Pastýřská koruna

Pastýřská koruna https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368942/bmid_pastyrska-koruna-O6P-368942.jpg 4 436 85

Pastýřská koruna je poslední knihou Terryho Pratchetta. Napsal ji během posledního roku svého života, ještě předtím, než začátkem roku 2015 podlehl neodbytné a atypické formě Alzheimerovy choroby. 5. kniha v sérii Úžasná Zeměplocha - knihy o Toničce Bolavé. Uzavřou se tu dobrodružství Toničky Bolavé, jejích oddaných Fíglů i spřátelených čarodějek. Objeví se i zcela nový hrdina, který si jistě velmi rychle získá sympatie čtenářů, a nikoliv jen jejich. Dojde k válce s elfy, která je sice krátká, ale o to zuřivější, a jistě neprozradíme nic nečekaného, když řekneme, že elfové i tentokrát odtáhnou s krvavými nosy. Podíváme se do Ankh-Morporku, k trpasličí firmě, která se zabývá výrobou košťat, a zažijeme dosti nezvyklou přeměnu povýšené čarodějky paní Našeptávalové. Rozloučíme se s celou řadou starých známých a jde o loučení o to těžší, že o jejich dalších osudech si už můžeme nechat jen zdát. Bylo ještě tolik knih, které chtěl Terry Pratchett napsat. Kdyby zůstal naživu, byla by nepochybně i Pastýřská koruna mnohem obsáhlejší, ale i tak je to dobrá kniha a fanouškové Terryho Pratchetta s ní jistě zažijí řadu příjemných chvil.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

The Shepherd's Crown , 2015

vajglik
17.05.2017 5 z 5

Krásné rozloučení s Terrym... Sice mě to, co se stalo jedné postavě, hodně překvapilo, ale i tak opět super příběh. A nepřekonatelní Nac Mac Fíglové nikdy nezklamou.

BarkaS
17.05.2017 5 z 5

Tušila jsem od prvních řádků, že je to, co se stane, nevyhnutelné, přesto jsem v autobuse vypadala, jako kdyby mě opustil manžel. Pratchett byl moudrý muž a věděl, že historie se opakuje, takže se není proč divit, že to elfové zkouší znovu. Díky, sire.

kuruteku
15.05.2017 5 z 5

Jak nedokončená? Jak obsáhlejší osnova děje? V první části jsem měl hodně na krajíčku, čtenáři vědí proč, v další části jsem - pravda - tušil, k čemu dojde, ale stejně to bylo krásné. A poučné. Hlupák by si mohl vzít ponaučení, že se máme bránit "cizákům", ale jak elfí královna, tak elfí král dokládají, že ono to tak horké není. Škoda, dvakrát škoda, ..., ale dál už je to jen na nás.

Kiszoun
14.05.2017 5 z 5

Je vidět, že Pastýřská koruna nebyla zcela dokončena a některé pasáže jsou jen takovou obsáhlejší osnovou děje, kterou mistr Pretchett nahodil a následně byla doplněna Robem Wilkinsem o rozšiřující "omáčku", zbytek je pak zcela plnohodnotná Pretchettova práce v plném rozsahu. Kniha by si zasloužila ještě tak o sto stran více, ale žel Slepému Io, Terry už to nestihl.
Knížka je i tak super! Humor, Tonička, čarodějky, elfové a (Kristusmárja!) Nac Mac Fígli, to vše pěkně ucelené a svázané do důstojného zakončení série o Toničce Bolavé. Jasné 4 hvězdy + 1 za nostalgii :-)

petrarka72
12.05.2017 5 z 5

Tonička Bolavá v botách Esme Zlopočasné - boj s Dámami a Pány o generaci později - svět, který se mění, a nutnost se podle toho zařídit - nahlédnutí do sebe a volba vlastní cesty. Dominuje příběh a humor, jako vždy. Krásné rozloučení. Díky, Mistře Pratchette.