Útěk

Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295920/bmid_utek-IjZ-295920.jpg 4 475 134

Román o tom, jak nás formují naše touhy a jak rozhodující, avšak proměnlivou roli hraje v našich životech přátelství. Je rok 1965 a pětice teenagerů pod vedením sedmnáctiletého Jacka Mackaye opouští své domovy v Glasgow a míří do Londýna. Jack nemusel přátele dlouho přemlouvat, aby utekli před svými nudnými životy a násilnickými rodinami a aby jako kapela vyrazili za slávou a štěstím. Jenže chlapci brzy zjišťují, že realita nemá s jejich sny nic společného, a tři z nich se do osmi týdnů od útěku vracejí domů s nenávratně poškozenými životy. O padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě a tři muži, nyní téměř sedmdesátníci, se musejí vrátit do města a čelit démonům, kteří je po pět desetiletí strašili a ničili jim život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Runaway , 2015

vipera
09.06.2021 4 z 5

Hezky vykonstruovaný příběh ústřední pětice. Na pozadí protkaný řadou známých jmen a reálií té doby.

DvěTéčka
23.03.2021 5 z 5

Opravdu zajímavý nápad na děj. Moc se mi líbily skoky mezi minulostí a součastností, které měli hlavu a patu :)

jaromir2255
29.01.2021 3 z 5

Trochu jiná než ostatní. Detektivka to byla až na konci. Jinak to byl útěk..... Příběh pěti kamarádů vcelku dobrý, ale málo pravděpodobný.

zuzi.d
26.01.2021 3 z 5

Tentokrát detektivku nečekejte. Je to příběh dvou cest za změnou, svobodou... životem.
Příběh příjemně ubíhá a přechody mezi minulostí a současností jsou zasazeny na ta správná místa.

Mayaotzin
06.01.2021 5 z 5

Bylo to velmi čtivé, utíkalo to velmi rychle, mělo to prostě spád :) Peter prostě umí :-)

iveta3689
15.12.2020 2 z 5

Řemeslně je to napsané dobře, ale bohužel neslané nemastné. Bylo mi jedno, jak to s postavami dopadne. A po nudném ději následoval rádoby překvapivý závěr, bohužel udělal z celého příběhu naprostou slátaninu. Škoda, autora mám ráda, ale tohle se mu vůbec nepovedlo.

3nitka
07.12.2020 4 z 5

"To je největší zločin, jakého se v životě můžeš dopustit. Bát se života. Máme jeden jediný a ty máš ještě pořád většinu před sebou. Tak jím neplýtvej. Věř mi. Nechceš se za padesát let ohlédnout a litovat, že jsi něco neudělal. Nic tě zevnitř nerozežere víc než lítost."

faba
22.11.2020 2 z 5

Opět téma Petera Maye. Současnost a minulost. Jak se mi líbilo téma minulosti ve Skále a Muži z ostrova Lewis, tady to bylo naopak. Víc mě zajímala současnost. Bylo to takové roadmovie (vlastně roadbook) na druhou. Trochu mi to ze začátku připomínalo film Staříci, nevím proč. Ale kniha to byla čtivá, jak se na Maye sluší a patří. A to je tak asi vše, co k tomu můžu napsat. Vracet se k ní nikdy nebudu. Kvalit Skály, ani Muže z ostrova Lewis nedosahuje ani po kotníky.

EvikU.
26.08.2020 4 z 5

Je to zvláštní jak si někdy člověk udělá podle jedné knihy obrázek. Po ostrově Entry jsem se na tuto knihu moc těšila. Další kniha od tohoto autora, jupí. Ale za mě teda trochu zklamání. Do 250 stránky to bylo na 3*. Konec už byl hezky čtivý, tak si vysloužil ještě jednu hvězdu. Ale na plný počet to opravdu není.

Ale na sérii ostrova Lewis se stále těším a chystám.

Sirael440
10.08.2020 5 z 5

Další dílko mého oblíbeného autora, které nezklamalo. Bavíte se a čtete jedním dechem.

Susan94
25.05.2020 4 z 5

Jiný a přesto stejně čtivý May. Zajímavý příběh, zápletka na úrovni tak jak to známe. Skvěle zvolené dvě časové linie, kdyby snad byl příběh více o skupině, která se mohla třeba proslavit, četla bych to s větším zaujetím. Bylo to opravdu hlavně o Útěku nějak, od někoho, od něčeho....a to nutí čtenáře přemýšlet o životu a světě a to taky není na škodu.

Karborund
15.05.2020 5 z 5

Tohle přesně dělá P. Maye čím je. Dvě časové a dějové roviny splynoucí v jeden příběh. Uvěřitelné postavy, věrohodnost, krásný příběh jehož součástí jsem se stal i já. Díky.

Keiron196
28.04.2020 5 z 5

Pokaždé je to dokonale vystavěný příběh, vždy velmi emotivní. Odehrávající se v prostředí, kterého cítíme vůně, musíme si uvařit čaj, jaká je nám z popisu zima.
A pak přijde chvíle, kdy již musíme román dočíst na jeden zátah, pokaždé se zatajeným dechem a s velmi překvapivým rozuzlením. Proto knihy Petera Maye máme rádi.

Didi15
27.04.2020 5 z 5

Potřebuji nutně více knížek do knihovny od tohoto autora. Je naprosto odzbrojujicí. Skvěle vystavený příběh, dvě navzájem doplňující se linky. A zase jsem zamilovaná. :)

Lamanai
20.04.2020 5 z 5

Odzbrojující! Ani jsem nedýchal. Od Petera Maye jsem předtím četl tři thrillery ze dvou proslulých sérií, ale tento příběh byl nejlepší. Autorův vypravěčský talent je nezměrný. Řada odkazů na nejen kulturní život šedesátých let v Londýně. A ten soundtrack! Srdce mi zaplesalo.... Vřele doporučuji k přečtení!

akdar72
07.04.2020 5 z 5

Už dávno bylo předurčeno, co se má stát.
Nepřestal osud perem dobré i zlé psát.
Marně se rmoutíš, marně se též namáháš.
Je předurčeno, co se s námi musí stát.

Hanys_
07.03.2020 5 z 5

Peter May je bourák. Po trilogii z ostrova Lewis jsem nevím proč čekal, že už mi nemá moc co dát. Ale očividně jsem se spletl. Útěk zase mistrovsky proplétá dvě časové linie, kdy každá sama o sobě je fantastická, a vydala by za samostatnou skvělou knížku.

kalache
01.02.2020 4 z 5

...smůla nechodí po horách,ale po lidech.Opravdu jsem ty hochy litoval...

Tomasblaha
14.01.2020

Jak je u Maye zvykem, perfektně vykreslené prostředí a atmosféra roku 1965 i 2015: emotivní příběh, do kterého se na začátku musí člověk trochu zakousnout (ti důchodci nepůsobí nejdříve moc sympaticky), ale pak se lze jen ztěží odtrhnout - člověk si ty scény v Leeds nebo Londýně roku 65 dokáže úplně vizuelně představit. Je to nádherný emotivní příběh party kamarádů. Není to ovšem poprvé, co jsem u Maye zklamán koncem. To rozuzlení je najednou moc rychlé, těžko uvěřitelné, epilog moc krátký, a čtenář (tedy alespoň já) má pocit, jako by mu byl autor ještě něco dlužen, jako by příběh zůstal tak trochu nedopovězen...

Vlaďkaa4
31.12.2019 5 z 5

Zase je to vic pribeh nez krimi. Zacatek me moc nebavil a najednou byl epilog????

Peter May
skotská, 1951