Soudné sestry

Soudné sestry https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285796/bmid_soudne-sestry-TmT-285796.jpg 5 1786 167

Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se najednou dějí nepředstavitelné věcí, neboť do královské politiky se zamíchaly tři místopřísežné čarodějky – Bábi Zlopočasná (ta z Čaroprávnosti) a její dvě kolegyně z magického sdružení. Bojují totiž o to, aby na trůn dosedl ten správný král... Příběh, ne nepodobný Macbethovi, se točí okolo tří čarodějek: Bábi Zlopočasné, Stařenky Oggové, stařešiny rozsáhlého klanu Oggů a majitelky nejhorší kočky na světě (Silvera), a Magráty Česnekové, věřící v nefunkční okultní předměty. Z krále Lancre Verence se stane duch poté, co ho zavraždí jeho bratranec Lord Felmet. Jenže Felmetova krutovláda se třem místním čarodějkám nelíbí a znovu se snaží dostat na trůn pravého krále, Verencova syna Tomjana. (Toho po vraždě Verence ukryjí v kočovné společnosti trpaslíka Mášrechta i s královskou korunou.) Protože ale neví, jak se zbavit vévody Felmeta a jeho manžeky, posunou čas v Lancre o patnáct let dopředu, aby mohl mladý Tomjan vznést požadavky na trůn…... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

Wyrd Sisters , 1988

Hyaenodon
17.05.2018 3 z 5

Knížka je určitě zábavná a lehká na čtení, ale na druhou stranu jsem od ní asi čekal malinko víc. Humor je skvělý, několikrát jsem vybuchl smíchy někde mezi lidmi, což se moc často knihám nepodaří. Ale samotný příběh... trochu roztrhaný a místy nenavazující.

Alex.rrr
24.04.2018 5 z 5

Hodně povedený díl, kde jsem se hodně nasmála. Nejlepší je výběr jmen, stará Chlebochníková mě hodně rozsekala. Jinak příběh se rychle čte a poté co se šašek Magrátě představil, tak už jsem čekala, že konec bude tak nějak v duchu jak dopadl. Věta, která se mi bude hodit i v praxi - Vím přesně kde jsem, jen tak docela nevím, kde je všechno ostatní – je naprosto vystihující. Doufám, že v dalších dílech se opět setkám s triem čarodějnic a jejich svérázným pohledem na svět.

Torgal
13.04.2018 3 z 5

Napísanie tohto komentáru som veľmi dlho odkladal, lebo som nevedel, čo mám doňho dať. Táto kniha bola totiž „celkom fajn“ a ja mám problém povedať k nej čokoľvek viac. Samozrejme ani teraz nechýbalo dostatok geniálne šibnutých nápadov ako napr. organizovaný zločin v Ankh-Morporku (pri ktorom každý okradnutý dostane potvrdenku a nikto nebude okradnutý nad svoj ročný prídel). Len ten hlavný príbeh okolo ktorého sa kniha točí ma toľko nevzal. A nepomohli ani tri sympatické strigy. 6+/10

TERRORDROME
21.03.2018 4 z 5

Po helter skelter Mrakoplašovi zasa niečo pokojnejšie s čarodejnicami. Ku kvázi všetkovediacej ráznej ochechuli Zlopočasnej sa pridala veselá starenka Oggová s miliónovým príbuzenstvom a romantická duša Magráta zakladajúca si na používaní čo najokázalejších okultných pomôcok a sklamaná keď zistí že trebárs démon sa dá vyvolať len s pomocou starého suda, mydla a kefy. Táto trojica okrem usporadúvania rádoby sabatov bude teraz musieť dosadiť na trón syna zavraždeného kráľa, toho času núteného strašiť na hrade ako duch. Humor našťastie neodpadáva a čarodejnícke trio dokáže okúzliť scénkami ako pokus o mučenie starenky Oggovej, alebo iný pokus o zatknutie Bábi Zlopočasnej, lenže obe sú nebezpečne nad vecou takže si môže každý vylízať oko. Dokonca je tu aj krčmová bitka v Morporku s ultra brutálnym orangutaním knihovníkom. Záver mi prišiel zasa tak trochu narýchlo vykysnutý a asi aj trošku zmätený, ale to ako paranoidnému kráľovrahovi konečne definitívne prdlo v gebuli stálo za to.

Faila
17.03.2018 4 z 5

Když už bych nečekala, že mě Pratchett dokáže něčím vyloženě překvapit, tak se mu to povede. Soudné sestry mi připadají daleko vážnější a dramatičtější než předchozí díly Úžasné Zeměplochy. Mají v sobě víc tragiky než komiky, ačkoliv Pratchettův typický humor zde nechybí. Je však doplněn o pár poměrně hlubokých zamyšlení a Soudné sestry jsou celkově o kus vážnější než předchozí díly. A kupodivu to není vůbec na škodu. Dramatické zápletky, intriky a vražedné myšlenky vtělené do myslí velmi zajímavých a živých postav by podle mě mohlo Pratchettovi závidět mnoho novodobých autorů detektivek.

elenai
05.02.2018 5 z 5

Já ty pani prostě můžu! Úzkoprsou, zato všemi mastmi mazanou Bábi, žoviální a bohémskou Stařenku a věčně zasněnou a romanticky smýšlející Magrátu. Tvoří tak úžasně nesourodou směsku a jako naprosté protiklady se úžasně doplňují. Toto trio je také hlavním tahounem celého příběhu, ostatní postavy v jejich stínu působí poněkud vybledle. Děj plyne pomalu jako líná říčka, takže je pak čtenář trošku v šoku z rychlého konce. Vše je ale relativně vysvětleno a figurky jsou rozestavěny pro další pokračování příhod těchto úžasných čarodějek.

