Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3827 1246

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

Laféeverte
29.05.2022 4 z 5

Byť mi od začátku neseděl hlavní hrdina a jeho styl vyprávění, musím konstatovat, že se celá myšlenka autorovi opravdu povedla - nikdo neví, jak to je, kdo si co vymyslel. Hlavní hrdina je "na přesdržku," a proto je dost těžké mu věřit. Ostatní vidíte jen jeho očima, takže taky nic moc. I z jeho přítelkyně je spíš jen takový nástin. Občas ve vyprávění něco nesedí - postavy se chovají v rozporu s tím, co o nich už víte a podobně. Napětí čtenáře a jeho zájem o Tribeč se tvoří postupně - občas jsem si říkala jaká je to blbost, občas jak je to zajímavé. Na začátku mi bylo celé Igorovo vyprávění, i on samotný, nepříjemné a přemýšlela jsem proč bych to jako měla číst dál. Tohle vystřídala dychtivost a zájem o další střípky informací ohledně Tribeče. Při čtení prostřední části se dostavila chuť udělat si pěkný výlet (jako běžný turistický zájem, žádný lov záhad, a nejen proto, že "svaté obrázky" jsem už potkala na spoustě míst - i ve spojení se zbytky dřívějších osídlení, prostě mi to místo přišlo normálním způsobem zajímavé), no a poslední část - střídavé kolísání - chvíli tomu věříte, chvíli se to pokoušíte vysvětlit, pak si říkáte jaká je to blbost. No prostě nikdo neví, jak to je, a kdo si co vymyslel. Prostě ano - The Blair Witch Project po Slovensku a podle mě vskutku podařeně.

Teraesa
21.05.2022 5 z 5

Film som síce videla dvakrát, ale z knihy sa mi kvalitne zapiekol mozog...

Nika.
11.05.2022 2 z 5

Ajajaj! Přiznám se, že horší knihu jsem letos ještě nečetla :( Dle ohlasů čtenářů uvedených na obálce jsem čekala, že se po dobu čtení knihy budu bát... A upřímně - nebála jsem se ani trošku, a to jsem všeobecně velký strašpytel. :D Nehledě na to, že Igor mi byl velice nesympatický.

Péťa1950
05.05.2022 3 z 5

Audiokniha, interpreti David Viktora, Josef Kaluža, Norbert Lichý.
Pomalý začátek, postupně zvyšující napětí. Vše je fantazie vypravěče. Slibovaná hrůza a strach se u mne nedostavily. Z knihy mám rozpačitý pocit. Po mne nový autor. Zvláštní námět. Pokud máte rádi záhady, přečtěte nebo poslechněte si.

markettH
05.05.2022 4 z 5

Dobrá kniha. Oceňuji, že spisovatel připouští, že je to celé jen fantazie hlavní postavy. Příběh byl zajímavý a ve správných chvílích napínavý. Další plus za to, že nebyl příběh umělé prodlužován, aby kniha byla co nejdelší.

Makůvka
01.05.2022 3 z 5

Moje druhá knížka od autora, a opět né můj šálek kávy. Začátek na můj vkus hrozně zdlouhavý a místy i nudný, ale chápu, že autor nás musel seznámit s příběhem. Vypravěč Igor mi byl nesympatický a chvílemi i na ranu. Druhá půlka, výprava na Tribeč, byla zajímavější, napínavější a měla spád. Ale každý sám za sebe si musí udělat názor na tuto knihu,
a posoudit, kolik toho je pravdivého a kolik vymyšleného.

Pítrs85
28.04.2022 5 z 5

V knize se opakovaně zmiňuje legendární The Blair Witch Project, no kdybych měl Trhlinu k něčemu připodobnit, myslím, že lepší příměr bych nenašel. A tak, jak mě před lety vyděsila čarodějnice z Blair (a jak jsem si myslel, že už mě nemá šanci nic obdobně vyděsit), tak přesně tak mě vyděsil Karika se svým jistě zaručeně pravdivým příběhem. Ale to je vlastně jedno, pravdivý-nepravdivý, i kdyby to byl, stejně jako u Blair Wicth, celý jen šikovně vystavěný pseudodokument, opět se potvrdilo, že zlo neviděné/neviditelné je mnohem děsivější než nějaký konkrétní a hmotný bubák. Jediným mínusem je pro mě fakt, že jsem se absolutně nedokázal ztotožnit s hlavním (anti)hrdinou, pač to byl takový arogantní bambula, že jsem mu po pár stránkách přál to nejhorší :-) Ale to byl dost možná autorův záměr, takže i tady vše v cajku. Jo, jsem nadšen, pusťte si k tomu na YT nějakou creepy muziku (za mě třeba video Haunted Forest), začněte číst samozřejmě po setmění a uvidíte, že se budete bát taky.

esfinge
28.04.2022 4 z 5

Pro mě doteď neznámý Tribeč zůstane i nadále místem neznámým. Místem, které nenavstivim. Protože co kdyby...

