Stráže! Stráže!

Stráže! Stráže! https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285800/bmid_straze-straze-uqE-285800.jpg 5 1944 204

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morkporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Ve městě plném zmatků, tablet živočišného uhlí, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán a s ním muži hlídky – seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka – po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

Guards! Guards! , 1989

theMarty
18.11.2019 5 z 5

Snad má nová nejoblíbenější. Srovnatelná se Sekáčem ❤.

_Michelle_
03.10.2019 5 z 5

Naprostá pecka. Děj byl živý, překvapivý, rychlý, barvitý, magický, no prostě Pratchettovský. Ani na chvilku jsem se nenudila a získala jsem nové oblíbené postavy. Konkrétně právo hájícího Karotku, který mimo jiné poctivě píše upřímné, resp. naivně laděné dopisy domů. Dále roztomilého dráčka Errola, který je ve své podstatě takový hodný škodič, protože očichá a slupne co ho napadne, ale je u toho pěkňoučký, má rád svého opatrovatele, takže se na něj ani nedá zlobit (pozn. hodil by se mi pod můj pracovní stůl, ledacos by se jistě rychle vyřešilo). V neposlední řadě se mi zalíbil a především rozesmál Kolík Aťsepicnu, tj. obchodníček, který vidí příležitosti obchodu všude a jde si střemhlavě pro svou tržbu z prodeje. Byl to krásný čtenářský zážitek. Děkuji pane Pratchette.

MrKrahujec
03.09.2019 5 z 5

Opět (jako tradičně) vynikající! Co na tom, že Pratchettův humor tak silně připomíná Goscinny-ho Asterixe, přece jenom je jiné prostředí i forma (i když nějaké ty komiksy už má na kontě i Pratchett). Já osobně mám dojem, že o Pratchettovi lze směle říci totéž, co kdysi o takovém velikánovi, jakým byl Charles Chaplin v souvislosti s němou groteskou: Terry Pratchett obdařil žánr fantasy srdcem!

RHorse
05.08.2019 5 z 5

Po dlouhé době jsem se zase dostala k Pratchettovi, a co dodat, prostě pecka!

IvaKo
20.06.2019 5 z 5

Teprve druhé moje setkání s tímto autorem, ale teď už jsem navždycky chycená. Kniha, u které jsem se po dlouhé době smála nahlas! Mimořádně vtipný příběh s draky, dráčky a svéráznými lidskými postavami, které čtenáře nutně okouzlí. Naprosto fantastický překlad dělá z této knihy opravdové čtenářské potěšení:)

girdi
18.06.2019 5 z 5

Dělám si občas radost opakovaným čtením mého milovaného Terryho Pratchetta. Tentokrát jsem si vytáhla díl o noční hlídce a užila si to stejně jako poprvé. Nepřestává mě udivovat kolik humoru, vymazlených detailů a hlubokých myšlenek se v každé zeměplošské knize skrývá. Elánius je užasná postava, svým způsobem takový zeměplošský Harry Hole mě teď napadlo. :-) No prostě parádní čtení. Pratchett ve své nejdokonalejší ryzosti.

ADE138
03.06.2019 5 z 5

Návrat k T. Pratchettovi po více než 20 letech.
Stráže! Stráže! jsem tentokrát ale poslouchala jako audioknihu.
Noční hlídku, Knihovníka, Lorda Vetinariho, Lady Berankinovou nejde nemít rád.
Knížku načetl Jan Zadražil.Skvěle jsem se bavila, na poslech jsem se těšila.

Dobrá práce, pane Zadražile! Sir Pratchett i Jan Kantůrek by z vás měli radost...

Mona-Amel
06.05.2019 5 z 5

První zeměplošská kniha s tématem noční hlídky je jedním slovem dělo, stejně jako celá noční hlídka samotná :) Všechny postavy si člověk nutně musí zamilovat - správňáckého ožralu kapitána Elánia, nelidského Nobyho, seržanta Tračníka i spravedlivého Karotku. Výborně vypracovaná zápletka s překvapivým rozuzlením v tajemném Ankh-Morporku, kde řádí magií přivolaný drak, který místní obyvatele mění v hromádky popela. To vše korunují Karotkovy depeše do rodného dolu: ...Řekl jsem Nobymu o vyhlášce o hazardních hrách a on mi řekl, aby ses neposral, a já si myslím, že to bylo porušení nařízení o pohoršování slovem na veřejnosti z r. 1389, ale nakonec jsem se rozhodl, že proti němu nevznesu obvinění...Váš milující syn Karotka.

Gilnien
02.05.2019 4 z 5

Moje první seznámení se Zeměplochou. Byl to velký, několikaletý rest a nakonec jsem se ke knize dostala díky čtenářské výzvě. Nemůžu se ale zcela rozhodnout, jestli mě kniha spíš nadchla, nebo zklamala. Příběh mi přišel nijaký a čekala jsem asi víc od takového omílaného autora. ALE totálně mě dostala vyjadřovací schopnost a celkově sloh a stylistika. Z velké části díky za to překladateli, ale všechny ty "hlody" v knize poukazují samozřejmě na skvělého spisovatele. Jestli se ale pustím do dalších knih, to zatím nevím.

Ranuncul
14.04.2019 3 z 5

Opět spoustu vtipných hlášek a popisů,ale mezi moje nejoblíbenější knížky autora patřit nebude.Četla jsem ještě lepší.

slawa.cap
04.04.2019 5 z 5

Poslouchal jsme jako audioknihu. Pěkně kompaktní příběh, na rozdíl od prvních dvou v sérii, ale tak nějak jsem od začátku tušil, jak to všechno dopadne - hlavně s kapitánem, ale čekal jsem to mnohem dřív. Možná mohl autor trochu víc využít zmatenosti Karotky. Děj je uvěřitelnější, než u předchozích knih a tak nějak je mi to všechno přirozenější. Těším se až se prokoušu k dalším dílům s Hlídkou.

