Maškaráda

Maškaráda https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469/bmid_maskarada-0GI-469.jpg 5 1102 88

Anhk-morporkská Opera... obrovská budova, v jejíchž prostorách se pohybují maskované postavy a provozují své nekalé rejdy... kde umírání na jevišti občas bývá víc než metafora ... kde jsou nevinné mladé sopranistky lákány do osudových tenat padouchy v děsivě odporných večerních robách. Kde narazíte na dvě staré dámy ve špičatých kloboucích, které zatímco v lóži pojídají burské oříšky, upírají pohledy na obrovský křišťálový lustr nad hledištěm a tiše si pobrukují: "No, jestli se teď každou chvíli nestane velký neštěstí, tak teda nevím." Ano, Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová, největší čarodějky Zeměplochy, se vypravily užít si jeden nevinný (ale co je u Bábi Zlopočasné tak docela nevinné?) večer v Opeře. A nejen to. Je tedy jasné, že budou potíže (jenže pěkné představení s několika zavražděnými si prostě musíte procítit). Úžasná Zeměplocha, kniha 18., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Maskerade , 1995

druzickaster
01.05.2019 5 z 5

Čarodějky nezklamou, stařenka a bábi opět v akci v plné polní. Prima příběh vystavěný na kostře Fantoma opery. Hodně jsem se bavil a závěr neměl chybu. Ač padouch, popsal operu tak dokonale, že souhlasím s každým slovem :) a si jsem stejný padouch. No nebudu nic naznačovat, je třeba přečíst. A jde se na Nohy z jílu jak praví Rusové Ljož na gliňajanych nožkach stajit :)))

Mergirus
13.03.2019 5 z 5

V této knize si pan Pratchett vzak na paškál operu jako takovou a Fantoma opery. A jako obvykle jsem se moc bavila :) Esme Zlopočasná a Stařenka Oggová, s nimi to ani jinak nejde.

Atlantis
30.11.2018 4 z 5

Čarodějky nám částečně osiřely a zůstala pouze dvojice - Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová. A za mě je to jenom dobře. Magrátu jsem vždy považoval za jakýsi přítěžek a bavila mne z celé trojice rozhodně nejméně. Zasazení do operního a divadelního prostředí bylo dozajista vítanou změnou a poměrně i originální, ale k naprosté spokojenosti mi něco drobného ještě chybělo.

mia.com
24.10.2018 5 z 5

Bezvadný příběh Zeměplochy, tentokrát s nádechem napínavé detektivky a k tomu mé oblíbené čarodějky. Příběh mě hodně bavil :)

renefer
21.09.2018 5 z 5

Tentokrát se Terry opřel do opery :)Vražd přibývá a všichni vědí, kdo je páchá....Duch /alias Fantom Opery/. Vážně uvažuji o koupi Kuchařky stařenky Oggové.

Faustka
01.08.2018 5 z 5

Nejsem ani v půlce. .. Jsem nadšená!! ... A tohle prostě musím.

„Co je?“ řekla Bábi.
„Jak často myslíš, že ten dostavník stojí?“
„Proč tě to zajímá?“
„Měla jsem jít před odjezdem. Promiň. To je tím drncáním. Ví snad někdo, kde je tady hýzlík?“ dodala s přirozenou nenuceností.
„Ehm,“ odkašlal si pravděpodobný špion, „Většinou musíte počkat na příští zastávku, nebo-“ zarazil se. Chystal se dodat „je tady ještě okno“, což byla jistá možnost pro zmužilé ve chvíli, kdy vůz vjel do některého z rovnějších úseků cesty. Zarazil se, když si s hrůzou uvědomil, že tahle děsivá stařena by dokázala o takové možnosti vážně uvažovat.
......................
Dočteno a:

Nahoře byl muž, který schodiště teoreticky zametal. Prakticky totiž jen přesouval za pomoci koštěte prach, dopřával mu nového výhledu a možnost udělat si nové přátele*.
* Pozn. čtenářky: Můj případ, taky občas svádím boj s prachem.

