Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12902/bmid_terror-Ohe-12902.jpeg 4 1135 328

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

orson
18.05.2015 4 z 5

Moje první kniha od Simmonse. Docela mě překvapil, protože jsem vůbec netušil, do čeho jdu. Jen mi trochu vadilo to monstrum, myslím, že bez něj by to bylo ještě trochu lepší, uvěřitelnější a tím i děsivější. Ale konec byl fajn.

Eowynka
10.04.2015 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, pro mě jednoznačně nejlepší Simmons !!! Crozier je sympaťák :-)

józi.odkudkam
19.02.2015 5 z 5

Jednoho vlahého letního večera si Dan Simmons nad zdělanou lahví irské whiskey řekl: hmm, co kdybych napsal 650 stran o tom, jak dvě lodě lidí zamrzly v arktidě? Vážně nevím, jak to ten chlap dělá, ale já se bavil. A to tak, že moc. Snad jen nadpřirozené monstrum mi možná trochu vadilo..i když, samotná krajina a čaroděsivé polární noci by bez něj nejspíš atmosféru v takové hustotě sami po celou dobu udržovat nezvládaly. S jeho krvelačnou příměsí, to celé bylo ještě o něco temnější a naléhavější. Jen mi zkrátka přišlo lehce nezapadající, dodatečné. S koncem vůbec problém nemám. Naopak; příjemně překvapil, vysvětlil, rozloučil se a stopy po sebě úhledně zahladil. (Spoiler:Snad tam někde dneska loví tuleně malá Crozierátka.)
Kniha mě pohltila, na netu jsem si neustále doplňoval informace a jako záložku si vytiskl fotokoláž portrétů jednotlivých důstojníků. Jasných pět puklých zubů.
Sakra, netáhne odněkud?

geimz
14.02.2015 1 z 5

Terroru sa nedá uprieť literárna kvalita a atmosféra, no to je tak všetko. Podľa obsahu som čakal mrazivý horor s fantastickými prvkami, no nakoniec som sa dočkal len neuveriteľne naťahovaného príbehu o prežitie. Táto kniha totiž nedokáže opodstatniť svoju dĺžku, mohla by byť kľudne aj o 300 strán kratšia, a čitateľ by o nič neprišiel. Tie desiatky strán dlhé opisy preberajúce všetko od plachiet až po kuchárovu pec sa stali po pár sto strán naozaj neznesiteľné, postavy sú ťažko stotožniteľné, a nepomáhajú ani flashbacky, no čo ma najviac pri čítaní ubíjalo, bola absencia poriadneho deju. Ja chápem, že ide o boj o holý život, s mrazom, nedostatkom potravín a tajemným netvorom, no tohoto všetkého sa človek veľmi rýchle preje, ak sa v knihe deje také minimum (a aj ten netvor, ktorého pasáže činia knihu znesiteľnejšou, sa v nej vyskytuje naozaj len zlomok času). Kolosálna nuda.

mi-380
03.02.2015 5 z 5

Mistr vypravěč posbíral snad všechny informace o tragických osudech Franklinovy výpravy a s pomocí eskymáckých legend vytvořil dokonalý příběh, při jehož čtení postavy i příroda ožívají před očima. Nepředstavitelně nepřátelská ledová země a proti ní dokonale vycvičené posádky na nejlepších lodích své doby, přesto v nerovném střetnutí. Terror je jedna z těch knih, k nimž jsem potřeboval spoustu dalších informací a map, do kterých jsem se zahloubal stejně intenzivně jako do Simmonsovy knihy.
95 % (zatím 236 hodnotících, 92 %).

Widow Embalmer
10.01.2015 5 z 5

Na palubě lodi Terror
je to teda pěknej horor,
v expedici nastal error
a po ledu běhá netvor.

ziriant
25.12.2014 5 z 5

Hledala jsem, co si přečíst přes zteplalé Vánoce, a jednoznačně nemám v knihovně dílo, z kterého více zamrazí, ať už díky příběhu samotnému, nebo prostředí, v němž se odehrává. A Terror opět splnil svůj účel. Pokud jej neškatulkuju jako horor, je to úžasná kniha. Když jsem ho před třemi lety četla poprvé, s vyústěním příběhu jsem však vůbec nebyla spokojená. Mé očekávání bylo někde jinde. A přitom vše, co tomuto slabému finále předcházelo, na mě v průběhu čtení působilo s omamnou a přitom naprosto reálnou silou. Tentokrát měj děj přitahoval neméně; Terror není knihou, která by se dala odložit. Od níž bych si potřebovala dát oddech. Ta se musí číst až do konce. Do konce, který se mi pro tentokrát nezdál zase tak špatný, možná proto, že už má očekávání byla jinde. Dokonce se mi podařilo jej přijmout tak, jak je, a jsem za to ráda kvůli sobě i kvůli Simmonsovi, který je jedním z nejlepších autorů, které jsem kdy četla.
Vím, že život je osamělý, ubohý, ošklivý, krutý a krátký... a může být také krásný a naplněný, například s přispěním knihy jako je Terror.

