Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3827 1246

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

Lennji
25.03.2019 3 z 5

Kniha mě zklamala..nejlepší a nejzajímavější byla až druhá půlka, kde se začalo něco dít a já se začala i bát..konec mě pak zase usadil, když se vlastně ukázalo, že hlavní hrdina je na drogách, celou dobu blouznil a bůh ví, jak to vlastně všechno bylo..

Ikkju
25.03.2019

Metaromán jsou internetové diskuse k lokalitě, zajímavý moment pro mě bylo svědectví lidí, kteří tam jezdí dělat běžné lidské činnosti, aniž by tušili o pohlcujím rozechvění z neuchopitelného tajemství místa, rozesmálo mě náhlé objevení tajemně ztracené S. (nikdy se neztratila).

Příjemné počtení, je tak lákavé se nechat pohltit, zajímavé až ikonické postavy, povedený konec.

Blue.Poison
24.03.2019 3 z 5

Na Trhlinu jsem se díky získaným oceněním a hodnocení kritiků skutečně těšila. Spolu s tím se bohužel neslo zjevné a příliš vysoké očekávání. Ve výsledku mám pocit, že jsem si přečetla bakalářskou práci se špatným překladem.

Morbidus
24.03.2019 5 z 5

V poslední době jsem přečetl hodně knih - ovšem Trhlina překonala mé nejdivočejší představy. Nemohu napsat mnoho - zejména kvůli mé polemice ohledně několika zásadních faktů a případným spoilerům.
Už od samotného počátku to zapáchalo Lovecraftovským hororem a taky že ano. Už v první třetině knihy má jsem chrochtal blahem. Střední část zpomalila a já se trochu bál sestupné tendence, ovšem zbytečně. Poslední část je... nepopsatelná. V tomhle spočívá (minimálně pro mě) ta pravá hrůza - v opuštění ostrova příčetnosti, ve vstupu do temných vod absurdna, které naše omezená mysl není schopná vstřebat.
Jak je možná patrno, jsem nadšen a rád bych dal více než pět hvězd. Pokud nelpíte na akčním ději a potrpíte si na temnou atmosféru, je pro vás Trhlina jako dělaná.

Dopsáno. Jdu si zabalit. Tríbeč čeká...

hrabalikoval
22.03.2019 2 z 5

Tohle mi prostě nesedlo. Kdybych knížku neměla v telefonu tak ji asi ani nedočtu :(

Bauriska
21.03.2019 3 z 5

Já to u Trhliny měla trochu jinak než ostatní. Bála jsem se první třetinu knížky. A to se zatím nic moc nedělo, ale zkrátka pocitům neporučíš. Možná to bylo tím, jak nás autor neustále strašil tím, že přijde něco velmi děsivého. Pak se to u mě přehouplo a já už se nebála, ba naopak. Do knížky jsem se musela nutit. Tím neříkám, že by se mi nelíbila. Jen už to nebylo to To, co má pro mě skvělá knížka mít. Nicméně, být tam s nimi a dít se takove věci, tak se zblázním strachy. Nikdy bych dobrovolně do Tribeče nejela.

tadzi
21.03.2019 5 z 5

Pohlcující

Jana5330
21.03.2019 5 z 5

Skvělé!! Chvílemi jsem nedýchala.

Terezulina
19.03.2019 5 z 5

Sto lidí, sto chutí.....mě se knížka líbila a opravdu jsem ji hltala...

Alice125
18.03.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi libila a vzbudila ve mne chut ten Tribeč videt na vlastni oci.Precetla jsem za 1 den, zaver jsem cetla az do 2 v noci, nedokazala jsem se odtrhnout.Tesim se na film!

petaSk
17.03.2019 2 z 5

[audiokniha]
Příběh odehrává blízko, na Tribeči, jedná se o něco, co si umí většina z nás představit. Výšlapy do hor. Ve chvíli, kdy se octneme sami, všechno je strašidelnější.
Ač měli hrdinové různé povahy, všichni mi přišli nesympatičtí, a svůj díl na to má i fakt, že jsme je viděli skrz uvažování hlavního hrdiny Igora. A nepovedené dialogy hrdiny přiblížit nedokázaly
Na konci do knihy začal autor zahrnovat teorie a černých dírách a strunách. Tato část byla až příliš dlouhá a i v rámci knihy přitažená za vlasy.
I přes možnost existence “trhliny” v různých vesmírech, hrdinové pořád bojovali s nízkým pohořím, spíše kopci, a nebýt jejich narůstající hysterie, věci kolem nich mi přišly dost málo na to, aby hrdiny až tak plašily. A ačkoliv lze argumentovat, že autor jen popisoval skutečnost, toto je pořád beletristická kniha a dané situace jsou jen součástí gradace příběhu, v němž mi chybělo výrazné vyvrcholení.

