Útěk

Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295920/bmid_utek-IjZ-295920.jpg 4 475 134

Román o tom, jak nás formují naše touhy a jak rozhodující, avšak proměnlivou roli hraje v našich životech přátelství. Je rok 1965 a pětice teenagerů pod vedením sedmnáctiletého Jacka Mackaye opouští své domovy v Glasgow a míří do Londýna. Jack nemusel přátele dlouho přemlouvat, aby utekli před svými nudnými životy a násilnickými rodinami a aby jako kapela vyrazili za slávou a štěstím. Jenže chlapci brzy zjišťují, že realita nemá s jejich sny nic společného, a tři z nich se do osmi týdnů od útěku vracejí domů s nenávratně poškozenými životy. O padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě a tři muži, nyní téměř sedmdesátníci, se musejí vrátit do města a čelit démonům, kteří je po pět desetiletí strašili a ničili jim život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Runaway , 2015

Miláček484
04.12.2017 5 z 5

Kniha mě úplně pohltila, velmi zajímavé čtení, úžasná zápletka.

Andulka VK
03.11.2017 5 z 5

S klidným srdcem dávám pět hvězdiček ... zatím jsem ostrovní trilogii nečetla,tohle byla po Výjimečných lidech teprve má druhá kniha od Petera Maye,ale naprosto mne uchvátila.A obě linie příběhu se plynule prolínaly,návraty do roku 1965 a zpět do roku 2015 byly psány nenásilně-moc se mi tato kniha líbila-a i ta konfrontace mládí(unuděného Rickyho)se zkušeností starší generace mne silně oslovila...každopádně stojí za přečtení,přestože při čtení komentářů je mi jasné,že všem se tento styl psaní líbit nemusí.Peter May prostě psát umí !

šipek
10.10.2017 4 z 5

Tak spíše než detektivka je tato kniha román v kterém se prolínají dvě časové linie. Vražda je pouze okrajová záležitost. Pěkně napsané jak je u tohoto spisovatele zvykem, ale ostrovní trilogie je nesrovnatelně lepší.

Roubas
06.10.2017 5 z 5

Šedivá realita narážející do snů, nerozvážnosti a ideálů mládí zabalená do Mayova dokonalého vyprávění. Kniha o síle přátelství, ale hlavně o tom, že je třeba žít. Aby se nestalo, že až se vlak bude blížit do poslední stanice, nás ohlédnutí za ujetou trasou nesežralo zaživa.

Sonik1974
02.10.2017 4 z 5

Moc se mi kniha líbila. Příběh o tom, jak stáří může být prospěšné mládí.

sofi
29.09.2017 5 z 5

Je to už třetí kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a myslím si, že tahle zatím vítězí. Do poslední chvíle nevíte, co strašného se vlastně v minulosti odehrálo a jak to souvisí s přítomností. Když jsem dočetla, tak na mě padla nostalgie a řekla jsem si: "tak to byla bomba."

jeduna
14.09.2017 3 z 5

moje máma toho Maye sem tam koupí, pak mi to dá a já to přečtu. žádnej výraznější literární zážitek z toho nemám, ale takhle jako před spanim... je to dobrý, čtivý, ale zároveň mě to nenutí zírat do toho celou noc :) ty jeho ostrovní knížky byly každopádně lepší.

Maanna
28.08.2017 3 z 5

V knize je uplatněn postup proplétání minulosti a přítomnosti, který už se objevil v předchozích autorových knihách. Plusem jsou hlavní postavy, jejich vztahy a popis prostředí, i když tady to zkrátka nemá sílu ostrova Lewis. Na druhou stranu mi přišly některé motivy trochu na efekt a nedotažené - třeba celý Simon Flet a jeho vražda by tam snad ani nemuseli být a podobně i motiv projektu ve Victoria Hall byl takový nakousnutý a nevyužitý.

Pet007
30.07.2017 4 z 5

Knihu jsem vyhrála v soutěži. Autor patří mezi mé oblíbence. Příběh je spíše smutný. Vražda je jen takovou okrajovou záležitostí. Jde hlavně o to, že čas letí a je potřeba příležitost chytit za pačesy. A je pravda, že starý člověk se uvnitř cítí stejně jako mladý, můj bývalý tchán mi to nedávno potvrdil. Jen ta tělesná schránka už to prostě občas nezvládá.

marieke
08.06.2017 3 z 5

Nebylo to špatné, hlavně kvůli mým oblíbeným 60. létům, ale trošku to působilo spíš jako cestopis Británie, zas nějak strhující to nebylo. Každopádně naléhavé poučení, že nejhorší v životě je litovat věcí, které člověk mohl nebo měl udělat a neudělal...nějak se s těmi knížkami o seniorech v poslední době roztrhl pytel, ale je to zas něco jiného a ráda si je přečtu.

Marčullkas
18.05.2017 3 z 5

Peter May mě nepřestává překvapovat a nikdy nevím co od jeho knížky můžu očekávat, ale vždycky jsem přesvědčená, že to bude výborné čtení!

konicekbily
15.05.2017 5 z 5

Nádherná kniha z trochu jiného soudku nápadů autora. S příběhem se ztotožní mnoho vrstevníků po celé Evropě - taková byla léta šedesátá! Obě linie příběhu jsou provázané a konec je srozumitelný.

