Tiché roky

Tiché roky https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/bmid_tiche-roky-yGd-402756.jpg 5 6558 1587

Inka063
10.07.2019 5 z 5

Bylo mi líto, když jsem to dočetla. Opět výborná, pohodově čtivá kniha. Zajímavý námět. Naprosto uvěřitelný příběh. Vyprávění z pohledu otce a dcery. Originální je, že stejnými slovy, jimiž předchozí vyprávění jednoho z nich končí, začíná výpověď druhého z nich. Nevím, zda to tak autorka zamýšlela, ale mě to připadá, jakoby chtěla naznačit aspoň nějakou (jedinou) podobnost mezi nimi dvěma. Aspoň v těch pár stejných slovech. Nemůžu se dočkat dalšího díla, doufám, že už má paní Mornštajnová něco rozdělané!

tabaluga
10.07.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Člověka to nutí přemýšlet, jak dokáže zranit nevyrcene. Kdyby si otec dokázal s dcerou promluvit a osvětlit různá nedorozumění, mohli žít úplně jiný život...jen mne mrzí ten konec, zajímalo by mne, zda se konal happy end a všichni si padli do náručí..doporucuji

Kamilajznik
10.07.2019 5 z 5

Naprosto uzasna kniha, jako vsechny od A.M.

pavčape
10.07.2019 4 z 5

Nevím, kterak knížku ohodnotit... Kdybych neznala předchozí autorčiny knihy, dala bych bez zaváhání pět *, ale po zkušenostech s Hanou, Hotýlkem a Slepou mapou musím ubrat. Kolik ale ubrat, když je příběh Bohdany a jejích blízkých tak čtivý? Paní Mornštajnová vážně umí! Je vynikající vypravěčka, její příběhy sahající do minulosti, jsou skvěle promyšlené. Možná proto, že tento až do tak daleké minulosti nezapadal, se mi líbil o něco méně. Možná proto, že se mi postavy nejevily tak propracované, se mi líbil o něco méně. Nevím. Na pět bych nehodnotila, čtyři jsou málo, škoda, že nelze dát půl hvězdičky. Za přečtení určitě stojí, paní autorka je opravdu skvělá a já se těším na její další román! :-)

lehaje
10.07.2019 5 z 5

Paní Mornštajnová opět nezklamala. Bylo to zas něco jiného, než v předchozích knížkách. Ale opět úžasné. A zas to zanechalo ten zvláštní pocit, ten na kterým se musí člověk zamýšlet.

Knihomol-ka
10.07.2019 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem. Autorka dokáže do nejmenších detailů popsat nálady, emoce a myšlenky, které se honí člověku v mezních situacích života. Jako bych byla přímo s postavami v jedné místnosti. Krásná kniha. Navíc věta či slovní spojení, kterým v jedné kapitole končí myšlenky dcery a v druhé začínají myšlenky otce je originální.

Jordyz
10.07.2019 5 z 5

Krásná kniha. O tom, jak odlišné je to, jak na vás působí člověk, kterého neznáte a když jeho příběh znáte, hned se na něj díváte s citem a pochopením. O tom, jak může ublížit nevyřčené. O křehkosti duší.....ještě jsem plná dojmů po dočtení knihy. Kniha je čtivá, pohladí, rozjitří, nutí přemýšlet ... Doporučuji!

NADEI
10.07.2019 5 z 5

Osudy jedné rodiny z pohledu dvou generací, vypouští na povrch jedno tajemství, o kterém se nemluví, kdo je, nebo byla Blanka a proč mě babička tak oslovila ? Krásně a s citem paní Aleně vlastím se rozvine celý příběh obyčejných lidí kolem nás. Jen ten konec byl trošku nešťastně utnutý. Krásná knížka.

lenka7348
09.07.2019 5 z 5

Opět kniha se silným příběhem o tom, jak může chování jednoho člověka ovlivnit životy dalších lidí. O tom, jak dokáže smutek z něčí ztráty zasáhnout lidskou duši. O tom, jak křehké bytosti jsme. O nenávisti, vzteku a smutku, ale především o lásce...

lucycom
09.07.2019 5 z 5

Paní Mornštajnová má opravdu zvláštní dar vtáhnout diváka do děje, všechno si dokážu barvitě představit a v hlavě se mi příběh odehrává jako film. Je to zvláštní, když si uvědomíme, že stačí shluk menších náhod, které vygradují do momentu, který změní (nejen) váš život.

