Tommyknockeři

Tommyknockeři https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171088/bmid_tommyknockeri-FSl-171088.jpg 4 711 108

Další napínavý román proslulého mistra hororu, tentokrát o městečku sužovaném mimozemskými silami. Bobbi, spisovatelka žijící poklidným způsobem na své farmě, jednou v lese zakopla o kus kovu. Poháněna nevysvětlitelnou zvědavostí začala kopat a postupně za pomoci ostatních odhalovat zabořený vesmírný koráb. „Tommyknockeři“ potřebují lidské bytosti pro výrobu energie. Mění fyzicky i psychicky Bobbi i ostatní obyvatele Havenu a nutí je pomocí hrůzných vynálezů ničit všechny, kteří jsou proti nim. Jen Gard a Davidův dědeček jsou chráněni kovovou destičkou v hlavě (následek po starém zranění), navíc jim pomáhá láska k Bobbi a malému vnukovi. Ubrání se lidé? Kolik životů bude obětováno, aby vetřelci mohli odletět ?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Tommyknockers , 1987

lucina6497
02.10.2020 4 z 5

Mimozemšťani mě moc neberou.. ale tohle mě nakonec vtáhlo :-)

sgjoli
26.09.2020

Tommyknockery nebudu hodnotit hvězdami, jelikož jsem to nedočetla. Odloženo po cca 100 stranách, které mi připadaly neskutečně ukecané, táhlé, rozplizlé na všechny strany a naprosto o ničem. Aspoň pro mne o ničem. Kniha mne vůbec nevtáhla do sebe. Strašně se mi to vleklo, nudila jsem se. A už od začátku jsem cítila potřebu přeskakovat text, jak moc detailní King chtěl být a měl potřebu popisovat každý nesmysl. Přišlo mi to ubíjející. Neumím si představit, že bych měla v tomto stylu číst dalších několik set stran. Takže bohužel, no. Já to s tím Kingem mám prostě jak na houpačce. Buď mne to baví od začátku, nebo to prostě nedokážu dočíst. A tohle je tedy ten druhý případ.

kilometr
30.05.2020 3 z 5

Jubilejní 50. přečtené "Kingovce" by opravdu neškodilo,kdyby měla tak o 200 stran méně.Nejvíc mě pobavily vraždící stroje a sestra Bobbi.Mezi autorovi knihy patří tak někam k lepšímu průměru.65%.

sedw
24.05.2020 2 z 5

Jak mám Kinga rád, tak tady jsem se fakt knihou protrápil. Škoda, protože podle popisu měla mít kniha vše, co by mě mělo bavit.

martin3683
14.04.2020 3 z 5

Dalo by se říci, že to je klasická Kingovka z jeho ranné tvorby. Hodně ukecaná, mraky vedlejších postav a příběhů, něco se tam pořádně začne dít až za půlkou knihy apod. S ukecaností to zde ale King často přehání, dalo by se až říci, že tu exhibuje a vybíjí si přetlak nápadů na různé mini příběhy a dramata. Nechá nás poznat postavu, aby ji o 15 stránek dále nechal zabít apod. Pokud by škrtl tak třetinu knihy, tak to nikdo nepozná, pokud by to byla půlka, tak by to poznat už bylo, ale jen pozitivně. Normálně od Kinga pomalu nečtu knihy pod 1000 stran, ale zde jsem se ošíval už při 200. stránce. Není to kniha pro všechny fanoušky krále horroru.

