Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12902/bmid_terror-Ohe-12902.jpeg 4 1135 328

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

Voynix
26.04.2017 4 z 5

Život je ubohý,ošklivý,krutý,krátký a osamělý...nebo není?

Kniha vypráví krutý a nelítostný příběh. Na mnoha místech jsem byl s těmi odvážnými muži, cítil jsem ledový vítr i sníh,jejich strach a slyšel všechny ty strašidelné zvuky, jako bych tam byl s nimi..S nimi jsem stránku po stránce sdílel jejich utrpení, hlad i ten kousek naděje, který možná měli.
Ale naděje umírá až poslední...možná dokonce nikdy...

Israha
16.04.2017 5 z 5

Mimořádně naturalistické a sugestivní vykreslení příšerného utrpení v nelidských podmínkách okořeněného hrůzou z neznáma a nadpřirozena, které je ovšem odvyprávěno s nebývalým umem a podpořeno autorovými znalostmi přírody, geografie, historie a dobových reálií, ale i lidské psychiky do takové míry, že se zcela vymyká škatulce laciného krváku, do které by na první pohled mohlo spadat. Neuvěřitelné, jak může být kniha, jejíž děj plyne velmi pomalu a v podstatě se příliš nehýbe z místa, strhující a čtivá, těch více než 600 stran uteče jako voda.

Jo, závěr má v kontextu předchozího dění až křiklavě pozitivní vyznění a působí jakoby z jiné knihy, ale to je detail, který na (obrazné i doslovné) mrazivosti příběhu ubírá jen pramálo...

lenka.g
09.04.2017 4 z 5

Nečekala bych, že mne uhrane příběh odehrávající se v podstatě na jednom místě, ještě k tomu na místě, kde je skoro pořád tma a padesát stupňů pod nulou. Ale uhranul, nutil mne pořád se na něj těšit.
Ovšem nedávám plný počet hvězdiček, protože mne trochu zklamal konec knihy. Každopádně knížka stojí za přečtení!

bydžounek
29.03.2017 5 z 5

Úžasná kniha. Dokonalá atmosféra, strhující a mrazivé situace. Nemohla jsem knížku odložit, ale zároveň jsem ji nechtěla ani dočíst. Dlouho jsem se nesetkala s tak pohlcujícím příběhem. Tohle si člověk opravdu zapamatuje!!!!
PS: doporučila jsem ji známým a všichni jsou nadšení:-)

jockjock
23.03.2017 5 z 5

WOW! Tak to bylo něco! Moje oči zažily erekci.Už je to asi 4 roky co jsem to četl ale od té doby jsem nenarazil na nic podobného,jestli máte někdo nějaký tip,napište mi prosím.

Sallka
14.03.2017 5 z 5

Všechny klady této knihy tady byly již napsány. Hodnotím tedy jen jedním slovem - FAMÓZNÍ.

malpet
13.03.2017 5 z 5

Kniha jako žádná jiná... Na začátku mně těch 650 stran bez jediného obrázku trochu děsilo, ale na konci mi bylo líto, že už příběh končí. Dokonale zvládnuté reálie, charaktery jednotlivých postav, prvky tajemna, které ale mají svoje opodstatnění. Po hodně dlouhé době kniha, která mně zase jednou donutila číst s baterkou pod dekou :-)

denib
06.03.2017 5 z 5

Výborná kniha. Je to nedostatečné vyjádření, ale opravdu výborná kniha. Většina děje je drsně reálná, občas s prvky hororového tajemna, které tomu dávají šmrnc. Byla jsem napnutá a dokonce i zvědavá, i když jsem si hned na začátku osud výpravy našla na netu. Bylo nesmírně zajímavé zjistit, jak to na takových výpravách chodilo, ale třeba také to, jak vypadá zamrzlé moře a jakou obrovskou sílu má led. Hodně mě překvapil závěr, kde se realita v prvky tajemna změnila na tajemno s prvky reality. Víc samozřejmě neprozradím, ale asi bych uvítala trochu střízlivější konec kapitána Croziera. Nicméně to bylo elegantní rozuzlení a i když mi tak úplně nesedlo, pořád mám dojem, že pět hvězdiček je málo. Rozhodně si od autora zkusím přečíst něco dalšího.

