Útěk

Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295920/bmid_utek-IjZ-295920.jpg 4 475 134

Román o tom, jak nás formují naše touhy a jak rozhodující, avšak proměnlivou roli hraje v našich životech přátelství. Je rok 1965 a pětice teenagerů pod vedením sedmnáctiletého Jacka Mackaye opouští své domovy v Glasgow a míří do Londýna. Jack nemusel přátele dlouho přemlouvat, aby utekli před svými nudnými životy a násilnickými rodinami a aby jako kapela vyrazili za slávou a štěstím. Jenže chlapci brzy zjišťují, že realita nemá s jejich sny nic společného, a tři z nich se do osmi týdnů od útěku vracejí domů s nenávratně poškozenými životy. O padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě a tři muži, nyní téměř sedmdesátníci, se musejí vrátit do města a čelit démonům, kteří je po pět desetiletí strašili a ničili jim život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Runaway , 2015

Sorrow
11.09.2016 5 z 5

Peter May tak, jak ho známe - dvě dějové linky, střídání ich a er formy a pro tentokráte citlivý příběh plný nostalgie o síle přátelství. Rozhodně doporučuji :)

hs777
10.09.2016 5 z 5

Na tuto knihu jsem slyšela hodně rozporuplných názorů. Naprosto souhlasím s komentářem Šánky. Mně se prostě líbila a moc. Není to ostrov Lewis, ale pořád je to Peter May. Jednoznačně 5*.

Insignitka
09.09.2016 4 z 5

Příjemná četba. Dočtené za dva dny.

Šánka
08.09.2016 5 z 5

Po delší době knížka, u níž jsem nechtěla, aby skončila, nechtělo se mi loučit.
Příběh, vyvolávající řadu emocí, od smutku po smích, je vyprávěný ve dvou časových linkách. Minulost a v ní ta nezdolná sebedůvěra mládí, naděje, sny, iluze....., současnost pohled na život po 50 letech, zralý pohled stáří po všech ztrátách a prohrách. Příběh je ale především o přátelství, na kterém ani čas nic nezměnil.
Pokud nebudete srovnávat s jedinečnou ostrovní trilogií, pak dostanete další krásný román od pana Maye a jako bonus na závěr i detektivní zápletku. Za mě vynikající kniha !

salamandrina
02.09.2016 2 z 5

Jakmile v knihách Petera Maye nefiguruje severské drsné počasí, ztrácí příběh na kouzlu. Alespoň pro mě. Kniha mě nebavila, věty typu "kdybych byl věděl, že kdybychom tam nesli, nás život by dopadl jinak" mě dohanily k šílenství. Nerada nechávám knihy nedotčené, takže jsem i tuto knížku dokončila, ale vlastně to jak to všechno dopadne, mě vůbec nezajímalo. Nutno podotknout, že předtím jsem četla knihu Můj boj od Karla Oveho Knausgarda a ta mě dostala do kolen, takže jsem Útěk četla možná jen ve špatném čase.

iška
31.08.2016 4 z 5

Zase úplně jiný Peter May. A jak tu sám autor píše: "Že ať běžíte, jak daleko chcete, věci, před nimiž utíkáte, na vás čekají hned po příjezdu. Protože si je neustále vláčíte s sebou." prostě z 90% platí.

happy-smile
29.08.2016 4 z 5

Velmi zajímavá obálka, ale ve čtenáři spíše mylně evokuje, že se jedná o detektivku. Té je ale věnováno na konci tak 30 stran a jinak o ni autor ani nezavadí. Jedná se o román, který vypráví o útěku mladíků z domova, snaze zjistit, co se životem a o tom, jak si člověk i po 50 letech pamatuje a přehodnocuje svoje životní milníky. Některé jeho knížky byly lepší, ale i tak Peter May umí. Jenom od toho tradičně nečekejte žádnou detektivku.

orson
29.08.2016 4 z 5

Trochu slabší příběh (pořád poměřuji autorovy knihy s trilogií z ostrova Lewis). Zpočátku to sice vypadalo, že to bude něco podobného, ale bohužel to bylo jen zdání. Nicméně autor prostě umí skvěle psát a tak se od knihy (hlavně v závěru) jen tak neodtrhnete...

Duli
22.08.2016 5 z 5

Zpočátku mě děj moc nezaujal, postupem se ale začal rozvíjet a musím říct, že jsem se pak už nemohla od knihy odtrhnout. Propojení minulosti s o 50 let starší přítomností bylo dokonalé, vůbec jsem nečekala ten závěr, takže do samého konce napínavé.

HaHa11
20.08.2016 4 z 5

Český čtenář z autorova díla poznal nejdříve jeho vrcholnou trilogii z ostrova Lewis, a tím pádem všechny ostatní autorovy knihy mají tak trochu smůlu. I kdyby se P. May rozkrájel, zmlsaný konzument maximálně utrousí: "Hm, docela slušný, ale Lewis to není!"
I takto se dá poslední spisovatelův počin ohodnotit. Spíše než detektivní pátrání na čtenáře čekají zhruba tři stovky stran o bláhových snech mládí konfrontovaných s depresivními skutečnostmi pokročilejšího věku. Opět dvě časové roviny - tentokráte oba příběhy od sebe dělí rovných padesát let a v obou nacházíme prvky filmového road movie. Dynamičtější a barevnější je linie odehrávající se v roce 1965, atmosféra Londýna 60. let je vykreslena plasticky a uvěřitelně (včetně možného setkání Johnem Lennonem), nejsilnějsím místem současného děje je epizoda zachycující setkání s devadesátiletým válečným veteránem. Červenou knihovnu připomínající milostný příběh ovšem body nepřidá. Hvězdičky se půlit nedají, a proto zaokrouhluji směrem nahoru.

bosorka
19.08.2016 4 z 5

Zprvu jsem si nebyla úplně jistá, kam děj povede a jestli mě zachytne za žebro. Připadal mi malinko naivní, psaný takovým jednodušším jazykem. Ale postupně se ukazovalo, že naivita k celému příběhu nezbytně patří. Útěk je vzpomínkou jednoho z protagonistů na krátký úsek dlouhého života. Krátký, avšak pro každého z nich velice zásadní a určující. Román o rozhodnutích, které umějí převrátit celý život. Nakonec silný příběh, na který nezapomenu (snad vyjde i jako audiokniha, zopakovala bych si). Jak byl mladý Jack občas na ránu, tak ten starý má mnoho plus.

wajcmanka
17.08.2016 4 z 5

Úžasně propracované, propojení minulosti s přítomností čtenáře doslova nutí číst dál. Jen mě trochu mrzí ten konec, ale asi jsem moc velký romantik..:)

DominikMichael
14.08.2016 2 z 5

Velké zklamání. Nudné, nezáživné.

astroweb
13.08.2016 5 z 5

Autor zraje jako víno, tento příběh je ještě víc román, hluboký, k zamyšlení, než "pouhá detektivka". Zápletka je tam jaksi navíc k lidskému příběhu o stárnutí,ale i mládí. Moc a moc líbilo.

Peter May
skotská, 1951