Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428786/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-ztx-428786.png 4 2077 2077

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

Drabja
20.08.2020 5 z 5

...... i kdyby věděl, že zítra bude konec světa, šel by dnes zasadit strom....
božské

Lenny33
20.08.2020 4 z 5

Několik prvních a posledních stran bylo úchvatných a "nakopávacích" - a to že tyto životní moudra nemám ráda, ale Backman umí promluvit do duše tak hezky a nenásilně.
Ale upřímně, samotný příběh mě nijak zvlášť nezaujal. Autor napsal rozhodně lepší knihy... i vtipnější. 3,5*

Ladislav73
20.08.2020 5 z 5

Kniha je krom již zmiňovaného, také plná citátů a různých moudrostí:

„Na úzkosti je zvláštní, že vytloukáme chaos chaosem. Člověk, který se dostane do katastrofální situace, málokdy couvne, většinou se naopak rozběhne vpřed ještě vyšší rychlostí";
„Život tě může zavést kamkoli, ale ze všeho nejspíš do prdele“;
„Láska bolí, a "opička" dodala, že možná proto jsou srdíčka špičatá";
„Láska znamená být zamilovaný… občas";
„Štěstí je jako peníze. Je to vymyšlená hodnota, která odpovídá něčemu, co nejsme schopní zvážit ani změřit";
„Lidi se milujou tak dlouho, až už bez sebe nemůžou žít. A i když se pak na chvilku milovat přestanou, tak… bez sebe stejně nemůžou žít“;
„Vytvořili jsme život, ve kterém se díváme, jak ostatní narážejí do zdi, ale přitom doufáme, že zrovna my tou zdí nějak projdeme. Čím víc se k ní blížíme, tím víc v nás roste jistota, že nás zázračně zachrání čím dál nepravděpodobnější řešení, zatímco všichni, kdo nás pozorují, jen čekají na… srážku“;
„Po dostatečně dlouhé době přestane člověk vnímat rozdíl mezi letem a pádem“;
„Nikoho nezruinuje prohra, lidi zruinují pokusy vyhrát peníze zpátky";
„Jenom s krásnými se dlouho žít nedá. Ale s vtipnými, jéminánku, s těmi člověk vydrží celý život.";
„Dítě nepotřebuje nejlepší rodiče na světě, stačí mu jeho rodiče";
„Člověk si pořád vybírá a je ostatními vybírán, neustále, každou vteřinu";

Možná najdete i další.

Odehnalka
19.08.2020 5 z 5

Nemám slov, další skvělá kniha od Backmana, která vás pohltí a od které se nemůžete odtrhnout, nejen díky tomu, že se opět skvěle čte, ale i díky příběhu. Krásné, dojemné, upřímné, některé momenty a části trefné a upřímné. K některým se budu vracet. Doporučuji.

pavčape
19.08.2020 4 z 5

Milý lidský, tak trochu absurdní příběh. Ráda jsem jej četla, ale bohužel vzápětí po Brit-Marii a to byla chyba, Britt-Marii a Oveho mám tak nějak radši. Jinak ale určitě doporučuji, Backman má cosi do sebe.

TomTomis
19.08.2020 5 z 5

Moje první kniha od Backmana. Budu muset dát šanci i těm dalším, kterým jsem se poněkud vyhýbal díky velkému humbuku kolem nich. Kniha má zvláštní druh humoru. Odkazuje na lidi, co trpí různými formami úzkosti. A i když v knize působí náhoda místy mírně našroubovaně, líbilo se mi, jakým směrem se román ubírá. Pobavení, poučení, zajímavé myšlenky.

Zuzana08
19.08.2020 5 z 5

Na knihu jsem se neskutečně těšila a užila si ji moc! Mám prostě knihy pana Backmana ráda. Nacházím v nich opravdu vše, co potřebuji. Klid a naději.
Top nadále zůstavá Ove a Medvědín. Ale i k této se časem ráda vrátím.

Zuzaana
19.08.2020 4 z 5

Nejprve jsem se nemohla začít, dokonce uvažovala, zda knihu dočtu, pokus o vtip byl snad v každé druhé větě. Jakmile však se však objevilo několik vazeb na nedaleký most sebevrahů, bylo jasné, že nepůjde jen o humoristický román. A pokud si přečtete i poděkování autora na konci knihy, vše do sebe dokonale zapadá.

kaja77
16.08.2020 3 z 5

Asi budu kritická, ale mám pocit, že pan spisovatel už trochu přehrává, že už se snaží být vtipný za každou cenu..v knize jsem našla i pár milých momentů...ale celkově mně Backman na svou stranu nezískal (v tomto případě)

temna.vila
15.08.2020 3 z 5

Zpočátku jsem si říkala, že tak bizarní příběh snad nemohl zrovna Backman vyplodit. Postupným rozvíjením příběhu ale vycházely najevo skutečnosti, které celý příběh povznášely na úplně novou úroveň. U knihy jsem se několikrát od srdce zasmála a s hlavní protagonistkou jsem soucítila. Knihu hodnotím jako příjemnou odpočinkovou záležitost.

