Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3827 1246

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

Mychaela
26.08.2022 4 z 5

Tak je to fejk, nebo to není fejk, nebo jak jako, sakra? (Mimochodem, jsem docela překvapená, jak pár sprostých slov v knize dokáže leckoho rozohnit...)
Každopádně první zhruba polovina knihy se celkem vlekla, nicméně druhá půlka byla docela jízda. Až teda na chvílemi zbytečné okecávačky a natahovačky.
Kniha mě na jednu stranu nijak zvlášť nevyděsila, to ne, ale docela mě rozebrala. Zanechala ve mně, nevím, divný pocit, jsem z ní taková nějaká zaražená nebo co, blbě se to popisuje. Tím spíš, že pro mě je ten příběh uvěřitelný...
No, chvíli mi teda ještě v hlavě a žaludku ležet bude.
Za mě rozhodně stojí za přečtení. Ať už si pak na ni uděláte jakýkoliv názor.

konformita
25.08.2022 5 z 5

Nejdříve film, pak audiokniha a do třetice kniha samá. Věděla jsem, co mě čeká a přesto... Skutečně děsivé. Popis rozložení rozumu na první pohled banální věcí. Nepochopíte, dokud nepřečtete. Stejně děsivé jako "V pasti" od Joshe Malermana.

LintuShelly
21.08.2022 5 z 5

Kniha, ve které nejsou duchové, zombie, strašidla, ale neznámo. To člověka děsí. Nejprve čtenáře zaujme příběh, kterým se začne zabývat hlavní postava. Poté následuje svět, kterému každý věří a nakonec nikdo neví zda je pravý, reálný. Doporučuji si knihu zkusit také formou audia. Má to o něco jinou atmosféru. Slyšíte nahrávky, hudba dokáže velmi dobře rozbušit srdce či naopak uklidnit, ale klid v téhle knize nehledejte.

Gi-Gi
19.08.2022 5 z 5

(SPOILER) ha, tak tam nikdy nepojedu :-), chápu hodnocení, chápu nadšení ale byly chvíle, kdy jsem to musela odložit, protože byla tma, a nejhorší je, že se vlastně vůbec nic neděje

Valentinez
17.08.2022 2 z 5

Bohužel mě kniha příliš neoslovila, ani když jsem ji četl jako čistou fikci. První cca polovina je dost o ničem, zbytečně „rozkydlá“ a docela nudná, jen se tajemně naznačuje, že to celé špatně dopadne (jakoby to nebylo čtenářovi jasné). Aspoň trochu zajímavé to začne být v momentě, kdy dojde ke druhé výpravě, což je cca poslední třetina knihy a ani to není bůhvíjaký zázrak, přičemž na nejzajímavější otázky samozřejmě odpovědi chybí.

Styl vyprávění – přepisovaný rozhovor – mi taky moc nesedl, daleko víc by mě dokázala vtáhnout klasická er forma.

Občas mi přišlo docela vtipné, jak se autor snaží některé scény natahovat (např. při druhé prohlídce podpisů pamětní knihy) – jakože první postava něco zjistí a následuje popis toho, jak je šokována, přijde za ní druhá postava, zjistí to samé, následuje popis toho, jak je šokována, přijde třetí postava…

Taky se mi moc nelíbilo, jak si autor nad ne/pravdivostí příběhu v doslovu myje ruce, něco ve smyslu „no, udělali jsme tomu hezkou marketingovou kampaň, jakože se to možná fakt stalo, ale možná taky ne, já to zjišťovat nebudu, co vím, co jsem řekl a víc se k tomu vyjadřovat nebudu, lol.“ Jakoby neměl dost vodítek k dalšímu případnému ověřování.

Za mě teda spíš zklamání.

MM_Master
16.08.2022 5 z 5

So súčasnou slovenskou literárnou tvorbou som doposiaľ nemal dobré skúsenosti. To sa však zmenilo, keď som si prečítal román "Trhlina", ktorý napísal Jozef Karika. Bolo to vynikajúce. Skoro som pri tom ani nedýchal. Pán Karika mi naservíroval perfektne napísaný, originálnym štýlom spracovaný, desivý horrorovo-mysteriózny príbeh plný napätia a tajomna.

Pauvka
14.08.2022 5 z 5

Moc dobrá kniha!

Pavlnka
09.08.2022 4 z 5

Poslouchala jsem jako audio. Moc dobré, napínavé a zajímavé. Jedna z mála, které si pamatuji i po dlouhé době.

Hanouch072
09.08.2022

Super kniha!

Dominika76
30.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Veľmi veľmi zaujímavá kniha. Film som už videla dávnejšie, no kniha je omnoho lepšia. Na jednej strane verím Igorovmu rozprávaniu. Štýl akým bola kniha napísaná ma nútil prežívať to s ním a začať veriť neuveriteľným veciam. Na druhú stranu, keď sa hlbšie zamyslím o čo tu ide, príde mi to ako absurdita prvej triedy... som ako Dávid na začiatku knihy a nemôžem si takto rozbiť moju realitu

Dimenzionalna trhlina na Slovensku mi pripadá ako hoax. Ale ako sa píše v knihe, dávaj si pozor na to, čomu neveríš a preto pohorie Tribeč určite nenavštívim.

Lexi7892
25.07.2022 5 z 5

Zatím nejlepší kniha od Kariky. Má to děj, jde to rychle dopředu. Jdu kouknout na filmové zpracování.

