Pastýřská koruna

Pastýřská koruna https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368942/bmid_pastyrska-koruna-O6P-368942.jpg 4 436 85

Pastýřská koruna je poslední knihou Terryho Pratchetta. Napsal ji během posledního roku svého života, ještě předtím, než začátkem roku 2015 podlehl neodbytné a atypické formě Alzheimerovy choroby. 5. kniha v sérii Úžasná Zeměplocha - knihy o Toničce Bolavé. Uzavřou se tu dobrodružství Toničky Bolavé, jejích oddaných Fíglů i spřátelených čarodějek. Objeví se i zcela nový hrdina, který si jistě velmi rychle získá sympatie čtenářů, a nikoliv jen jejich. Dojde k válce s elfy, která je sice krátká, ale o to zuřivější, a jistě neprozradíme nic nečekaného, když řekneme, že elfové i tentokrát odtáhnou s krvavými nosy. Podíváme se do Ankh-Morporku, k trpasličí firmě, která se zabývá výrobou košťat, a zažijeme dosti nezvyklou přeměnu povýšené čarodějky paní Našeptávalové. Rozloučíme se s celou řadou starých známých a jde o loučení o to těžší, že o jejich dalších osudech si už můžeme nechat jen zdát. Bylo ještě tolik knih, které chtěl Terry Pratchett napsat. Kdyby zůstal naživu, byla by nepochybně i Pastýřská koruna mnohem obsáhlejší, ale i tak je to dobrá kniha a fanouškové Terryho Pratchetta s ní jistě zažijí řadu příjemných chvil.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

The Shepherd's Crown , 2015

Atlantis
05.03.2018 2 z 5

Bud to znít hnusně, cynicky, nevhodně a prostě špatně, ale jestli měla Zeměplocha pokračovat takhle, tak je lepší, že už Terry nic nenapíše.
S příchodem klikačů začala Zeměplocha ztrácet svoje kouzlo, vtip a lehkost a Pastýřská koruna je vrchol (nebo spíše dno) tohoto vývoje. Vše je až moc moderní, nudné, rozplizlé a hlavně nevtipné! Tím se vždy Pratchettovo dílo odlišovalo od ostatních fantasy - skvělým humorem. Tady najdete dva vtipy.
Série s Toničkou byla vždy to nejhorší, ale já ji bral jako jakýsi spin-off Zeměplochy. O to ví mě rozzuřilo, že zde zemřela jedna z nejdůležitějších postav série. Tady. V tomhle marastu. Proč? A to, že dědictví této postavy získal člověk, který se poprvé objevil zde, je výsměch.
Při loučení s touto postavou a průletem Zeměplochou vidíte, jak na tuto skutečnost reaguje plejáda známých postav. Je krásně vidět, že jde o rozloučení Terryho Pratchetta, jeho poslední sbohem, poslední zamávání milovaným osobám.
Jde o smutný konec fantastické série. Bylo to jako sledovat starého dobrého kamaráda, se kterým jste strávili roky, pomalu stárnout, umírat a mizet před očima. Až z něj nakonec zbyla jen ta Pastýřská koruna.

gleti
22.02.2018 5 z 5

Tonička Bolavá v plné síle, aneb Pratchettovy čarodějky jako jedny z nejúžasnějších literárních postav vůbec.

LilyJane
18.02.2018 5 z 5

Velmi krásná kniha, jako vždy. Na konci mi bylo úzko z toho, že žádná další už nebude.
Je vidět, že Terry už neměl čas knihu rozvézt a propracovat tak jak u něj bývá zvykem, ale ani tak to neztratilo svůj půvab. Je to krásné dokončení celé série. Tonička nám dospěla a člověk je na ni (i na Fígly) velmi pyšný!

wooloong
01.02.2018 4 z 5

Toničku jsem nikdy neměla moc ráda. Byla příliš dokonalá a do omrzení všemi chválená, s takovou postavou se neztotožníte. Vtipnou linku příběhu naštěstí zachraňoval Malej národ nebo ostatní čarodějky. Pratchett dokázal napsat bezuzdnou srandu, aby se vzápětí do hloubky soustředil na závažný problém a podchytil na něm to nejpodstatnější. Jak již bylo podobně řečeno níže, tady se spíš klouzalo po povrchu a nějaké ty motivační řečičky byly mělké a plytké. Nepratchettovské. Příběh opravdu nedržel moc pohromadě a absolutně jsem nepobrala proměnu paní Našeptávalové. Beru to jako tichou vzpomínku na autora, který mi přinášel radost, zábavu, napětí a poučení po mnoho let. Děkuji, pane Pratchette.

