Vánoční povídky

Vánoční povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98524/bmid_vanocni-povidky-CqO-98524.jpg 4 125 28

Obsahuje povídky Vánoční koleda (A Christmas Carol; 1843) a Začarovaný (The Haunted Man; 1848)

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Vyšehrad

Christmas Books , 1966

Kozel
01.03.2016 3 z 5

"Vánoční koleda" je vskutku jedním z nejkouzelnějších vánočních povídek vůbec a zároveň jednoznačně nejlepší povídkou Dickensovou, která nikdy nezklame. Dostalo se jí tolika překladů, že je skoro zbytečné se u ní zastavovat blíž s výjimkou poznámky, že jí sluší starší překlady, ostatně jako celkově Dickensově pracím - alespoň tak to vidím já.

V případě povídky "Začarovaný" mám ovšem poněkud smíšené pocity. Postavy sice mají pořád svou živost charakteru a zahrát čtenáři na správnou strunu konkrétního pocitu a citu, problém mám však se samotným příběhem, jehož struktura pro mě nebyla tak snadno stravitelná jako jindy. Proto plavání v jeho linkách nejednou přispělo k naprosté ztrátě a vyhasnutí nadšení, což má sice za následek několik silných pasáží, ale jako celek nezaujala tak, jako to umí jiné Charlieho příběhy.

bookcase
23.12.2015 5 z 5

Nestárnoucí klasika na sváteční pohodu. Vánoční koleda je nestárnoucí.

Lili
16.12.2015 4 z 5

Jelikož je období Vánoc, nemohla jsem jinak než nechat rozečtené rozečteným a sáhnout do knihovny po Vánočních povídkách. Těšila jsem se na ně celý rok!
Na to, až nastane adventní čas, Štědrý den za dveřmi a já si budu moct navodit vánoční atmosféru díky Dickensově talentu. A že ho má a že to umí! Povídky byly poučné, dojemné, s kouzelnou vánoční atmosférou a dobrým koncem!

Kousek z úsměvů, které Charles Dickens vyloudit jednoznačně umí...

„Jestli se smím zmiňovat o nohách nějaké mladé dámy v jakékoli souvislosti, poznamenal bych o nohách slečny Outlé, že byly z jakési osudové příčiny podivuhodně náchylné k podrápání, takže nebyla nikdy schopná nejmenšího výstupu nebo sestupu, aby na nich ten výkon nebyl zaznamenán nějakým vrubem podobným tomu, jakými si Robinson Crusoe označoval dny na svém dřevěném kalendáři.“

babyboar
31.12.2014 5 z 5

Tato knížka mě provázela letošními svátky a bylo to jako pohlazení po duší. Líbily se mi všechy tři povídky a ačkoli může být styl vyprávění pro současné čtenáře již vyčpělý, zdlouhavý či nudný, mému oku lahodil. Ráda bych ze čtení této knížky udělala novou vánoční tradici a sahla po ní každý rok v předvánočním čase. A určitě si přečtu i nějakou další klasiku z pera mistra Dickense!

adelinka
05.01.2014 5 z 5

obe poviedky boli zaujímavé, ale nemôžem si pomôcť Vianočná koleda asi nemá konkurenciu......táto poviedka je pre mňa stále mojou srdcovkou a nenechala som si ani ujsť jej prevedenie v kreslenej rozprávke.....

Miru
07.01.2013 3 z 5

Dickens umí navodit úžasnou vánoční atmosféru. Především pak díky povídce Vánoční koleda, kterou považuji za bezkonkurenční sváteční čtení. Dojem ze sbírky mi bohužel lehce kazila povídka Začarovaný, ve které jsem se mírně ztrácela a měla jsem problém se zorientovat v jejím začátku. Možná při opakovaném přečtení příští rok své hodnocení budu moci upravit :-)

Veru.nka
23.11.2012 4 z 5

Dokonalá atmosféra a poutavý děj. Dílo Charlese Dickense nikdy nezanikne.

WEIL
19.08.2011 4 z 5

Povídky jsou ne nadarmo i literární kritikou brány jako jedny z nejhezčích na vánoční téma.