Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3827 1246

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

Lucina88
13.04.2019 1 z 5

Nechápu, jak kniha mohla dostat ocenění. Jediné co uznávám, je námět. Dalo by se zpracovat o 200% lépe. U knihy sem usínala a měla ji rozečtenou snad x týdnů, než jsem se k ní vrátila a odečetla. Každopádně na filmové zpracování se mrknu.

bogi
12.04.2019 3 z 5

Knihu jsem přečetl "jedním dechem", určitě ji doporučuji, takových v SR, v ČR jistě moc není. Ale - vadilo mi neustálé přesvědčování, že příběh nemá nic společného s filmy typu Záhada Blair Witch apod., přišlo mi to zbytečné (někdo tu podobnost vidí, někdo ne-na tom není přece nic špatného...?). Dále mě neuspokojil konec. Určitě jsem nečekal kompletně uzavřený/vysvětlený příběh, ale přišlo mi vše takové "suché", nedodělané.
Čekal jsem, že se autor třeba do nějaké vesnice v Tribeči vydal a alespoň se na dané lidi zeptal, že se chtěl pravdy dopátrat. Kdežto takhle vše nechal čistě na nás-ctenarich, takto dopsané/nedopsané mi to přišlo odflaknute-proste:,,Tohle jsem mel sepsat a vic po ke nechtějte, nezajímá mě to."
Jinak ale všem lidem, kteří mají rádi mystično a ono"bezcílné běhání po lese" určitě doporučuju.

kazatell
12.04.2019 4 z 5

Nakonec jsem zvolil audioknihu, protože její podkres měl lépe navodit atmosféru, což se až na občasný dětský smích (ten mi do příběhu vůbec neseděl) povedlo.
K samotnému příběhu. Aniž bych tomu nějak věřil, nebo nevěřil často popisovaný strach, kvůli kterému se čitatelé nedokázali ani otočit se u mě nedostavil (a to když to vezmu globálně tak i při čtení některých krimi mi občas běhá mráz po zádech a na horory zásadně do kina nechodím). Jediné co to ve mě tak zanechalo je zvědavost. Lze si o Igorovi a jeho výpravě přečíst i nějakou zmíňku ve zprávách? Dá se dohledat Igorův blog? A další a další otázky. Zatím jsem nic nenašel.
Jinak dávám 4 hvězdy za to že kniha sama o sobě je působivá a čtivá. Pro lepší atmosféru, doporučuji číst za bouřky s pootevřeným oknem

Domisek1
11.04.2019 5 z 5

Přečtená jedním dechem.

Ben Nevis
11.04.2019 5 z 5

Rozhodně poutavější než Strach. Líbil se mi vypravěčský styl prokládaný psedodokumentárními vsuvkami. Kdyby to celé nebrala jako fikci, měla bych si chuť ty odkazy prostudovat. Rovněž technika nespolehlivého vypravěče vyvolá pár dějových zvratů.

Trošku mi to připomíná román od S. Kinga, jak policisté mají auto = portál do jiné dimenze. Nebo Kingovy "řidiny", kde se člověk může snadno omylem dostat do jiné reality/vesmíru se rovněž podobá "teorii o Tríbeči". Neobviňuji autora z plagiátorství, jenom toto myšlení je mi rovněž blízké.

topipig
10.04.2019 5 z 5

Nepamatuji se, kdy naposledy jsem se bál při čtení obracet další stránky knihy a kdy naposledy mě hrůzou běhal mráz po celém těle a bylo mě vyloženě divně. Tak sugestivně Jozef Karika popisuje situace, které se udály v okolí slovenského pohoří Tribeč. Jednoduše mě už od úvodních stránek vtáhl do děje a za žádnou cenu už nepustil až k psychicky devastujícímu finále!! Já to vyloženě prožíval, jakoby bych byl na Tribeči se skupinkou lidí, o kterých Karika píše. Ať už je pravda jakákoliv, musím říct, že i když miluji chůzi lesem v nočních hodinách, noc na Tribeči bych strávit rozhodně nechtěl.

Veruci
09.04.2019 3 z 5

Velmi sugestivní.

Adriassa
07.04.2019 5 z 5

Ze zacatku jsem si musela zvyknout na styl psani...ale pak jsem se zacetla a neslo od knihy odejit. Po precteni jsem sice Igorovi prilis neverila, presto bych se tam urcite nevydala..a to ani v lete;-) Ted travim cas tim, ze vyhledavam info a foto o Tribeci...

Ivan F
06.04.2019 1 z 5

Ak za sebou zoradíme slová, nevznikne tým literatúra. K tomu sa ešte pridajú vulgarizmy. Čítať sa to dá - ako zoradené slová, žiadna hodnota. Aj reklamné letáky sa dajú čítať. To je však všetko.

