Umrlčí cesta

Umrlčí cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295917/bmid_umrlci-cesta-0Y8-295917.jpg 4 822 241

Pokud byste někoho zabili, pamatovali byste si to. Nebo snad ne? Na opuštěnou pláž na hebridském ostrově Harris moře vyplaví neznámého muže. Je těžce podchlazený a sotva naživu. Neví, kdo je, ani jak se tam dostal. U sebe má mapu takzvané Umrlčí cesty. Netuší, kam ho zavede, ale ví, že se po ní musí vydat. Detektiv George Gunn vstupuje na břeh ostrůvku ležícího dvacet mil západně od Vnějších Hebrid se zlou předtuchou. Na skále tu byl nalezen muž utlučený k smrti a detektiv musí zjistit, kdo to udělal a proč. Dospívající dívka leží ve svém pokoji v Edinburghu a zoufale se snaží zjistit pravdu o smrti svého otce, průkopnického vědce. Čím víc se dozvídá o povaze jeho výzkumu, tím víc tuší, že za jeho zmizením stál někdo jiný. Umrlčí cesta sleduje tři nebezpečné cesty k šokující pravdě — a ke zjištění, že nevědomost nás může stát život.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Coffin Road , 2016

Layyen
26.12.2018 5 z 5

Další mistrovské dílo, do detailů promyšleno, plné zvratů, mám obavy co budu číst až od Maye přečtu vše co napsal O:-)

oskli
20.12.2018 5 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem zvolila audioknihu, byla jsem nadšená a poslech si fakt užila. Jiří Dvořák ve spojení s úžasným vypravěčským talentem Petera Maye je fakt zážitek. Díky tomu si člověk knihu užívá bez toho, aby vnímal to, co by při čtení asi drhlo. Ano, zápletka sama o sobě není moc uvěřitelná, jednotlivé postavy v důsledku také ne, téma zkázy světa a nesnesitelné puberťačky jsou další z mnoha ohraných klišé... ale audiokniha je tak skvělá, že tohle si vlastně nepřipouštíte. V papírové podobě si knihu určitě nekoupím, ale audio verzi rozhodně za nějakou dobu vytáhnu znovu.

polednice1705
18.12.2018 5 z 5

Skotská příroda, detektivní zapletka a hlas Jiřího Dvořáka...to byl můj šálek kávy. Moc pěkné pokračování serie ze Skotska.

mosem
16.12.2018 3 z 5

Nepatřím k velkým čtenářům detektivek, takže Peter May není můj kultovní autor. Nicméně, recenze, doporučení, blogy, hodnocení, články o něm a jeho knihách jsou téměř všudepřítomné. A tak když se objevila nová detektivka, nešlo se jí vyhnout. Když jsem ji dočetl, přemýšlel jsem, jak ji hodnotit. Zaujal mne jazyk, ale neporovnával jsem s originálem a tak nedokáži posoudit, pokud je jeho barvitost dílem autora, a do jaké míry zásluha překladatele. Samotný námět mne zaujal, stejně jako prostředí, ve kterém se odehrává. Nicméně, jednotlivé události jsou ve svém důsledku až příliš nepravděpodobné. Stejně tak chování postav - na jedné straně se chovají naprosto profesionálně, na druhé straně zcela diletantsky (nechci být konkrétnější, ale kdo si přečte pochopí). Hezká oddechová detektivka, ale jestli jsou jeho další detektivky podobné, tak nevím - asi mezi své TOP autory Maye nezařadím.

Burák
29.11.2018 3 z 5

Už po několika přečtených stránkách mě příběh natolik pohltil, že jsem vůbec nechtěla odložit knížku. Líbil se mi námět, zápletka, styl vyprávění, atmosféra - všechno bylo přesně podle mého čtenářského gusta. Jenže...zhruba po první třetině, ve chvíli, kdy se začala rozvíjet dějová linka dcery hlavního hrdiny to všechno šlo tak nějak do kopru. (POZOR SPOILER!!") Tradiční klišé pubertální dcery, která svou křehkost skrývá za drsnou fasádou a jen svou inteligencí a schopnostmi dokáže rozluštit podstatu celého detektivního příběhu mi nepřišlo ani trochu uvěřitelné, nudilo mě a ve výsledku mi vlastně vzalo radost z četby. Snadno předvídatelný konec, který je čtenáři, který má už pár detektivek načteno jasný nejpozději v polovině knihy tomu nepomohl.
Škoda. Velká škoda.

zdenek118
20.11.2018 4 z 5

Již čtvrtá knížka od tohoto autora opět umístěná do prostředí skotských ostrovů Vnějších Hebrid, ve které se znovu setkáváme s policejním vyšetřovatelem detektivem Gunnem. Hlavní dějová zápletka se točí kolem ztráty paměti vědce výzkumníka, který hledá svoji ztracenou identitu a postupně ji nachází až v závěru knihy. Předmětem jeho výzkumu jsou včelstva a to, jak negativně ovlivňují jejich paměť průmyslové vyráběné pesticidy hojně používané v přírodě. Dějový námět hodnotím pozitivně proto, že mě obohatil o další informace ze života včel a ukázal na to, jak bezohledně se chováme k přírodě. Další negativní informací z děje pro mě bylo, jak zhoubný vliv mohou mít peníze v prosazování záměrů velkých výrobních koncernů až takový, že lidé jsou ochotni pro peníze i zabít.
Děj knihy mě udržel v napětí až do samého závěru. Závěr mi připadl až příliš dramatický. Přesto hodnotím toto dílo pozitivně.