Paní Plížová zvedla hlavu. Podívat se do očí Bábi Zlopočasné bylo jako se podívat do zrcadla. To, co se z nich na vás dívalo, to jste byli vy sami a ukrýt se nebylo kam.

alef
03.05.2018 5 z 5

„Hudba a magie mají mnoho společného. Vezměte jen jejich staré názvy Muzika a Magika. Liší se o pouhá dvě písmena.“
... a když ještě navíc naleznete v duši ty správné zákruty ... jste přesně tam, kde vás čarodějky z Lancre chtěly mít ... aby věci začly být znovu napínavé a zajímavé :-) ... nebojte se a směle se vydejte v jejich stopách ... ony nejsou zlé ... Je to něco mnohem horšího :-) ...
„Ony jsou horší než zlé?!“
„Ony si myslí, že vždycky vědí, co je pro každého nejlepší.“
... ony ... pletou se lidem do života, myslí si prostě, že jenom proto, že mají pravdu, je to dobré :-) ... a to vlastně skoro vůbec nečarují ...všechno je to v tom, že prostě šidí lidi a jsou hrozně mazané! Myslí si, že si můžou dělat, co chtějí ... a věřte, že si taky dělají ... přesně to, co chtějí :-) ...

...zvlášť, když jsou tři ... jenže teď nejsou ... a tak jim chybí ta jedna, co oběhne včas lidi a varuje je, že se ty dvě zbývající pohádaly ... jenže teď jsou dvě a tak si Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová asi dost lezou na nervy ... zatímco, když byly tři ... dokázaly lézt na nervy celému světu ... což je samozřejmě mnohem větší legrace :-) ...
... jsou to opravdu okouzlující dámy ... vzbuzující respekt ... a taky dokážou být pořádně drsné ... i Smrť o tom ví své :-) ...
„Mám víru.“
SKUTEČNĚ? VÍRU V CO?
„Jen víru, chápeš?“
ODVAHA JE SNADNÁ VĚC, KDYŽ SVÍTÍ SVÍCE.
Bábi se naklonila kupředu a svíčku sfoukla.
DOBRÁ, DOKÁZALA JSTE TO.
„Tak to už by stačilo,“ řekla, ... „Pak tě vyzývám ke hře. Taková je tradice. To je dovoleno.“
Smrť chvíli mlčel. TO JE PRAVDA. HRÁT SE MNOU O ŽIVOT JE DOVOLENO.
CHÁPETE, ŽE NA TO, ABYSTE VŠECHNO VYHRÁLA, MUSÍTE VŠECHNO VSADIT?
„Hop, nebo trop? Ano, vím.“ ... tak tohle je Bábi Zlopočasná :-).

... a pak je tu Opera ... „Bylo tu také vidět množství péřových doplňků a blýskavých šperků. Ramena se tuto sezónu nosila odhalená. Vzhledu byla věnována maximální pozornost. Lidé sem chodili, aby byli viděni“ ... a Bábi Zlopočasná je dost zaujatá i proti románům, protože život je dost těžký, i když kolem nepoletují různé výmysly a neovlivňují lidské myšlení. A protože divadlo, to je vlastně románový příběh, kde „Spousta lidí je zamilovanejch jeden do druhýho, hodně se převlíkaj za někoho jinýho a nastane zmatek, je tam drzej sluha, nikdo vlastně neví, kdo je kdo, pár starejch vévodů se zblázní, je tam sbor cikánů a tak dál. To je taková základní opera. Nakonec se určitě ukáže, že někdo je něčí dávno ztracenej syn nebo dcera nebo žena nebo něco.“ ... momentálně vtělený do masa a krve, tak proto divadlo skutečně nenáviděla. Ale v tom to právě bylo – „nenávist bylo přesně to správné slovo. Nenávist je síla vztahu. Je to jednoduše řečeno láska, která se k vám otočila zády.“

... a taku tu je TEN lustr ... tedy ... ústřední svícen a Bábi začaly právě svrbět palce u nohou :-) ... „to byl ten okamžik, kdy jste se stali čarodějkou. Ne když jste zkoušeli hlavologii na hloupého venkovského staříka nebo míchali léky, odstěhovali se na samotu u lesa a naučili se poznat jednu bylinu od druhé. Ne. Stalo se to ve chvíli, kdy jste otevřeli svou mysl světu a pečlivě zkoumali všechno, co zachytila.“

... a ještě samozřejmě Duch opery :-) ... „Jakmile je nějaký prostor ze všech stan uzavřen, mění se ve vlastní vesmír a některé věci jsou v něm uvězněny.“

... a to buďte rádi, že to tak je :-), protože hudba tady vstupuje do hlavy a sní „tam pronikalo i něco jiného, úlomky věcí, útržky událostí, ozvěny starých výkřiků... Klouzala ještě dál, až někam pod běžné vědomí, do temnoty, kam už nesahala zář ohně. Tam číhal strach.“

... jenže „show must go on“ ... a tak čarodějky budou mít hodně práce ... proto si Bábi povzdechla: „Je to celé pokřivené. A vůbec si nejsem jistá, jestli to dokážu přinutit, aby se to stalo správně. Ta ubohá duše...“ a vzduchem zavířil černý plášť podšitý rudým hedvábím a postava zmizela ... jen okamžik ještě bylo slyšet zvuk tichých kroků ...