helmiczka
25.11.2014 3 z 5

Mrazivý zážitok. Zima je to, na čo pri čítaní neustále myslíte.
Svoje hodnotenie som sa rozhodol zodvihnúť po tom, čo som prečítal názory v tomto diskusnom vlákne (POZOR! Čítať až po tom, ako prečítate knihu!) https://www.goodreads.com/review/show/28383289
EDIT: Neskôr som si ale prečítal toto diskusné vlákno (POZOR! Čítať až po tom, ako prečítate knihu!) http://forum.dansimmons.com/ubbthreads/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=21795 a vrátilo to môj dojem na pôvodnú úroveň. Inými slovami, nebolo to až také rafinované, ale stále dobré počteníčko.

petka-2007
23.10.2014 5 z 5

Kniha vás zcela pohltí! Naprosto se sžijete s námořníky z obou lodí, kde s nimi přežíváte nekončící zimu, nemoci, omrzliny, hlad ....a nestůru.... což mi připomíná fakt, že kdyby byl román bez ní, vůbec by mi to nevadilo... Sám o sobě je příběh i tak dost silný - netvora (dle mého názoru) nebylo třeba (i když ani nevadil). Děj je tak bravurně napsán, že doslova "žerete" každé slovo. Kdo ještě nečetl, rozhodně ať neváhá!

Valyk
23.10.2014 4 z 5

Dobře zpracované téma. Terror patří ke knihám s vlastní atmosféru. Pokaždé, když se člověk začte, vtáhne ho ledová pláň nebo zamrzlá arktická pevnina a není snadné se zase odpoutat. Jen mi někdy vadily komplikovaně formulované věty s mnoha vsuvkami. U námořníků se tak nějak očekává hrubší vyjadřování, ale nemusí být doufám nutně bezduché, což zde bohužel mnohdy bylo - vadilo mi, pokud se tohoto (autorského) přehmatu dopouštěl sám kapitán, a nemám na mysli jen každou chvíli něčí "stažený šourek". Celkem 648 stran... Ano, místy jakoby se Simmons snažil děj na zamrzlých lodích něčím natáhnout, a to i za cenu poněkud nudného exkurzu do minulosti námořníků. Některé kapitoly jsou zdlouhavé, příliš podrobné či rozvláčné. Celkový pohled na tuto knihu mám ale pozitivní. Oceňuji reálie z předlohy, věrohodně vymyšlený příběh i velice podmanivé zpracování, a konečně i závěrečné eskymácké defilé. Jo a ještě něco zdánlivě možná nepodstatného. Nedozvěděl jsem se, jak se Mlčenlivá a posléze i její společník v arktickém prostředí umývali, což bych při všech detailech jejich vztahu a vzhledem k rozsahu knihy tak nějak očekával.

palinko82
02.08.2014 5 z 5

No tak na to ze tato kniha je dost hruba, tak viem urcite ze si ju este raz precitam. Jedna z mala velastranovych knih ktora ma velmi bavila az do konca. Mozem len odporucat a poradit sa pekne teplo obliect.

baroo
28.06.2014 5 z 5

648 stran děsu,zimy a akce. Knihu jsem dala na jeden zátah (ano, jeden dlouhý zátah), protože ona vás prostě nepustí. Působí hodně realisticky díky historickým faktům a reáliím, což jí dělá ještě děsivější. A také jedna z mála knih, kterou hltáte i přes to, že znáte konec.

xtraks
17.06.2014 5 z 5

Naprosto úchvatná, nemohla jsem se od ní odtrhnout, ikdyž jsem bohužel, viz. komentáře níže, věděla jak to dopadne, což mě trošku mrzelo, i přesto mě to bavilo až do poslední stránky....Hned se vrhnu na další knihu od tohoto autora.