majxik
31.01.2018 5 z 5

Je to hezká knížka, pár škraloupů na ni sice najdete, ale když si přečtete vysvětlení na konci knížky, tak pochopíte proč se zdá trošku nedodělaná.

karel0684
24.01.2018 5 z 5

Poslední kniha a je to na ní znát. Mám pocit, že vedlejší postavy jsou méně prokreslené a příběhy spíše načaté než řešené. Ale jinak ... dobré oddychové čtení, které se drží laťky Zeměplochy

Noita
17.01.2018

Mrzí mne to, co musím napsat, ale o mrtvých jen (dobře) pravdu.
Dočetla jsem skrz zuby poslední pratchettovku. Úvod byl slibný. Jenže velmi záhy se to tak nějak rozplizlo. Vím, že byl nemocný a tak dál. Jenže z konstrukce příběhu mám neodbytný pocit, že to nesestavoval on, že to prostě sepsal do příběhu někdo jiný a ještě mu do toho krafala celou dobu dcera (projevuje se jako průměrná členka Femen). Jen těch stránek motivačních pindů – desítky. Nesmyslný závěrečný souboj na třetinu knihy. To budovatelské "uvědomění", jak "Hej rup!", kdy najednou je královna víl Toniččinou přítelkyní a hodnou holčičkou, paní Našeptávalová je zčistajasna nedocenitelnou pomocí a oporou týmu, skřeti, kterými všichni lidé pohrdali jsou ze dne na den nedílnou a milovanou součástí společnosti. A hlavně se mne neptejte na toho vegetariánského slabčáka přeoperovaného na čarodějku s jeho liškovzdornými kuřaty a všemocnou kozou kozenou! A proto všechno musela ta nejlepší umřít? Kdepak, to nekonstruoval Terry, to se jen někdo snažil lepit některé jeho myšlenky a rozepsané nápady do kliškovitého příběhu v domění, že to bude velkolepější. Není.
Pietně za ta krásná desetiletí hodnotím jen slovně, hvězd by bylo poskrovnu.

roso.mak
15.01.2018 5 z 5

Díky, pane Pratchette!

Vesmich
11.01.2018 3 z 5

Svět se mění, staré odchází, nové přichází a nedá se s tím nic dělat. Takové poselství na mě hledělo zde z tohoto autorova vlastního requiem. Začátek knihy je silné, tradičně podmanivé vyprávění protkané myšlenkami tak přesně vyjádřenými, že snadno a navěky zapamatovatelnými. V druhé části knihy se právě tato dlouhodobě nejsilnější stránka Zeměplošské ságy ztrácí, aby se proměnila v pouhou kostru příběhu, která by potřebovala pořádně obalit masem, aby měla sílu, kterou mít mohla. Takto některé pasáže působí spíše jako moralistické přednášky Toničky Bolavé směrem k Beladoně a jiných k jiným. Stáří je užitečné, zdvořilost se vyplácí a každý má právo si zvolit vlastní životní cestu. Chvílemi je to tak otravné, až se to nedá vydržet.

MC87
24.12.2017 4 z 5

Nesmírně vlídná a přitom syrová kniha Terryho Pratchetta začíná smrtí jednou z hlavních postav (což je podobně výjimečná událost jako u Simpsonů). Téma smrti je všudypřítomné, nikoli však s nadsázkou v podobě Smrtě, ale víc „doopravdy", čímž myslím regulerní masakry lidského pokolení...

O tomto posledním díle jednoho z nejlepších fantasy spisovatelů se ví, že ho autor nestihl řádně dokončit, čemuž odpovídá spíše kratší stopáž knihy, takže se například nedozvíme, jak dopadla Tifanny s Prestonem…

Terry Pratchett mě provázel 2/3 mého života a nesmírně mě mrzí, že už nebude. Vzhledem k jeho produktivitě si ho ale může člověk neustále připomínat a pokaždé číst něco jiného. Oceňuji, že když se dověděl svou diagnózu, tak nepolevil ve svém pracovním tempu a „staral“ se o své čtenáře, ať mají stále co číst.

Díky Terry.

Praevka
18.12.2017 4 z 5

Četlo se to velmi dobře, škoda, že to už Pratchett nestihl víc rozpracovat. V některých částech je velmi poznat, že na nich mělo být ještě pracováno. Ale celkově jsem spokojená, za mě se jedná o důstojné rozloučení s Panem Spisovatelem.

