Šňupec

Šňupec https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126537/bmid_snupec-twm-126537.jpg 4 701 71

Velitel Samuel Elánius se cítí skvěle. Přesto je více méně okolnostmi (méně) a svou milovanou ženou Sibylou (více) přesvědčen o tom, že potřebuje dovolenou, která prospěje jak jemu, tak malému Samíkovi. * Venkovská idylka je nádherná, ale nudná. Jenže jak říká Elánius: „Kde jsou policajti, tam je zločin!“ Brzy se i v Hrabství začnou vynořovat různé menší i větší záhady, a už to není jen to příšerné venkovské ticho, co nedává Elániovi spát. Co se to v Hrabství stalo před lety? Co o tom ví místní kovář Zafrkoň? A kam se najednou poděl? Zabil ho Elánius, jak by ráda dokázala místní smetánka, hlavně mladý lord Gravid Rzezacz? Má s tím něco společného bývalý policista Jeminák, zdejší hospodský? A co místní skřeti a jejich schránky unggue? Pašuje se v Hrabství opravdu jen tabák? Získá malý Samík do své sbírky konečně vytoužený sloní trus? A provdají se dívky – šesterčata Orobincova? To vše řeší Elánius za skvělé pomoci nedostižného Jeefese, který nemá konkurenci.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Snuff , 2011

Targa Dall
24.03.2015 5 z 5

Dočítal jsem již po smrti Mistra, Sira Terence, proto byla najednou kniha daleko silnější.
Dávám 5 hvězd za úžasnou studii o rovnosti a lidskosti.
Lide skutečně často sklouzávají k výjimečným předsudkům a to může vést k zaslepenosti a smrtelnému zjednodušování.
V dnešní době je tato kniha více než vhodná! Vřele doporučuji!

Eigis
22.03.2015 5 z 5

Příběhy s Noční hlídkou vždy poněkud vybočovaly z obvyklých zeměploškých událostí, protože obsahovaly detektivní zápletku a člověk byl tak nějak víc zvědavý jak to dopadne. Tenhle fakt je ve Šňupci zdůrazněn ještě více, protože je zde méně postav, u kterých by autor odbočoval a více se soustředí na ústřední dějovou linii. Pokud si člověk obmyslí tu fantasy složku či dětské knížky s fekální tématikou, zůstane mu poměrně vážný a zároveň napínavý krimy příběh s otrokářskou tématikou. Je to tedy o dost jiná Zeměplocha než na jakou jsem zvyklý, ale to vůbec nevadí i tak je skvělá. Navíc ta změna nepřišla najednou, ale projevuje se postupně už v hezké řádce Pratchettových knih, takže jsem měl dost času na to si zvykat.

Sněžková
06.11.2014 5 z 5

Jako vždy Terry Pratchett nezklamal - Elánius zůstal Elániem, i když je "jeho lordstvo", Samík pomalu roste a madam Sybila je dámou i v galoších. Jako v posledních Pratchettových knihách se objevují nové rasy, povolání, nová prostředí. A překlad pana Kantůrka nemá chybu.
Občas mi sice přišly některé pasáže trochu zmatené (jízda po řece), vyvážilo to ale dokonalé popsání všech "nepostradatelných" vlastností komorníka sira Elánia.
Knihu doporučuji všem Pratchettistům, kteří nevyhledávají jen Ankh-Morpork a Hory Beranní Hlavy, mágy nebo hrdiny.

tlllk
29.10.2014 5 z 5

Výborný guláš trefných hlášok, ľahkej filozofie a fantázie. Hľadať v tom detektívku je ako hľadať historické fakty u Jára Cimrmana. Znalosť skorších príbehov o Elaniovy (Muži ve zbrani , Hrrr na ne, Buch!, ...) značne uľahčí pochopenie niektorých hlášok.