Metla
16.03.2020 3 z 5

Myslíte, že nejhorším mimozemským šmejdem je uječený Alza ufoun? Nemýlíte se! Ovšem Tommyknockeři aspirují na druhé místo v žebříčku nejobávanějších hrozeb z vesmíru, proto doporučuji ignorovat neznámé kovové objekty, o které zakopnete na svém pozemku či kdekoliv jinde. Zvědavost může zanořit do exkrementů nejen vás... A to je vlastně jeden z problémů knihy: tady jsou všichni hluboko v análním otvoru tak záhy, že čtenář nestihne ani začít držet palce a už ví, jak je to zbytečné. Hrdinové jsou suplováni odkecanými existencemi bez naděje na světlé zítřky. Nejvýraznější postavou je básník-alkoholik Gardener; autor do něj zjevně promítnul kus ze sebe samého. Boj s démonem Chlastem a různé úvahy na toto téma zabírají v "Tommyknockerech" příliš mnoho prostoru (King sám připustil, že tento román psal ve svém závislácky nejhorším období).
Druhá výhrada se týká délky: editor měl škrtat jako vzteklý. Já sice mám ráda Kingovy ponory do lidské psychiky i různé vedlejší linie a epizodky, ale tohle je strašně užvaněné. Vyházet 200-250 stran by bylo knize jedině ku prospěchu. Ve srovnání třeba s objemnějším a v jistých ohledech podobným dílem "Pod kupolí", které jsem zbaštila rychle a s chutí, jsem se do "Tommyknockerů" musela nutit. Zápletka je prostá a prodírat se emzáckou či Gardenerovou myslí mi dávalo zabrat. A to navzdory faktu, že jsem si knihu pořídila v novém, kvalitním překladu Milana Žáčka. Doma jsem četla papír, v práci jsem k obědu do čtečky sehnala jen staré vydání a nepřekvapivě byl rozdíl značný. Pan Reitmayer občas Kinga nepochopil a významem ujel kamsi do pr... pryč, především však nezvládl poskládat slova do vět, jaké snadno projdou mozkovými závity, aniž by se čtenář každou chvíli zadrhnul se zmateným: "Cože?!"
Když vezmu v úvahu, jak byl můj oblíbený spisovatel v průběhu tvorby stále na plech, nejsou "Tommyknockeři" úplně špatná kniha. Bohužel ani kdovíjak dobrá, ty tři hvězdy jsou poněkud protekční.

"Gard nepředpokládal, že se jí peníze prakticky sypou z prdele, jelikož nevěřil, že Patricia McCardlová má něco tak vulgárního jako prdel, ta neměla ani konečník - když se potřebovala vyprázdnit, nejspíš prováděla akt neposkvrněné defekace."

mareksevc
02.02.2020 4 z 5

Výborná kniha, nevadilo mi ani budovanie postáv ani občas odskok od hlavného deju, nemôžem povedať že by kniha mala pre mna nudné pasáže, posledných 150 strán bolo naozaj Kingova top liga , osobne odporučam ludom čo maju radi temu ufo :)

RendyaDav
13.01.2020 3 z 5

Oddychové , napínavé čtení ,ale někdy zbytečně nudné , táhlé ..

Kinison
06.12.2019 2 z 5

Příběh zajímavý, ale děsně natahovaný se spoustou odkazů a postav, ve kterých jsem se ztrácel. Masa jmen obyvatel městečka mi splývala a do finále jsem se tak nedokázal tolik dostat. V knize silně rozunuje odkaz Černobylu a líbily se mi promítnuté zkušenosti alkáče a spisovatele. Kingova slabá kniha. Zatím jsem nic horšího od něj nečetl. Ale stále dobrá ve srovnání s běžnou produkcí. Proto 2 hvězdy v kontextu Kinga.

cube6
13.11.2019 4 z 5

Tommyknockeři aneb Stephen King na LSD. Tohle byla má druhá kniha od Kinga, která se mi dostala do rukou a i tehdy jsem z toho měl takové rozporuplné pocity. Námět je skvělý. Spisovatelka, která v lese pod zemí najde mimozemskou vesmírnou loď, když zakopne o její část, která trčí ze země a samozřejmě jí začne vykopávat. Tahle část je parádní a stále jen napjatě čekáte, co z toho vyleze, ovšem ta druhá část knihy už je trochu úlet, který zavání béčkovými horory (automat na nápoje na vražedné stezce... WTF?! :D ) takže je potřeba to brát trochu z nadhledem. Krom toho je tu opravdu spousta postav a může se vám stát, že ztratíte přehled kdo je kdo.
Na druhou stranu se s těmi postavami King vůbec nemazlí a kosí je ve velkém. Proměna místních je též ''libová'' a konec knihy slušný.
Ve výsledku je to kniha s velkým potenciálem, který ale King plnohodnotně nevyužil. I tak ji musím trochu nadhodnotit. Opět zapracovala nostalgie.
Každopádně z této knihy plyne minimálně jedno ponaučení:
Rozbít si lebku, aby vám tam místo ní dali kovovou destičku, nemusí být až tak špatnej nápad, jak se na první pohled zdá. Třeba vám to někdy zachrání život. Nikdy nevíte, kdy vám zaklepou na dveře Tommyknockeři.

Hodnocení : 7/10

petrarka72
28.09.2019 4 z 5

Jedna ze slabších Kingovek - ale zachycení dusné atmosféry obecné paranoie kolem atomu a dalších (zne)užívaných energií (kniha byla vydána rok po Černobylu!) a strhující finále stojí za to.

