Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12902/bmid_terror-Ohe-12902.jpeg 4 1132 327

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

Air15
23.10.2016 5 z 5

Nebyla to ta kniha, který se čte rychle. Musím se přiznat, že mi to trvalo docela dlouho, ale stálo to za to. Před autorem musím smeknout, tolik pramenů a zdrojů, které musel projít, tolik detailů co si musel nastudovat. A výsledkem je ohromná freska utrpení jedné expedice. Terror je nejenom název jedné z lodí, ale také je to slovo, které dokonale vystihuje děj a osud posádky, a to na několika úrovních. Až si budu někdy stěžovat, že mám hlad, nebo že je mi zima, tak si vzpomenu na tuhle knihu, a na tyhle namořníky.

danny_21
21.10.2016 4 z 5

První setkání s vychvalovaným Simmonsem dopadlo poměrně dobře. Dan má ten dar udržet čtenáře v pozornosti díky výbornému stylu vyprávění a popisování, navíc klobouk dolů před tím, jakou spoustu pramenů a zdrojů musel načerpat při přednesu své verzi píběhu zkázy dvou elitních lodí Královského námořnictva i s posádkami v nemilosrdně mrazivé Arktidě. Přesto si nemůžu odpustit 2 výtky - první je ukrutná délka a za druhé musím říct, že mě ta eskymácká mystika vůbec neoslovila a mám dojem, že i bez ní by to Simmons dokázal stejně dobře ... no uvidíme jak dopadne naše příští setkání - 75 %

Torgal
20.10.2016 5 z 5

„Život je osamelý, úbohý, škaredý, krutý a krátky.“ Tento Crozierov citát z Knihy Leviathanovej presne vystihuje ducha tohto románu. Posádky nešťastných lodí Terror a Erebus sú ťažko skúšané nielen zovretím ľadového pekla v ktorom uviazli, ale aj bezohľadným netvorom akoby z iného sveta. Dokonale zachytená dobová atmosféra ako aj zúfalá snaha o prežitie na mieste, kde všetky nádeje zlyhávajú. Jedinú výhradu mám len k záveru, kedy kniha náhle uhne dosť iným smerom. I tak je to ale pohlcujúci a mrazivý zážitok. 9/10

Pampalini
22.09.2016 5 z 5

Výborná kniha podľa skutočných udalostí efektne a účelne dovymyslených. Mimochodom, dnes sa objavila správa, že vrak Terroru sa našiel v hĺbke 25 metrov, vo výbornom stave… a bez posádky. Asi by som si to mal prečítať ešte raz. Počkám na zimu. Odporúčam všetkým, čo majú dobrodružného ducha a neboja sa medveďov.

Janadvorackova
04.09.2016 5 z 5

V poslední době knihy hodně poslouchám. A tohle byla vážně výborná volba. Příběh mě zaujal, dojal a dostal. Ještě pár dní poté jsem porůznu přemýšlela o osudech některých lidí a prolezla si ukázku muzejní sbírky věcí, které se po nich našly. Fakt depresivní, ale houževnatost objevitelů a autorův zápal, mě fascinují.

vandalka
06.08.2016 4 z 5

Pro mě osobně naprosto fantastická kniha, i když zároveń velice depresivní. Fascinuje mě, jak detailně si autor prostudoval dobové reálie (seznam zdrojů a použité literatury na konci knihy je ohromující) a jak mistrně zachytil (dle mého názoru) naprosto šílené snažení tehdejších objevitelů a zavilých cestovatelů. Pro mě osobně je jejich mentalita a hrůzná dřina, kterou byli ochotni podstoupit, naprosto nepochopitelná, Simmons to vše popsal dokonale.

Jako SF mi ale román nepřijde ani omylem, i když započítáme tu „bílou věc z ledu“, nicméně mi to vůbec nevadí, ba naopak :o) Nečekejte ale klasický SF příběh, jedná se v podstatě o bezpříkladné románové zachycení osudu jedné polární výpravy, kterou pronásleduje smůla, neschopnost (či snad přehnaná hrdost) hlavního velitele a „něco“ navíc.