Varjohukka
28.11.2017 5 z 5

Velká škoda, že je kniha poslední :(

maryska09
20.11.2017 4 z 5

Zemeplochu pana Pratchetta mam prectenou celou a knihy o Tonicce Bolave povazuju za ty nejlepsi. I tato posledni je vyborna, ale bohuzel je na ni znat jeji nedokoncenost. Autor mel vymysleny zacatek, prostredek i konec, ale uz nestihl dokreslit vsechny postavy ani jejich ciny. Z predchozich knih je mi jasne, ze i tato by byla mnohem obsahlejsi. I tak velmi dekuji pane Pratchette, vytvoril jste pro nas uzasny, nezapomenutelny svet.

Souteska
20.09.2017 5 z 5

Miluju dílo pana Pratchetta a knihy o Toničce... Co dodat? Díky, Terry!

Shashlick
07.09.2017 4 z 5

Tu jednu hvězdičku jsem strhnul za, podle mě, Toniččino chování, které k ní vůbec nesedí.
[SPOILER] Několikrát sama sebe protěžuje jako určenou nástupkyni. Přičemž z předchozích knih Tonička vyšla jako ta, za kterou mluví spíše činy, než slova.

haki34
03.09.2017 5 z 5

A do psí nohy !! je tady poslední....to snad mluví za vše...nebudu hodnotit, jestli je dobrá, kdo a jak dopsal, že to moho být takové, nebo onaké...jiné to už nebude...a nebude už nic dalšího...a to mě naplňuje smutkem... Nebylo to dokonalé, nebylo to z nejlepších, ale bylo to důstojné rozloučení se Zeměplochou, a s námi všemi.
Jak píše Eorin - pasáž s Bábi Zlopočasnou opravdu vypadá jako Terryho rozloučka..

Díky Terry za Zeměplochu, za skvělá dobrodružství, Bábi jednu kapitolu uzavřela a my si můžeme spolu s Toničkou domýšlet další....

Eorin
30.08.2017 5 z 5

Nádhera!
Děkuji siru Terrymu za poslední Toničku Bolavou, děkuji i tomu, kdo Pratchettovo dílo dokončil (ano, je ta cizí ruka znát, ale díky ní to nezůstalo pouze na stole, ale můžeme to teď číst). Bylo to pěkné, důstojné rozloučení se Zeměplochou a co navíc, bavilo :)
BTW, na úplném začátku jsem to nádherné rozloučení s Bábi Zlopočasnou probrečela - však mi přišlo, jako kdyby se skrze Bábi loučil sám Terry s psaním, se Zeměplochou, se životem. A bylo to krásné.

Fuksinka
28.08.2017 4 z 5

Můj komentář byl přesunut do diskuse. Najdete ho tedy tam. Přestože jsem velmi výrazně upozorňovala na spoilery v něm obsažené, raději ho přesunuli. Zřejmě se běžní uživatelé Databáze nedokáží sami rozhodnout, zda číst dál. Rozhodnutí správců, čili respektuji, ikdyz nechápu.

Eridan
25.08.2017 5 z 5

Na přebalu knihy a v jejím doslovu se píše, že kniha nestačila být úplně dokončena. Většina čtenářů na to ve svých komentářích kriticky naráží. Přesto mu pak dají pět hvězd... Zvláštní. Jediné v čem bych dal možná za pravdu těmto hlasům je, že hlavní záporák byl odhalen předem a nedozvěděli jsme se o něm skrze náznaky jako v předchozích dílech. Ale jinak? Knihu jsem přečetl za dva dny. Nesmírně mě bavila. Terry opět oživuje své myšlenky o lidskosti a dalším velkým tématem je tentokrát spolupráce. To, že člověk občas nemůže zvládnout všechno sám a rád s někým spolupracuje. Protože i to dělá člověka člověkem. Začátek dojemný, závěr akční.
Pár citátů: "Tonička Bolavá je první mezi pastýři, protože staví ostatní nad sebe."
"Život je něco jako boj proti všemu."
Děkuji sire!

Ketkaket
22.08.2017 5 z 5

Poslední, to je je první co člověka napadne, když si vezme do ruky Pastýřskou korunu.
Přečetla jsem ji jedním dechem... a ano nebyla nejobsáhlejší, ano nebyla propletená jak jsme u Terryho zvyklí, ale je to on pořád ve skvělé formě. Tonička ani Nac mac Fíglové nezklamali. :-) Krásný příběh...jen bitka mohla být delší a krvavější.