Milan68
14.06.2014

PŘESTOŽE PŘI JEJÍ ČETBĚ TÉMĚŘ UMRZNETE, JE TO PEKELNĚ DOBRÁ KNIHA !! Moc jsem fandil posádce Erebu a Terroru v jejich boji o přežití. Atmosféra věčného ledu, tmy a třeskutého mrazu je popsána bravurně a čtenáře přímo nutí cítit vše s posádkou obou uvedených lodí. Autor strhujícím způsobem popisuje doslova mrazivý osud všech členů výpravy a jejich téměř epický boj o přežití.... Mistrně napsané dílo (navíc podloženo důkladným studiem skutečných historických reálií), které se čte, jako když nožem másla ukrajuje ... Thanks for good experience, Mr. Simmons !!! :-) *****

Triinka
16.05.2014 5 z 5

Je těžké číst knihu, když od prvního řádku víte, že žádná z postav nepřežije. A od prvního řádku postavy milujete, nenávidíte, proklínáte, modlíte se za ně.
Strávila jsem s arktickou výpravou sira Johna Franklina tisíc stran, a bylo mi to zoufale málo. Žila jsem v podpalubí Erebu i Terroru, spala v hamacích, děsila se kurdějí, trpěla omrzlinami a doufala v záchranu, která neměla nikdy přijít. A když jsme opouštěli loď, mé srdce krvácelo a volalo - Vydržme! Příští jaro led určitě povolí.- Jenže led nepovolil. Nikdy neměl v úmyslu nechat nás odejít, patřili jsme mu tak, jako hvězdy patří obloze.
Stokrát jsem umírala a zemřela s každým členem posádky. Dvakrát tak těžce za smrt kapitána Fitzjamese, poručíka Irvinga a milovaného a statečného doktora Goodsira.

Život je krátký, ubohý, krutý a ošklivý, jak řekl kapitán Crozier. A měl pravdu. Já v Arktidě nechala kus svého srdce i duše, a po přečtení tohoto dechberoucího díla už nejspíš nikdy nebudu stejná, jako dřív....

terpin
06.05.2014 4 z 5

Velice dobrá knížka. Doporučuji.

Johnny.p
16.04.2014 4 z 5

Velmi čtivá kniha, kterou jsem v podstatě neodložil z ruky. Souhlasím s ostatními, že nadpřirozené monstrum je v knize opravdu navíc, ale i tak je to jedna z mála knoh, které si klidně přečtu víckrát. Trochu mi to připomíná Verenovu Ledovou sfingu.

flycross
09.04.2014 4 z 5

Pokud mate radi Verneovky, budete myslim spokojeni. Dost mi je to pripominalo, jen je to ponekud syrovejsi. Mne vsak knihu kazil tajemny nepritel. Ten mi do toho krasne realistickeho pribehu vubec nesedel. Pozitek z knihy mi sice nezkazil, ale byt to jen o stradani namorniku a jejich snaze se dostat z mraziveho pekla, uzil bych si to mnohem vice.

unavensluncem
26.03.2014 5 z 5

Kruta doba, kruty pribeh... Prisera mi prisla skoro zbytecna, staci priroda a lidi;)
Podle zaverecne pouzite literatury je to dosti inspirovane skutecnymi udalostmi a je to na tom pribehu znat...

tomino
01.03.2014 5 z 5

Tohle je jedna z mála knih,u které během čtení netoužíte být ani na chvilku jednou z postav,které v ní vystupují...Ani jednomu z lidí lodí Erebus a Terror totiž už není co závidět.Ani situaci,ani stav v kterém se jejich tělesné schránky nacházejí.Přesto si charaktery těchto postav,co by statečných průkopníků a tvrdých námořníků(až na dvě,tři,vyloženě negativní persony),vydobudou Vaše sympatie.Kapitán Crozier,jakožto vítěz souboje se závislostí na alkoholu,ledařský mistr Blanky a jeho noční šplhací souboj o život a statečné pozdější putování i s amputovanou nohou,doktor Goodsir a další...Mozaika postav lidí,kteří navzdory neskutečně krutým podmínkám,neztrácejí naději a víru,uchovávají špetku loajality ke svému kapitánovi a rozhodnou se nakonec o předem k neúspěchu odsouzenou záchrannou anabázi přes moře ledových polí směrem k Velké Rybí řece...Vtipně pojmenované kapitoly,které předznamenávají osobu,jež bude hlavním protagonistou na několik dalších stránek a které nedávají spát.Rozvleklý závěr,protkaný příběhy Inuitských mytologií mne trochu zklamal,ale přesto musím knize udělit maximální hodnocení.Napínavé a poutavé čtení,které přes nezměrné utrpení protagonistů,ukazuje ducha a vůli člověka,který ani v bezvýchodné situaci nemusí nutně ztrácet odvahu,odhodlání a sebereflexi...Viz odstavec posledních chvil ledařského mistra Blankyho,který dokuřujíc dýmku odepne dřevěnou protézu,kterou vzteky mrští po objevivší se příšeře a vyčte jí,že se objevila pozdě a nechala ho několik hodin mrznout...Terror,jakkoli román v názvu drsný,je především románem brilantním...