invocation11
05.03.2017 5 z 5

Tak tohle byl vskutku teror s velkým T! Jsem moc ráda za 2. vydání, protože jinak byla kniha téměř nesehnatelná. Úžasný survival román, kde se jednotlivé charaktery odhalují postupně s klesající teplotou i délkou pobytu na bohem opuštěné Arktidě. Doporučuji jako zimní čtení. S letošními mrazy jsem s posádkami Erebu i Terroru prožívala každičký mrazivý nádech. Skvělá práce s příběhem, historickými fakty i inuitskou mytologií. Nemůžu jinak než za 5!

zylla
31.01.2017 5 z 5

Nic podobného jsem nikdy nečetla, byl to opravdu silný zážitek. Navíc, teď když je venku taky pěkná kosa, jsem si vždycky řekla, že co by za těch našich slabejch mínus deset chlápci z Terroru dali a hned mi bylo lépe:D.

hanak_v_exilu
22.01.2017 5 z 5

Kniha s tak hutnou a pohlcující atmosférou, že jsem se při čtení třásl zimou, i když do oken pařilo srpnové slunce a venku na ulici se pomalu tavil asfalt.

Hellrampage
17.01.2017 5 z 5

Jedna z najlepších kníh, ktorú som kedy čítal. Survival horor ako sviňa a Simmonsov masterpiece. Čo viac písať? Prečítajte si to. K tomu je to podľa skutočnej expedície, ktorá sa stala, pán Simmons tam pridal len nejaké prvky naviac. Ani raz som sa za tých viac než 600 strán nenudil a naozaj mi bolo ľúto, že príbeh už skončil. Veľmi sa mi páčilo, že autor nenechal dejové linky nevysvetlené ale dorozprával ich a tým vo mne ešte väčšmi potvrdil, že je to PÁN spisovateľ.

fog
15.01.2017 5 z 5

Beletrizovaný příběh o tragické expedici sira Johna Franklina mi byl po dlouhé hodiny mrazivým a věrným společníkem a patří mezi nejsilnější příběhy, které jsem kdy četla. Nebyly vzácné chvíle, kdy jsem musela knihu odložit, než jsem mohla pokračovat dál ve čtení a rozhodně to nebylo proto, že by se mi nelíbila...
Je to příběh lidí v extrémních drsných podmínkách, s děsivou atmosférou beznaděje, pocity klaustrofobie od prvních stránek. A frustrující je, že víte, že stále bude hůř... ale největší zlo pro mně představoval lidský faktor.
Autor s ničím nespěchá, pomalu a velmi detailně a precizně popisuje všechny události, každá z hlavních postav je výrazná a je nepravděpodobné ji zaměňovat s ostatními, jednotlivé kapitoly jsou vyprávěny z pohledu různých členů posádky.
Pro mně je to výjimečný román a velký zážitek, pro který mi pět hvězdiček zdaleka nestačí. Stále ve mně doznívá a předpokládám, že bude ještě dlouho...

Jerry H
14.01.2017 5 z 5

Až neuvěřitelné,co lidé v té době snesli a vydrželi v takových nelidských podmínkách a to jak fyzicky tak psychicky. Každopádně kniha se čte skoro sama a nedá se od ní odtrhnout.