SPOILER!
Jak už bylo zmíněno v předchozích komentářích, také mě lehce zklamal závěr a zajímal by mě osud Blanky :)

CleoXandra
09.07.2019 3 z 5

Tahle kniha ve mně vyvolala poněkud různorodé pocity … více v mé recenzi ...

david9690
09.07.2019 5 z 5

Tohle mě moc bavilo a strašně rychle se mi to přečetlo. Autorka prostě umí na jedničku s hvězdičkou. V téhle knize mě také hodně bavilo to, že se střídaly kapitoly v pohledu vypravěče (Svatopluk X Bohdana) - to příběhu dodalo dynamiku a potřebnou razanci. Příběh byl zajímavý, ve své podstatě jednoduchý, ale v tom je právě ta jeho síla, mapující vývoj postav v čase výborným vypravěčským uměním a krásným jazykem, charakteristika jednotlivých postav opět bravůrně vykreslená a hlavně mělo to pořád na mušce hlavní myšlenku o důležitosti komunikace.
Tohle by si měli určitě přečíst hlavně muži, protože s tím sdělováním svých myšlenek, pocitů a názorů máme fakt problém a právě tyto "komunikační bariery" působí obrovské množství nedorozumění a nepochopení ve vztazích (manželé/děti/rodiče/sourozenci). Je zajímavé že z "cizími" lidmi jsme schopni mluvit prakticky o všem a na "domácí půdě", kde je toho nejvíce potřeba, to prostě zanedbáváme, bagatelizujeme a vůbec nevnímáme jakou má důležitost nahlas sdělovat své myšlenky svému okolí. Čas každému neúprosně běží závratným tempem a nejde jej vrátit zpět, pak člověk jen může litovat nevyslovených slov, vět a toho všeho co měl říct a ponechal si to jen pro sebe ve svých myšlenkách a ve své hlavě.
A v tom je právě síla této knihy, že ukazuje jak obrovskou moc má jazyk a lidské slova a jak tragické následky může mít ticho a mlčení. Byla to krásná četba a ostatním mohu jen doporučit!!!

veronika5179
08.07.2019 4 z 5

Paní Mornštajnová psát umí, o tom není pochyb. Knize jsem však pět hvězd dát nemohla. Děj i postavy mne bavily, dokázala jsem se do nich vžít, líbilo se mi - jak je u ní zvykem- vykreslení životů na pozadí československé minulosti. Přesto mi některé stránky přišly zbytečné, nic do děje nevnášely a

SPOILER!
...to, že je Bohdana vlastně němá, jsem se dozvěděla někde ke konci knihy a bylo to překvapení. Celou dobu jsem měla dojem, že dívka je jen málomluvná. Konec takový nepřekvapivý, nezajímavý, v podstatě k ničemu nedošlo, nic se nevyřešilo, to, co se stalo na poslední stránce se mohlo stát i na stránce 89 a nebyl by to rozdíl. Ocenila bych třeba vyprávění z pohledu Blanky v zahraničí, její prožívání situace...A těch maličkostí bylo více.

Nikkiproch
08.07.2019 5 z 5

Silný příběh, úžasná kompozice knihy, která se čte úplně sama a lehce plyne od prvního slova až po poslední. Na konci jsem si přála, aby knížka měla aspoň tisíc stran. Alena Mornštajnová nezklamala a po obrovském úspěchu Hany tímto dílem potvrdila svůj talent.

Marekh
08.07.2019 5 z 5

Čtvrtá kniha - TICHÉ ROKY, kterou jsem přečetl od Aleny Mornštajnové. Byl jsem plný očekávání a napjatý, jak se mi kniha bude líbit. Musím upřímně říci, že se mi kniha líbila a považuji ji po Haně za druhou nejlepší knihu, kterou jsem od autorky četl.

V knize se řeší mezilidské vztahy, a jak je správně v anotaci uvedeno, jedná o intimní rodinné drama. Kapitoly jsou rozděleny na části OTEC A DCERA. Svatopluk Žák je oddaným komunistou, který věří myšlenkám socialismu. Autorka opětovně jako v jejích předešlých knihách zasazuje část příběhu do období komunismu a mě stále baví číst o této době v jejím podání. Pár let jsem žil v komunismu a nějaké vzpomínky mám uchovány v paměti. U knih, kterou jsou laděny do této doby, přemýšlím nad klady a zápory socialismu a demokracie. Kladu si mnoho otázek.. Když jsem četl příběh kamaráda Svatopluka Žáka, vzpomněl jsem si na vyprávění mamky, která mi řekla o ženě, se kterou pracovala, co se jí během komunismu přihodilo. Byl to podobný příběh, o kterém se dočtete v této knize, a byl hodně smutný. Pokládám si otázku, proč lidé v období komunismu, kteří se ničím neprovinili, museli trpět za ostatní rodinné příslušníky?!

Při čtení knihy jsem se zamyslel nad rodinnými vztahy, kdy lidé bydlí v jednom domě a jakoby byli úplnými cizinci. Někdy stačí jedna chyba, které se člověk dopustí, a mezilidské vztahy mohou být nabourány a těžko se znovu obnovují. Říká se, že rodina by měla držet pohromadě za každé situace, její členové by si měli být vzájemnou oporou. Vztahy mezi rodiči a dětmi by měly být harmonické, rodiče by měli být vzorem pro své děti, měli by se dětem věnovat, projevovat jim lásku, vštípit jim mravní hodnoty, společně provozovat nějaké aktivity. Je mi líto těch dětí, kteří tuto rodinnou pohodu nikdy nezažijí. Člověk mnohdy svým špatným postojem ztratí hodně času, který by mohl věnovat svým nejbližším a svoje chyby si uvědomí až po mnoha letech a chtěl by je napravit, anebo alespoň se sblížit s člověkem, ke kterému se během života nechoval dobře. Někdy je to možné, jindy nikoliv. Ale ztracené roky dítěti nikdo nevrátí a to je velká škoda.