Jinak kniha napsaná jako reportáž se mi líbila. Pomalejší rozjezd s neustálým náznaky, že se TO brzy stane a že se TO nemuselo stat vykompenzuje, když se TO zacne dit. A v tu chvíli knížka nešla odložit.

Metla
27.04.2022 5 z 5

Jen zřídka mě literární horory rozhodí tak, abych se skutečně bála. Karikův "Strach" to dokázal a totéž jsem očekávala od "Trhliny". Ta sice v tomto ohledu příliš neuspěla, nechodím do práce v obavách ze zmizení v jakési pokřivené realitě (strašákem č.1 zůstávají divočáci - zvláště od podzimu, kdy jsem za ranní tmy, vybavena čelovkou, neohroženě nakráčela mezi svítící očka "srnek", které vzápětí začaly chrochtat). U té staré boudy, kde dříve asi myslivci skladovali žrádlo pro zvěř, se nepříjemně cítím odjakživa (co když tam uvnitř někdo je a sleduje mě tím temným okénkem?!), tribečská mystéria nic nového nedodala.
Zdá se, že remcám, což nemám v úmyslu: "Trhlina" mě opravdu zaujala a bavila od první do poslední strany, tématem, prostředím i stylem vyprávění. Samozřejmě panu Karikovi žádného Igora moc nevěřím, beru to všechno jako autorův šikovný marketingový tah... ale v zimě byste mě na Tribeč nedostali ;-). Místním to bohužel nepomůže, díky románu a filmu jsou zavaleni lavinou čurbes dělajících turistů - jeden z mála důvodů, proč bych strhla hvězdu. Dalším jsou občasné opakující se fráze a situace zbytečně roztáhnuté. Nic však strhávat nebudu, naopak uznale smekám kapuci své mikiny a jdu si pořídit píšťalku... protože co kdyby? 90%
P.S.: Zvolila jsem slovenské audio, velmi povedené, a nepochybně se ke knize v budoucnu vrátím formou četby - až budu třeba za pár let na dovolené na horách.

TessieB
24.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Hrozně dlouho jsem přemýšlela, co ke knize napsat. Za mě byl Strach větší horor. Já asi nemám moc ráda takový to přesvědčování "Hele fakt fakt se mi to stalo." Jasně, na Tribeč jako na vejlet s rodinou v zimě úplně nepojedu, ale nějak jsem čekala víc. 3/4 knihy se k TOMU blížíme, až se to odbude na pár stránkách a vlastně nic moc... joo, když objevil ten příspěvek na blogu, co nebyl jeho (nebo? Byl už v tý chvíli nastřelenej?) tak mě trošku zamrazilo. Čekala jsem v telefonu třeba fotky, jak parta celá spí :D a taky by mě teda zajímalo, když nevíme, jestli David existoval nebo ne... to nikdo nějak neprověřil, s kým si teda skypoval? Nevím... potenciál to mělo obrovskej, ale asi jsem se "těšila" až moc...

Lenucha77
23.04.2022 4 z 5

Zjišťuji, že knížky označené jako bestseller jsou na tom do značné míry v nevýhodě. Alespoň u mě. Nevím, jak to máte vy, ale když si pořídím nějakou takto opěvovanou knihu, pak od toho moc čekám. A když čtu, sleduju sebemenší poděl... i u Trhliny v první třetině jsem to tak měla - přehnaný, ne dobře rozpracovaný začátek, nedostatečná hra se slovy.... Ale pak to začalo, dej mě vtáhl a už jsem se vezla.... Mám ráda překvapivý konec, krásně šílené, mrazivé, navíc netuším, co všechno je vymyšlené, nebo co je na tom příběhu pravdy. Každopádně na Tribeč mě nikdo nedostane a i v Jeseníkách se v lese někdy při vzpomínce na knihu mimoděk otřesu.