Kami33
22.07.2022 4 z 5

Čekala jsem víc. Ne příliš sympatický hlavní hrdina, konec nekonec... no a o těch vulgarismech už tu bylo také psáno. nicméně na druhou stranu čtení bylo poměrně napínavé.

Anylola
19.07.2022 4 z 5

U téhle knihy dost záleží na tom, jakou máte jako čtenář představivost, a jak se dokážete nechat vtáhnout do děje. Já osobně měla opravdu strach. Autor si mohl dát trochu víc práce s příběhem kolem vzniku knihy. Že mu všechno vyprávěl hlavní aktér celé story, mu opravdu nežeru. Ale to nic nemění na tom, že dokázal ze záhady mizení lidí v pohoří Tribeč, vytřískat maximum.

mazlak
14.07.2022 4 z 5

Kniha mne osobně zaujala. Sice tento žánr nevyhledávám, dostal jsem se k ní díky výzvě, ale nakonec mě natolik zaujala, že jsem jí jen z těžka odkládal. Každopádně výborný námět na příští dovolenou či výlet. Ty vulgarismy trochu kazili celkový dojem. Myslím že tam byly zcela zbytečně.

ViktorieMars
06.07.2022 2 z 5

Kniha se mi zkrátka nelíbila. Vulgarismy co autor pouziva jsou dost trapne v beletrii a nakonec nebyla ani moc zajímavá ani napínavá.

annes
03.07.2022 4 z 5

Meh, rozhodně jsem se neklepala nebo nebála, jak někteří píší, nicméně do té oblasti se raději vydávat nebudu. Čekala jsem trochu lepší odhalení/vysvětlení, ďatlev to taky úplně nebyl ovšem nápad a zpracování celkem dobré, takže pro zajímavost asi můžete otevřít.

anys3739
30.06.2022 2 z 5

Kniha obsahuje zajímavý námět. Takových možností na skvělých zpracování, ale tohle? Ze začátku jsem si říkala, ok - nějaká změna, třeba to bude dobrý. Těšila jsem se jaký to bude vzrůšo. Nikoliv, jestli jsem na začátku knihy s vyprávějícím nějakým způsobem rezonovala tak ke konci bych ho v tom lese fakt nechala.
Takováto témata jsou mi blízká, věřím, že to co se tam děje je i možná skutečnost. Čekala jsem že to budou fakt Jevy, když už je to na knihu a film, věci mezi nebem a zemí, a né takovéhle "záhady", které ještě vyprávějící zkazí. Ale tomu týpkovi co to vypráví, bych nevěřila ani nos mezi očima a to ho ani nemusím vidět. Z vlastní zkušenosti vím, že feťákovi se plnohodnotná realita věřit opravdu nedá.

Knihu je pro mě zklamáním a dočítám jen z povinnosti abych jí mohla odškrtnout.
Mít jí fyzicky v ruce (čtu e-knihu) vyhodím jí z okna.

Acamar
28.06.2022 3 z 5

Mysteriózní horory leží dost stranou mých literárních zálib, ani vyděšení paranormalitou není mou čtenářskou emocionální metou...ale když už vědomě vybočit mimo zajeté koleje, nemá smysl brblat, že je to něco jiného než obvykle. Po literární stránce mne Karika nenavnadil přečíst si od něj něco dalšího, ani postavy mne nedokázaly vtáhnout tak, abych se o ně bála, na to to byly jen vcelku nezajímavé, ploché typy, odlišené hlavně svým postojem k záhadě a různě a/sociálním jednáním v krizové situaci. Vystavění příběhu z jedné (typuji do té doby nepříliš známé) záhady nebylo špatné, propojení minulosti, přítomnosti a soudobých technologií i fyzikálních teorií jakbysmet (pravda, zničení veškerých existujících i pořízených záznamů je také pech fakt začarovaný), a z nějaké nabídky svého vysvětlení Karika vybruslil také šikovně tím, že tváří v tvář logicky nevysvětlitelným, nepochopitelným jevům mimo naši běžnou "desítkovou soustavu" je naše mysl krátká, nespolehlivá a rozbitná. Sice tím Tribečskou záhadu neposunul vlastně nikam ani v rovině spekulativních teorií, ale je to literární příběh, takže ani nemusí, jde o děj, tajemnost, spád a napětí, což i přes otravné Igorovo avízování a odstup od postav, kniha naplnila.

heavy66
08.06.2022 5 z 5

Dobré, atmosférické počteníčko, zprvu zdlouhavé, se mění v napínavé, záhadné, děsivé, výš a výš a výš, až k vrcholové knize šílenství!
Nebral bych to tak vážně nebýt zmínky o silnici smrti na úpatí Tribeče, mezi Zlatými Moravci a Nitrou. A že prý už to neplatí, protože ji před pár lety nahradila rychlostní silnice R1 a počet tragických nehod poklesl k nule! Ale v knize něco chybí, protože kniha vyšla v roce 2016.
V roce 2019 došlo na této silnici k jedné z nejhorších nehod v historii Slovenska. Nákladní auto naložené štěrkem narazilo do autobusu, který se převrátil do příkopu. Zemřelo 12 lidí, z toho 5 dětí. A stalo se to v listopadu. Takže tak…

sabuska
31.05.2022 4 z 5

Přiznávám že jsem kontrolovala zámky a závěsy, když jsem si večer četla :)