Hadati
04.04.2019 5 z 5

Je to kniha, kterou doporučuji, když se mě někdo zeptá, jakou Zeměplochu by měl číst jako první. Pratchett už zde má ucelenou představu o tom, jak jeho parodistický svět má fungovat, a také si ujasnil, jak se mají některé z postav jako je Patricij nebo Smrť, chovat. Také je to začátek série o Hlídce, takže nový čtenář nijak netápe, kdo je kdo.

Stráže! Stráže! pak také patří do období, které bych nazval zlatou érou Zeměplochy, protože má skvělý a fungující příběh, ale také spoustu humoru, kdy téměř na každé straně je něco, co vás může rozesmát nebo alespoň pobavit.

Navíc se tu poprvé objevuje můj nejoblíbenější zeměplošský hrdina kapitán Elánius, který je parodií na klasické noirovské detektivy, kteří zahodili svou kariéru po ztrátě své lásky, a místo toho se dali na pití.

Příběh je pak o skutečném hrdinství, kdy se i navzdory strachu postavíte nebezpečí, přestože víte, že šance na vítězství je jen jedna ku milionu. A také o cti, když bojujete za správnou věc, i přes tak malou šanci na úspěch.

A vím, že mnoho lidí nečte věnování, ale tentokrát udělejte výjimku, a přečtěte si první stranu textu (v tiráži), protože Pratchett dokáže pobavit i v tomhle.

kamibe
19.03.2019 4 z 5

Tak jsme přečetli další díl. Elánius má naše velké sympatie, Karotka rovněž. Z konce jsme však nebyli tak odvázaní a čekali bychom něco dalšího. Patrně v dalších dílech? Kamarád si však docela nečekaně vymínil od Pratchetta přestávku.

Loginus
12.03.2019 5 z 5

A tímhle startuje to, co mám od Terryho nejraději. Super. Co dodat?

MacHammer
09.03.2019 5 z 5

Naprosto dokonalé! Bohužel jsem tuto knihu četl až po Noční Hlídce takže všechny postavy mi byly již známé ale o to bylo zajimavější vidět jak se třeba Karotka ocitl u Noční hlídky a jak byl kouzelně plný ideálů. Za mne nemohu dát méně než 10 z 10 hvězd. Bravo mistře!

Bilky
06.03.2019 5 z 5

1.diel Zeměplochy som čítal pradávno, ale nezdieľal som nadšenie ostatných. Ďalšiu knihu som ani nedočítal a po rokoch som to skúsil s audioverziami. Bohužiaľ, aj keď je Kantůrek ako prekladateľ geniálny, ako interpret "vlastného" diela bol slabučký a zúfalo mdlý. Jeho prednes ma totálne znechutil. O to väčšie prekvapenie a parádny zážitok mi po rokoch priniesol Jan Zadražil práve s touto komentovanou audioknihou, ktorá sa ku mne dostala viac-menej náhodou. Ďakujem bohom za tieto náhody! ;)

Konečne som ocenil humor, cynizmus, charaktery hrdinov aj samotný príbeh Terryho Pratchetta! Filozofické múdra aj ostrý humor majstra mi tentoraz naozaj sadli a určite sa vrátim aj k starším príbehom. Špeciálne si vychutnám knihu s názvom Nočná hliadka.

Noční hlídka v zložení: Elanius, seržant Tračník, Nóblhóch alias Noby, a svobodník-čekatel Karotka
Ostatné postavy: Lady Sybila Berankinová a jej bahenný dráčik Errol, Patricij lord Vetinari, tajemník Zavoněl, knihovník-orangutan, tajemný Velmistr,...

Nakoniec však nik nebol tým, kým sa javil a skutočnosti vôbec neboli také skutočné akými sa zdali. Lebo v Zemeploche sa absurdno stáva realitou a v našom svete je to niekedy presne naopak. A čo keby sa to otočilo? Bola by to síce „šanca 1.000.000:1 ale mohlo by to vyjsť" ;)
Lebo aj v našom svete sa vám môže stať, že vás zabije metafora...

ODPORÚČAM: čítať dobre naladený, keď je dôraz na ftip kladený, farebne zladený a tým pádom celkovo omladený, aj partnerkou hladený nech je život osladený!
PS: špeciálne pri audioverzii aj zvukový aparát vyladený - aspoň na 87%

jaroiva
24.02.2019 5 z 5

Kdybych si měla vybrat jen jednu řadu Zeměplochy, byl by to Elánius a hlídka. Až na Šnupec, který už trochu ztratil dech, jsou pro mě všechny díly "hlídky" na 5 hvězd. Za vyvrcholení této řady považuji Noční hlídku, ke které by se člověk měl prokousat pěkně od začátku, od Stráže! Stráže!
Ale že to je příjemné prokousávání :)
Myslím, že si budu muset brzo dát další kolo ...

niki-chan
21.02.2019 5 z 5

Skvělý a zábavný příběh. Lady Berankinova je prostě Postava :D

tlllk
12.02.2019 5 z 5

Myslím že sú dva typu čitateľov, prvý čo to milujú a tých čo majú tých prvých za pošukov....

...chceš žiť večne ? neviem spýtaj sa ma za 500 rokov.

Luthien718
04.02.2019 4 z 5

Stará dobrá Zeměplocha. Pobavila jsem se.