Osice
19.09.2019 5 z 5

Trochu mne překvapilo, že se mnoha lidem tato knížka tolik nelíbila. Já se od ní nemohla odtrhnout. S Bobbi jsem prožívala odkrývání tajemného objektu a obzvlášt mi přirostl k srdci její přítel Gard. V Gardovi vidím takové Kingovo závislé alter ego. Sám autor o knize říká, že spolu s Misery byla jistým voláním o pomoc. Jako většinu jeho knih jsem četla v originále. Do českého překladu jsem pouze nahlédla, ale působil na mne bohužel těžkopádně...

Jak to tady píšu, tak jsem dostala chuť přečíst si Tommyknockery ještě jednou:-)

Balthazar
05.04.2019

Čtivé , napínavé až do konce, i když množství postav bylo trochu matoucí :) ale za mě 80/100

p.pavlina
30.10.2018 2 z 5

Tato kniha mě tedy moc nezaujala. Velmi těžko jsem se jí prokousávala a málem jsem jí několikrát odložila. Příběh mi přišel táhlý a nezáživný.

Anushka1
28.09.2018 4 z 5

Tommyknockeři jsou takovou klasickou kingovinou, i když není hororem. King si dává práci s popsáním postav, kterých je v této knize opravdu dost. Až jsem se chvílemi ztrácela, kdo je kdo v městě Havenu. Některé pasáže jsou trochu zdlouhavé, ale v této knize mi to ani tolik nevadilo, protože to pořád mělo nějaký děj. Ačkoliv to není klasický horor, tak představa "stávání se" a přeměna obyvatel v tommyknockery mi teda přišla děsivá dost.

sabina3898
24.09.2018 3 z 5

Ke Kingovi se dostávám sporadicky, tentokrát na mě v knihovně mrkli Tommyknockeři. S Kingem mám občas problém, abych se začetla a tady jsem to cítila obzvlášť, do první třetiny jsem uvažovala, že to vzdám. Pak se to ale klasicky rozjelo a já byla vtažená do městečka Haven, kde není všechno úplně v pořádku... Příběh je zalidněný postavami do kterých jsem se nijak nesnažila vcítit, protože mi tak nějak bylo jasný, že na stránkách dlouho nepobudou. Možná i proto se mi jednotlivci dost pletli. Nejsympatičtější mi byla Ruth, naopak "hlavní" hrdina Gard mně většinu doby lezl na nervy. Takhle naposledy jsem byla vyřízená z hrdinky Dívky ve vlaku. Invaze Tommyknockerů je výborný nápad, jako fanda Akt X, jsem si ho užila, to že lidé jsou proti "infekci" téměř bezbranní a "stávání se" tak probíhá téměř bez komplikací dodává příběhu hořkou příchuť. Ale proč je to tak protahovaný? S tím má King podle mě často problém. Příběhu by prospělo o nějakých sto i více stran méně, dostal by spád a byl by čtivější. Ale je to prostě on, s tím se musí počítat. Nevím, z čeho má King největší strach, jestli z ufonů, maloměšťáků, zvířat nebo ztráty svobodné vůle. Mě mrazilo nejvíc z toho posledního. To že "stavání se" se stane a já s tím prostě nic neudělám, ve mně probouzí bolesti hlavy... Počkat. Bolesti hlavy???!!!

Kat.Ru
15.06.2018 3 z 5

Zatím nejslabší Kingova kniha co jsem četla, ale i tak dobré.

martunka
05.06.2018 5 z 5

King mě opět nezklamal. Prostě jsem musela vědět, jak to dopadne.

danny_21
21.03.2018 3 z 5

Tommyknockeři jsou jedním z mála Kingových románů, které mě příliš nenadchly. Střídají se tady průměrné momenty s horšími, k hlavním postavám jsem si nedokázal vytvořit závažnější vztah - mám prostě pocit, že se z této zápletky invaze mimozemských entit v bohabojných spojených státech, kterým nejde o nic jiného než rozemlít mozky dobrých občanů Havenu na sračky ( i když už poněkud u Kinga okoukané ), dalo vytřískat víc - třeba nás Stevie mohl vzít i na Altair 4 - 55 %

Schary
19.03.2018 3 z 5

Taková průměrná kingovka. Hlavním hrdinou je alkoholik, který se rozhodl odložit sebevraždu, aby mohl pomoct své kamarádce Bobby vykopat vesmírný talíř. Při této příležitosti se z Bobby postupně stává mimozemšťan, stejně tak i ze všech obyvatel blízkého městečka.:: Víc psat nebudu, rozuzlení je zajímavé. Už jsem, pravda, četla lepší knihy mistra hororu,ale tohle sci-fi má beze sporu zajímavý nápad. Dost sranda jsou ty vražedné výtvory na konce knihy např. takový vysavač :))