Vánoční povídky

Obsahuje povídky Vánoční koleda (A Christmas Carol; 1843) a Začarovaný (The Haunted Man; 1848)

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/98524/vanocni-povidky-BPb-98524.jpg 3.945

Christmas Books (1966)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Vyšehrad

Kniha Vánoční povídky

dearkiki
31.12.2018

Co jiného číst přes vánoce, než Vánoční poídky? Sáhla jsem po téhle útlé knížce, i když Vánoční koledu samozřejmě už dávno znám. Ráda ji poslouchám i jako audioknihu, ale tentokrát jsem si jí i přečetla. Myslím, že to čtenáře opravdu dokáže dostat do té pravé vánoční nálady. Druhou povídku jsem neznala a musím říct, že se mi také velmi líbila. Má to zkrátka tu správnou atmosféru.

animovanej medv
17.04.2018

Vánoční koleda se mi moc líbila.
Druhá povídka mě moc nebavila.

Marekh
26.03.2018

První povídka - Vánoční koleda se mi líbila. Hned na počátku knihy charakterizuje autor postavu Scroogea takto: "Ždímavý a kroutivý, chamtivý, škubavý a drásavý, hamižní starý hříšník..." Po událostech setkání duchů přehodnocuje svoje chování a stává se lepším člověkem. Ačkoliv nejlepší je tuto povídku číst na Vánoce, já jsem ji přečetl počátkem jara. :)

Cítát, který mne oslovil:

Lidské konání předznamenává určitý cíl, k němuž člověk musí dojít, setrvá-li na té dráze, ale když se od ní odchýlí, cíl se změní.

Druhá povídka - Začarovaný, mne příliš neoslovila. Byla pro mě náročnější na četbu, musel jsem číst pomaleji a více se soustředit, častokrát jsem se musel nutit do čtení. V knize jsou i situace, které mne rozesmály.

Citát z knihy, který mne oslovil:

... ale smím vám říct aspoň, proč mi připadá dobré pamatovat si křivdu, kterou nám někdo učinil...? "Ano...?" "Abychom ji mohli odpustit..."

lucie.8
09.01.2018

Vánoční koledu jsem četla (jak jinak) o vánočních svátcích a výborně mi pomohla naladit se do té správné vánoční pohody. Je to taková pohádka pro dospělé, abychom nezapomínali, že Vánoce nejsou jen shon a stres a že bychom si je měli hlavně užít.
Bohužel druhá povídka Začarovaný mě nezaujala vůbec.

Boboking
29.12.2017

Jako každý rok na vánoce. Bez toho to nejde! Bravurní dílko.

Kozel
01.03.2016

"Vánoční koleda" je vskutku jedním z nejkouzelnějších vánočních povídek vůbec a zároveň jednoznačně nejlepší povídkou Dickensovou, která nikdy nezklame. Dostalo se jí tolika překladů, že je skoro zbytečné se u ní zastavovat blíž s výjimkou poznámky, že jí sluší starší překlady, ostatně jako celkově Dickensově pracím - alespoň tak to vidím já.

V případě povídky "Začarovaný" mám ovšem poněkud smíšené pocity. Postavy sice mají pořád svou živost charakteru a zahrát čtenáři na správnou strunu konkrétního pocitu a citu, problém mám však se samotným příběhem, jehož struktura pro mě nebyla tak snadno stravitelná jako jindy. Proto plavání v jeho linkách nejednou přispělo k naprosté ztrátě a vyhasnutí nadšení, což má sice za následek několik silných pasáží, ale jako celek nezaujala tak, jako to umí jiné Charlieho příběhy.

Továrna
30.12.2015

První z povídek Vánoční koleda, je vskutku příběhem kouzelným, svátečním a nádherným. Pro mě je to opravdu nejkrásnější vánoční příběh ze všech, který si ale budu připomínat nejen o Vánocích.
Druhá povídka, Začarovaný, byla povídka svým příběhem pochmurná a teskná, ale to jenom proto, aby následný konec mohl tak vyniknout a promluvit nám do hloubky duší tak, jako plápolá oheň v krbu v obou povídkách... Mě ozářil a zahřál.

adelinka
05.01.2014

obe poviedky boli zaujímavé, ale nemôžem si pomôcť Vianočná koleda asi nemá konkurenciu......táto poviedka je pre mňa stále mojou srdcovkou a nenechala som si ani ujsť jej prevedenie v kreslenej rozprávke.....