Rade
08.01.2017 4 z 5

První část mi též trochu přišla jako Jules Verne pro dospělé. Jenže později, v části po opuštění lodí už jsem se nemohla odtrhnout. Mrazivé, hodně uvěřitelné, málokdy jsem schopná tolik prožívat osudy lidí v knize, jako zde. Popisy zimy, hladu, utrpení, současně statečnosti a zoufalého boje o život, ale taky zbabělosti a podlosti, mě docela dostaly.
Asi nejvíc na mě zapůsobilo to, jak autor dokonale navázal na skutečnosti, které jsou známé o zmizelé Franklinově výpravě, a dotvořil působivou a hodně věrohodnou fikci osudů téměř každého účastníka výpravy.
Navíc jsem četla v současném lednovém mrazivém počasí, tak jsem tu nekonečnou zimu úplně cítila v kostech…
Závěr beru jako propojení i protiklad evropské civilizace poloviny 19.století a inuitského života, ve kterém legendy neoddělitelně prostupují skutečným životem, a jejich střet v krutých polárních podmínkách. Tahle kniha jako by vypadla z 19. století, i když takhle napsaná tehdy být samozřejmě nemohla.
Čtyři plus.

1972Sixo
14.12.2016 5 z 5

Táto kniha ma dosť dostala - a je jedna z najlepších čo som kedy čítal. No nie je pre každého. Citlivý mix dokumentu a mystifikácie v ťažkej mrazivej atmosfére vo mne vyvolávali až nespavosť. A keď som sa ráno prebral tak som myslel na posádky lodí. Aj napriek tomu, že tam niesu postavy na stotožnenie sa, všetkým držíte palce až do konca. Čítal som to pri počúvaní sondtrackov Games of Thrones 1- 6. Skúste!

Caine
06.12.2016 5 z 5

Tato kniha je prostě skvělá, od začátku do konce plná napětí a očekávání co bude dál. Také to trochu nabádá k zamyšlení o smyslu života. O našem nekonečném pachtění za pomíjivými věcmi.

soukroma
06.12.2016 4 z 5

Opravdu děsivý příběh přežívání v tak strašných podmínkách, že si je nikdo dnes už nejen neumí představit, ale ani si je nemůže na sobě vyzkoušet (a proč by to také dělal): nepředstavitelné mrazy v tamních končinách jsou sice asi stejné jako před 150 lety, ale moderní materiály pro oblečení a obutí, ochranu před mrazem, přístroje a nástroje, technologie nejen pro život, ale i pro komunikaci, to vše je dnes nesrovnatelně lepší, přesto by si většina z nás asi na takový sever netroufla. Obdivovala jsem jednoho každého, kdo se tam vydal (mnozí absolvovali takové martýrium opakovaně), ale nejvíce velice zodpovědné důstojníky a kapitány, kteří měli vše opravdu na povel a rozhodovali o životě a smrti všech.
Podrobné líčení všech strastí, bolestí, zranění a nemocí (zejména kurdějí) bylo mnohem horší než fatální zásahy podivné bytosti na ledu, ale přesto to nebylo nic proti zrůdě v lidském oblečení a jejím nohsledům.
Závěr objemné knihy sice přináší jakési světélko na konci tunelu, ale celkově vzato je obsah opravdu jen pro silné nervy a žaludky. Bezútěšnost, utrpení a nevyhnutelný zánik - s tím k tomuto příběhu skutečné expedice hledající tolik vytouženou severozápadní vodní cestu již čtenář přistupuje před otevřením knihy a vše pak ještě houstne a těžkne s postupujícím čtením.
(Pořád jsem nevypátrala, proč jedna ze dvou skutečných lodí Franklinovy výpravy dostala jméno Terror, ale jako název knihy bylo toto jméno použito víc než přiléhavě.)

milunka21
01.12.2016 4 z 5

Tahle kniha nejde číst jen tak, na tu musí být nálada.Jinak je to hodně propracované dílo a vyvraždovačka dané doby. :-)

Vé-Vé
29.11.2016 5 z 5

Byly večery, kdy jsem dočetla kapitolu a nemohla spát, byla posraná strachy a nemohla se dočkat rána, jen abych se znova začetla.

Tak to má být!