Tiché roky

Tiché roky https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/bmid_tiche-roky-yGd-402756.jpg 5 6555 1585

wiix
29.01.2023 5 z 5

Asi som do Mornštajnovej. Asi určite. Opäť raz sila. Naozaj si to chcete prečítať! Príbeh zasadený do prostredia rokov socialistických a československých, o tichých hrdinoch, sklamaných ideáloch a zarytých presvedčeniach.

Lucie21352
12.01.2023 5 z 5

Ani tato kniha od paní Mornštajnové mě nezklamala. Je to nádherně napsaný příběh, který mě donutil se zamyslet nad vlastní rodinou a vztahy mezi jednotlivými členy. Na konci jsem se neubránila dojetí. Doporučuji

Pogy
01.01.2023 5 z 5

Moje poslední knížka od paní Aleny a přečetla jsem ji jedním dechem.

Evkae36
30.12.2022 4 z 5

Jako vždycky, úplně obyčejný příběh úplně obyčejných lidí který vás ale strhne od první stránky a nepustí. Děj se dá úplně krásně předvídat ale stejně knihu potřebujete dočíst co nejrychleji. Tenhle styl psaní je tak zvláštní že z úplně prostého příběhu dokáže udělat strhující vyprávění.

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Moje třetí kniha od Mornštajnové, zatím se hned po Haně řadí na druhé místo. Tady ty rodinné, psychologické dramata mám moc ráda. Zdánlivě dva nesouvisející příběhy splynou v jeden a nabere obrátky.

JirkaBerna
23.12.2022 5 z 5

Příběh je opravdu čtivý, kniha je plná života. Skvěle zpracované a nebál bych se slova fascinující.

terimila
16.12.2022 5 z 5

Uf, tohle byl zážitek. K přečtení mě navedla Čtenářská výzva 22, neb paní autorka je přesně o 22 let starší než já. Ne že bych se k tomu jinak nedostala, on by ten čas přišel, ale výzva to urychlila.
Byla to možná nejrychleji přečtená knížka za tenhle rok - trvala mi asi 4 hodiny. Přispělo k tomu, že je krásně, čtivě a plynule psaná... a děj je nesmírně přirozenej. (V jedné chvíli jsem si řekla "počkat, to jako fakt?" a jala se listovat celou knihou nazpět - jen abych ověřila, že to tak fakt je. A ono jo. Něco tak divnýho a přitom podanýho tak nesmírně přirozeně, že si toho ani nevšimnete? To je hodně velkej autorskej kumšt.)
Co mě ale hlavně hnalo dál, byla nesmírná touha rozplést osudy té divné a smutné rodiny. Nebudu říkat, že mi to v něčem hrozně nepřipomínalo rodinu moji. Rezonovala tam témata, která mi jsou blízká - vztah otce a dcery, touha po klidu a tichu, otázky rodičovství, osamělosti, smutku, zatvrdlosti a odhánění od sebe. Mám nesmírně ráda knížky, v nichž postavy řeší to, co já, projdou si proměnou... a já tu proměnu jdu s nimi a vidím, že když to jde někomu jinému (byť třeba v knize), tak to možné je... a třeba to jednou čeká i na mě. Jen ta moje cesta bude jiná... ale to neznamená, že nemůže vést k něčemu podobnému.
Nádherná a přitom syrová a jaksi pravdivá knížka. Už dlouho se mi nestalo, aby se mi při čtení objevilo v očích něco jako zvlhnutí. Tady jo. Pět hvězdiček a seznam toho, co si chci koupit.

sweeney
13.11.2022 5 z 5

Přečteno doslova jedním dechem..ne že bych u paní Mornštajnové čekala něco jiného :) Velmi čtivý příběh o osudech jedné rodiny napříč časem. Skvěle vykreslené charaktery všech postav a za mě hlavně i krásný a dojemný konec. Nemůžu nic než doporučit všema deseti :)

Stromovous
11.11.2022 5 z 5

Skvělá kniha provázaná mlčenlivým dramatem rodiny Žákových. Příběh z více linek a pohledů dcery a otce je smutný, ale velice čtivý. Smekám a paní Mornštajnovou obdivuji. Četl jsem Hotýlek i Hanu, ale na knize Tiché roky mi něco učarovalo, asi ta pohnutelnost Bohdanky a Svatopluka, jejich osud a životní hledání cesty k sobě navzájem.

