Šňupec

Šňupec https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126537/bmid_snupec-twm-126537.jpg 4 701 71

Velitel Samuel Elánius se cítí skvěle. Přesto je více méně okolnostmi (méně) a svou milovanou ženou Sibylou (více) přesvědčen o tom, že potřebuje dovolenou, která prospěje jak jemu, tak malému Samíkovi. * Venkovská idylka je nádherná, ale nudná. Jenže jak říká Elánius: „Kde jsou policajti, tam je zločin!“ Brzy se i v Hrabství začnou vynořovat různé menší i větší záhady, a už to není jen to příšerné venkovské ticho, co nedává Elániovi spát. Co se to v Hrabství stalo před lety? Co o tom ví místní kovář Zafrkoň? A kam se najednou poděl? Zabil ho Elánius, jak by ráda dokázala místní smetánka, hlavně mladý lord Gravid Rzezacz? Má s tím něco společného bývalý policista Jeminák, zdejší hospodský? A co místní skřeti a jejich schránky unggue? Pašuje se v Hrabství opravdu jen tabák? Získá malý Samík do své sbírky konečně vytoužený sloní trus? A provdají se dívky – šesterčata Orobincova? To vše řeší Elánius za skvělé pomoci nedostižného Jeefese, který nemá konkurenci.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Snuff , 2011

jarki
02.11.2018 2 z 5

Lehká fantasy, dobře čtivá, jako bych tam byla....

HelaF
29.10.2018 5 z 5

Posloucháno jako audio, rétor Jiřík je nej :)

Metla
19.08.2018 4 z 5

Sira Samuela Elánia, velitele ankh-morporské městské hlídky, postihla strašlivá tragédie: byl donucen vzít si dovolenou! A jako by to nebylo málo, musí ji trávit s rodinou NA VENKOVĚ! Naštěstí i tady neomylný policejní nos zachytí pach zločinu, proto nad čajovými dýchánky se šlechtou a zkoumáním exkrementů s malým Samíkem rychle převáží vyšetřování, co, kdy, jak a proč se stalo na území rodiny Berankinů. Skřeti, poněkud podřadní obyvatelé Zeměplochy, totiž žádají sprav-vedle-most a nebyl by to Sam Elánius, kdyby při snaze prosadit zákon neuvedl do stavu naprostého zmatku a zděšení třeba půlku kontinentu. "Šňupec" je román o rasismu, rovnoprávnosti, o boji s temnotou - vnitřním démonem... ale to poslední vlastně není tak docela pravda. Elánius je natolik přímý a čestný, až to hezké není; jeho obavy, aby se sám nestal stejným lumpem, jaké pronásleduje, jsou průhledně bezpředmětné. Užívala jsem si tím více každou chvíli, kdy se na stránkách objevil komorník Jeefes se svými ne právě korektními metodami a obsahem kapes.
Pokud mám shrnout své dojmy: není nouze o úsměvné situace, zároveň kniha nepostrádá témata k zamyšlení i morální apel. Elánius na obálce by na sobě klidně mohl mít modrý trikot s červenými slipami, vlajícím pláštěm přes ramena a velkým "S" na hrudi. Osobně jsem měla raději jeho mladší, méně dokonalou verzi. Čas ve společnosti "Šňupce" byl příjemný, nicméně občas poněkud vlažný a zdlouhavý, s hodnocením tedy můžu jít maximálně ke slabším čtyřem hvězdám.

cziss
21.11.2017 5 z 5

Moc často komentáře nepíši, ale celkem by mě zajímalo, jestli to někdo vidí stejně... Vize knížky se mi líbila, je to Pratchett, tak to bylo super jako vždy. Jen mám už celkem problém s postavou Elánia (a tu jsem měl do Noční hlídky vč. za asi nejoblíbenější). Z alkoholika a budižkničemu se stane zásadový vévoda, teď už snad polobůh (když má v sobě tu temnotu...). Ze začátku to bylo vtipné, i dejme tomu uvěřitelné. Autor bohužel zapomněl na to, že jedinný důvod proč se tak stalo byl Karotka a zase to byl Karotka, díky němuž byl Elániovi dán v hlídce takový post a byl mu umožněn tento "životní obrat". Proto mě mrzí, že poslední díly "o hlídce", jsou pouze o Elániovi, který se svou charakteristikou stává jakýmsi superhrdinou. Už v Buch! toho bylo trochu moc, ale ve Šňupci se mi to zdá vážně přehnané.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Je to o Elániovi, je to o Noční hlídce a je (překvapivě) to super... Škoda že je to to poslední, co si o nich přečtu. Možná že pět hvězd je moc, ale já si prostě nemůžu pomoct, natolik mě to bavilo, že tu plnou napálím.

