Ústav

Ústav https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436882/bmid_ustav-e5N-436882.jpg 4 1064 266

Uprostřed noci, v domě na klidné ulici v příměstské Minneapolis, vetřelci tiše zavraždí rodiče Luka Ellise a naloží ho do černého SUV. Operace netrvá ani dvě minuty. Luke se probudí v Ústavu, v místnosti, která vypadá stejně jako jeho pokoj – kromě okna… Psychicky děsivý stejně jako Žhářka a s úžasnou dětskou imaginací kultovního To je Ústav dramatickým příběhem o dobru a zlu ve světě, kde hodní kluci vždy nevyhrají.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Institute , 2019

okeey
09.03.2021 5 z 5

Jsi nadprůměrně chytrý, odmaturuješ ve 12 a chceš studovat dvě univerzity naráz, rodiče Tě podporují, chtějí se s Tebou přestěhovat blíž k univerzitám, aby sis mohl splnit svůj sen. Občas se Ti ale stane, že když jsi rozrušený tak pohneš s nějakým předmětem, aniž by ses ho dotkl, nevěnuješ tomu pozornost. No ale jednou se takhle vzbudíš, v pokoji, který vypadá jako ten Tvůj, ale není to on. Najednou jsi v ústavu s jinými dětmi, které mají schopnost telekineze a telepatie, existuje Přední polovina, ve které se právě nacházíš, a kde na Tobě budou dělat nejrůznější pokusy, jak Mengele v Osvětimi a až uvidíš skvrny, tak půjdeš do Zadní poloviny, odkud není návratu, co uděláš, jak se zachováš? To je to, co běhalo Lukovi v hlavě právě v tento moment.
Tohle byla naprosto skvělá kniha, dokonce bych řekla, že jedna z těch nejlepších od Kinga.
Není zvykem, že mě u Kinga chytne kniha od první strany a budu ji hltat tak, že ji chci dočíst na jeden zátah. Mělo to ten správnej drive, spád, gradaci až na vrchol čtení bez dechu a otevřenou pusou a nedočkavostí, jak to dopadne.
Za mě rozhodně jo a dokonce tak, že to je na víc než plnej počet. 6*/5*

mamzila
07.03.2021 4 z 5

Moc pěkné. Není to sice horor v pravém smyslu S. Kinga, ale i tak je to děsivé. Hlavně proto, že zde jde o děti a omezování jejich svobody a práv. Pokud někdo není právě skalní fanoušek S. Kinga, a přesto by nějakou jeho knihu rád zkusil, tuto bych vřele doporučila.

Dom95
04.03.2021 5 z 5

Moje první seznámení s Kingem v knižní formě. Čekal jsem, že bude kniha více hororová - kvůli nálepce "nejznámějšího hororového spisovatele". Byl jsem mile překvapen a můžu doporučit.

Shaxx
03.03.2021 4 z 5

Pořád platí, že od Kingoše bych si přečetla i jeho nákupní seznam... :)