gomaki
29.09.2014 5 z 5

Říká se, že se pan Pratchett změnil a s tím i jeho zeměplošské příběhy. Už jsem četla a slyšela různé "žblechty" o tom jak to není ono, jak je to nudné a bla bla bla bla... Dívím se Vám, drazí spolučtenáři, obyvatelé Zeměplochy ..., že se divíte, vždyť první zeměplošský příběh je z roku 1983. Každý z nás se mění, tak proč by se nemohl měnit Terry a s ním i jeho postavy. Ano, není to tak vtipné a šílené jako jeho začátky, ale mě se to líbí. Líbí se mi, že lidstvu staví zrcadlo, že v jeho příbězích nacházíme i vážná témata, protože život není prdel, vážení.

Tak už dost tlachání:
Nepřečetla jsem ji jedním dechem, jak jsem zvyklá a to proto, že byla nezvykle tlustá :) Teď vážně, moc se mi to líbilo, ale se změnou počasí moc nečtu, protože trpím lehčí podzimní únavou.

Kniha o tom, jak se k sobě máme chovat, jak se máme chovat k ostatním, i když jsou jinak barevní, třeba i páchnou a jejich mluva zní jako když se snažíte rozmlátit kameny. Faktem zůstává, že takových příběhů naše krásná Země zažila už nesčetně, bohužel..a myslím, že jich pár ještě zažije...bohužel...Elánius jako bojovník za spravedlnost nezklamal navíc mi přijde mazanější než kdy dřív, starý dobrý Jeefes je díl od dílu překvapující a co Havelocka se týče - on je prostě Tyran a nejen, že zná své město - on zná především své lidi a to je pro Tyrana podstatné.

PS: Asi začnu psát knihy o hovnech...promiňte mi mou klačtinu :)

JolanaC
13.09.2014 3 z 5

První kniha, kterou jsem od tohoto autora četla. Detektivní nádech rozhodně zajímavý, tento aspekt se mi líbil. Ale nějak jsem postrádala napětí (tedy ne že by tam nebylo vůbec, ale nějak ho nebyl dostatek), kniha mě k sobě tak neupoutala (a proto jsem ji četla tak příšerně ostudně dlouho po pár stránkách za měsíc).
Nicméně autorův styl se mi velmi líbí, ale nejsem si jistá, jestli ještě sáhnu po nějaké jeho knize.

kusma
25.08.2014 4 z 5

Místy byly Elániovy proslovy poněkud zdlouhavé. Navíc ta hovínková pasáž mi přišla zbytečná... Přesto ale další milé počtení ze Zeměplochy, ač z pohledu Hlídky slabší díl.

rabor
13.07.2014 2 z 5

Nerad bych někoho odrazoval od čtení, ale tato kniha mě opravdu nenadchla. Nevím, zda za to mohl ten detektivní nádech (který mi k těmto knihám nesedí), pseudohumanistické poselství,hovínkové pasáže, Elánius kterému neschází ke štěstí již téměř nic, menší množství humoru a nadhledu, rozvleklost anebo všechno dohromady. Do čtení jsem se musel přemáhat a dočetl jsem to snad jen díky Jefessovi, ten na mě občas z knihy vykouknul a přesto, že při tom v ruce držel jen hřeben, neodvažoval jsem se knihu odložit :). Pro mě zatím asi nejslabší Pratchettovka.

Svářeč
05.07.2014 4 z 5

Jeden z těch slabších dílů. Na jednu stranu samozřejmě vtipné, postavy skvělé (Noční hlídka je moje nejoblíbenější zeměplošská linie), ale místy mi to přišlo trochu zdlouhavé, především začátek. Mít ta kniha tak o sto stránek méně, hodnotím minimálně o hvězdu více. Navíc pár wtf momentů tomu taky úplně nepomohlo. Ale pořád se to čte skvěle a těším se na další Zeměplochu.

cie
07.03.2014 5 z 5

Miluju knihy s Elániusem! Doufám, že to není poslední!!!!