AndulinaU
22.04.2022 4 z 5

Knížka byl můj šálek kávy. Ke konci už to bylo tedy trochu více přitažené za vlasy, ale věřím tomu, že se stávají věci, které vysvětlit nejde. Škoda, že to vysvětlit nejde, docela by mě zajímalo, jak to bylo doopravdy, co se stalo, jestli si Igor některé věci vymyslel nebo jenom si myslí, že se stali. Knížka vyvolává víc otázek než odpovědí. Ale co jsem koukala i na fotky zmiňovaných míst a po přečtení knížky, tak asi nemám chuť se na Tribeč podívat. Nebo podívat ano, ale byla bych po***** až za ušima, muselo by to být v létě, v jasný den a stejně bych tam dobrý pocit neměla

gambinka87
16.04.2022 5 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou,kdyz jsem hledala další audioknihu na procházky a cesty autem. Doposlechnuto celkem rychle, vždy jsem se těšila, až si to budu moci zapnout. Audiokniha je navíc obohacena místy o zvuky, které příběhu jeste dodavaji šmrnc. Většinu času jsem cítila mrazeni, tak akorát. Není to můj obvyklý žánr,ale kniha se mi moc líbila. Ráda si od Kariky opět něco přečtu (nebo poslechnu :-)

klarat13
12.04.2022 4 z 5

Pomalejší rozjezd, ale pak vás kniha vtáhne a příjemně děsí...četla jsem ji vkuse do tří do rána a fakt se bála :)

Lejlajane
11.04.2022 3 z 5

Moc mě kniha neoslovila, ale záměrně jsem se nenechala vtáhnout do děje, abych se moc nebála. Vypravěč mi přišel moc upovídaný a přeskakovala jsem nakonec i celé stránky, navíc jsou logické chyby v knížce, takže i tohle je velký minus.

MarekB530
03.04.2022

Skvěle napsané, ale příběh byla nuda, chvílemi napětí, ale většinou nuda, vyprávění nějakého Igora blábola, co si něco prohnal nosem a je mimo

Stanas513
03.04.2022 3 z 5

Tak nějak nevím, co si z této knihy mám vzít. Knihu jsem sháněla dost dlouho, protože jsem si ji prostě musela přečíst, když jsem na ni četla takové ohlasy - jedna z nejděsivějších apod. Na dvěstěpadesáté stránce jsem si pořád říkala, čeho se mám bát a že to děsivé teprve přijde. Možná mě mělo vyděsit, že hrdinové najednou nevěděli, co se s nimi děje ani kolik jich vlastně bylo.
Pokud bych měla hodnotit vyprávění formou reportáže, bylo to dost pravděpodobné a slušně podané. Pokud se ale zamyslím nad hlavní postavou, která ujíždí na tripu a nezná nic lepšího než se zviditelnit na blogu, asi bych o hodnověrnosti příběhu dost pochybovala. Člověk si umí vsugerovat různé věci (nesmysly). Jak říkám, nevím, možné je vše...

shecoola
25.03.2022 5 z 5

Moja prvá kniha od Kariky - dokonca pochádzam neďaleko od Nitry, o to šokujúcejšie mi to celé prišlo a v hlave mi neustále blikala kontrolka, či sa to skutočne mohlo stať alebo píše autor tak brilantne, že som samu seba pri čítaní musela miestami ukľudňovať a presviedčať, že je to "len" príbeh. Každopádne príbeh veľmi silný, emotívny, často podložený vygoogliteľnými faktami a ktorý dlho ostane v človeku hlodať ako červík. Na tie lesy už nikdy nebudem pozerať tak, ako pred prečítaním Trhliny. A výlet do akejkoľvek časti Tribeča - ďakujem, neprosím.

Kamčučák
23.03.2022 3 z 5

Trhlina. Co k této knize napsat? Asi jen to, že názor si na ní musí udělat každý sám. Mě osobně kniha bavila jen do 3/4, to jsem se místy bála knihu číst i večer. Poslední část knihy už jsem chtěla mít za sebou. Neskutečně se to táhlo, a ne, a ne se dostat do zdárného konce. Myslím si, že kniha Strach je teda mnohem lepší.

kapitan9556
22.03.2022 5 z 5

Super!!! Nemohl jsem od toho odtrhnout oči.