Magráta
06.04.2019 5 z 5

Příště budu číst v originále, překladatel, který neví, že rúra je trouba, je trouba nebo možná roura.

Osca
06.04.2019 3 z 5

A já ne a ne se bát. Chvílemi to bylo opravdu napínavé, ale pak to nějak vyčpělo a závěr byl banální.

Lo3ce
05.04.2019 5 z 5

Bo bo boží! Už dlouho se mi nestalo, že by mě knížka tak pohltila. Super mystika a mystifikace.. nebo mystika a nemystifikace?! Bo bo bojím! A to Zrní k tomu :) Žeru Zrní!

kolacky
03.04.2019 4 z 5

Daleko lepší než Strach. Fajn horror s "uvěřitelným" vysvětlením.

sbijecka
03.04.2019 1 z 5

Jak už tu někdo zmínil, jako povídka by to mohlo být i dobré. Jako kniha je to slabota. Hlavní postava je slušně řečeno kretén a feťák k tomu. Vaty je tam tolik, že by celou trhlinu mohla zacpat a ještě zbyde. Zklamání.

pavel6855
02.04.2019 5 z 5

Tak toto je naprostý TOP žánrů hororu, sci-fi, psycho, drama, thriller... Cokoli co máte z těchto žánrů rádi, tak je tato kniha pro vás. Je založená na skutečném příběhu, což dodává knize na věrohodnosti. Vše co tam zazní, okomentuje sám autor poznámkou, případně si to sami můžete dohledat na internetu u spousty různých článků. Mezi námi..... Nechystáte se do Tribeče? ;)

MaxQ
01.04.2019 3 z 5

Hlavní vypravěč krajně nesympatický.
Neustálé odkazování na to, co se stane: kdybych věděl, co se pak stane, nikdy bych to neudělal; proč já blbec udělal to a to, nemuselo stát to a to. To je tam skoro na každé stránce.
Překvapení typu - teď jsem objevil toto, bude to důležité a někomu to změní celý život. A než nám řekne, co objevil, dvě stránky o tom takhle básní.
Na druhé straně zajímavý námět a poslední třetina knihy je i trošku napínavá.
Za mě takový lepší průměr. A na Tribeč nejdu.

chloerny
31.03.2019 5 z 5

Tak tohle mě bavilo. Neuvěřitelně si to pohrává s vaší myslí a to mě dostalo. Četla jsem od autora více knih, ale tahle je má nejoblíbenější.

SelenaGomez
29.03.2019 5 z 5

První kniha od Kariky, kterou jsem četla a... nemohla se od ní odtrhnout. Zásadně jsem ji četla vždy za přítomnosti někoho dalšího, nikdy ne sama! A zamknout dveře!

martina5069
29.03.2019 3 z 5

[audiokniha] Čte Přemysl Boubík doba poslechu 12 hodin 49 minut.
Super audiokniha od které se neodtrhnete a těšíte se, kdy se k ní budete moct vrátit. Super přednes pana Boubíka. Co se týče knihy tak mi ji doporučila kamarádka. Normálně tento žánr nečtu ale tohle mě zaujalo. Vyhledala sem si i různé články a videa o Tribeči a začalo mě to zajímat čím dál víc. Mám dokonce knihu i v pdf ale jakmile sem na YouTube zahlídla audioknihu, bylo rozhodnuto. Z příběhu se až tají dech, je rozdělený do tří pasáží (nahrávek) první je takový úvod, který mě moc nebavil ale pak se dostanete do samotného lesa a příběh se rozjede. Ještě do teď mám tento příběh v hlavě a přemýšlím jestli jde o výmysl nebo o pravdu a nebo jestli jde o pomatení mysli.

Jančislava
28.03.2019 4 z 5

Už mám také přečteno, ale nějak nevím, co napsat. Čekala jsem trochu něco jiného, ale to by nevadilo. Celkově knize nevěřím, protože rozporů bylo víc - plešatý a vlasaty David, rozbitý telefon, smazaný blog... Igor který Miu miluje a pak o ní mluví jako o k. nde.. Postava Andreje a Davida byla jak z knihy - chytrý, ale hubený, měl brýle, byl rozklepany a druhý vysoký, hrubý, udělaný v kanadach... Zahade jako takové bych klidně i věřila, kdo ví co se kde nachází a zjišťovat to určitě nebudu. Celkově nejsem z knihy zklamaná, ale ani nadšená. Četla jsem tedy záměrně přes den, když jsem slyšela, že je strašidelná a jsem za to ráda.