Radějka
08.11.2022 5 z 5

Další mnou přečtený počin od bravurní spisovatelky. Ty její romány se tak lehce a krásně čtou. A jsem moc ráda, že se autorka vydala i trochu jiným směrem a zaměřila se zde spíše na rodinné vztahy než historii. Bylo to příjemné osvěžení.

sara2965
06.11.2022 5 z 5

Pani Mornštajnovou mám moc rada. Kniha nezklamala. Ale z důvodu recenzí nebudu riskovat koupi knihy Listopad.

sicilia14
04.11.2022 5 z 5

Opat jeden dychberuci pribeh, majstrovsky napisany. Pohlad na tu istu situaciu ocami dvoch ludi, z jednej rodiny a predsa dvoch rozdielnych svetov. Traumy a neistoty detstva idu s nami cely zivot, niekto sa dokaze vzopriet a niekto trpi cely zivot - ticho, obrazne aj doslova. Skvela spisovatelka, hlboky obdiv.

lea25
02.11.2022 5 z 5

Myslím,že hodně dospělých se v této knize pozná,protože si nesou "jizvy"z dětství.Jen ten čas už se pak nedá vrátit.Nezbyva,než se smířit ,odpustit,poučit se a jít dál

DuchDoby
21.10.2022 5 z 5

Dá se vůbec komentovat, nějak smyslně, taková kniha, tedy krom konstatování, že je naprosto famózní?
Kniha nabitá životem. Vítězstvím, prohrou, rozhodováním, smutkem, smíchem, melancholií, přesvědčením, touhou...
Je až neuvěřitelné, co všechno zvládneme jedním rozhodnutím pokazit.
A jak strašně moc ovlivňuje naše špatné rozhodnutí životy lidí kolem nás. A smutné na tom je, že se to většinou týká našich nejbližších.

whiolet
16.10.2022 4 z 5

Bylo to chytlavé čtení o nepříznivém osudu hlavních postav. Paní autorka s citem vykreslila skvěle tíživou atmosféru.
Tak schválně kolik toho víte vy o minulosti vašich předků?
Tohle čtení mělo pro mě skryté poselství a to "ptej se dokud ti mohou odpovědět a vyprávět". Děkuji.

Clea3112
15.10.2022 5 z 5

AUDIOKNIHA : Alena Mornštejnová umí psát a píše výborné knihy. Dotýkají se malých lidských osudů, které se můžou proměnit ve velké tragédie. Hrdinové potom hledají cestu, jak se s ránou, který jim život přinesl, vypořádat. I "Tiché roky" se nesou v tomto duchu. Mistrná psychologie hlavních postav, napětí a dynamika zdánlivě "obyčejného" příběhu, stavba celého vypravování ... to vše spolu se skvělými interprety činí z audioknihy úžasný literární zážitek.Doporučuji.

javirgo
13.10.2022 5 z 5

Stejně skvělé jako Hana. Moc se mi líbil i způsob jakým autorka tento příběh vypráví.
Chvíli otec, chvíli dcera a nakonec vyústění otec i dcera. Určitě budu číst i další její knihy.

kata.krizova
13.10.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Skvělý příběh. V podstatě jsem se už od samého začátku nemohla odtrhnout.

Marcela303
03.10.2022 5 z 5

Kniha, od které se nedalo odtrhnout. Příběh rodiny napsaný uvěřitelným způsobem, psychologická sonda do duší postav skvěle popsaná. Jelikož jsem část života prožila v době před revolucí, vzpomínky okamžitě naskočily. Autorka si okamžitě získala moje sympatie, těším se na četbu dalších jejich knížek.

Knihomlok2015
01.10.2022 5 z 5

Dva vypravěči, dva životy a jeden otec. Prostě skvělé.