Claricia
09.12.2013 5 z 5

Výborná záležitost... Knížky pana Pratchetta mám velmi ráda - a čím novější, tím jsou pro mě přínosnější. Není to jen zábava, ale dost věcí člověka i nakopne k přemýšlení. Šňupec jsem zatím četla dvakrát a i při druhém čtení jsem tam našla něco nového, čeho jsem si při prvním čtení nevšimla. A Samuel Elánius je prostě Samuel Elánius, jeho postava je mi čím dál bližší.

SimonaZ
01.10.2013 5 z 5

Elánius nikdy nezklame - sarkastický morous jako vždy... a k tomu ještě skvělý Jeefes!!! Máte o zábavu postaráno :)

jarmik
27.09.2013 4 z 5

Zeměplocha asi nebude vrcholné umění, je to, málo platné, pořád žánrová zábavná četba. Ale myslím, že p. Pratchett ji dovedl hodně vysoko. Pocitově mi Šňupec velice připomněl hned ten předchozí díl: i tentokrát jsou tématem předsudky většinové společnosti proti lidem na okraji, kteréžto předsudky dělají z obyčejných lidí zločince, neb jsou náchylní k tomu být zneužiti. A proti tomu stojí celkem nenápadný obyčejný jedinec plnící své profesionální povinnosti, a tím se stává sloupem řádu - minule to byla čarodějka Tonička Bolavá, zde je to zase jednou velitel Elánius z Městské hlídky, tj. náčelník policie.

Verrrunka
08.07.2013 4 z 5

Zdá se mi to, nebo se i pan Pratchett uchýlil k většímu množství sprosťárniček? :-))
Každopádně opět zábavné, Elánius opět nezklamal. Opravdu povedený díl.

Alma-Nacida
17.05.2013 5 z 5

Pratchett nikdy nezklame! Krásná studie různých xeno a jiných fobií, vtip, spád a drápkem zaseknuté úvahy o lidství. Potěšila mě.

Ayllu
12.05.2013 4 z 5

Každopádně Elánius, má oblíbená postava. Některé pasáže jsou, pravda, slabší dík své přílišné "rozplizlosti". Řada jich je ale tak barvitých - setkání se skřety v jeskyních, bitka s kovářem, plavba po zblitkové vlně -, že dlouho přetrvají v paměti.

A hlavně- musím smeknout panu Pratchettovi klobouk, že i přes altzheimera má chuť věnovat se svým nenasytným čtenářům. Děkujeme!

nobynoblhoch
11.04.2013 3 z 5

Přiznám se, že knihu jsem přečetl na třikrát a beru ji jako jednu z nejslabších-nezachrání ji ani Sam Elánius.Není to vtipné,není to napínavé a na rádoby anglickou detektivku jsou lepší autoři.Terry se zamotává do zbytečných kudrlinek a pryč je ta úžasná lehkost a nadsázka

Jackjelly
03.04.2013 5 z 5

Další Prattchet, který si s možná menší dávkou humoru a ironie než v minulosti bere na paškál další z nepřeberných mizerných vlastností lidstva - sklon přehlížet zločiny i masového rozsahu, dokud se netýkají mne osobně, ba dokonce sám sebe omlouvat myšlenkou :" Vždyť oni vlastně ani nejsou jako my, jsou úplně jiní, a vlastně jim to koneckonců patří". K tomu nezbytný lump z "nedotknutelných" kruhů a pár dalších všem dobře známých atributů moderní civilizace.
Každopádně pořád výborné čtení které potěší. A já jen doufám, že nejen členové Elániovy hlídky budou vědět, že na vyhrůžnou větu "Víte vy, kdo já jsem?" existuje u policisty jen jedna správná odpověď :"Jistě, jste zatčený!" :-)

Vojslava
15.02.2013 4 z 5

Prost

lanusinka
01.02.2013 5 z 5

A mě se to líbilo. Děj tekl plynule a nikde jsem se nenudila...