Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442137/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-zbo-442137.png 4 2064 575

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Host

Folk med ångest , 2019

Misa101
03.05.2022 5 z 5

V první půlce knihy jsem myslela, že dám hodnocení nižší, jelikož postav bylo opravdu hodně a nevěřila jsem, že bych si s nimi tedy dokázala vytvořit takový vztah jako např. s Ovem, ale ne, Backman mě už v půlce měl přilepenou na každém slově a s každou postavou jsem cítila vše, co dnešní "normální" život dovede přinést. Navíc autor dokáže psát s takovou geniální lehkostí, že i když se lidem semele co může, čtení doprovází vlna optimismu a vtipu. Dokonce i nesympatické postavy jsem musela mít nakonec ráda!

mataj
26.04.2022 5 z 5

Backmanův styl psaní se mi neskutečně líbí. Jeho knihy jsou velice lidské a dojemné a zároveň napsané s takovou lehkostí a vtipem, že si jeho postavy vždy oblíbím a držím jim palce. Nevydařená bankovní loupež a neplánované "uvěznění" rukojmích je příběh plný absurdních, komických situací a současně ním prosakuje jistý smutek a bolest. Krásné čtení s krásnými myšlenkami.

Belanna
23.04.2022 3 z 5

Trochu šílený příběh plný humoru, ale také plný citu a životního moudra.
Bavila jsem se, ale i hodně přemýšlela.

Zuzanak4
16.04.2022 1 z 5

Chtěla jsem dát autorovi ještě šanci, na tuhle knihu byly dobré recenze, ale podle mě neodpovídají realitě.

DJANKA
13.04.2022 4 z 5

Tuto knížku jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Vůbec jsem nevěděla co od ní mám očekávat a musím říct, že mě příjemně překvapila. Zpočátku možná trochu zmatené, ale postupně všechno do sebe zapadalo a bylo to velmi milé a příjemné čtení.

Marika Vanova
10.04.2022 4 z 5

Zprvu jsem se do knihy nemohla úplně začíst, něco mi v tom vadilo, jakýsi chaos a zmatek a skoro jsem si myslela, že ji odložím, ale pak jsem se musela začít smát a ke konci už jsem se jen usmívala a dojímala. Jako zatím všechno, co jsem od Backmana četla i tohle se moc povedlo a zůstane mi dlouho v hlavě pro přemýšlení. Doporučuji.

MikeshCZ
05.04.2022 4 z 5

Ze začátku je to takový normální příběh, moc od toho nečekáte. Humor je příjemný a vy se unášíte stránku za stránkou. Kniha ale dokázala vtáhnout do příběhů jednotlivých postav a určitě dokázala několikrát opravdu překvapit a stejně tak vyzvednout některé myšlenky, které vám zůstanou v hlavě i po přečtení a říkáte si, že přeci na tom něco je...

Ishir
03.04.2022 4 z 5

Je to bláznivá komedie, ale zároveň zoufalý příběh

Iwy
02.04.2022 4 z 5

První kniha autora, ke které jsem se dostala. Na první pohled (i podle obálky) se tváří jako taková ta lehká blbinka, kterou si člověk vezme na dovolenou, aby nějak zabil čas. O to víc mě překvapilo, že tomu tak vůbec není. Jojo, příběh je při zběžném pohledu zvenčí fakt ujetý. A střelený. A plný blbců. Kteří nakonec blbci vlastně nejsou. Ale uvnitř je tohle dílko krásně lidské a dojemné. A je příjemné si občas přečíst knihu, která si nehraje na nějaké zásadní dílo tisíciletí a jednoduše jen vypráví o obyčejných lidských starostech a radostech obyčejným jazykem. A navíc je to fakt sranda :-)

Pavlina50
01.04.2022 5 z 5

„Kdo vás umí rozesmát, ten vám vydrží celý život.“
Tohle byla jedna z nejzvláštnější knih, kterou jsem četla. Na jedné straně bláznivý příběh, bláznivě podaný, s bláznivými postavami (a jedním „králíkem“), ale z té druhé příběh vlastně strašně chytrý a emotivní, který chtě-nechtě nutí k přemýšlení.
Moje dosavadní „nepolíbenost“ Backmanem zaručila, že jsem vůbec nevěděla, co od této knihy můžu očekávat.
A dostala jsem nečekané. Na začátku to působilo jako klasická komedie plná specifického humoru, bizarností, absurdit a výborných slovních hříček, naprosto jsem nechápala, co se z toho vyklube, ale postupně mi docházelo, že ona to zas až taková komedie není, že je to vlastně skvěle vymyšleno a celý, na první pohled naprosto bláznivý příběh, má vlastně velkou hloubku. Hlavně závěr knihy byl dost silný a emotivní - úplně kontrastoval s charakterem celého průběhu knihy.
Umím si představit, že by toto bylo zdramatizováno pro jeviště. Myslím, že by z toho mohla být ideální situační a konverzační divadelní hra.
Je to kniha, kde nevylučuju, že se k ní možná ještě někdy vrátím. Věřím, že příště tam určitě najdu další zajímavé maličkosti, které jsem třeba napoprvé přehlédla.
Tato kniha mě tak překvapila, že určitě vyzkouším i nějaké další od tohoto autora.
Citace z knihy: „Život tě může zavést kamkoliv, ale ze všeho nejspíš do prdele…“

evask
31.03.2022 2 z 5

Knihomolka už přišla Backmanovi na chuť, já jsem v to taky doufala, ale mně se to asi nepodaří. Nedočetla jsem. Zvládla jsem jen Britt-Marii. Ani Ove mě nebavil.