Lucek
14.08.2020 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem letos četla! Zábavná, dojemná, napínavá a sakra pravdivá. Kniha o nás blbcích...

zuzana2599
13.08.2020 4 z 5

Tenhle ztřeštěný, veselý, úsměvný, ale i hluboce lidský román Fredrika Backmana byl příjemným čtením, ale určitě nepředčil mého oblíbeného Oveho, či nezapomenutelnou uklízečku Britt - Marii. Tito dva hrdinové totiž již navždy zůstaly v mé mysli, v mém srdci.
Úzkosti a jejich lidé je opravdu bláznivá komedie, která má v sobě kromě lidskosti také poselství. Jen mu musíme naslouchat a porozumět. Rozumět tomu, co nám pan Backman sděluje mezi řádky, cítit a vnímat jeho slova. Stará paní Estelle v knize podtrhla:
Láska je, že chci, abys byl.

TomHr
13.08.2020 3 z 5

Na tuhle knížku je asi potřeba správně se naladit. Chce to nechat jen tak zvolna plynout slova, kterých je víc, než by bylo zapotřebí, mnohem víc! Všechna ta slovní nálož má asi působit humorně. Výsledek je maximálně úsměvný, místy spíše nudný až vysloveně otravný. Tolik populární psychologie a rádoby filozofických úvah, to se jen tak nevidí.
Střídání dějových linií a časté retrospektivy jsou na mnoha místech samoúčelné. Pro vypointování příběhu jich stačil zlomek.
Zajímalo mě jenom, jak se autor vypořádá s načrtnutým příběhem; to byl asi důvod, proč jsem v polovině knihu nevzdal. Nicméně samotný děj je chudičký a zápletka vysoce nepravděpodobná, to ostatně sám autor v knize přiznává. Dojem trochu vylepšilo dojemné finále, ale stejně bych si Úzkosti a jejich lidi raději přečetl jako humorný příběh na dvacet stránek v nějaké sbírce povídek. Na román to fakt není.

kanitsuj
12.08.2020 5 z 5

Skvělé počtení, které jsem nečekala! Výborně jsem se bavila od začátku až do konce, mnohokrát jsem se smála nahlas. Vztahy mezi postavami byly příliš překombinované, ale vše mělo svůj důvod a své místo. V hlubších pasážích jsem cítila trochu sentimentu, ale autor ho dokáže obdivuhodně vybalancovat. Chystám se knížku koupit i jako dárek kamarádce k narozeninám:-)

shabazza
11.08.2020 4 z 5

Kniha prevazne o lasce. O tom, ze laska se skryva v detailech, ze laska se da projevovat mnoha zpusoby, jen si toho musime umet vsimnout.

azghardi
10.08.2020 5 z 5

Prvni kniha, kterou jsem od F. Backmana cetl a jsem z ni nadseny. Styl psani je tak ctivy, ze jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Osudy lidi jsou skvele vykreslene a mnoha pasazich jsem cetl pocity, ktere snad neslo lepe napsat. Urcite nekdy prectu jeste jednou.

Leona333
09.08.2020 5 z 5

Pár slovy. Zábava, absurdita, neotřelý humor co vám vyčaruje nefalšovaný úsměv ve tváři... Prostě skvělý! Přečtu si jí v budoucnu znovu. ; )

Gooverka
08.08.2020 5 z 5

Backman na pomyslném vrcholu. I když mám od něj stále raději Medvědín a Oveho, i tato kniha mi bude dlouho ležet v hlavě. Pod víceméně vtipným příběhem se skrývá hlubší poselství a je nádherný, jak ho Backman umí úplně přirozeně vepsat mezi řádky. Jeho postavy poznávám z dřívějších knih, takže jsem měla pocit, že se vracím mezi své staré známé.

kap66
07.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Příště už mě nedostane! Budu přísnější. V komentáři odhalím, jak to dělá, protože je to jasné.
Třeba tady shromáždil na jedno místo všechny sourozence Oveho a Britt-Marie, a abychom věděli hned, na čem jsme, nazval je otevřeně blbci. Použil něco ze sociální psychologie, tentokrát omyly při vnímání neznámých lidí (pamatujete z občanky na střední škole? – haló efekt, projekce, soukromá teorie osobnosti,…). Pak začal zpochybňovat, postavy stavěl do situací, ve kterých byly nuceny projevit svá skrytá já – a tak dále, jako vždy, takže na konci? Všechno je jinak.
To víte, že mě zase dostal. Kdybych křičela „lacinka a hraní na city“ poté, co jsem knížku přečetla se zájmem, pobavením i trochou dojetí, byla bych lacinka sama.

RADOST
07.08.2020 5 z 5

Kniha, ke které se budu vracet. Nejen pro tu lehkost , vtipnost a samotný děj. To sice bylo skvělé, ale daleko větší požitek mi přináší ta životní moudrost, sdělovaná přímo i skrytě mezi řádky. Tolik pochopení pro naše slabosti a traumata, hluboká lidskost!
Mé nadšení umocnila i skvělá interpretace audioknihy Otakarem Brouskem ml. . Doporučuji k četbě nebo poslechu.

humor švédská literatura tajemství

Fredrik Backman