Vánoční povídky

Obsahuje povídky Vánoční koleda (A Christmas Carol; 1843) a Začarovaný (The Haunted Man; 1848)

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98524/vanocni-povidky-CqO-98524.jpg 4.1100
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Vyšehrad

Christmas Books, 1966

Kniha Vánoční povídky

tsal

Já a Dickens jsme na sebe už jednou narazili a nedopadlo to dobře. Dá se tedy říci, že jsem po něm opětovně sáhla jen z vánočního poblouznění a protože je film Vánoční koleda nezastupitelnou součástí mých Vánoc.

A Vánoční koleda vážně nezklamala. Filmová verze s Patrickem Stewartem je knize věrná velice velmi. Kniha tedy sice ničím nepřekvapila, ale přečetla jsem ji se stejným nadšením a zájmem jako se dívám na film. Dickens tam jde poměrně přímo k věci, popisy nejsou v neúnosném množství, idea je originální, a byť se na konci dočkáme zázračné proměny, která je nejpohádkovější součástí příběhu, působí poměrně přijatelně. To vše zabalené v koncentrované podobě Vánoc se vší magičností a dobrou vůlí, kterou tyto svátky mají. Krom filmu do svých vánočních příprav hodlám zařadit i literární předlohu.

Další dvě povídky už tak dobré nebyly. (Začarovaného ve své verzi od Zlatorohu nemám). Zvony jsem nedočetla. Po několika stranách, kdy už jsem se svíjela nudou a zoufalstvím a chuť rozbít si hlavu o zeď dostoupila maxima, jsem jen prolistovala zbytek povídky, došla k závěru, že vážně o nic nepřicházím, a šla dál. Množství patosu tu bylo neúnosné. Text jím byl doslova nasáklý. Stejně tak tu Dickens do extrému vyvedl svoje postavy - naivní a nebozí chudí, kteří i přes svou úmornou snahu nikdy nepohnou se svou životní situací, tu ve mně i přes chápání kontextu, v němž text vznikal, probudili tak akorát touhu si kopnout do nějakého bezďáka. A karikatury radních, vzdělaných a bohatých byly tak vyšroubované, že jsem se nad nimi ani nechtěla zamýšlet. Pro mě je tahle povídka zosobněním toho, proč nesnáším Dickense.

Cvrček na krbu mi trochu spravil chuť, i když po druhé ho číst netřeba. Patos zde byl, nebozí chudí zde byli, nevrlý boháč k nápravě taky. Zápletka byla průhledná jako čerstvě umyté okno. Ale nic se zde nevyhnalo do nepřijatelného extrému a atmosféra působila správně vánočně, přestože se zde Vánoce vůbec nezmínily. Zkrátka roztomilý příběh, který zahřeje a probudí ve vás touhu zařídit si podobnou domácnost, jakou měli Punťa s Jenem.

Což mě přivádí k poznámce, že minimálně Zlatoroh má všechna jména přeložená do češtiny, takže vám tu krom Puňti a Jena běhá i Vydřigroš a Tynýnek. Za mě dobré.

radusak9806
01.12.2019

Vánoční koleda je prostě skvost, má poučení a s hlavním hrdinou projdete celou tu cestu, až k jeho polepšení. Překvapivě dokáže být i v úplném začátku nějakým způsobem sympatický a vzbudit soucit.
Druhá povídka ZVONY to měla o poznání těžší, už jen tím, že jsem nenáviděla ty povýšené zmetky a v ději se ztrácela. Prostě jsem nějak nedokázala pochopit, proč najednou Lenička zmizí ze života dívky, jediné co zbylo je pocit, že to bylo velice smutné a obě toho litují. Konec je šťastný, ale i tak jistá pachuť z nepropojenosti příběhu zůstala. Přestože má krásný a morální přesah.
CVRČEK ke konci je to vlastně krásný příběh, kde najednou nechápete proč se uvažuje o nevěře, ale taky nakonec všechno dobře dopadne.
Všem povídkám se nedá upřít jistý morální rámec a poučení, která sebou nesou.
Tak doufám, že všechny vánoční i ty nevánoční příběhy, dopadnou všem dobrým lidem dobře.

dearkiki
31.12.2018

Co jiného číst přes vánoce, než Vánoční poídky? Sáhla jsem po téhle útlé knížce, i když Vánoční koledu samozřejmě už dávno znám. Ráda ji poslouchám i jako audioknihu, ale tentokrát jsem si jí i přečetla. Myslím, že to čtenáře opravdu dokáže dostat do té pravé vánoční nálady. Druhou povídku jsem neznala a musím říct, že se mi také velmi líbila. Má to zkrátka tu správnou atmosféru.

zanzara
31.10.2018

Všechno je tady přehnané: jazyk, extravagantní a nenutná představivost, nucený happyend... Jenom ty postavy přehnané nejsou - naopak, ty jsou jednorozměrné, úplně papirové. Pohádky pro děti a milovniky sentimentality, i když autor určitě měl dobré úmysly. Ale dobrými úmysly není vydlážděna cesta do čtenařského nebe...

Damato
03.10.2018

Co mě přivedlo po konci léta číst vánoční tématiku? Přiznám se , že to bylo mé oblíbené nakladatelství, které jsem, jako mladá milovala a knihu, kterou jsem , jako čerstvě dospělá 15-letá dostala od rodičů byla právě z tohoto nakladatelství ( byla to Filozofská historie a já se cítila dospělá a byla najednou tak děsně chytrááááá)
A pak taky Dickens přeci píše tak krásně, že v létě můžu číst , jak píše o Vánocích a v zimě si zas přečtu něco z hřejivého léta. Krásné, milé, prostě|" diskenovsky " příjemné čtení.

animovanej medv
17.04.2018

Vánoční koleda se mi moc líbila.
Druhá povídka mě moc nebavila.

Marekh
26.03.2018

První povídka - Vánoční koleda se mi líbila. Hned na počátku knihy charakterizuje autor postavu Scroogea takto: "Ždímavý a kroutivý, chamtivý, škubavý a drásavý, hamižní starý hříšník..." Po událostech setkání duchů přehodnocuje svoje chování a stává se lepším člověkem. Ačkoliv nejlepší je tuto povídku číst na Vánoce, já jsem ji přečetl počátkem jara. :)

Cítát, který mne oslovil:

Lidské konání předznamenává určitý cíl, k němuž člověk musí dojít, setrvá-li na té dráze, ale když se od ní odchýlí, cíl se změní.

Druhá povídka - Začarovaný, mne příliš neoslovila. Byla pro mě náročnější na četbu, musel jsem číst pomaleji a více se soustředit, častokrát jsem se musel nutit do čtení. V knize jsou i situace, které mne rozesmály.

Citát z knihy, který mne oslovil:

... ale smím vám říct aspoň, proč mi připadá dobré pamatovat si křivdu, kterou nám někdo učinil...? "Ano...?" "Abychom ji mohli odpustit..."

niki-chan
16.03.2018

Úžasné příběhy nejen o Vánocích. Moc se mi líbí skrytý smysl každé povídky. Nejvíce zaujala povídka Cvrček na krbu.

Jonathan Livingston Racek
Jonathan Livingston Racek
List od Nimrala a jiné příběhy
List od Nimrala a jiné příběhy
Drž mě pevně, miluj mě zlehka: Příběhy z tančírny Century
Drž mě pevně, miluj mě zlehka: Příběhy z tančírny Century
Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)
Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)