

Ta hysterická kráva mě v druhé polovině knihy už neskutečně rozčilovala. Zasloužila by proplesknout, aby se vzpamatovala. Na knize mi vadilo to, jak autor pořád dokola opakuje, jak zde bylo před rokem 1989 vše špinavé. Píše to pořád dokola. Že jsou špinavé kachličky v nádražní hale, že jsou špinavé záclony v nemocnici.. No a v druhé polovině knihy zase neustále píše, jak je hlavní hrdince zima - až mi to lezlo na nervy. Já si tu knihu snad vezmu znova a spočítám, kolikrát to tam napsal. Hrdince je zima, hrdinku studí chůze po podlaze, fouká na ní studený vítr, je jí zima, ráno se probudí a je zimomřivá, rty má popraskané zimou, musí si vzít dvě peřiny, protože je jí zima, zebou jí prsty u nohou.. Jo, a abych nezapomněl - je jí zima.

stejsdan
04.07.2020 5 z 5

Tahle knížka mě chytila hned od začátku, zajímavý příběh, dialogy, dějový spád, trocha nedávné historie, pozitivní konec... Zkrátka příjemné čtení, navíc český autor, vřele doporučuji:)

Lettrice
01.07.2020 5 z 5

Skvěle vykreslená doba, krajina, charaktery. Nejlepší Hájíčkova kniha. Doufám že jen zatím.

knihovna1
29.06.2020 4 z 5

Pan Hájíček má krásný jazyk i velký cit a talent vykreslit atmosféru doby, vesnice i lidské osudy. Tempo knihy je spíš líné jako nátury některých českých lidí. Závěr knihy mě velmi dojal.

Vlasta155
27.06.2020 5 z 5

Opět skvělá kniha s perfektně vykreslenou atmosférou doby.

Hellboy
22.06.2020 4 z 5

Ne úplně obvyklý námět "elegie za krajinu, z níž museli odejít její obyvatelé" obohacený o několik více či méně zajímavých dějových linek (bouračka - totální nuda, vztah s otcem - pořád tak trochu klišovité), vlastně jen to, co se týče dospívání v 80. letech ve stínu atomové katedrály stálo za to. První polovina tudíž skvělá, druhá polovina v chalupě č. 11 byla zoufale natahovaná. Chápu, že záměrem autora bylo čtenáře totálně vydusit a nechat na něj dolehnout stav hlavní hrdinky, nicméně i tak mohl celou tuto pasáž zkrátit klidně o 150 (!) stran a účinek na čtenáře mohl zůstat stejný. Takhle se zoufalost hrdinky přenesla na čtenáře ve formě zoufalé nudy. Samotný závěr pocit z knihy trochu vylepšil, ale stejně si to budu pamatovat asi hlavně jako tu "zajímavou knihu o Temelínu, která se v druhé polovině tak strašně táhla".

Brt
21.06.2020 3 z 5

Příběh dobře napsaný jako vždy, trochu smutná sonda do skutečných událostí, jak asi mohly probíhat. Oproti jiným Hájíčkovým knihám mi vadí, že hlavní hrdinkou je žena, která je tak trochu 'mimoň', hrdinka mi zkrátka osobně moc nesedla.

hermína14
13.06.2020 4 z 5

Boj, zápal, hledání, otazníky, strach... ale všechno takovým klidným tónem "vyslovené", až to spolu mírně, sotva slyšitelně, neladí..?
"Mám chtít útěchu, nebo jenom omáčku s knedlíky?"
"Jděte všichni do prdele..., řekla jsem hlasem, který byl rozmočený lihem a pláčem."

sonkovaj
08.06.2020 1 z 5

Kniha mě zaujala až ve druhé půlce. Až když hrdinka zůstala ve vybydlené vsi sama. Jinak to čtení bylo trochu utrpení.