Jiří.H
23.10.2018 2 z 5

Tohle a thriler ? Ehm... možná tak thriler průměrnosti.

Strnady095
19.10.2018 2 z 5

Opět skvělý Mayův ostrov, opět ne jen detektivka, opět skvělá atmosféra a prima postavy...jen to velké téma záchrany světa (?)...líbí

Gingerveru
14.10.2018 5 z 5

Knihu jsem četla v angličtine. Dobře se čte, zajímavá, od začátku do konce napínavá. Hezky napsaná. Nevím jaký je český překlad, ale líbila se mi moc.

morava
25.09.2018 4 z 5

I tentokrat jsem si uzivala jak detektivni zapletky, tak i atmosfery a drsne prirody skotskych ostrovu, kterou muj oblibeny spisovatel zvlada vykreslit na jednicku :-)

sofi
20.09.2018 3 z 5

Po přečtení knihy Útěk, kdy jsem si řekla - no tak to je bomba- jsem byla natěšená na další nevšední příběh. Kniha nebyla špatná, ale očekávala jsem trochu víc.

zuzana2599
01.09.2018 4 z 5

Petr May mě okouzlil trilogií z ostrova Lewis, bylo to pro mě nezapomenutelné čtení. I Umrlčí cesta se mi líbila, ale trochu míň než trilogie.
Petr May má nezaměnitelný rukopis, jeho knihy jsou umocněny nezvyklou krásou přírody ostrovů, kterou autor umí tak sugestivně popsat. Určitě Umrlčí cesta není poslední knihou, kterou od autora budu číst.

pafčaodřeky
30.08.2018 2 z 5

Měla jsem z dřívějška takový pocit, že May psát umí, když chce. Co však napsat k této "oslavě průměrnosti"? Kdyby to byla prvotina nějaké mladé slečny (pánové prominou, dámy to pochopí), tak ano, řeknu "je to blbý, ale snaha byla". Už jen ten nápad: proberete se někde na pobřeží polámaní se ztrátou paměti- a ne, nepůjdete do nemocnice si nechat zkontrolovat mozek a nahlásit se na policii-šťastnou náhodou vás někdo zavede "domů" a vy předstíráte, že se nic neděje, vyspíte se s ženou, protože ji asi znáte (cha! to byla beztak autorova oblíbená sexuální fantazie) a pak hádáte, kdo asi jste....ano, nedává to smysl, jak spousta dalších věcí, hlavní záporák je k politování postavička (hoďme to na toho nejméně pravděpodobného, jako vždycky přece!), ani tu ostrovní atmosféru už to nemá....Srdce milovníka detektivek zaplakalo

Dida86
23.08.2018 5 z 5

Moje první kniha od P.Maye. Byla výborná, přečeteno asi za 10 hodin :) Docela ráda bych se někdy podívala na tu skotskou přírodu. Informace o včelách byly zajímavé. Určitě zkusím i dlaší jeho knihy.

esfinge
21.08.2018 5 z 5

Tak opet May nezklamal. Kniha se mi libila, cetla se mi dobre a o vcelach jsem se dozvedela neco vic. Opet kniha pro mne umocnena mistem pribehu, Hebridy jsem navstivila a je to proste nadhera.

sarka45
17.08.2018 5 z 5

Ano, tak tohle byl můj oblíbený Peter May. Jeho čínské knihy se mi nelíbí, jako kdyby je psal jiný člověk, ale toto je přesně můj šálek kávy. A ve spojení s uhrančivým hlasem pana Jiřího Dvořáka v audioknize je to velice příjemný zážitek.

petra1394
09.08.2018 3 z 5

No, na to, jak jsem byla z Petera Maye nadšená po dočení trilogie z ostrova Lewis, přišlo docela zklamání. Téma se mi líbilo, ráda čtu o problematice včel, ale celé to bylo takové..nevím, jak to napsat. Hlavní záhada tkvěla v tom, že chlap si nemůže celou knihu vzpomenout kdo je a co tam dělá a na konci si vzpomene a celý problém vyřeší. Nějak mi to nešlo do kupy, lepší by bylo řešit buď jen ztracenou paměť a nebo ohrožení včel a nebezpečí kolem výzkumu, ale dohromady to bylo takové nesourodé. Nevím nevím, asi nemůžu doporučit ke čtení dál :(

Olous1
07.08.2018 5 z 5

Tak to byla bomba...poprvé jsem zvolila formu audioknihy a musím říci,že jsem mile překvapená.Skvěle namluveno J.Dvořákem...úplně mě vtáhl do děje.Zápletka perfektní,děj super...za mě 100% doporučuji.

kokosek
04.08.2018 4 z 5

A jsme zase zpátky na ostrovech. A pořád je jasné, že tady to má autor nejraději, že to tady zná a že se mu tady líbí. Čínské knížky mají taky něco do sebe, ale tohle je prostě lepší.
Mínus jedna hvězdička za "řešení celosvětové krize". Já tuhle berličku fakt nemám rád. To máte rýže v první čínské knize, poslední dvě knihy u Browna. Fakt lepší řešit nějakou malou lokální vraždičku, úplně to stačí.

Danago
02.08.2018 4 z 5

Moc pěkně namluvená audiokniha. Opět skvěle vykreslené ostrovní prostředí a napínavá zápletka. Příběh se zabývá závažným tématem o nebezpečí výzkumu, který nehraje do noty některým velkým korporacím. Do toho ztráta paměti hlavního hrdiny.
Za mě opět skvělá kniha.