Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428786/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-ztx-428786.png 4 2078 2078

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

hellena1523
04.09.2020 4 z 5

Příběh - nepříběh plný absurdních situací, dialogů i obrazů, dojemných i humorných momentů, jak už to Backman umí.
Oddechové čtení, které mě přes svou lehkost přivedlo k mnoha zamyšlením, ale přece nedosahuje hodnot Oveho nebo Brit-Marie.
Pro milovníky absurdního humoru ideální.

Majika
02.09.2020 4 z 5

"Nic se ti nesmí stát
Ne, co to povídám
Vše se ti musí stát
A musí to být zázrak sám!"

Fantastický příběh, nádherné citáty....

"Světlo, co vidíme, je z mého domu.
Jak daleko tá malá svíčka svítí
-tak dobrý skutek září ve zlém světě!"

Ditules
02.09.2020 4 z 5

Jak to ten Backman dělá, že každou knížkou čtenáře trefí na komoru? Opět velmi příjemné čtení o lidských slastech i strastech.

harena
01.09.2020 5 z 5

".....nejurputněji nebojujeme s těmi, kdo jsou úplně jiní než my, nýbrž s těmi, kdo jsou téměř úplně stejní."
Úsměvný, milý, lidský, dojemný a spíše pohádkový příběh, kde nešťastné "individuum" zajme omylem několik rukojmí v bytě, který se má prodávat. Všichni, kteří se tam nacházeli, měli své komplexy, démony a úzkosti, které tak opravdově a věrně dokáže popsat snad jen Frederik. Roger se cítil ublížený, Anna-Lena toužila po domově, Lennartovi nešla sundat králičí hlava, Julie byla unavená a nejvíc nešťastné bylo "individuum" s pistolí. Nakonec ještě čtenáře napadne, že mnoho těchto démonů se týká i jeho. Při čtení se smích střídal s dojetím, bláznivé chvilky v knize střídaly vážnější myšlenky a celá kniha je velikým pohlazením duše a lékem na smutek a tzv. depky. Skvělý a poutavý styl psaní, jinak to ani Backmen neumí.

"Pravda? Ta skoro nikdy není tak složitá, jak si myslíme. Jenom doufáme, že složitá je, abychom si připadali chytřejší, když na ni přijdeme s předstihem. Tohle je příběh o blbcích, rukojmích a o prohlídce bytu. A taky je to příběh o lásce. Vlastně hned o několika."
"... po dostatečně dlouhé době přestane člověk vnímat rozdíl mezi letem a pádem."
"..... zasadit dnes jabloň, i kdybychom věděli, že zítra bude konec světa."

ClariceL.
31.08.2020 4 z 5

Bláznivý příběh. Vyšetřování hlavní zápletky může vypadat chaoticky a četlo se mi to hůř než ostatní Backmanovy knihy. Ale mezi těmi řádky je to opět příběh lidský. Osudy a trápení jednotlivých rukojmí se prolínají a pokud se poperete i s králičí hlavou, tak je vyhráno.

maryska09
31.08.2020 5 z 5

Nejlepší knížka co jsem za dlouhou dobu četla. Vtipná, smutná, zmatená, úžasná atd. Prostě si jí přečtěte, stojí to za to.

Nontrax
31.08.2020 4 z 5

Vtipné, smutné a místy velmi zmatené čtení :)
Dějová linka je rozvětvená, skáče se v čase i prostoru a všechno nakonec vyústí v milý, ne moc překvapivý závěr. Po přečtení má člověk pocit, že všechno souvisí se vším a na světě není zas tak špatně.

saez
31.08.2020 5 z 5

Chvíli jsem byla zmatená, ale protože je to Backman, vydržela jsem a dobře udělala. Ten konec. To milé rozuzlení. Ten lidský příběh za každým příběhem. Ty prosté a přitom tak důležité myšlenky. Že s dětskou rukou v dlani, jste nejdůležitější na světě. Že láska neumře, když umře milovaná osoba. Že každý bojuje ve své vlastní bitvě, o které ostatní nemusí mít ani tušení. Že v šatně se dá kouřit, když je v ní ventilace :-)

Nic se ti nesmí stát.
Ne, co to povídám.
Vše se ti musí stát.
A musí to být zázrak sám.

MV111
30.08.2020 5 z 5

Perfektní. Dřív bych si myslela, ze to není možné, ale je: kolik lidí, tolik obav, úzkosti a frustrací. A s věkem se to nelepší. To všechno v koncentrovaném příběhu, kde na ději nezáleží. Břitký humor, nutno číst s nadhledem.

Red_Fox
30.08.2020 3 z 5

Tato kniha mnou bohužel prošla bez většího zaujetí. Celkem k ní sedí výraz „neurazí, nenadchne“. Více, než samotný příběh, zaujme spíše autorovo zamýšlení se nad životem, a to i bez ohledu na to, jestli jste rodič. Nad dialogy postav jsem usínala nudou. Četla jsem v rámci letošní čtenářské výzvy a od Backmana šlo o první dílo. Nenechám se tedy odradit od poznání jeho známějších výtvorů. :)

PetrCepek
29.08.2020 2 z 5

Pro mne velké letošní zklamání. Všem pěti Backmanovým románům jsem vždy dal bez váhání pět hvězdiček, ale tato "fraškoidní absurditka" či jak to jinak vhodné označit, si mnoho hvězd opravdu nezaslouží. Z prstu vycucaný děj-neděj, plný nelogičností a všemožných přemoudřelých klišé, se značně stupidními dialogy. Jako kdyby autor text psal sjetý něčím, co mu vůbec nesedlo. Navíc když poněkolité nazval jednu z postav středorodovým slovem "individuum", muselo být každému čtenáři brzy jasné, kdo to bude, a tudíž se nekonalo žádné překvápko.