KAREL6725
29.01.2018 5 z 5

Pratchett, Zeměplocha a čarodějky. Tohle nikdy nezklame a pobaví. Plný počet hvězd. Zeměplocha je prostě úžasná , tohle číst je prostě radost.

Mergirus
21.01.2018 5 z 5

Mám ráda Pratchettovy čarodějky, Stařenka Oggová vždy potěší a pobaví. Líbí se mi vysvětlování reality a běžných věcí a způsob, jak s ním manipuluje a jak na něj nahlíží Pratchett.

Mates84
01.11.2017 5 z 5

Nekde jsem cetla ze Babi Zlopocasna je nejoblibenejsi postava z UZ,ale teda me naprosto rozsekala Starenka Oggova a hlavne jeji jezci pisen:-)))))

pipetka5566
18.10.2017 5 z 5

3 čarodějky a jejich vtipné příhody. Další Pratchettovka,která nezklamala a na kterou jsem ve své knihovničce pyšná.

Jujkyna
19.08.2017 5 z 5

Po dlouhé době jedna z těch lepších! :) Moc se mi líbila a četla se vskutku sama :).

Ventimiglia
10.07.2017 5 z 5

Jedna z nejmilejších. A jako bonus úžasné představení Dejvického divadla (posuďte sami: https://www.youtube.com/watch?v=7pgjB5K1mpU).

boxas
04.07.2017 5 z 5

Další bezvadné setkání se třemi čarodějkami, které jsou jedna lepší než druhá. Skvěle jsem se bavila! A asi nejvíc, když se ty tři vypravily do divadla nebo když "ubohé stařenky" sbíraly roští... Při výstupu stařenky Oggové jsem div že neslzela smíchy.

NemmamSlov
28.06.2017 3 z 5

Co by som na to povedal, taka Prettchetova Hamletovka. Babi Zlopocasna zase v akcii. Aj ked sa mi prvy diel s babi pacil viac, tak ale aj tento pribeh ma svoje caro. Humor nechyba, ako v kazdej knizke Zemeplochy. Njalepsia cast ako, ked isli zatknut babi a ta vojsko ponukla buchtami a keksmi. Proste v kazdej knihe si ide Pretchett svoje. Viac oblubujem pribehy Elaniusa, ale urcite aj tato cast stoji za precitanie.

Alcarmo
31.01.2017 5 z 5

Velice povedená kniha, která dokáže zaujmout hned od prvních stránek. Do královské politiky se zamíchaly nejen tři čarodějky, ale také bouře, duchové, šašci, divadelní technika a přemnozí jiní efektové. Vyvážená parodie Macbetha, navíc skvělá Bábi Zlopočasná, jejíž charakteristika je oproti Čaroprávnosti již vypilovaná.

Karcoolka2210
29.01.2017 5 z 5

Prvý Pratchett, určite nie posledný. Táto kniha ma dostala. Takáto fantázia, to je fakt dar. Super, ako narážali čarodejky na svoje kolegyne z iných rozprávok, ako sa Fool dostal až na ..., no neprezradím kam ;) Ozaj skvelé a vtipné čítanie. Jednoznačne odporúčam. AJ

denib
17.01.2017 5 z 5

Nikdy jsem si nemyslela, že bych chtěla být stará čarodějnice. Ale Bábi Zlopočasná nemá chybu. Je to naprosto úžasná ženská a já prostě chci umět hlavologii jako ona :-) Opět skvělá kniha se skvělým humorem. Je zajímavé, že Pratchett je jediný autor, u kterého mě baví číst poznámky pod čarou :-)

Welinie
10.01.2017 5 z 5

Tohle byla kniha, která všechno odstartovala. Mám v živé paměti, jak jsem si objevila u kamaráda v autě :D

Bavila jsem se od první stránky. Čarodějky jsem si hned oblíbila, hlavně Stařenu a Bábi Zlopočasnou :-)

Turmee
02.10.2016 5 z 5

Pratchett kraluje. Jedna z jeho nejlepších knížek mě dokáže pobavit kdykoli. Přestože jsem ji četla už asi po třetí, pokaždé se u replik s chutí zasměju.

Miluju Stařenku Oggovou, Bábi Zlopočasnou i Magrátu. Užívám si každý jejich dialog i popisy jednotlivých scén. Konec knížky je trochu uspěchaný a chaotický, ale nakonec se všechno vybarví a skvělá Zeměplocha nás vykopne zpátky do reality.

MaxQ
02.09.2016 4 z 5

Se zeměploškými knihami, kde vystupují čarodějky mám trošku problém. Ostatní je velebí, ale já z nich zas až tak na větvi nejsem. Samozřejmě, pořád je to knižní nadprůměr, ale já mám radši Ankh a čaroděje. Na druhou stranu taková scéna, jak Smrť hraje v divadle sám sebe a dostane trému - to je lahůdka. A dva citáty, aby řeč nestála:

"Musí tam mít aspoň sto stříbrných dolarů... Abych mohl krást takový peníze, to bych musel bejt přinejmenším v cechu právníků. Na takový peníze si netroufnu."

"Jen ve svých snech jsme svobodní. Po zbytek života potřebujeme peníze."