Sorrow
03.03.2021 3 z 5

Fanynkou Stephena Kinga jsem už přes deset let, za tu dobu jsem přelouskala bezmála 40 jeho knih a nikdy nepřestanu žasnout nad tím, že byť je jeho rukopis vždy rozpoznatelný pro určité opakující se motivy, nikdy nevykrádá sám sebe. Rovněž v Ústavu narazíme na typické prvky – dětští hrdinové, neobvyklé mentální schopnosti, svižný americky akční závěr. Za autorovu největší přednost dlouhodobě považuji schopnost vykreslit charaktery, na které se nezapomíná, což se mu určitě minimálně v podobě Luka Ellise a jeho kamaráda Averyho Dixona podařilo, ačkoliv se musím přiznat, že na mě oba možná v průběhu až příliš krátkého času moc rychle dozráli. Celá hlavní myšlenka fungování Ústavu je nesmírně zajímavá, některé popisované pasáže sice byly až moc rozvleklé, jiné však naopak ťaly přímo do živého (scénu s nádrží z hlavy asi jen tak nedostanu). Osobně bych vynechala obsáhlý úvod a krátila i dál v průběhu knihy, jak je ale známo, King je dost grafoman a minimalismus nemá v povaze. Řada čtenářů určitě ocení doslovný konec, kdy dojde k objasnění všeho podstatného, mně osobně by ani otevřenější varianta nevadila. Fanouškům jako obvykle servíruje narážky na jiná díla, což vždycky potěší. Přidanou hodnotu vidím ve volbě audioknihy, Martin Preiss velmi dobře pracuje s intonací hlasu, příjemně se poslouchá a pro naraci byl jednoznačně dobrou volbou. Celkově hodnotím Ústav jako průměrnější kingovku, které sice nevytýkám nic podstatného, na druhou stranu se mi však do paměti nezaryla tolik jako některá autorova ranější díla. Bude se líbit těm, kdo preferují spíše thrillery, nevadí jim méně nadpřirozena a více akce, z předchozích knih mi Ústav připomněl třeba Žhářku.

Nerissa
26.02.2021 4 z 5

Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4 hvězdičkami. Měla jsem trochu problém se závěrem a (pozor možný SPOILER) přestřelkou na stanici a tím co se na konci stalo v Ústavu. Přišlo mi to moc jednoduché, reakce lidí neuvěřitelné. Ale kniha byla tak čtivá a Kingovi dětští hrdinové jsou tak skvělý. Doporučuji k přečtení, já si knihu někdy ráda zopakuji.

petra4502
25.02.2021 4 z 5

Moje první jeho knížka. Super. Mrazení v zádech. Těším se na další jeho knížku.

juchuchu
23.02.2021 5 z 5

King prostě pořád umí. Všechny jeho knihy jsou tisíckrát lepší než ostatní módní thrillery typu dívka bůhvíkde a podobně. Tady bylo na Kinga málo nadpřirozena, ale to nic neměnilo na tom, jak dobrý příběh to je (i když nepochybně na nejlepší pecky jako To nebo Nezbytné věci to zase nemá). Tim, Luke (i ostatní děti) jsou skvěle napsaní hrdinové, nechybí ani odkazy na jeho předchozí díla nebo jeho typický černý humor.

VlaďkaK
23.02.2021 5 z 5

Jako obvykle King nezklamal.

Jordyz
19.02.2021 4 z 5

Spokojenost. První část knihy se mi četla lépe, i mě víc bavila. Nemám ráda takové ty urputné konce jako z amerického filmu.Tady mi to přišlo vyvážené, přesto první polovinu hodnotím lépe.

kachnat
18.02.2021 5 z 5

To byla jízda.... Nic jiného mě nenapadá :-) Od začátku až do konce.... Na Kinga málo nadpřirozena, ale úžasný a mrazivý příběh....

RonnieSmithx
18.02.2021 4 z 5

Kniha mě bavila do poslední stránky. Skvěle vymyšlený a čtivý příběh se sympatickými hlavními hrdiny, kteří se snaží zvítězit nad zlem. Dokážu pochopit, že by se asi kniha bývalému americkému prezidentovi moc nezamlouvala.

CountNosferatu
17.02.2021 3 z 5

Knížka tentokrát neobsahuje žádnou mysterióznost, což je pro mě u Kinga nezvyklé. Neznamená to ale, že by to kvůli tomu bylo špatné. Jen mi tam chybělo takové to neuchopitelné "něco", co ve mě při čtení Kinga vzbuzuje napětí. Příběh byl fajn, i když ve své podstatě jednoduchý. A postavy jsou taky napsané tak, že vám přirostou k srdci a záleží vám na nich. Hodně na mě zapůsobil popis některých vypjatějších scén v ústavu (například scéna s nádrží). Nechci tu ale spoilerovat, tak nebudu konkrétnější. Naopak v některých pasážích je King možná až zbytečně moc podrobný, ale to je něco, s čím se setkávám v podstatě u všech jeho děl. Co naděláte- je to prostě grafoman :) Horor to není- spíš thriller, ale i tak jsem rád za čas, který jsem s Lukem a jeho přáteli strávil.