Kniha se četla dobře, závěr knihy mohl být více rozvinutější, připadal mi useknutý.

Citáty, které mne oslovily:

… i pouhé slovo mnohdy ranní a poznamená vztah dvou lidí navěky.

Jsou různé druhy ticha. Ticho útulné, ticho volající ke spánku, ticho těšící se na příchod blízkého člověka, ale i ticho tíživé, plné očekávání, že bude v příštím okamžiku přerušeno křikem nebo příkrou poznámkou.

Nebylo to tak, že by se strana mstila na rodině provinilce, to v žádném případě. Pokud ale někdo utekl, znamenalo to, že v rodině je něco špatně. Dotyčný jedinec byl shnilé jablko, od nějž se vždycky nakazí i plody, které mají tu smůlu, že jsou blízko něj.

Už se naučila, že úsměvem a přitakáváním dosáhne víc než divokým dohadováním.

Hania932
08.07.2019 5 z 5

Alena Mornštajnová opět nezklamala! Já její knihy naprosto zbožnuji, a proto jsem měla velká očekávání když se mi do rukou dostala její nejnovější kniha Tiché roky. A moje očekávání se splnilo a ještě jsem z toho byla maximálně nadšená. Její styl psaní miluju. Dokáže tak krásně, zajímavě a procítěně psát. Kniha má velice zajímavý příběh, který vás úplně vtáhne do děje. Upřímně jsem vůbec netušila, co se bude v knize dít. A každou stránkou se tam toho dělo čím dál tím víc. Rodinné drama, které se v příběhu odehrávalo, bylo poutavé, zajímavé, ale i svým způsobem smutné a chladné. Konec nechala autorka tak nějak "nedokonšený", protože když jsem knihu dočetla tak jsem si říkala "A kde je to pokračování?".
Já jsem z knihu strašně nadšená a můžu všem jenom doporučit.

oskli
07.07.2019 5 z 5

Krásná obálka a krásná kniha. Chvílemi jsem měla opravdu velký problém snažit se pro Svatopluka najít pochopení... a v některých chvílích to fakt nešlo. Každopádně jde o velmi silnou knihu vyvolávající velké emoce, ale ne takové ty prvoplánové. Tyhle jsou hluboké. Takové ty, které brnkají na něco uvnitř nás, na naše skrytá místa.
Rozhodně je to výborná kniha, kterou bych ale nedoporučovala číst v nějakém hodně melancholickém období. Určitě by pocity smutnu, úzkosti nebo beznaděje nevylepšila.

maryska09
07.07.2019 5 z 5

Další bravurní kniha výborné spisovatelky. Čtivá, dechberoucí, strhující, uvěřitelná, bez zbytečného patosu nebo unylého konce. Paní Mornštajnovou považuji za jednu z nejlepších současných spisovatelek a Tiché roky to opět potvrzují. Velmi doporučuji.

mosem
07.07.2019 5 z 5

Zvláštní kniha. Svojí strukturou, kdy každá následující kapitola plynule navazuje na text kapitoly předchozí. Kdy dva, a vlastně mnohem víc dílčích příběhů, začínajících v různých časových rovinách, vytvoří jeden celek, jako řeka z různě dlouhých přítoků vytvoří jeden tok, který se po čase vnoří do moře, a od této chvíle není zřetelný. Tak na konci příběhů je otazník, ve kterém se ztrácí další osud. Není odpověď, není řešení. Nebo naopak - je několik možných řešení, a každé z nich může být tím správným, nebo naopak špatným. Svatopluka můžeme litovat jako postiženého životem nebo nenávidět jako sobce, jeho matku jako odstrčenou chudinku nebo naopak jako ženu která sklidila žeň kterou sama zasela svým chováním. Bohdanu lze vidět jako trpící dceru nebo tu, která si toto utrpění šlechtí. Běla může působit sympaticky svojí schopností přijímat nálady Svatopluka, nebo nesympaticky kdy si užila hezkých let s Bohdanou a pak se rozhodla pro vlastní život. I když to možná bude znít paradoxně, snad nejvíc jsem rozuměl Blance - žila život, který jí byl umožněn. Přijala řešení které se nabízelo a neunesla odpovědnost, což ale bylo přiměřené jejímu věku. A ve svém dalším životě jistě nesla kříž, který jí byl takto naložen - ať již ztrátou kontaktů, ztrátou jistoty, ale jistě i vzpomínkami na to "co bylo". Kniha je napínavá a čtivá, emoce nejsou neuvěřitelné, ale současně dávají dostatek prostoru pro otázku - bylo by toto vůbec možné? Nepochybně kniha, kterou stojí za to si přečíst.

Mája777
07.07.2019 5 z 5

Doporučuji. Opět skvěle napsaná kniha o skutečném životě, bez příkras a moralizování. Přečtena za nedělní dopoledne.
ČV 2019: Kniha, ve ktré hraje důležitou roli hudební nástroj