Jonny
03.11.2017 5 z 5

Šňupec jasně dokládá, že Pratchett je záruka kvalitního čtnářského zážitku. Kniha věnovaná Elániovi se zařadila mezi to lepší, co autor napsal (tolik můj dojem). Hezký je ten toleranční přesah knihy.

Turmee
07.09.2017 4 z 5

Příběh se spádem a vtipem Pratchettovi vlastním. Osobně mi tam prostě chybí Tonička, bábi Zlopočasná nebo Mrakoplaš.
Tohle je teprve moje druhé setkání s Elániem a musím přiznat, že z něj mám lepší pocit než poprvé. Tak třeba se k němu dopracuju.

laepus
11.08.2017 5 z 5

Skvělý Elánius (i Sir Terry) v nejlepší formě a zabíjí hláškou za hláškou. Člověk jen chvíli vlastně uvažuje, co je pro zločince horšího, zda se dostat do rukou Vetinariho, Elánia, Jeefese, Navážky, Lulu Pošuka nebo lady Sibyly. Navíc k tomu dokonalá studie jednoho manželství, krásný vhled do výchovy malého Samíka a opět dostatečná dávka Terryho ideálů a spojeném a lepším světě, kde zločiny jsou po právu potrestány a tvarismus je tvrdě potlačován. Parádně jsem se bavil, jen více Elánia.

Martin_Eli
16.07.2017 3 z 5

O něco méně vtipné, než jsme od Pratchetta zvyklí, o něco více závažné. Ne že by to bylo úplně špatné, ale vymyká se to trochu obvyklému půdorysu Pratchettových knížek. Zase tak moc mě to nebavilo.

david5746
23.05.2017 3 z 5

Elánius má dovolenou, což samozřejmě znamená, že se nudit nebude ani on a povětšinou ani čtenář. TP rozvinul opět reálné téma, vzal si na paškál genocidu goblinů, korupci, život chudého venkova a samozřejmě čistou policejní náturu. Okořenil celkem zbytečnou linkou malého Samíka, přišlo mi to tam navíc jako linka, která má semtam přidat humor, na mě to ale nefungovalo.
Za mě je to nadprůměr, ale pecka to nebyla, normálně mě autor vtáhne a nepustí, toto dílko mi trvalo docela dlouho zpracovat.

Sidonie
08.01.2017

Dřív bych postavu Sama Elánia poznala jen podle toho, jak myslí, jedná, mluví. Tady ne. Sama z něho dělalo jen jméno.

Je jasné, že to nejlepší jsme od Pratchetta už přečetli. Ale Mistr humorné fantasy si určitě zaslouží, abychom ho četli až do konce, i když ty poslední knihy nejsou už ono. Ale za ty desítky skvělých knih si zaslouží, abychom mu zůstali věrní až do konce.

milan3144
06.01.2017 1 z 5

Nějak jsem se s tou knihou nedokázal srovnat, možná jsem se i někdy pousmál, ale jinak...nic.
Třeba to je tím, že je to jediná kniha ze série, kterou jsem přečetl, ale další zřejmě zkoušet nebudu.

Terien
13.06.2016 3 z 5

Sam Elánius na dovolené aneb odkrývání zahnívajícího tajemství poklidného venkova. Sice né uplně marné,ale o dost horší jak předchozí díl s hlídkou(Buch!). Boj za občanská práva skřetů (Správně goblinů podle originálu. Mezi goblinem a skřetem/orkem je trochu rozdíl. :) ) super ale prostě mě to celý tak nějak nechytlo, možná moc hovínek. (Mladému juniorovi by měli najít jiný koníček. :D Od nadšeného biologa amatéra posedlého exkrementy už je jen krůček ke koprofilii. :P )