SladkaK
17.03.2019 2 z 5

Davová hysterie na 368 stranách.
Bylo zajímavé sledovat, jak lidská mysl, z naprosto normálního a krásného prostředí vlivem povídaček a vlastních strachů, postupně tvoří hororový scénář dění kolem sebe.
Jeden příklad za všechny: Skříňka s fotografií zesnulého a Igorův komentář: Znervózňovala mě rozesmátá tvář nebožtíka na fotografii.
OK.

ivis77
15.03.2019 2 z 5

Extra nezaujala, 3/4 knihy jsem se trošku nudila a usínala u čtení, ale byla jsem zvědavá, jak vše dopadne. Až konec byl super, konečně jsem se začala trochu bát. Otázkou je, jestli bych dobrovolně do Tribeče jela na výlet... asi snad ani ne. :-)

simon5229
13.03.2019

Celkom by ma zaujímalo, ako niekto môže veriť, alebo si myslieť že postava Igora bola skutočná... Čo ale dokazuje Karikovo remeslo :) Knihu som dal na jednočítanie, teda na mňa posobila silnejšie keďže išlo o ucelené neprerušené rozprávanie, ako taká dlhšia poviedka. Igor bol arogantný, a v zásade až antihrdina, to ho ale robí uveriteľnejším, ostatné postavy skôr zosobňovali stereotypy, ale každý sa stretol zo zarytím konšpirátorom, alebo absolútnym skeptikom. Vulgárnosť mi nevadila, zas toľko jej tam nebolo, a takisto dodávala na uveriteľnosti. (Schválne, v bare v piatok večer toho započujete toľko, že by to vydalo na dve knihy).
Karika na to išiel štýlom Lovecrafta, strach v knihe nemá konkrétnu podobu, ani pomenovanie, a to najdesivejšie sa odohráva práve v hlavách hlavných postáv. Dovolím si parafrázu: "V kozmickej hrôze sa bojíme vecí, ktoré sú natoľko vzdialené ľudskému chápaniu, že na ne jednoducho nemáme ako reagovať. Kozmická hrôza je vedomie, že realita sa zrútila ako domček z karát."

sarkaditt
12.03.2019 4 z 5

Jako audiokniha naprosto parádní. Hudba, zvuky v pozadí a skvělá intonace hlasu. Jako kniha by mě to asi tolik nebavilo. Těším se na film :)

evask
12.03.2019 4 z 5

Dala bych 3 až 4*. Asi jsem čekala podle nadšených komentářů víc. Trochu jsem i přeskakovala řádky. Nejnapínavější byla poslední část. Každopádně to ale vzbudilo můj zájem o tuhle oblast.

menca
11.03.2019 4 z 5

Originálně napsaný hororový příběh, který si každý čtenář může vyložit po svém. Někdo bude číst příběh o tom, jak se skupina lidí setkala s tajemnými silami. Jiný v Trhlině najde parádní psychiatrické okénko pádu člověka na dno. Kniha mne zaujala také popisem krajiny Tribeče, archeologickými památkami v ní se nalézajicimi a také osídlením modernějším, které dle popisu v knize musí být snem pro každého vyznavače urbexu.

bara8636
11.03.2019 5 z 5

Kniha přečtena jedním dechem. Perfektně vylíčeno "pravé" šílenství, které se Vám dokáže postupně nacpat do hlavy ... Co dokáží s člověkem udělat "báchorky", strach, vyčerpání, hlad i jiné nečekané okolnosti ... A co to udělá s jeho myslí? A co to udělalo s tou mou?! :-O ;-)

Tereziee
11.03.2019 5 z 5

U této knihy jsem si dávala s komentářem na čas. Knížka mi doslova zamotala hlavu a ještě několik dní po přečtení se mi děj neustále motal v hlavě. Nedokážu posoudit jestli je příběh smyšlený nebo pravdivý. Možná si vypravěč něco přidal, těžko říct. Je to ale knížka u které jsem se opravdu bála a tolik wow momentů co tam bylo... nemůžu hodnotit jinak než 5*.

Hobo180
11.03.2019 1 z 5

Nenadchlo. Fantastický námět, nějakých 30 stran pecka, zbytek vata. Bavila mne jen ta závěrečná partie v lese.