Ivan Kučera
24.06.2016 4 z 5

Terror by som možno ani nezaradil medzi horory. Je to veľmi diskutabilné tvrdenie, ale najhororovejšia súčasť románu (vec na ľade) je nakoniec paradoxne jednou z najnudnejších vecí, ktoré Simmonsovo (veľ?)dielo ponúkne. Najdesivejšie záležitosti stvára nemilosrdná príroda a, ako inak, slabí ľudia. Oproti nim stojí sympaťák roka, kapitán Crozier. Ale nielen on, ale aj jeho kvalitní, statoční dôstojníci. Problém je v tom, že postupne prichádzajúci nie ani tak o vieru a nádej, ale o život. A ako to už chodí aj v živote, svine schopné všetkého prežívajú. Úprimne ma mrzela smrť každej kladnej postavy. Dan Simmons perfektne mystifikuje šikovne využívajúc fakt, že o neslávne slávnej expedícii sira Johna Franklina sa vie strašne málo. Dokáže prekvapiť (záverom) a jeho vízia dvoch lodí zamrznutých v ľade, kde vonku klesajú teploty pod mínus 50, je mrazivá a znepokojivá. Evidentne si naštudoval desiatky zdrojov a oplýva množstvom informácií o danej tragickej výprave, ale nestratil sa v tom a fakty využíva vo svojich prospech a nenecháva sa nimi ovládnuť, ako niektorí iní spisovatelia. Napriek tomu som veľmi, veľmi jemne sklamaný, pretože som čakal plnokrvný horor a ono z toho nakoniec vyliezlo niečo iné. Odporúčam seriálovú adaptáciu z produkcie Ridleyho Scotta, ktorá vznikla v roku 2018 a ktorá sa celkom presne drží masívnej literárnej predlohy. Až na záver, ktorý je trochu iný (románový sa mi páčil viac). Druhá séria nemala so Simmonsovou predlohou nič spoločné (odohrávala sa v zajateckom tábore počas Druhej svetovej vojny a siahla po ázijskej mytológii). Z ďalších vydarených snežných hororov spomeňme Kroky v temnotě, Ledové peklo, V horách šialenstva alebo Posledná na cestu (poviedka od S. Kinga).

alzbeta4963
29.02.2016 4 z 5

Velmi dobrá kniha. Trošku mi vadil nedostatek přímých řečí, ale zvykla jsem si. Nicméně za horor bych to nepovažovala.

Záhadný
19.02.2016 5 z 5

Výborné skloubení historických reálií Franklinovy výpravy s příběhem. Obdivuji, kolik knih musel před sepsáním příběhu nastudovat. Je to poutavé a člověk je po celou dobu v napětí, jak výprava dopadne.

STARKAN
25.01.2016 5 z 5

Tato kniha a ještě Motýlek jsou dvě knihy u kterých i přes jejich rozsáhlost vždycky žasnu, jak rychle mi to od první do poslední stánky uteklo. Kniha plná utrpení, boje o přežití, mrazu, zoufalství na pozadí historických reálií Franklinovi výpravy. Čteno několikrát. Pro mne doposud nejlepší kniha vůbec.

Petr101
23.01.2016 5 z 5

Na tuto knihu jsem se moc těšil a má očekávání nebyla zcela naplněna. Příběh byl dobrý, což o to, ale klidně to mohlo být o polovinu kratší.

david5746
06.01.2016 2 z 5

Snad jediná kniha od Simmonse, kterou jsem četl a se kterou mám problém. Do metra se to brát nedalo, četl jsem to po kouskách po večerech a srááášně mě to nebavilo. Ale dokonalé řemeslo se tomu upřít nedá.

lucifuk
19.12.2015 4 z 5

Tak som to prešiel...a prežil. Ako už mnohí spomínali, kniha je pomerne zdĺhavá, ale veľmi sugestívna. Polárne dobrodružstvo, ktoré nenechá nikoho chladným. Možno