BLeeCraleek
21.05.2016 4 z 5

Zdá se mi, že to nemá na Noční hlídku nebo Buch!, není to tak vtipné, není tam tolik toho šíleného humoru, který vás nutí bouchat si hlavu o zeď, není tam tolik paralel se zemí, není tam ten výsměch tuposti a blbosti lidí. Spousta lidí říká, že to není dobrá kniha, ale mě se i tak (i přesto co jsem napsala výš) líbila. Sam a Samík a Jeefes... a hovínka…

misantroop
31.03.2016 4 z 5

Sir Samuel Elánius je zpět v dalším příběhu ze Zeměpolochy. Tentokrát na dovolené na venkově, která se zvrhne v detektivní pátrání po vrahovi a příběh o prosazování práva a filozofické debatě o rovnosti (zdá se mi nebo má i částečně reflektovat současnou situaci ve světě, potažmo v Evropě?).
Ačkoliv příběhy z Hlídky patří jednoznačně k mým nejoblíbenějším z celé série, tento příběh pro mě chvílemi trochu ztrácel dech. Vložky týkající se Elániova syna Samíka a jeho touze po objevování světa skrze příběhy slečny Beedleové na mě chvílemi působily spíše infantilně. Nicméně můj dojem napravovala postava sluhy Jeefese, který v tomto díle dostal více prostoru a charakter, který mě neobyčejně bavil i v ironické rovině. Jinak pro mě klasický Pratchett, chvílemi se hltá jedním dechem, chvílemi jsem se do čtení musel trochu nutit. Celkový dojem je ale dobrý a určitě patří k lepším ze Zeměplošské série. I kvůli milostné zápletce Nobyho Nóblhocha, kterému to po letech našeho potkávání prostě musí přát každý fanda Zeměplošských reálií.

Alix
03.03.2016 5 z 5

Jelikož jsem skalní pratchettovec, mám pocit, že Elániovo město, je mé město. Proto jsem jeho trápení na venkově prožívala skoro osobně a zájem jeho syna, Samíka, o hovínka různých tvorů, mne opravdu zaujal. Pratchett je zajímavý v tom, že i když píše velice humorně, v podtextu jeho knih je vždycky to "něco". Jak se psalo za socialismu, nastavuje zrcadlo době. A myslím, že mu to opravdu šlo....

lukaflek
31.01.2016 2 z 5

nejsem pretchetův čtenář, tohle je myslim teprve druhá kniha, co jsem od něj čet. místama to bylo nesmírně ftipný, ale děj se týhl jak nudle a na ty prapodivný tvory a jejich návyky jsem neměl dost trpělivosti

majxik
20.11.2015 5 z 5

Jak ohodnotit tuhle knížku? Přemýšlel jsem nad 4 nebo 5 hvězdičkami. K 5 jsem se přiklonil, protože se mi líbilo jak se celá knížka zabírala rovností a nespravedlností mezi rasami. A taky po tom, co jsem to přestal brát jako další knížku o městské hlídce, ale jako knížku o veliteli Elániu.
Knížku doporučují,protože se čte skvěle, díky detektivní zápletce se jednoduše necháte vtáhnout do příběhu, a přečtete ji během několika dní, protože vás bude zajímat, co se stane na další stránce. Škoda že už nebude mít pokračování, příběh Elánia, jakožto vévody mě zajímal.

avel
26.10.2015 4 z 5

Přečetla jsem všechny díly s Elániem. Oproti jiným Pratchettovkám mě to nepřestalo bavit (jinak jsem si Zeměplochu musela dávkovat postupně). Detektivní zápletka přidala na atraktivnosti a originální postavy opět nezklamaly, knihy jsem hltala jedním dechem. Prostě bomba. Škoda, že už není ani naděje na další díly :( Odpočívej v pokoji...
Ale k poslednímu dílu. Za mě byl asi nejslabší z celé hlídky. Chyběla tam řada výborných postav a je pravda, že Jefessovi jsem nějak nemohla uvěřit. Vychvalován až do nebes, ale ve skutečnosti nevěřím, že by byl tam, kde je.. Je to asi první postava, kterou Pratchettovi prostě nevěřím...
Ale i tak je to hezké dílko a na všechny díly s hlídkou budu s láskou vzpomínat...

Túrin
19.04.2015 5 z 5