Tak tohle je ta proslulá Opera ... a představení prostě musí pokračovat ... „Je to, jako když sílí bouře... Ne, je to jako milování. Ano. To je mnohem vhodnější, oggovská, metafora. Vložíte do toho všechno, co ve vás je, takže dříve nebo později dospějete k okamžiku, kdy musíte pokračovat, protože si nedokážete představit, že byste mohli přestat ... „show must go on“ :-).

nefernefer
09.04.2018 4 z 5

Úžasně vtipná parafráze na slavný román G. Lerouxe Fantom opery. Asi začínám Zeměploše přicházet na chuť. Záhada univerzálnosti Stařenčiných spoďárů mě zajímá čím dál víc, Smrť je naprosto neodolatelný a Silverovu proměnu kocoura v člověka jsem přímo viděla. :-)

„Silver jí kráčel po boku s oním nenápadným pružným pohupováním, při němž se většina žen zamyslí a většině mužů zbělají vzteky kotníky.“

Aleen
27.01.2018 5 z 5

Jóóó, přesně takhle to v šoubyznysu chodí!!! A to napětí, místy trochu potlačené ftipností Čarodějek!!! Asi nikdy nenajdu příběh ze Zeměplochy, který by mně nepobavil....Ale nelituji, ráda si takové pochoutky občas zařadím do "jídelníčku"!

Selendra
21.01.2018 5 z 5

Terry nezklamal :) Čarodějky jsou nejlepší. Hlavně ta Stařenčina kuchařka :D

Mates84
07.12.2017 5 z 5

Carodejky nezklamou:-)

Velmi rady bychom cestovaly do Lancre,ale nanestesti jsme zjistily,ze jsme ponekud nedostatecne vybavene v oddeleni spodaru

Drz hubu,drz hubu,drz hubu

Myslel jsem ze uz je dve ste let mrtva.Ja mluvim o lady Esmeralde.Ja taky.

Pani,vase kozesinova stola mi vyzira bonbonieru.

To je kozesinovy limec.Ale...ale omlouvam se,ale mel jsem dojem,ze se prave pohnul.Jiste.Ja verim na krasu bez krutosti

valda
16.09.2017 4 z 5

Protože Magráta se vdala, tak Bábi Zlopočasná se Stařenkou Oggovou musí najít její nástupnici. Čarodějky přece musí být vždycky tři. A tak se vydávají za Anežkou Nulíčkovou, která ale chce být operní pěvkyní. V Ankh-Morporské opeře, se ale v poslední době dějí podivné věci. Na tom, že tam dochází k vraždám by ještě nebylo nic podivného, zvláštní ale je, že se tak děje i mimo představení. Může za to záhadný duch? Nebo je vrahem někdo jiný?
Terry Pratchett si nyní zvolil jako hlavní téma knihy operu. Ještě konkrétněji asi Fantoma opery. Takže se můžete opět těšit na spoustu vtipů a narážek, na tohle zvláštní prostředí, kde "show must go on". Podobně jako v knize Stráže! Stráže! je hlavní nosnou linkou děje tak trochu detektivní příběh. I když v tomto případě jsou hlavními postavami čarodějky a Hlídka, má jenom krátké cameo. Pro mě další kniha Terryho Pratchetta, která stojí za přečtení. Pokud jste navíc fanoušci opery, tak si přidejte hvězdičku.

Ventimiglia
10.07.2017 5 z 5

Tuhle také nemůžete nemilovat. A opět skvělé představení v Dejvickém divadle: https://www.youtube.com/watch?v=JlTYvCtvHHA.

Maanna
10.05.2017 5 z 5

Čarodějky a jejich hašteření jsou prostě úžasné a vlastně se toho ani nemusí moc dít, stačí jen, pokud cestují dostavníkem, ubytovávají se v nevěstinci nebo se chystají do opery. I když jsou i dějové parodie fajn, u Pratchettových knih mě snad ještě víc baví různé dialogy, drobné narážky a charakteristiky postav - zde například úžasná Kristýna nebo Kateřín Štandlík...