PetraBery
29.08.2020 4 z 5

Vtipná, osvěžující, bláznivá, ale i dojemná a smutná kniha od oblíbeného autora. Srdcovkou se pro mne nestane, přesto za přečtení stojí. Zajímavá skupina lidí, propletené osudy a vtipné postřehy s vážným podtextem. Autor to se čtenářem prostě umí v každém vydaném díle.

Sofós
27.08.2020 4 z 5

Zpočátku jsem váhala, jestli se mi kniha líbí nebo ne. Bylo to takové praštěné, absurdní, zvláštní. Ale později, s každou další stránkou, jsem se ponořovala do příběhu o životních osudech hrdinů. Bylo v něm mnoho dojemných momentů, moudrosti, ale i humoru. Autor zkrátka umí :-)

Moniak66
25.08.2020 5 z 5

Tentokrát jsem se do příběhu nemohla začíst, zhruba do 60. stránky jsem bojovala s nutkáním knihu odložit, kdyby to byl jiný autor, asi bych to i udělala. A pak - najednou se to zlomilo, a já jsem zjistila, že opět nemohu přestat číst, dokud nejsem úplně na konci. Skvěle popsané různé lidské nejistoty a jejich sice utopické, ale přesto neodolatelné řešení.

Lauralex
24.08.2020 5 z 5

S každou Fredrikovou knihou si říkám, že už to nemůže být lepší, ale on to pokaždé dokáže. Vím, že je geniální, ale tady jsem zase viděla, že je ještě víc boží. Buď je to tím, že mu tak rozumím, nebo že rozumí on mně, anebo obojí, ale rychle se v literatuře stává mým číslem jedna, ve vší úctě k mým oblíbeným spisovatelům, jenže Fredrik je fenomenální a tahle kniha to jen povyšuje.

Postavit příběh na loupežném přepadení, které vlastně ani tak není loupežným přepadením, ani ničím jiným, ve kterém se ve skutečnosti skrývá problematika duševních nemocí a úzkostí, to může a umí jen on. Dokonalé. To celé s citelným, detailním a opravdově lidským vykreslením postav, jejich emocí a duše a životů na několika málo stranách - jsem zcela ohromena. Nemám slov. Sedím tu s otevřenou pusou a nemůžu se z toho vzpamatovat. Jsi vůbec člověk, Fredriku, nebo nějaké stvoření z jiného vesmíru? Ty víš, jak na mě. Člověk přečte tolik odborných knih a článků, hledá terapie, a pak se objeví Fredrik a rázem všechno toto předčí jedním naprosto bláznivým, ale duchaplným příběhem. Já nevím jo, ale tak nějak tady předčil v psaní a vůbec ve všem všechny autory, on má fakt dar.

Skvělá propletená humorná zápletka s psychologickým a duševním podtextem, unikátní. Opět musím vyzdvihnout jeho humor, který je jedinečný a dává smysl, a také jeho znalosti duše, které sem mistrně dokázal promítnout, a neplácá jen tak něco, aby byl zajímavý. Netváří se, že sežral všechen humor světa, na nic si nehraje, nechává to přirozeně plynout, a tím víc to obdivuju.

Po všech stránkách super, nemám, co bych vytkla. Pro mě jeho nejlepší kniha. Miluju, smekám, děkuju. TOP 2020 a TOP FREDRIK. Jestli brzo nebude nějaká nová kniha, tak mě omejou.

cluci
24.08.2020 5 z 5

Naprosto bláznivý příběh s událostmi, které se vcelku běžně stávají. Okouzlily mne různé myšlenky, které byly promítnuty do děje. Backman jak kdyby rozdával moudra. Ač chvilkami smutný příběh, ale opět překonán dalšími zdary, a o tom je prostě život. Něco přinese, a my se musím koncentrovat na to dobré, abychom z toho vyvázli...
Rozhodně chápu hlasitou hudbu, klidně hard rock, puštěnou do sluchátek. Na to nemusí člověk pracovat v bance :).

alzbeta4340
22.08.2020 4 z 5

Ze začátku jsem se bála, že román bude plný příliš zdůrazněných emocí a teoretických životních mouder. Naštěstí se F.B. udržel v pro mě komfortních mezích a poznenáhlu se vyloupnul pěkný a jen přiměřeně sentimentální příběh. Styl autora prostě musí čtenář přijmout nebo nečíst.
A Ove stále zůstává nepřekonatelný.

CarolC
22.08.2020 4 z 5

Další přečtená kniha od Backmana. Při popisu panických úzkostí jsem brečela. Za mě se kniha nedá nazvat příběhem, ale spíš vyprávéním o všem a zároveň o ničem, kdy se snad každý v něčem v knize najde. Pasáže s psycholožkou a Zarou se mi líbily asi nejvíc. Kniha skvělá, jen něco malilinko mi tam chybělo.

Krany
21.08.2020 5 z 5

Kniha za mě byla úplně úchvatná a přivedla mě do útrob kriminálních příběhů.
Vtipu bylo požehnaně a já jsem nejednou u čtení chytla záchvat smíchu.
Bylo tam i mnoho hlubokých myšlenek, které vám dají prostor nad zapojením mozkových závitů

Bulldog
21.08.2020 5 z 5

Za mě tedy nejlepší kniha od Backmana..neskutečně vtipná, trochu krimi a plná hlubokých myšlenek. Dočetla jsem a měla chuť ji začít číst znova..tohle bylo pro mě opravdu literární pohlazení na duši..

humor švédská literatura tajemství

Fredrik Backman