Mišeel1
24.03.2022 4 z 5

Na začátku knížky jsem se cítila trochu rozpačitě a nevěděla jsem jestli mě to vlastně baví nebo ne. S každou další stránkou jsem se ale začetla čím dál víc a nakonec do sebe vsechno tak hezky zapadlo a já si tuto bláznivou knížku nakonec fakt užila :))

_Knihomolka_
23.03.2022 2 z 5

Při mém druhém setkání s Backmanem jsem už zřejmě začala jeho příběhům přicházet na chuť. Knížka úzkosti a jejich lidé byla taková bláznivá komedie s detektivními prvky a pasážemi zaměřenými na zamyšlení se nad životem, který vedeme. Občas mě trochu mátlo to, jak se střídalo dění v bytě s rukojmími s částmi, kde je policisté vyslýchali, kapitolami, které byly zaměřené na Zařino chození k psycholožce a příběhy s mostem. Ale celkově se mi tato knížka líbila více než Muž jménem Ove, který mě moc neoslovil.

IHT
22.03.2022 4 z 5

Typicky Backman - mily, dojemny, lidsky, hrejivy. Vsechny jeho postavy jsou v jadru dobraci, byt maji tvrdou slupku. Nenapada me jiny autor, ktery by mel takto vystavene pribehy a charaktery - vzdy jsem z toho namekko :)
Celkove je pribeh hezky vymysleny a ma prekvapivy zvrat, nicmene celkovy dojem je dost pochopitelne neuveritelny. Ale to nevadi... Backmanovi prominu opravdu hodne :)

Alexxxka
20.03.2022 4 z 5

Nevím úplně jak knihu hodnotit. Chtěla jsem něco lehčího - to jsem dostala. Místy toho ale na mě bylo hodně nepravděpodobné - i když nakonec všechno zapadlo. Druhá kniha od Fredericka - první byl Ove a toho toto dílko určitě nepředčilo. Nebylo to špatné, ale....

Bramborak81
19.03.2022 4 z 5

Těšila jsem se na další knihu od Fredrika Backmana, na první pohled mě sice trochu znepokojilo v anotaci, že se jedná o bláznivou komedii. A po té jsem si kladla otázku, co má znamenat ta obálka? Vykukující růžová králičí hlava u mužské postavy sedící na záchodě, limetky, pistole. A ano, po přečtení se mi potvrdilo, že všechno toto do sebe zapadá. Knížka je protkaná osobitým humorem, ale plíživě vyplouvají na povrch úzkosti všech zúčastněných.

Jaruš7
15.03.2022 5 z 5

Touto audioknihou jsem si udělala radost, protože k vyvážení soudobého stavu, je nutné se třeba i znásilnit humorem.
Úzkost je stav, který dnes eskaluje po světě.
Z úzkosti zahnané do krajnosti je člověk nucen řešit potíže i proti svému morálnímu přesvědčení. A zdeť toho nesmírné množství.
Každý, a je jich hodně, má ty své úzkosti zapeklitě vyglančené do specifika.
Moudra a humoru vrchovatě.

Citát: (vtip jako léčivo) " Dva Irové na loďce sami uprostřed moře. Po dlouhé plavbě jim o loď ťukne zavřená láhev. Po otevření se zjeví džin a slíbí splnit jedno jediné přání. První Ir se nadechne a honem poví :" Chci místo moře rum. "
"Staniš se" řekne džin a zmizí.
"Ty ses snad zbláznil" , na to druhý "To abysme teď čurali do lodě."

Opravdu superbomba, doporučuji .

Kuzzie
09.03.2022 4 z 5

Chvilku jsem byla dojatá,chvilku jsem si říkala,že to už je fakt až moc velká blbost. Někdy jsem naprosto souzněla za to někdy jsem té švédské politické korektnosti nemohla přijít na jméno. Takhle už to já s Backmanovýma knížkama mám. Ale mám ho ráda. A tak to je.

Olous1
07.03.2022 5 z 5

Opět perfektní počteníčko, můj oblíbený autor. Kniha vás nabádá k zamyšlení,v některých pasážích jsem se našla. Určitě si ji přečtěte, hlavně v této době pohladí na duši. Za mě 100%.

Han-nah
07.03.2022 5 z 5

Kniha s nádhernou obálkou. Když jsem ji začala číst, říkala jsem si, co je to za bláznovinu. Ale s přibývajícími kapitolami mi kousek po kousku odkrývala její hloubku a podstatu. Již byla úsměvná, citlivá, vtipná, ale zároveň vyjadřovala hloubku, myšlenky a podstatu úzkostí, trápení , ale i lidskosti, pomoci a pochopení druhého člověka. Ne každý se dovede vyrovnat s minulostí tak, aby to neustále nezasahovalo do jeho života. I psycholožka Nadia, která do případu zapadá má svou 13tou komnatu a ne všichni klienti se jí se svými problémy otevřou.
V této knize je to tzv. "Budíček" - Nepodařená bankovní loupež, kdy bankovní lupič a jeho "Nejhorší rukojmí v dějinách světa" - makléřka, zájemci o koupi bytu, "Králík", 2 vyšetřující policisté, otec a syn, dostávají impuls k zhodnocení a uzavření minulosti a naději na lepší život.
Jednoduchý styl psaní, který se čtenářům dostává pod kůži k zamyšlení.
"Přijmi to, co je,
nech plavat to, co bylo
a měj víru v to, co přijde."