Welinie
02.03.2017 5 z 5

Juu! Krimiška jak se patří! Znáte Fantoma Opery? Ze ne? Ale jo. :D To se zase Stařenka Oggová a Esme Zlopocasna predvedly. Super!

ThonT
14.02.2017 5 z 5

Další skvělý díl o čarodějkách. Trochu mě mrzela absence Magráty Česnekové, ale Anežka Nulíčková má své osobní (ohromné) kouzlo a do trojice skvěle zapadá. Velmi mě potěšil vývoj Silvera. A potom je tady onen velkolepý křišťálový lustr na který jsem celou knihu čekal ...

mozkit
31.01.2017 5 z 5

Další bezvadnej díl s čarodějkama. Prostředí opery je super. Knížka nemá v podstatě žádný hluchý nebo nudný místo :)

kuruteku
30.11.2016 5 z 5

Povinná četba. Chci-li se o člověku a lidech něco dozvědět, vezmu si sérii s čarodějkami (nebo s hlídkou) a čtu a kochám se a čtu. I podruhé je tam něco nového. Největší čarodějnictví je čarodějnictví nepoužívat. A kdo rozezná Dobro od Zla, nemůže Zku sloužit. Vždyť to by se do kamene mělo tesat.

Tom Riddle
01.11.2016 4 z 5

OBSAHUJE SPOILERY K PŘEDCHOZÍM DÍLŮM O ČARODĚJKÁCH Magráta Česneková se na konci Dam a pánů konečně provdala za svého vysněného Verence, díky čemuž Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová tak přišly o svou nejmladší členku, a jak každý ví, duo čarodějek zdaleka nemá takové možnosti jako trio čarodějek. Jako na potvoru zrovna Anežka Perdita X Nulíčková Zasněná, která by do té úlohy byla bývala zapadla jako Stařenka do baletního sboru, má ovšem ambice uplatnit se v opeře. Se svým mohutným hlasem (a poprsím) a schopností zpívat dva party zároveň by se teoreticky neměla v tomhle teatrálním světě ztratit, to by ovšem nesmělo být dvou věcí. Zaprvé vraždícího maskovaného padoucha, který v srdci chová nezdravou nenávist vůči opeře, zadruhé faktu, že hvězdná kvalita je o tolik cennější než ryzí talent. Zdravíme Kristýnu.

Osobně jsem byl vždycky fandou čarodějek. Jejich příhody se mi trefují do noty nejpřesněji. A ač mám za to, že nejlepší díly jsou ty, ve kterých účinkuje sabat v podání Bábi, Stařenky a Magráty, Maškaráda je takové čokoládové potěšení s překvapením, protože Anežka se ujímá role "té třetí" s velkou vervou, ústřední záhada/parodie na fantoma opery je skutečně chytrá, zábavná a rozřešení člověka jednoduše zajímá, ale především Bábi i Stařenka jsou ve vrcholné formě, a i když se zrovna nehašteří a nepokoušejí se vymyslet, jak přimět Anežku stát se čarodějkou, uprostřed panoptika postav jako jsou Valtr Plíža nebo Kateřin Štandlík (nádherný překlad btw) jednoduše hláškují kulometnou rychlostí.

Nehledě na fakt, že Terry Pratchett nádherně vystihuje všechny půvaby opery, spolu s její teatrálností, kouzlem, afektovaností a vůbec vším, co k tomu patří. V maskách je totiž magie, opera z vás může udělat naprostého šílence, a doopravdy nikdy není konec představení, dokud nezazpívá tlustá dáma, na to můžete vzít jed.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Soudné sestry, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Maškaráda, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

shmaic
20.09.2016 5 z 5

jeden z nej dílů o čarodějkách. kvalitou mezi jinými knihami Zeměplochy bych přirovnal k nejlepším dílům noční hlídky. nabité hláškami od začátku do konce, které v podání různých osobností, kterými jednotlivé čarodějky jsou, z příběhu vyčnívají jako stařenka Ogová v řadě baletek. v nejtěžších chvílích pozorného čtenáře pošlou smíchem k zemi.
jsi tak ostrá, že mám strach, abys nepořezala sama sebe!
byl sentimentální jako večer u růžové lampy...
a mnoho dalších, na které si teď nemohu vzpomenout, ale určitě byly hrozně vtipné:D
a ještě musím přidat velkou pochvalu panu Kantůrkovi, jeho překlady se napříč díly jeví býti konzistentní a do Pratchetovy tvorby vnáší něco více.