Pastýřská koruna

Pastýřská koruna https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368942/bmid_pastyrska-koruna-O6P-368942.jpg 4 436 85

Pastýřská koruna je poslední knihou Terryho Pratchetta. Napsal ji během posledního roku svého života, ještě předtím, než začátkem roku 2015 podlehl neodbytné a atypické formě Alzheimerovy choroby. 5. kniha v sérii Úžasná Zeměplocha - knihy o Toničce Bolavé. Uzavřou se tu dobrodružství Toničky Bolavé, jejích oddaných Fíglů i spřátelených čarodějek. Objeví se i zcela nový hrdina, který si jistě velmi rychle získá sympatie čtenářů, a nikoliv jen jejich. Dojde k válce s elfy, která je sice krátká, ale o to zuřivější, a jistě neprozradíme nic nečekaného, když řekneme, že elfové i tentokrát odtáhnou s krvavými nosy. Podíváme se do Ankh-Morporku, k trpasličí firmě, která se zabývá výrobou košťat, a zažijeme dosti nezvyklou přeměnu povýšené čarodějky paní Našeptávalové. Rozloučíme se s celou řadou starých známých a jde o loučení o to těžší, že o jejich dalších osudech si už můžeme nechat jen zdát. Bylo ještě tolik knih, které chtěl Terry Pratchett napsat. Kdyby zůstal naživu, byla by nepochybně i Pastýřská koruna mnohem obsáhlejší, ale i tak je to dobrá kniha a fanouškové Terryho Pratchetta s ní jistě zažijí řadu příjemných chvil.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

The Shepherd's Crown , 2015

mari.seri
05.12.2018 4 z 5

Knihu jsem četla se smíšenými pocity. S radostí, že je to kniha mého nejoblíbennějšího autora, který mne nikdy nezklamal, ale zároveň se smutkem, že žádný další příběh ze zeměplochy už nebude. Není to ten starý známý T.P., kniha je samozřejmě poznamenána jeho nemocí jak už někdo níže uváděl, ale ruku na srdce, kdo z nás by zvládnul napsat knihu v době, kdy bojuje se zákeřnou nemocí. Myslím, že to bylo důstojné zakjončení série o Toničce bolavé a jejich modrých kamarádech :-)

Barnie
25.11.2018 3 z 5

Povedená knížka. Těšila jsem se na ni a jsem ráda, že jsem Zeměplochu přečetla celou, ale svým způsobem bych ji raději nečetla. Trochu SPOILER, ale nějak jsem postrádala klasický Pratchettovský humor a lehkost, kniha je vlastně smutná. Je to pochopitelné, vzhledem k tomu, co se dělo s autorem a rozhodně to není výtka. Jen bych si možná raději nechala ten dojem, co jsem měla ze zbytku série. A ráda bych si nechala některé iluze, ne že mi umře jedna z oblíbených postav.

girdi
15.11.2018 5 z 5

Mám sérii o Toniččce ráda a velmi mě mrzí, že její finále už Terry Pratchett nestihl dokončit (stejně jako žádnou z dalších knih :-(). Zbylo mnoho nevyrčeného, ale tak to na světě chodí. I přesto kniha nabídla mnoho skvělých postřehů, zajímavých postav (Gracián a Mefistofeles byli báječná dvojka), vtipů.... no prostě i tak to bylo moc příjemné čtení. Tak zase příště na Zeměploše...

avalonek
15.11.2018 3 z 5

Já vím,že mě tu asi ukamenujete,a manžel tento komentář taky nesmí vidět,ale asi nejsem cílová skupina.Nějak mě příběh nevtáhl do děje,i když Tonička byla supr čarodějka,ale prostě mě to fakt úplně nevtáhlo..Ale dám Zeměploše ještě šanci a další knihy zkusím.Uvidíme,člověk nikdy neví..

sarka9190
09.11.2018 5 z 5

Hodnotí se mi těžko. Mluví ze mne i soukromé pocity, jelikož minulý rok, před tím, než jsem Pastýřskou korunu začala číst, zemřela moje babička. Víceméně, kdybych tenkráte věděla, co bude v knížce, asi bych její četbu odložila. Ale stalo se. Kniha je to skvělá, přináší hořkost, lítost a smíření. Toho posledního se mi dostalo až o nějaký čas později. Člověk si říká, kdyby měl autor na tomto světě více času, kam by Zeměplochu posunul. Knížka je nedokončená, ale nabízí tolik nevyřčených možností, jak by se to mohlo odvíjet dále... Takže za mně je tato Pastýřská koruna synonymem pro rozloučení a přesto, že sérii s Toničkou zbožňuji, bude chvíli trvat, než se k ní vrátím. Myslím, že se na chvilku budu soustředit na Noční hlídku.:-)

liska8160
01.11.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších Pratchettových knih, které jsem četla. Při vědomí, že to je jedna z jeho posledních, ne-li poslední vůbec, mě velmi dojalo, jak kniha řeší témata smrti a jak uzavírá nejen příběh Toničky Bolavé ale i mnoho jiných. Jako poslední příběh ze Zeměplochy nemohl napsat lepší. Brečím i při psaní téhle recenze.