Melanka
01.05.2017 4 z 5

Zase skvělé čtení. Jiná doba, jiné kulisy, ale opět napínavé a zajímavé. Hned jsem si pustila Dylanův klip a mrkla se, jak to teď vypadá v Leedsu.

amysa
30.04.2017 5 z 5

Peter May je pro mě pan spisovatel:-) Sice ještě nemám přečteno vše, co mu u nás vyšlo, ale i těch pár knížek, které jsem dosud měla možnost přečíst, si mě jednoznačně získalo!
A i Útěk bude rozhodně patřit mezi moje topky:-) Celý příběh byl pro mě sice malinko předvídatelný, ale vůbec mi to nevadilo, spíše naopak, potřebovala jsem co nejdřív zjistit, jestli je má intuice správná a tak jsem písmenka, slova, věty... hltala jedno za druhým...
Obě linky příběhu mě bavily a udržovaly v napětí až do samotného konce a jak to tak u dobrých knížek bývá, když se konec přiblížil, bylo mi to líto... Zkrátka a jednoduše to shrnu : Líbilo, líbilo, líbilo a doporučuji všem!

Jonny
20.04.2017 5 z 5

Peter May překvapil! Četl jsem od něj Skálu, a ta mě moc neuchvátila. Touhle knihou je vše odpuštěno. Čtivé, napínavé, zajímavé, překvapivé a místy možná i poučné. I to přeskakování z minulosti do současnosti a zpátky bylo citlivé (obvykle mi tyhle skoky dost vadí).

kuruteku
27.02.2017

Detektivka, která není detektivkou; nostalgie, která skrývá temná tajemství; rozhodnutí na křižovatce, které nepřinese nic pozitivního. A šedesátá léta rovnou s odvrácenou stranou. Čte se to náramně, až si říkám, jestli není Ostrava české Glasgow. To je snad jediná "vada" na kráse - a nevím, jestli v originále či překladu - že ten kontrast Skotska a Londýna není ještě větší. Paradoxně pauza po první třetině (asi na dva měsíce) způsobila, že jsem nečetl detektivku a že mi v závěru bylo tajemství smrti úplně lhostejné. O něj nešlo, šlo o šanci začít jinak, o účtování s vlastní zbabělostí. Od Petera Maye se mi čte všechno dobře, ale Skotsko je jen jedno.

knihomolka525
26.02.2017 3 z 5

moje druhá kniha od Maye.Musím ale př iznat že Ostrov Entry mě oslovil víc.Dost mě vytáčí způsob vázání knihy.Zbytečně roztahaný děj na mnoho stran spousta bílého nepopsaného místa = zbytečná váha.Ve finále tak působí rušivě když musím neustále obracet stránky.Dávám přednost klasické knize ale zabírá i spoustu místa v knihovně.

zdenek118
22.02.2017 4 z 5

Druhá kniha od tohoto autora, kterou jsem si se zájmem přečetl. Zajímavá konfrontace zážitků skotských mladíků - kamarádů, kteří se odhodlali utéct od rodičů do Londýna s naivním úmyslem uplatnit se jako skupina v hudebním světě podobně jako Beatles nebo "Stouni", se svými názory a rozhodnutími po prožilých 50 letech života po všech životních dobrých i špatných svých zkušenostech. Po těchto mnoha letech se rozhodli jako starci vrátit do Londýna a dořešit některé neuzavřené záležitosti ze svého mládí. Autor zajímavě vykresluje mnoho tragikomických příhod celé party při obou cestách, které museli podstoupit. Příběh mě je blízký i tím, že jsem příslušníkem skoro stejné generace a svoje mládí jsem prožíval ve stejné době jako oni. Hezký ale nostalgický konec mě upoutal až do poslední kapitoly. Proto si rád přečtu i další knihy od tohoto autora.
Hodnocení 5

jendoslav
20.01.2017 4 z 5

Trochu jiný May - v podstatě hudební road movie s kriminální zápletkou, opět střídající dvě časové roviny, současnost a 50 let starou minulost. Opět čtivé, May je prostě Pan Vypravěč, ale úrovně nejlepších jeho "ostrovních" knih Útěk přece jen nedosahuje.

DriftBooks
17.01.2017 3 z 5

Novodobé „Májovky“ mám vcelku rád. Navíc recenze na Útěk nabízely naději, že se jedná o skvělou záležitost. „Úžasný příběh naplněný nostalgií a zatížený dlouho potlačovanou vinou,“ napsal o knize recenzent listu The Sunday Times. A v kritickém ohlasu očištěném Literary Review čteme: „Kniha je nádherně napsaná, vtipně i ostře, a naprosto se liší od všeho, co už jsem od všestranného Petera Maye přečetl.“ Nejvíce mě zaujala noticka z recenze na stránkách Severské krimi (ačkoliv tam by čtenář asi nečekal recenzi na skotského autora žijícího ve Francii…): „Zvuk kapel jako The Beatles, Rolling Stones, The Who nebo The Kinks se nese napříč zeměkoulí a parta teenagerů v Glasgow se rozhodne uskutečnit svůj sen a prorazit v hudební branži…

Mno… Klasický model Petera Maye – historie a současnost se proplétají, aby se na konci knihy spojily v tentokrát nepříliš překvapivé pointě. May umí psát. Umí to dobře. Umí vyprávět příběhy. I to umí dobře. Takže knihu jsem přečetl. Tu a tam se dokonce i trochu bavil. Obě roviny se doplňují a tu a tam i vtipně. Tu a tam mi ale připadalo, jakoby se do hodinového strojku dostal písek. Skřípalo to a drhlo. Tahalo za uši. Není to prostě kniha, u které si řeknete „Wauu“. A o hudbě to nakonec moc není. Ale po přečtení máte přesto pocit, že vás autor neošidil. Že tomu dal, co mohl. A to je pro dobrý čtenářský zážitek nejdůležitější.

Peter May
skotská, 1951