henriette84
13.11.2015 3 z 5

Tak jsem knihu právě dočetla a musím říci, že jsem od ní čekala více. Nejspíš to bylo dáno mnoha pochvalnými komentáři a mým nadprůměrným očekáváním. O Franklinově výpravě jsem četla již dříve a proto jsem mohla srovnávat uvedená fakta ve knize se skutečností.
Nejdříve uvedu to, co mi na knize vadilo. První třetina knihy byla velmi utahaná a rozvleklá. V popisu jednotlivých hrdinů knihy mě poněkud zaráželo s jakou nelíčenou nesympatií a pohrdáním vylíčil samotného vedoucího expedice sira Johna Franklina. Popisovat ho jen jako "Toho co snědl svoje boty" ( a ano, aby se zachránil tak při jedné výpravě do polárních končin se musel živit vývarem ze svých bot) a jako člověka který nemá žádnou autoritu, je mizerným a neschopným námořníkem, mi příjde poněkud urážlivé. Sir Franklin byl váženým polárním badatelem s mnoha zkušenostmi a rozhodně ne nějakým neschopným trotlem, jak ho líčí autor. Opravdu bych chtěla vidět autora jak by od svých 30 let do 60 trávil několik polárních zim na opuštěných místech, odkázaný sám na sebe, kde se teplota pohybovala od cca -30 stupňů.
Zato má jeho evidentní sympatie kapitán Crozier na Terroru, kterého zde líčí jako ohromného sympaťáka. To, že knihu opepřil nějakým hrůzostrašným tvorem, který pronásleduje expedici, mi přišlo už úplně mimo. Nějak se nedokážu sžít s tím, že mezi skutečné lid, kteří opravdu žili a podnikli tuto expedici, vsadil takovýto sci-fi nebo hororový prvek děsivé příšery.
To, co se mi líbilo byl autentický popis té ohromné zimy, zoufalství, naděje na záchranu, potom zase beznaděj. Takže ano, kniha je poutavá, ale je to jen na motivy Franklinovy ztracené expedice, ne vše je zde vylíčeno podle pravdy, především v popisech jednotlivých hrdinů je to jen subjektivní pohled autora dle jeho momentálních sympatií či nesympatií.

raffi
03.11.2015 5 z 5

Kniha, ktorú som osobne čítala po etapách, pretože som mala pocit, že umrznem s polárnou výpravou. Autor majtrovsky vystihuje život námorníkov v neprívetivej krajine, až vás pri čítaní prepadne pocit beznádeje, že z tej situácie nejde vyviaznuť. Pre mňa bol ten netvor tak trochu naviac... desivo pôsobí už samotná zima a situácia, v ktorej sa obe lode ocitli.
Simmonsovi nejde uprieť znalosť dostupných faktov o polárnej výprave J.Franklina, ale na druhú stranu je tých hodnoverných faktov žalostne málo. Preto na rad prišla autorova predstavivosť a až vďaka nej vznikla táto zaujímavá kniha.

vsvobo
22.10.2015 1 z 5

Stopadesát stránek a dál už to nejde. Kniha mě vůbec nezaujala a jsem ráda, že jsem si ji nekoupila, ale jen půjčila.

flanker.27
11.10.2015 4 z 5

Široké znalosti o Franklinově výpravě, takřka dokonalá atmosféra, dobře napsané postavy. Tak proč ne maximum? Protože konec. Posledních asi 100 stran se prostě tak strašně moc liší od zbytku, jako kdyby to byla úplně jiná kniha. Jako samostatné zpracování eskymácké legendy bych to vzal, ale do jinak veskrze realistického podání předchozího děje se vysvětlení původu monstra absolutně nehodí (a navíc autor kvůli Crozierovi opustí zbytek výpravy). To už bych raději uvítal čistě přirozené vysvětlení všeho, a pokud by autor chtěl hororovou složku v příběhu zachovat, pak by stačil ten mráz a boj o život s přírodou či i mezi členy výpravy, což tam ostatně také bylo. Ale to je jen můj pohled na věc.

Lu89
30.09.2015 5 z 5

Úžasný, leč smutný příběh.

kuba3954
08.09.2015 5 z 5

Nejednou jsem během čtení zkoumal doplňující informace o Franklinově výpravě na internetu a vždy žasl, že děj knihy se opírá o fakta. Pro mě perfektní dílo.

orson
18.05.2015 4 z 5

Moje první kniha od Simmonse. Docela mě překvapil, protože jsem vůbec netušil, do čeho jdu. Jen mi trochu vadilo to monstrum, myslím, že bez něj by to bylo ještě trochu lepší, uvěřitelnější a tím i děsivější. Ale konec byl fajn.