lazarus
15.02.2021 5 z 5

Peklo je tady...
Steve se nám konečně vrátil tak jak jej máme rádi. Je jedním z toho mála co umí vzít cizí nápad a přetavit jej do nové podoby. Ukázkově to předvedl minimálně u klenotu Pod kupolí. Teď si vzal na paškál Minority Report a X-meny a vyplodil pekelnou jízdu za kterou by se nestyděl ani P.K.Dick. Díky Vám mistře a jen tak dál. Tímto Vám odpouštím úlety jako P.Mercedes a jiné nedávné šlápoty mimo.

To-z-kanálu
13.02.2021 3 z 5

Zápletka knihy mi přišla průměrná. Na druhou stranu mě první půlka bavila. Od dětí zavřených v Ústavu jsem se nemohl skoro odtrhnout. Luke byl sympatickým hrdinou.

jaHanicka
10.02.2021 5 z 5

Přijde mi, že poslední Kingovy knížky jsou nějak lepší. Outsider, teď Ústav, obě perfektní. Klidně mohla bejt delší ❤️

Finn69
09.02.2021 4 z 5

Tohle je klasický King, takový jakého známe a máme rádi.
Už dávno dobře víme jak to dělá, ale stejně mu na to zase znovu a znovu skočíme. Zase se necháme vtáhnout do knížky, zase se vžijeme do prostředí, skamarádíme se s většinou postav a pak trpíme, když se jim dějí škaredé věci :)

DarthElle
08.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle mi dalo zabrat! Bylo to úplně něco jiného než bych čekala od Kinga a přitom to bylo přesně to, co bych od něj čekala. Přijde mi, že se posunul dál, jisté věci, které mi u něj vadily, v téhle knize naprosto chyběly. Hrozně špatně se od toho odtrhávalo a mít víc času, rozhodně bych do to týdne měla přečtené. Ale aspoň jsem si to mohla vychutnávat o něco déle.
Vyvolalo to ve mě hodně emocí, vesměs vztek nad tou nespravedlností a poté smutek nad koncem. Svým způsobem nebyl špatný, ale já jsem se po něm cítila dost prázdně.
Postavy jsem zbožňovala, tedy kromě těch, které podle mě moc sympatií neměli a nikdo nemá důvod je k nim mít. Dvou smrtí mi bylo hodně líto, skoro jsem uronila kroupu.
V jisté věci mi to připomnělo Doktora Spánka - geniální dítě vs padouši, kteří nakonec nejsou tak dobří, jak si o sobě myslí. A ta satisfakce byla skutečně parádní!
Kniha mi byla darována a rozhodně to byl skvělý dar, určitě se k ní zase někdy vrátím. Přeci jen jsem taky ráda, že mám přátele.

vencamf
05.02.2021 3 z 5

Stephen King samozřejmě pořád píše skvěle, ale doba, kdy tvořil nesmrtelné příběhy, ke kterým se člověk v životě stále rád vrací, je pravděpodobně v nenávratnu. Nebavila mě nekonečná část v Ústavu, bavil mě nereálný, ale zábavný útěk... Ve výsledku jsem lehce zklamán.

evickakyticka
05.02.2021 4 z 5

Po nějaké době je toto ten King, kterého mám ráda. Je tam naprosto všechno - skvěle popsaná Amerika včetně zaprášených silnic, všudypřítomných bouchaček a postav s nadpřirozenými schopnostmi. Závěrečné rozuzlení do sebe hezky zapadlo a já se skvěle bavila.