Karcoolka2210
24.10.2018 4 z 5

Síce jeho posledná kniha, no pre mňa len druhá kniha. Ale bola super. Keď som pred asi 4 rokmi siahla po prvom Pratchettovi, tak mi vôbec nerezol a po pár kapitolách som to vzdala. No k prečítaniu prvej ma priviedol darček na narodeniny a k prečítaniu druhej čitateľská výzva. Myslím, že ostatné si postupne prečítam z vlastnej vôle ;)

Carneol
28.09.2018 5 z 5

Nemohu tuhle knihu ohodnotit s odstupem a chladnou hlavou. Příliš mnoho emocí a také vědomí, že Terry Pratchett už žádnou další knihu nenapíše... Pět hvězdiček jako pocta mému oblíbenému autorovi a milovaným postavám.

marieke
22.09.2018 4 z 5

Knihy T. Pratchetta mě doprovázejí od 8. třídy ZŠ, tedy víc než 15 let a jsou spojené i s dalšími vzpomínkami, a tak je pochopitelné, že po nich v srdci zbude prázdné místečko. Děkuji za toto rozloučení a za práci nejen Terryho, ale samozřejmě i nepřekonatelného překladatele pana Kantůrka. Doufám, že oba už jsou na Zeměploše s čarodějkami, Fígly, mágy, trolly, trpaslíky, skřety, Hlídkou, příslušníky různých cechů a všemi nezapomenutelnými postavičkami...Budete mi chybět.

markyticka
14.09.2018 5 z 5

Rozloučení nejen s Bábi Zlopočasnou, ale i s celou Zeměplochou - důstojné a milé, občas zábavné a přesto mi ukápla nejedna slza. Sbohem od Pratchetta i Kantůrka „ANO. TOTO JE POSLEDNÍ CESTA NÁS VŠECH. S VÁMI ODCHÁZÍME I MY A ZŮSTANEME POUZE V LIDSKÝCH SRDÍCH A PŘEDSTAVIVOSTI."

Sněžková
20.08.2018 4 z 5

Je mi smutno, když vím, že o Graciánovi a Mefistofelovi už si nikdy nic nepřečtu, měli potenciál...
Poslední knížka pana Pratchetta... Chvílemi temná, chvílemi poučná, pro mě stejně dobrá jako byly všechny ostatní. Je těžké být kritická k autorovi, kterého milujete. S bohy, sire Terry!

jaroiva
25.07.2018 5 z 5

Mrzí mě, že se už nestihla rozvinout víc linka s Přestůněm. Ale celkově, i proto, že vím, že je knížka poslední, ve mně vyvolala melancholickou náladu. Proto musím dát za 5*, i když jsou, co do dějové i slovní bohatosti, jiné Terryho knížky i lepší. Tahle poslední Tonička je ale určitě důstojným zakončením celé zeměplošské série.

musska
13.07.2018 4 z 5

Poslední kniha Terryho...úplně, dotažené to sice nebylo jak by si Terry přál, ale i tak se to četlo dobře, sem tam trochu rychlejší poskočení v ději, by asi ještě upravil, kdyby měl čas. Každopádně do výzvy se výborně hodí a četla jsem ji s potěšením.

Gedzita
24.06.2018 4 z 5

Nádherné a velmi emotivní loučení se světem Zeměplochy. Pastýřská koruna je opravdu zvláštní knížka o smíření se smrtí a uvědomění si sebe samého. Ano, je nedotažená, ale přesto neskutečně silná.

Dave_Jame
08.06.2018 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tato kniha ve mě vyvolala silný pocit smutku. Ne proto že to je poslední dílo jednoho z mých nejoblíbenějších autorů, ale proto, že poslední jeho knihy jsou literárním důkazem toho, jak zákeřný dopad má na lidskou mysl nejen stáří, ale i nemoc, proti které tak úpěnlivě Terry bojoval. Knihu bych určitě nedoporučil někomu, kdo s tvorbou pana Pratchetta není podrobně seznámen. Víc než kvalitní literární zážitek je toto dílo sentimentálním rozloučením s autorem, jeho tvorbou a jeho světem.

david5746
24.05.2018 5 z 5

Po docela hodně špatném "Pod parou" jsem se rozloučení s autorem docela bál, ale celkově to dopadlo dobře. Možná, že tam podle doslovu ještě nestihl dodat všechna moudra a poučení generacím příštím a knihu objemově zněkolikanásobit.
Pastýřská koruna je tak docela krátké, ale ucelené dílo, kde potkáme hodně klasických postav a rozloučíme se nejen s autorem. Smrt jedné klíčové postavy jsem vlastně uvítal, pokud se bude někdo snažit napodobovat zeměplochu, zrovna prznění této geniální postavy by mi asi vadilo nejvíc.
No a jinak se jedná o klasickou knihu ze série Tonička Bolavá. Já jsem byl spokojen.

Vojslava
04.04.2018 5 z 5

Poslední kniha je poslední kniha a to se těžko hodnotí... ale příběh uzavřela, opět poskytla hezké zápletky a nápady a samozřejmě bez kvalitního překladu by nebyla taková. Škoda, že si kvůli těm schůzkám se Smrtěm už nic dalšího ze Zeměplochy nepřečteme...

Gi-Gi
29.03.2018 4 z 5

pratchett, na kterého dopadají smutky tohoto světa, ale stále skvělý,

byyz
17.03.2018 5 z 5

Skutečně skvělá!
Četla jsem ji jako druhou ze Zeměplochy a ničemu to nepřekáželo. Jen jsem měla občas problémy s orientací v množství osob (z nichž aspoň některé by mi byly pravděpodobně známy z předchozích knih).

Galadwen
08.03.2018 3 z 5

Když se oprostím od sentimentu plynoucího z prosté skutečnosti, že jde o Pratchettovu poslední knihu, musím objektivně napsat, že Pastýřská koruna není žádná sláva. Je tu příliš mnoho postav a příliš mnoho motivů nerozvinutých, zatímco jiné naopak působí neseškrtaně, řečí jako vody a většinou bez humoru, na který je člověk u této série zvyklý, zápletka minimální. Do nejlepších Zeměploch má míle a míle daleko a i jako spotřební fantasy pro mládež je to spíš průměr.